Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

Un tank pad de piele de Virago 1100 (se potriveste si de la 535 daca are buson de benzina pe rezervor in partea dreapta) aveti idee cine imi poate face sau unde gasesc?- imi trebuie mai mare decat cel de la Held (Louis), cam 18x36 cm. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baietii, mi-a venit o idee...(asta-nseamna ca sunt idiot ? :cheers: )

Sa-mi mai fac o gentutza( un fel de sisibag)- desi ce am yo nu e sisibar....

Ideal ar fi sa-ti rezolvi prima data sisybar-ul si cu aceasta ocazie sa-i faci si suport pt geanta, dupa care sa-ti faci o geanta smechera pe care s-o poti detasa si sa o iei cu tine.

post-2094-1171354888_thumb.jpg

post-2094-1171354914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

V-am promis niste poze mai amanuntite cu coburii mei "custom"! :rose:

Iata-le:post-11279-1171897530_thumb.jpg post-11279-1171897553_thumb.jpg

 

post-11279-1171897574_thumb.jpg post-11279-1171897602_thumb.jpg

Respekt :nono:

P.S.- ai dreptate, Avent, mai intai imi trag un sisybar k lumea :rose: !

Editat de Viomaddog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cine vrea,pot executa coburi/trusa scule ,doar din piele (de ~4-5mm),....nu folosesc plastic sau piele subtire cu intarituri.

B.

 

pt cine vrea,in curand voi putea face sha,curele,coburi/trusa scule,etc...,

doar din piele groasa,nu folosesc plastic sau piele subtire cu intarituri.

B.

Bravos,dom'le! Iti luasi masina de cusut pt. marochinarie?

Held,Hepco&Becker,etc.,FEREA :nono: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine, Blackie. Dai si detalii constructive sau e secret?

:rose: fiind la sectiunea ciopare ,tin sa va anunt ca unul dintre cele mai sucare e.............................................cx 500 ciopar ,nemodificat daloc....si oricum motocicletele custom au fost, sunt ,si vor fi ale mai bengoase motorete da pa tot globu'........da' nu neaparat cei care merg cu asa ceva [ deci a se tine cont, generatia veche, cei care merg ,nu cei care 'se dau'], ci cei care au fingu' ala de cioperisti,deci nu neaparat marin a lu' manson.....ci mai mere si creedence clearwater revival,fats domino ,ciac beri, si altii....asa ca spre final .....sa traiti toti ,voi si motocicletele voastre fara egal :rose: :rose: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cine vrea,pot executa coburi/trusa scule ,doar din piele (de ~4-5mm),....nu folosesc plastic sau piele subtire cu intarituri.

B.

 

pt cine vrea,in curand voi putea face sha,curele,coburi/trusa scule,etc...,personalizate.

revin cu poze.

FELICITARI

sa curga comenzile!!!!!!!!! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima incercare...

 

Bai Black, ma dai gata !! Pai fii atent... Cred ca o sa imi faci si mie scaunul. Ai masina de cusut ? Considera asta prima colaborare. Platesc bine munca facuta cum trebuie. Uite poze cu ce m-ar interesa si daca te bagi imi dai un raspuns. Eu iti trimit bazele celor doua scaune de tabla si scaunul de burete. Scaunul principal este un Witkoppf modificat aproximativ ca cel din poza si cel de pe aripa de spate va fi exact ca cel din poza. Trebuie doar sa faci doar husele din piele. Iti dau si pielea. As putea sa fac asta la tapiter auto dar prefer sa o fac cu un chopperist de-al meu. Asa ca sa stimulam arta chopperului. Mi se pare cel mai corect. Daca esti de acor da-mi de stire.

Salut,

Alex.

 

P.S. - Am uitat sa specific. Buretele de pe tabla va fi taiat in forma aia asa cu valuri deci piele trebuie doar cusuta peste (asta doar in cazul scaunului principal ).

post-7907-1172090105_thumb.jpg

post-7907-1172090118_thumb.jpg

post-7907-1172090133_thumb.jpg

post-7907-1172090142_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima incercare...

frumos de tot, felicitari! ai gravat cu daltitza de linogravura? mi-am comandat si eu niste scule de la tandy pt shaua mea. o sa postez progresul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ii rezolvi striatiile de pe sa pt. easybiker?

