Jump to content

Photo

Cromare/nichelare/cuprare-inox

• Please log in to reply
246 replies to this topic

#41 IceLord

IceLord

Iced Earth http://www.youtube.com/watch?v=FQ_EGqAgRSg

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 4,768 posts
  • Interests:To Ride.....To Ride....To Ride!
  • Moto: Dragstar 1100
  • Numar: HR 66 URS
  • Club: Ugly Bears Chopper Gang

Posted 08 October 2008 - 10:11 PM

salutare la toata lumea, am 16 ani si mi-am luat A1 de 2 luni,de vreo 3 saptamanii am achizitionat un honda vt 125 shadow din 2001 fiind pasionat de cruisere,noh si acuma ontopic, tipu de la care lam luat a tras o tranta pe partea dreapta,marturie fiind crashbaru si ornamentul cromat de pe esapament + cate ceva pe blocu motor,noh eu fiind mic nu stiu nimic nici nu prea am pe cine sa intreb ca sa aflu un raspuns valabil,juliturile repective se pot scoate sau ameliora cumva? daca da astept sugestii

E destul de complicat, mai ales daca ai atins si blocul motor, restul se pot rezolva!

#42 jonh

jonh

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 27 posts
  • Moto: yamaha virago 250
  • Numar: BH 90 AUH
  • Club: ASTEPT

Posted 09 October 2008 - 06:55 AM

Are cineva pe acasa o bucata de teava care nu-i mai foloseste, diametru mare , pt a putea confectiona partea rotunda din capatul sissybarului. Ca cel din poza...Sau macar o idee de unde as putea face rost...de ceva asemanator[/b]

pt.ochelari...model ceva poze,tel 0729988500

Edited by robychopper, 09 October 2008 - 12:52 PM.

#43 Ancalagon

Ancalagon

Dragon King recommends 81...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,328 posts
  • Interests:Eating and burning unpleasant creatures...
  • Moto: Drifter
  • Numar: Unnatural
  • Club: Mordor Dragon Tea Society

Posted 20 October 2008 - 04:03 PM

Tevi de esapament facute din inox de un mester de la Rosu din Sibiu pentru Volusia mea, dupa indicatiile mele:

Photo_102008_001.jpg Photo_102008_002.jpg

Photo_102008_003.jpg Photo_102008_004.jpg
Become a cannibal and save the planet!

#44 mas oyama

mas oyama

mas Oyama

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,242 posts
  • Interests:de toate pentru toti
  • Moto: pieton
  • Numar: pe tabla cindva
  • Club: nici nu ma gindesc

Posted 21 October 2008 - 10:48 PM

Tevi de esapament facute din inox de un mester de la Rosu din Sibiu pentru Volusia mea, dupa indicatiile mele:

:rusinica: ceva site?
sau doar empty pipe?
frumos lucrat, meseria nui nop sam!
un mic efort rugamute si pune si un filmulet s-o si auzim!
ce-mi plac cind incep sa dea cloarea sampaniei in coturi!

Edited by mas oyama, 21 October 2008 - 10:49 PM.

#45 IceLord

IceLord

Iced Earth http://www.youtube.com/watch?v=FQ_EGqAgRSg

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 4,768 posts
  • Interests:To Ride.....To Ride....To Ride!
  • Moto: Dragstar 1100
  • Numar: HR 66 URS
  • Club: Ugly Bears Chopper Gang

Posted 22 October 2008 - 10:58 AM

Vrem filmulet cu sunet! :rusinica: ! Si apropo cat te-a costat?

#46 Chisa

Chisa

NegruMat

• Membru
  • Pip
  • 86 posts
  • Interests:Sosele bune si benzina ieftina!
  • Moto: Honda Shadow VT600
  • Numar: UNIC

Posted 30 October 2008 - 08:32 AM

Eu ma gandesc sa-mi cromez tobele intr-o cromare industriala si apoi sa le lustruiesc bine bine ca sa obtin maximul de luciu. A mai incercat cineva cu crom industrial? Prefer sa muncesc lustruind, decat sa fac un drum pana in Bucuresti, ca mi-e la indemana baia de crom, iar cromul industrial este mult mai rezistent decat cel ornamental.
Astept pareri si sfaturi! Merci.

Edited by Chisa, 30 October 2008 - 08:34 AM.

