Sari la conținut

Hai-hui Prin Europa


Postări Recomandate

Vio,m-ai lasat cu gura cascata!Esti mare,omule!Si talentul de povestitor ne-a incantat pe toti!

 

Fara cuvinte....superb! :blbl:

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a racit cafeaua-n cana... Am uitat sa-mi aprind tigara...(acum mi-am facut timp si pentru ea ;) ).

Felicitari! :blbl:

PS: Bueiii, l-am pupat pe Semaca!! Stiti, ala care face calatorii frumoase si poze minunate! Pe Semaca, bai! :D

 

dupa mine sper ca a urmat Billy Idol :(

 

 

 

\"furmos, frumos, frumos!!!\"

 

am inteles , am inteles ;)

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de departe cea mai frumos povestita calatorie...mai aveam o preferata de anul trecut,dar asta o intrece cu mult...nu mai vorbesc de locuri,poze,intamplari...

...este a 2-a oara cand o citesc din scoartza in scoartza...o lectura perfecta intr-o carciuma de provincie..deja se stramba prietenii ca sunt "absent"..;)

 

merci frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma ia naiba!

credeam ca anul asta am avut un concediu reusit pe doo roate. ieri m-am plimbat prin creierii muntilor. azi am batut niste sute de km doar ca sa beau o cafea. de-abea acum imi dau seama ca sunt degeaba. am halit dintr-o bucata relatarea ta si ma gandesc cu groaza la o noua noapte nedormita si de urzit planuri.

multiple felicitari pentru aventura! iar imaginile... mau lasat fara cuvinte. (da - asta-i un compliment! cel mai mare!) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma ia naiba!

credeam ca anul asta am avut un concediu reusit pe doo roate. ieri m-am plimbat prin creierii muntilor. azi am batut niste sute de km doar ca sa beau o cafea. de-abea acum imi dau seama ca sunt degeaba. am halit dintr-o bucata relatarea ta si ma gandesc cu groaza la o noua noapte nedormita si de urzit planuri.

multiple felicitari pentru aventura! iar imaginile... mau lasat fara cuvinte. (da - asta-i un compliment! cel mai mare!) ;)

 

Stai linistit, chiar ai avut un concediu misto pe doua roate si inteleg perfect ce inseamna "doar" bautul unei cafele. De regula asta e primul pas in directia potrivita. Si mie mi-au trebuit iesiri scurte si multe, foarte multe cafele ca sa incep sa gust un pic din libertatea asta, atata cata ne-o permitem. Si vorba lui Bizoo_n , nu cred ca avem vreun coi in minus ca sa nu ne putem lua lumea in cap calare pe motor, in cate o tura mai lunga. Nu ne lipseste nimic, suntem la fel de inteligenti si de destepti ca si altii de afara care deja fac asta. Si buni pe improvizatie, calitate pe care romanul o are din plin cand, mai ales cand, intra in cacao. Sunt o gramada de feluri de a duce la cap un lucru sau altul, depinde de fiecare sa-si gaseasca propriul stil de a-l face. Chiar si atunci cand ploua. Acum doua zile m-am dus sa-mi scoata suruburile de la tija asa ca a trebuit sa o frec un pic p-acasa si sa incerc sa nu ma plictisesc prea tare asa ca am luat la revizionat filmele pe care le am, printre altele si Oblio. A rock in the rain is just cool, i-a spus Rockman mititelului. M-a uns la inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, chiar ai avut un concediu misto pe doua roate si inteleg perfect ce inseamna "doar" bautul unei cafele. De regula asta e primul pas in directia potrivita. Si mie mi-au trebuit iesiri scurte si multe, foarte multe cafele ca sa incep sa gust un pic din libertatea asta, atata cata ne-o permitem. Si vorba lui Bizoo_n , nu cred ca avem vreun coi in minus ca sa nu ne putem lua lumea in cap calare pe motor, in cate o tura mai lunga. Nu ne lipseste nimic, suntem la fel de inteligenti si de destepti ca si altii de afara care deja fac asta. Si buni pe improvizatie, calitate pe care romanul o are din plin cand, mai ales cand, intra in cacao. Sunt o gramada de feluri de a duce la cap un lucru sau altul, depinde de fiecare sa-si gaseasca propriul stil de a-l face. Chiar si atunci cand ploua. Acum doua zile m-am dus sa-mi scoata suruburile de la tija asa ca a trebuit sa o frec un pic p-acasa si sa incerc sa nu ma plictisesc prea tare asa ca am luat la revizionat filmele pe care le am, printre altele si Oblio. A rock in the rain is just cool, i-a spus Rockman mititelului. M-a uns la inima.

 

Si vorba lui Bizoo_n hai sa nu il dam exemplu ... si nici pe tine..