Stratificat?

 

Este o tehnica prin care se taie forma dorita in calup de burete special (in cazul meu "valuri"). Am un burete special pentru sei de motociclete(are propritatea de a nu se deforma in timp sub apasare). Forma o modelezi pur si simplu cu un cutter bun sau un fierestrau fin electric.Valurile alea se intaresc cu o folie de plastic cu proprietati elastice. Dupa toata asta se ia buretele taiat la forma,se pune folia deasupra si se coase pielea deasupra,piele care in prealabil a fost cusuta intr-o husa. Multi modeleaza pielea pe "valuri" cu un feon cu aburi de apa. Eu probabil ca voi face toti pasii,in afara de cel cu feonul. Merge si fara.

 

nu o rezolv,i-am recomandat un tapiter auto.

ma rezum la personalizat pielea & cusut de mana....nu ma bag la cusut cu masina inca.

B.

 

Inca nu ,dar discutam in viitor. Faina treaba oricum ce faci acolo. Incepe si la noi sa miste ceva si sa colaboreze lumea. Pacat ca marea problema raman sculele si banii. Dar in timp se rezolva toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce poti face din tiava? tiava din cupru ,dupa ce ii finisat il duc la cromat si gata :banana:(pe primele doua poze se vede ca nui terminat inca mai am de lucru pe ea...)

Craniul ii facut dintrun material special nu se rugineste si nu pierde culoarea ,a luctar cam 2 zile fratemeu pe el ....

Editat de Barna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

craniul ala e montat pe aripa spate?

si chestia din cupru unde o pui?

B.

Craniul ala ii pus pe aripa fata la viraga mea sub, este tot o chestie din cupru numai ca este cromat :banana:.

Chestia aia din cupru inca nu este gata ,inca mai am de lucru cu ea,dar va fi cromat si o sa fie pus tot pe aripa fata la viraga unui prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproape am terminat saua. la baza este o sa de ij festival, care a fost acoperita cu 3 straturi de izopren de parchet :baldy: urmeaza bucata de piele, insa am nevoie de un sfat. consider ca trebuie sa ii fac un tiv in partea superioara. este cumva nevoie sa ii fac de jur imprejur? nu vreau sa am surprize de genul: cand intind pielea, sa se ridice de pe sa sau sa arate ca dracu .

post-3031-1172601185_thumb.jpg post-3031-1172601209_thumb.jpg post-3031-1172601249_thumb.jpg

post-3031-1172601478_thumb.jpg post-3031-1172601525_thumb.jpg post-3031-1172601570_thumb.jpg

post-3031-1172601625_thumb.jpg post-3031-1172601687_thumb.jpg post-3031-1172601733_thumb.jpg

post-3031-1172601781_thumb.jpg post-3031-1172601843_thumb.jpg

nu-i asa ca arata mai bine intoarsa, decat lucioasa? nu vreau opinii de genul: ai sa te uzi, bla, bla. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era mai bine daca foloseai izopren de camping? Parca sunt si de 15 mm grosime.

Cele de parchet sunt de 3 sau 4 mm si daca le suprapui simplu, fara sa le lipesti intre ele mai tarziu vei avea probleme.

Cat despre acoperirea adanciturilor cu piele acestea trebuie neaparat lipite, altfel formeaza un fel de pod deasupra lor, formand un spatiu liber intre burete/izopren si piele care cu timpul cedeaza si va avea un aspect urat.

 

btw. mie imi place mai mult cu partea lucioasa, dar daca vrei sa-i dai un aspect retro, intoarce-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

izoprenul oricum este lipit intre straturi, si cu pielea o sa fac la fel. dar as vrea sa stiu daca sa-i fac sau nu tiv pe margine, ca sa ma ajute la aplicare, si sa nu cedeze lipiciul in timp, din cauza ca toata forta o sa stea in lipici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...