Here our soldiers stand from all around the world
Waiting in a line to hear the battle cry
All are gathered here, victory is near
The sound will fill the hall, bringing power to us all

#47 DimmU

DimmU

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 427 posts
  • Moto: Honda VT 600 C Shadow
  • Club: Lone Wolf

Posted 03 November 2008 - 04:37 PM

unde in Sb??ai vreun nr de tel???sunt empty pipes???si la ce pret ???arata super adevarat.TKS

Edited by DimmU, 03 November 2008 - 04:37 PM.

And the earth becomes my throne
I adapt to the unknown
Under wandering stars I've grown
By myself but not alone
I ask no one

#48 mas oyama

mas oyama

mas Oyama

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,242 posts
  • Interests:de toate pentru toti
  • Moto: pieton
  • Numar: pe tabla cindva
  • Club: nici nu ma gindesc

Posted 04 November 2008 - 06:58 PM

Eu ma gandesc sa-mi cromez tobele intr-o cromare industriala si apoi sa le lustruiesc bine bine ca sa obtin maximul de luciu. A mai incercat cineva cu crom industrial? Prefer sa muncesc lustruind, decat sa fac un drum pana in Bucuresti, ca mi-e la indemana baia de crom, iar cromul industrial este mult mai rezistent decat cel ornamental.
Astept pareri si sfaturi! Merci.

crom dur i se mai zice, daca ai pe cineva intr-o astfel de intreprindere mergi pe incercate, nai ce sa pierzi, daca iese prea grunjos desi greu de crezut dai cu discuri pe flex(DE ALA CU hirtie de smirghel) da cel mai fin nui stiu exact marimea, si pentru polishat desi cred ca doar cu asta ar trebuii sa incerci, pisla(se gasesc la Praktiker, selgros, metro, dsicuri de plastic sistem de prindere la flex pe o parte, au scai la partea opusa scai tata si pe care se pune pisla care are scai mama) si pasta abraziva.
este crom dur deaorece este crom de scularie si de regula este un aliaj ex.crom-vanadium, care asa cum ai zis tu n-are moarte grabnica.
In ORADEA avem o intreprindere mica care face sau facea asa ceva.
mi-ai dat de gindit!
am sa trec in revista programului meu o incercare pe niste piese marunte cu finisare ulterioara ca ceea descrisa mai sus.
noroc!

#49 Ancalagon

Ancalagon

Dragon King recommends 81...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,328 posts
  • Interests:Eating and burning unpleasant creatures...
  • Moto: Drifter
  • Numar: Unnatural
  • Club: Mordor Dragon Tea Society

Posted 04 November 2008 - 08:12 PM

Sunt din teava de inox de 2", au montate in interior cate o surdina fixata cu suruburi care nu se vad - sunt spre motocicleta - pentru ca goale eerau chiar prea zgomotoase. Pretul e nerelevant pentru ca le-am facut in regim de prototip, practic am incercat 3 variante si am folosit multe coturi si material aiurea. Sa zic ca ai putea face cam la 4-5 milioane o pereche la ora asta cu know-how-ul castigat... Firma se numeste Rosu SRL, e din Sibiu.

Edited by Darth Wraith, 04 November 2008 - 08:13 PM.

Become a cannibal and save the planet!

#50 DimmU

DimmU

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 427 posts
  • Moto: Honda VT 600 C Shadow
  • Club: Lone Wolf

Posted 04 November 2008 - 09:02 PM

Tks!Am gasit o adresa de net http://www.rosu.ro/html/executie.html cred ca e asta! daca te poti uita sa vezi sa nu vb aiurea la tel si ei sa nu stie despre ce e vb! materiale au ei tot ce trebuie???pana si "surdinele"???Ms inca o data!

Edited by DimmU, 04 November 2008 - 09:08 PM.

And the earth becomes my throne
I adapt to the unknown
Under wandering stars I've grown
By myself but not alone
I ask no one

#51 TheFatBob

TheFatBob

TFB

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,987 posts
  • Interests:HD choppers
  • Moto: FatBoy

Posted 04 November 2008 - 09:22 PM

da,ei sint...am un preten care si-a facut tobele de la HD, la ei...f faine.
si mai stiu pe cineva care a facut o per. de telescoape tot acolo...!!!

io mi-s curios daca pot face si ghidoane...

TFB

Edited by TheFatBob, 04 November 2008 - 09:25 PM.

DON'T LET YOUR TONGUE GET YOUR TEETH KNOCKED OUT!