 

avem un coi in minus.cel putin eu am. se numeste frica sa iti dai demisia, se numeste job si mai are alte nume aceasta lipsa a unui coi..

 

chiar consider ca are un coi in plus ala care daca tre sa isi ia moto se imprumuta 10 ani la banca.

chiar cred ca are un coi in plus ala care ii zice sefului : stii, tre sa plec o luna. da dar pozitia de acum iti poate oferi avantaje si o promovare rapida.. si cand ai tupeu sa ii zici sefului : imi pare rau, calatoria asta pe moto e mult mai importanta, se cheama ca ai un coi in plus. cel putin fata de mine...

 

deci poti sa te simti bine la numaratoarea 00 lelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si vorba lui Bizoo_n hai sa nu il dam exemplu ... si nici pe tine..

 

avem un coi in minus.cel putin eu am. se numeste frica sa iti dai demisia, se numeste job si mai are alte nume aceasta lipsa a unui coi..

 

chiar consider ca are un coi in plus ala care daca tre sa isi ia moto se imprumuta 10 ani la banca.

chiar cred ca are un coi in plus ala care ii zice sefului : stii, tre sa plec o luna. da dar pozitia de acum iti poate oferi avantaje si o promovare rapida.. si cand ai tupeu sa ii zici sefului : imi pare rau, calatoria asta pe moto e mult mai importanta, se cheama ca ai un coi in plus. cel putin fata de mine...

 

deci poti sa te simti bine la numaratoarea 00 lelor

 

Mai uita-te si tu la desene animate din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am baut o bere, am inchis ochii si s-a ales praful de definitia originala, nu ma injurati daca va recunoasteti pe undeva.

 

 

Mus Musculus (regionalismul moldovenesc = Chitzulan)

 

Capul + trunchiul 174-184 si un pic, cm (deocamdata); coa...e 2 buc (+1buc. rezerva) 65-75 mm (geometrie variabila pe curbe si in depasiri); laba (bulan inexprimabil in cmc, prevazut cu tija in functie de subspecie) - DA; greutatea variabila, constitutie supla. Vârfurile picioarelor sure-gălbui prevazute cu ghete sau cizme enduro. Actioneaza in haita dar poate fi intalnit si solitar, oprit la cate un stop.

 

Răspândit pe întreg globul. La noi, ssp. M. m. musculus este comună si voioasa, iarna prin podurile caselor, vara prin grădini de vara, ogoare, carciumi, drumuri forestiere si autostrazi de la Âşes până la munte. Ziua stă mai mult ascuns, navigand pe internet, umblând după bautura dupa lasarea intunericului. Este omnivor cu raza lunga de actiune. Femelele nasc câte 6-8 (10) pui, de 5-7 (9) ori pe an. După forma castii, în fauna Europei centrale se pot distinge deocamdata doua forme caracteristice mai mult zonei montane Âşi submontane decât celei de Âşes: Mus Musculus Choparensis, flegmatic adaptat la clima calda, hiberneaza in anotimpul rece, tzepos cu bube in cap, blana lui ii asigura prea putina protectie impotriva umezelii, aparat dentar, cu spatele Âşi abdomenul negre, protectii hard si casca open face, ghete ieftine; Mus Musculus Enduris, foarte calculat, casca si dantura integrala, foarte activ si iarna, cu spatele crem murdar, abdomenul lipicios impermeabil, urechile cenuÂşii închis, prevazute cu clei, ocazional plete, picioarele cenuÂşii dotate olfactiv (put). Dusmanii lor naturali sunt mitocanii de baragan si bovinele.

 

# Regnul Animalia

# Clasa Mammalia

# Ordinul Rodentia

# Familia Muridae

In primul rand, nu ma intereseaza cand cum unde si de ce, da' ai niste beri de la mine! Sau un vinescu, ce-ti gadila papilele mai ranjitor!! :(

Bre, pentru talentele tastericesti si photographicesti, esti demn de admirat!! Dar pentru incapatanare, pentru siguranta, hotarare, si dramul de nebunie care te facu sa faci atata "dulce" de drum singureanu', meriti sa fii dat ca exemplu (anod, ovcorz!! :()!!

 

A doua la picior.. po' sa ma dai in giudecata, da' bag descrierea Mus Musculus Enduris la sig!! cu © de rigoare, ovcorz!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de departe cea mai frumos povestita calatorie...mai aveam o preferata de anul trecut,dar asta o intrece cu mult...nu mai vorbesc de locuri,poze,intamplari...

...este a 2-a oara cand o citesc din scoartza in scoartza...o lectura perfecta intr-o carciuma de provincie..deja se stramba prietenii ca sunt "absent".. :lol:

 

merci frumos!

 

 

uite unde era raducu!

treci acasa imediat! lasa-i pe copii mari sa se joace!

