Sari la conținut

Recomandati Un Supermoto Pt Un Incepator?


Wolf-strike
 Share

Postări Recomandate

rotila, de la 600 la 400 la acelasi numar ce kile e o mare diferenta.. nu caii te ridica pe o roata ci cuplul si la drz este putin cam leshinat.

 

Stiu draga stiu ....... daca imi da cats dr-ul ei sa ma dau :unsure: o sa aflu si eu .... pana atunci SP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Credeti ca un supermoto este indicat pt un incepator???sau care ar fi alt tip de motor care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

-Sa fie naked(ca incepator mai scapi motoru pe jos si la naked pagubele sunt mai mici decat la o carenata)

-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)

-Sa aiba viteza de croaziera 90-110km/h (mai mult de 130 nici nu vreau -am parinti care tin la mine :unsure:

-Si sa fie mai "iertatoare" si cat de cat usoara

 

păi de ce nu e cazul aici ?

 

dă tu o altă sugestie care să răspundă la toate cerințele de mai sus ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: daca recomanzi SM in loc de SS ..... dar nu e cazul aici :0

 

nu tre sa dai maxim gaz la iesire ca sa pierzi aderenta

 

Lasa WR-ul ca ala e de cross ...BD-ul e beat ........

 

 

WR e de enduro de cros e YZ :angry:

 

bey, tu-mi faci mobra lesinatura? :kiss:

 

 

Suzuki a facut-o nu el :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of of mai copii tatii .....hai sa ne vedem la o bere (cu alcool sau fara) si divagam pe acest subiect cat ne tine ....si cu mobrele prezente :kiss:

 

Propun sambata dimineata la Amckart :) :angry: :unsure: :kiss: :kiss: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un KTM lc4 SM. e ok, daca nu te crezi Schumacher in prima zi. In 2luni te obisnuiesti, si eu am avut un 620SC supermoto si nu am avut probleme, daca esti hotarat pe sm.

 

Daca nu, iei unu ieftin, orice, te dai cat te dai si iei altceva.. speed, enduro. etc.

 

Bafta oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS oricum nu eÂşti pe primul loc la brutalitate ... între timp s-a inventat Aprilia SVX 550

 

Am lipsit si eu doua trei zile si s-au inventat mobre noi.

 

 

Reisere, lasa fumatul si hai pe munte :rock:

 

Asa-i ca-i mai bine la munte? :D

 

 

Nu m-a intimidat deloc ...stiam ce cumpar ..... imi place ff mult dar sunt de parere ca sunt prea brutale si usoare ( o combinatie fatidica pt incepatori) ce face un incepator daca ii rupe aderenta pe o curba?? pune piciorul jos??..m-as mira.

 

Aia cu pusul piciorului jos merge cam o data la trei ruperi. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta proprie vorbesc

ktm 690 smr, 150 kg, 64 cp

 

si la mine e prima moto, eu fara experienta.

 

prima zi am stabilit cine e sefu - am varsat-o, dupa care: fara probleme. de ce cade mai mult de aia se face mai buna!

 

dupa 800 km deja o stapanesti fara probleme.

la 3000 faci derapaj controlat. parca te-ai fi nascut pe ea.

 

ca avantaje: opreste instantaneu la franare, iertatoare pana la Dumnezeu, intretinere ieftina la cate 5000 km, piese schimb la tot pasul etc.

 

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu prea e potrivita formularea "stat" in trafic.

Cu un SM nu ai ce sa faci 2 ore in trafic, indiferent cat de mult iti dai silinta.

 

La drum lung depinde de SM. SM-urile care se descurca bine nu prea sunt SM-uri. Dar oricum, eu mi-as face mai multe griji in privinta pilotului decat in privinta mobrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SM-uri-le cum se descurca dupa 2 ore de stat in trafic sau la drum drept in 120-130 km/h ?

 

nu STAI cu ele in trafic. MERGI prin trafic.

La drum lung s-a mai spus - depinde de pilot! 120 - 130 la ora ii obtii in treapta 4/5 la 4000 de ture, lejer. Are 6 trepte de viteza si intra in zona rosie la 8000 ture. Motorul rezista! Cu paravant ( parbriz ) rezolvi multe, altfel faci muschi sa te tii drept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai de toate nu e sanatos sa generalizezi :) Cand o sa ma auzi/vezi pe mine plangandu-ma de taiatul feței, o sa vezi si clipul video daca am sau nu dreptate :) Am un obicei in a inregistra zilnic drumurile mele :D Imi asum responsabilitatea si merg cu cap, nicidecum nu sunt acrobatii. Nu am atins de cand sunt pe strazi decat 1 oglinda in trafic, oprindu-ma si cerandu-mi scuze, intrebandu-l daca vrea sa mergem la Politie. Nu claxonez, dau din cap drept multumire oricui imi permite sa trec de zici ca-s chinez. Viteza in traficul ala nu are cum sa fie mare, doar ca ma straduiesc sa merg fluent. Plus ca de aia am mobra (SM) sa ma strecor si sa fac de 4-5 ori mai putin decat as face cu masina ce se prafuieste in curte si platesc impreuna cu sotia rate la ea :duel:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o confirmare la ce s-a spus pe aici si cu ceva adaugari:

DRZ 400 SM este ceva mai "docil" decat surorile "Ready to race" (KTM, Husa etc.), asta pentru ca este o motocicleta de strada, iar la fiabilitate nu cred ca o bate ceva (tocmai din motovul ca motorul nu este "impins" la limita). Si daca vrei power ii poti face ceva modificari sa il mai trezesti la viata.

 

La capitolul daca sa il iei ca incepator as spune in felul urmator:

Daca mai ai ceva experienta pe 2 roti (bicicleta, scutere etc) il poti lua linistit, daca esti incepator "absolut" atunci iti recomand un max 250cc (si sa nu fie 2T :) ).

 

Have a nice one.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...