#52 Chisa

Chisa

NegruMat

• Membru
  • Pip
  • 86 posts

Posted 05 November 2008 - 07:57 AM

crom dur i se mai zice, daca ai pe cineva intr-o astfel de intreprindere mergi pe incercate, nai ce sa pierzi, daca iese prea grunjos desi greu de crezut dai cu discuri pe flex(DE ALA CU hirtie de smirghel) da cel mai fin nui stiu exact marimea, si pentru polishat desi cred ca doar cu asta ar trebuii sa incerci, pisla(se gasesc la Praktiker, selgros, metro, dsicuri de plastic sistem de prindere la flex pe o parte, au scai la partea opusa scai tata si pe care se pune pisla care are scai mama) si pasta abraziva.
este crom dur deaorece este crom de scularie si de regula este un aliaj ex.crom-vanadium, care asa cum ai zis tu n-are moarte grabnica.
In ORADEA avem o intreprindere mica care face sau facea asa ceva.
mi-ai dat de gindit!
am sa trec in revista programului meu o incercare pe niste piese marunte cu finisare ulterioara ca ceea descrisa mai sus.
noroc!

Iese grunjos doar daca metalul nu este bine finisat inainte de cromare(cromul se depune pe marginea imperfectiunilor suprafetei ca niste ace de zapada). Am experienta ca o vreme am proiectat cilindri hidraulici, iar tijele cilindrilor se cromeaza. Inainte si dupa cromare se rectifica. Luciul rezultat dupa lustruire este satisfacator. Singura diferenta care o vad intre o tija de cilindru si tobe este de geometrie, fiind drepte,tijele se pot lustrui mai bine si mai uniform (se prind intre varfurile strungului si se merge cu pasla de-alungul tijei). Va fi mai mult de frecat la tobe, dar o sa incerc!
:disappointed:

#53 iulianera

iulianera

XXX

• Membru
  • Pip
  • 91 posts
  • Moto: YAMAHA VIRAGO 750
  • Numar: ....

Posted 07 November 2008 - 02:02 PM

cromarea spitelor....care a mai facut ?

#54 johnyebravo

johnyebravo

Ca batranii pe un cruiser ...

• Membru
  • Pip
  • 361 posts
  • Moto: Yamaha Dragstar

Posted 07 November 2008 - 11:05 PM

dar cromat niste plastice ???
" live to ride and ride to feel free"

#55 Bart Bz

Bart Bz

refuse/resist!

• Membru
  • Pip
  • 430 posts
  • Interests:rock
  • Moto: KW VN 800 Classic
  • Numar: BZ 84 ROK
  • Club: Simpatizant STEAUA

Posted 04 December 2008 - 09:33 PM

Dati o adresa mai exacta pentru cromare, va rog.
Pentru cine vrea sa lustruiasca inox, exista o pasta verde - folosita in tehnica dentara - care-l face mai stralucitor decat cromul
( depinde de raportul de Cr/Ni din aliaj)

Salutare,eu am cromat acum vreun an si jumatate sissy-barul cu suport pt bagaje,in sectorul 2,str Magura Vulturilor nr 49.Mi le-a scos super faine,iar la pret,nu mi s-a parut deloc piperat!Dar,repet,asta era acum vreun an si jumatate...Dar daca ajungi pe-acolo si mai exista respectivul atelier,da-mi si mie de veste,te rog.Multa bafta! :laugh:

Be quick or be dead!!!

#56 CustoMania

CustoMania

Livin' on the Edge

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts
  • Moto: Kawasaki Vulcan 800
  • Numar: B 666 FUK
  • Club: VULCAN RIDERS ROMANIA

Posted 05 December 2008 - 12:40 PM

http://www.duroterm.ro/ro/servicii/ - BUCURESTI
http://www.sal-company.ro/ - BUCURESTI
http://www.ump.ro/acoperiri.htm - Comuna PANTELIMON
http://www.crom-system.ro/ - PLOIESTI

O noua tehnologie, care inlocuieste cromarea , nichelarea - Argintarea decorativa este un procedeu obtinut de un grup de ingineri din Romania in urma a 3 ani
de cercetare. Argintarea este un procedeu chimic de acoperire a oricaror suprafete in vederea obtinerii unui
aspect metalic lucios. Procedeul consta in pulverizarea concomitenta a doua solutii pe o suprafata pregatita
in acest scop comparanduse ca aspect cu nichelarea si cromarea decorativa.
Argintarea se poate realize pe numeroase tipuri de suprafete: PLASTIC,METAL,STICLA,CERAMICA,LEMN,etc.