:( :(

 

btw cu Isle of Man... poate dam si noi tura asta anul viitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, nu ma intereseaza cand cum unde si de ce, da' ai niste beri de la mine! Sau un vinescu, ce-ti gadila papilele mai ranjitor!! :(

Bre, pentru talentele tastericesti si photographicesti, esti demn de admirat!! Dar pentru incapatanare, pentru siguranta, hotarare, si dramul de nebunie care te facu sa faci atata "dulce" de drum singureanu', meriti sa fii dat ca exemplu (anod, ovcorz!! :lol:)!!

 

A doua la picior.. po' sa ma dai in giudecata, da' bag descrierea Mus Musculus Enduris la sig!! cu © de rigoare, ovcorz!! :lol:

 

U can kill one chitzulan but u can't kill the revolution.:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite unde era raducu!

treci acasa imediat! lasa-i pe copii mari sa se joace!

:( :(

 

btw cu Isle of Man... poate dam si noi tura asta anul viitor...

 

Daca mergeti in Isle Of Man, opriti in Rotterdam sa ma luati si pe mine. Am loc de cateva mobre si destule paturi pentru o sara de odihna.Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In drum spre Rotterdam si London, intrati in Germania la Regensburg ... aveti cazare gratuita, masa calda (buna si multa) si un plin de rezervor de la mine! Promisiune publica!

ON TOPIC: Stau de doua ceasuri si citesc si-mi pare rau ca nu ai facut un tur al lumii, sa scrii macar 69 de capitole! :laugh:

Felicitarile sunt mult prea putin pe langa ceea ce meriti pentru descrieri & foto!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In drum spre Rotterdam si London, intrati in Germania la Regensburg ... aveti cazare gratuita, masa calda (buna si multa) si un plin de rezervor de la mine! Promisiune publica!

ON TOPIC: Stau de doua ceasuri si citesc si-mi pare rau ca nu ai facut un tur al lumii, sa scrii macar 69 de capitole! :)

Felicitarile sunt mult prea putin pe langa ceea ce meriti pentru descrieri & foto!

Respect!

 

Of, daca as fi stiut....Ai din intamplare vreun tei in curte ? :laugh:

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom" Semaca , tre sa recunosc ca esti un tip dat naibii.Felul in care s-a derulat aventura ta ,plina de neprevazut curajul de care ai dat dovada incumetandu-te la un drum atat de greu dar mai ales fotografiile superbe din IRLANDA cu care ne-ai rasfatat denota ca esti un tip de nota 10. Mi-a placut ca ai punctat foarte bine prin imagini , " dragostea " pe care le-o poarta roscovanii - irlandezi vechilor lor amici , imperialistii britanici.

Ce mai ....esti bun omule , SINCERE FELICITARI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

 

In ce priveste imparteala intre britanici si irlandezi, am devenit si mai constient de ea cand, plecand din Dublin unde se platea in euro, am ajuns in Belfast unde (sac) se platea in lire sterline. Daca as fi avut o cat de mica curiozitate inainte de a pleca de acasa as fi vazut pe o harta ca o parte din insula Irlandei este asimilata Marii Britanii. Tantalau cum sunt, nu m-am uitat. Tocmai ce ma obisnuisem sa platesc in lire sterline cand am ajuns intr-un satuc, pe coasta de vest a Irlandei si mai aveam ceva maruntis britanic sa platesc benzina. Va aflati in Irlanda, mi-a comunicat in stil "flegma" vanzatoarea de-mi venea sa io intotrc si eu, bai fratilor da hotarati-va si voi pe ce insula va aflati. Cert e ca aerian fiind am evitat sa deschid vreo discutie pe tema asta, nu tineam neaparat sa ma pomenesc cu un cap in gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

 

In ce priveste imparteala intre britanici si irlandezi, am devenit si mai constient de ea cand, plecand din Dublin unde se platea in euro, am ajuns in Belfast unde (sac) se platea in lire sterline. Daca as fi avut o cat de mica curiozitate inainte de a pleca de acasa as fi vazut pe o harta ca o parte din insula Irlandei este asimilata Marii Britanii. Tantalau cum sunt, nu m-am uitat. Tocmai ce ma obisnuisem sa platesc in lire sterline cand am ajuns intr-un satuc, pe coasta de vest a Irlandei si mai aveam ceva maruntis britanic sa platesc benzina. Va aflati in Irlanda, mi-a comunicat in stil "flegma" vanzatoarea de-mi venea sa io intotrc si eu, bai fratilor da hotarati-va si voi pe ce insula va aflati. Cert e ca aerian fiind am evitat sa deschid vreo discutie pe tema asta, nu tineam neaparat sa ma pomenesc cu un cap in gura.

mai spune-ne ce ti-a placut , ce nu ti-a placut , ce te-a impresionat in mod special etc , da-ne si cateva tips-uri , pt cei ce dorim sa vizitam tara asta superba -Irlanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...