Sari la conținut

Recomandati Un Supermoto Pt Un Incepator?


Wolf-strike
 Share

Postări Recomandate

Salut vreau sa stiu si eu parerea voastra in legatura cu motocicleta care doresc sa o achizitionez daca voi lua permisul.....

Credeti ca un supermoto este indicat pt un incepator???sau care ar fi alt tip de motor care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

-Sa fie naked(ca incepator mai scapi motoru pe jos si la naked pagubele sunt mai mici decat la o carenata)

-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)

-Sa aiba viteza de croaziera 90-110km/h (mai mult de 130 nici nu vreau -am parinti care tin la mine :scratch:

-Si sa fie mai "iertatoare" si cat de cat usoara

 

Va rog sfatuiti-ma in acest sens si spuneti-mi daca am facut o alegere gresita.

 

De asemenea ce firma de echipament recomandati (Casca integrala,manusi geaca,etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai daca vrei sa faci tot ce zisasi mai sus cu o motocicleta, clar un SuperMoto este ce-a mai potrivita alegere. Ca si parere personala, iti recomand Husqvarna, mi se par printre cele mai fiabile motociclete pentru motocross/supermoto.

 

Apropo, daca vrei echipament ieftin, ia de la atvrom.ro, eu am mai luat demult de la ei, si a fost OK!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vreau sa stiu si eu parerea voastra in legatura cu motocicleta care doresc sa o achizitionez daca voi lua permisul.....

Credeti ca un supermoto este indicat pt un incepator???sau care ar fi alt tip de motor care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

-Sa fie naked(ca incepator mai scapi motoru pe jos si la naked pagubele sunt mai mici decat la o carenata)

-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)

-Sa aiba viteza de croaziera 90-110km/h (mai mult de 130 nici nu vreau -am parinti care tin la mine :scratch:

-Si sa fie mai "iertatoare" si cat de cat usoara

 

Va rog sfatuiti-ma in acest sens si spuneti-mi daca am facut o alegere gresita.

 

De asemenea ce firma de echipament recomandati (Casca integrala,manusi geaca,etc)

Daca iti iei un motor intre 125 si 250cc e OK! Orice motor ti-ai lua, daca spui ca ai parinti care tin la tine, sa nu-l iei mai mare de cilindreea pe care ti-am propus-o eu. Mergi pe la AutoSolution(in incinta uzinelor "Republica") ca au ei niste GasGas-uri si Tomos-uri interesante. Bafta la examen!

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate sînt fiabile dacă le îngrijeÂşti cu drag Âşi atenție :kali:

 

:scratch: yamaha XT 125 dar o sa o schimbi extrem de repede.

Suzuki DRZ 400 SM buna motocicleta cai suficienti

KTM 400 EXC cu roti de SM. Adevarata distractie pe doua roti. Nu stiu sa existe mai usoara. 108 Kg 51 de cai. Poti sa ii pui si roti de enduro sa te dai in padure.

 

 

P.S. Acu am vazut de unde esti. Cauta-l pe Atillas. Ii gasesti pe forum. El este din Valcea. In mod cert te ajuta. Trust me, KTM rulz

Editat de Klahan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CU parere de rau ... SM-ul nu e pentru incepatori.......ce am vazut ca recomanda baietii mai sus "Dr400 etc" sunt intradevar usoare si raspund cerintelor tale .....dar sunt niste mici bestii care nu prea te iarta.......sezonul asta incearca ceva 125-250 dar nu "ready to race" gen KTM-WR ...... nu stiu ce sa iti recomand ....... cred ca ar trebuii sa te vada unu mai vechi in brasa , cum mergi si el ar putea sa iti recomande.

Success si ai grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki drz 400 sm e mobra mea de incepatoare. o am de 1 an si sunt cat se poate de incantata de ea (mai putin la drum lung, unde saua aia se transforma intr-o scandura, da asa-i la toate sm-urile). drzul indeplineste toate criteriile tale cu brio si e si tare amuzant sa te dai pe ea. n-as vrea sa fi inceput cu nici o alta mobra :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drz 400 sm e perfect pentru un începător, nu este nici pe departe o bestie, e uÂşoară Âşi manevrabilă.

confirm, e destul de bland si te scoate din multe cacaturi in care intri ca incepator (sau, ma rog, in care io intru :scratch: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm, e destul de bland si te scoate din multe cacaturi in care intri ca incepator (sau, ma rog, in care io intru :angry: )

 

Cats eu tot la parerea mea raman ...SM de 40-50 cai nu e pt incepatori...... mai repede un enduro touring 600 cc decat SM ....macar un sezon

Scapi mana in gaz esti lumanare si intr-a 3a .... :unsure: NU SM-uli pt incepatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm, e destul de bland si te scoate din multe cacaturi in care intri ca incepator (sau, ma rog, in care io intru :kiss: )

 

Mai, daca pe tine nu te-a dat jos "bestia" inseamna ca nu mai esti incepatoare :unsure:

 

 

Cats eu tot la parerea mea raman ...SM de 40-50 cai nu e pt incepatori...... mai repede un enduro touring 600 cc decat SM ....macar un sezon

Scapi mana in gaz esti lumanare si intr-a 3a .... :kiss: NU SM-uli pt incepatori

 

Nu confunda DRZ cu EXC, WR si al.t.l. Tras de par pe foaie, DRZ-ul are 39 de cai, nicidecum 40-50, si e sensibil mai greu decat suratele lui "reising".