Apropo , am auzit de la cineva ca pentru a impiedica oxidarea in timp a aluminiului proaspat slefuit , sa se dea un strat fin de lac! A incercat cineva asa ceva?
Am si cromat zilele astea un sissybar la Interprinderea Faur Bucuresti si o flacara care vine prinsa cu coliere de toba , m-a costat 900.000 , dar cromarea este de o calitate foarte proasta. In unele parti mi s-a si exfoliat dupa numai o zi :laugh: - asadar feriti-va sa cromati La FAUR . Daca isi mai cromeaza cineva in alta parte ceva, il rog sa posteze si preturile...mai am cateva chestii de cromat!

Edited by darkflames, 05 December 2008 - 12:45 PM.

gifanimat640.gif

http://www.customania.ro/

Mansoane / Footpegs / Shift&Brake pegs / Ochelari originali Choppers / Husa moto Tech7 / Cagula Neopren Craniu / Dash Cover Kawasaki Vulcan   

#57 Chisa

Chisa

NegruMat

• Membru
  • Pip
  • 86 posts

Posted 21 December 2008 - 08:51 PM

http://www.duroterm.ro/ro/servicii/ - BUCURESTI
http://www.sal-company.ro/ - BUCURESTI
http://www.ump.ro/acoperiri.htm - Comuna PANTELIMON
http://www.crom-system.ro/ - PLOIESTI

O noua tehnologie, care inlocuieste cromarea , nichelarea - Argintarea decorativa este un procedeu obtinut de un grup de ingineri din Romania in urma a 3 ani
de cercetare. Argintarea este un procedeu chimic de acoperire a oricaror suprafete in vederea obtinerii unui
aspect metalic lucios. Procedeul consta in pulverizarea concomitenta a doua solutii pe o suprafata pregatita
Argintarea se poate realize pe numeroase tipuri de suprafete: PLASTIC,METAL,STICLA,CERAMICA,LEMN,etc.

Apropo , am auzit de la cineva ca pentru a impiedica oxidarea in timp a aluminiului proaspat slefuit , sa se dea un strat fin de lac! A incercat cineva asa ceva?
Am si cromat zilele astea un sissybar la Interprinderea Faur Bucuresti si o flacara care vine prinsa cu coliere de toba , m-a costat 900.000 , dar cromarea este de o calitate foarte proasta. In unele parti mi s-a si exfoliat dupa numai o zi :laugh: - asadar feriti-va sa cromati La FAUR . Daca isi mai cromeaza cineva in alta parte ceva, il rog sa posteze si preturile...mai am cateva chestii de cromat!

Da, asa trebuie sa faci. Eu mi-am slefuit capacul de aluminiu de pe partea ambreiajului fiind oxidat in unele locuri, si dupa i-am dat mai multe straturi de lac! Arata si se pastreaza bine..ca nou!

#58 bec

bec

Expert

• Banned
  • PipPipPip
  • 2,222 posts

Posted 22 December 2008 - 04:55 PM

foarte interesanta tehnologia, cred ca ii sun la anu sa imi faca o demonstratie.

#59 CustoMania

CustoMania

Livin' on the Edge

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts
  • Moto: Kawasaki Vulcan 800
  • Numar: B 666 FUK
  • Club: VULCAN RIDERS ROMANIA

Posted 26 December 2008 - 12:37 PM

foarte interesanta tehnologia, cred ca ii sun la anu sa imi faca o demonstratie.

Sa ne ti la curent cu ce impresie ai ramas dupa demonstratie,preturi etc :o

gifanimat640.gif

http://www.customania.ro/

Mansoane / Footpegs / Shift&Brake pegs / Ochelari originali Choppers / Husa moto Tech7 / Cagula Neopren Craniu / Dash Cover Kawasaki Vulcan   

#60 AndreiShadow

AndreiShadow

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 123 posts
  • Moto: Z1000sx

Posted 11 January 2009 - 02:10 PM

dar cromat niste plastice ???

Nu cred ca se pot croma plastice..din cate stiu e nevoie de o instalatie si procedura diferite de cele de la metal....si totul se face sub presiune...
Dar, atata timp cat exista plastice cromate...trebuie sa existe si o solutie

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users