Eu intr-a-2 a (nu a 3-a) trebuie sa scap mana in gaz, in ambreiaj, sa ma las pe spate, sa ma foiesc, sa transpir, ca sa reusesc macar o tentativa de wheelie. Intr-a 3-a nu se intampla nimic :angry: . Deci nu-i chiar asa usor sa te dai peste cap.

Fiind si o mobra usoara, e mai recomandata pentru inceput decat o vaca de 600.

P.S. Nu cred ca exista supermoto (cu orice raport la pinioane in limita bunului simt stiintific) care sa te suie lumanare intr-a 3a cand scapi mana in gaz, chiar daca o scapi cu convingere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vreau sa stiu si eu parerea voastra in legatura cu motocicleta care doresc sa o achizitionez daca voi lua permisul.....

Credeti ca un supermoto este indicat pt un incepator???sau care ar fi alt tip de motor care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

-Sa fie naked(ca incepator mai scapi motoru pe jos si la naked pagubele sunt mai mici decat la o carenata)

-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)

-Sa aiba viteza de croaziera 90-110km/h (mai mult de 130 nici nu vreau -am parinti care tin la mine :unsure:

-Si sa fie mai "iertatoare" si cat de cat usoara

 

Va rog sfatuiti-ma in acest sens si spuneti-mi daca am facut o alegere gresita.

 

De asemenea ce firma de echipament recomandati (Casca integrala,manusi geaca,etc)

 

HONDA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vreau sa stiu si eu parerea voastra in legatura cu motocicleta care doresc sa o achizitionez daca voi lua permisul.....

Credeti ca un supermoto este indicat pt un incepator???sau care ar fi alt tip de motor care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

-Sa fie naked(ca incepator mai scapi motoru pe jos si la naked pagubele sunt mai mici decat la o carenata)

-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)

-Sa aiba viteza de croaziera 90-110km/h (mai mult de 130 nici nu vreau -am parinti care tin la mine :angry:

-Si sa fie mai "iertatoare" si cat de cat usoara

 

Va rog sfatuiti-ma in acest sens si spuneti-mi daca am facut o alegere gresita.

 

De asemenea ce firma de echipament recomandati (Casca integrala,manusi geaca,etc)

salut!daca vrei un super moto am eu unul de vinzare 200cc nou nout ...putem vb pe pm daca vrei mai multe informatii :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, daca pe tine nu te-a dat jos "bestia" inseamna ca nu mai esti incepatoare :unsure:

 

 

 

 

Nu confunda DRZ cu EXC, WR si al.t.l. Tras de par pe foaie, DRZ-ul are 39 de cai, nicidecum 40-50, si e sensibil mai greu decat suratele lui "reising".

Eu intr-a-2 a (nu a 3-a) trebuie sa scap mana in gaz, in ambreiaj, sa ma las pe spate, sa ma foiesc, sa transpir, ca sa reusesc macar o tentativa de wheelie. Intr-a 3-a nu se intampla nimic :angry: . Deci nu-i chiar asa usor sa te dai peste cap.

Fiind si o mobra usoara, e mai recomandata pentru inceput decat o vaca de 600.

P.S. Nu cred ca exista supermoto (cu orice raport la pinioane in limita bunului simt stiintific) care sa te suie lumanare intr-a 3a cand scapi mana in gaz, chiar daca o scapi cu convingere.

 

Vino sa te dai cu al meu :kiss:

Ai dreptate cu greutatea ...dar nu e mai bine sa inveti "the hard way" :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vino sa te dai cu al meu :angry:

 

Nu stiu ce Husqvarna ai tu, dar indiferent ca e de 450, 510 sau 610 nu are nimic in comun cu DRZ-ul.

Dar oricum, vrei sa spui ca se ridica lumanare intr-a 3a din gaz? :unsure:

 

 

dacă zici tu ... Âşi există un răspuns comun Âşi pentru întrebarea despre datul pe o roată ... Honda CR 500

 

Am inteles ca la 2 timpi e mai naspa cu datul pe-o roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce Husqvarna ai tu, dar indiferent ca e de 450, 510 sau 610 nu are nimic in comun cu DRZ-ul.

Dar oricum, vrei sa spui ca se ridica lumanare intr-a 3a din gaz? :angry:

 

SM 610 ......da .....te invit la teste, cu mentiunea ca, daca cazi umblii tu cu ea pe la casco si politie :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...