Sari la conținut

Problema de ambreiaj la o Mobra 50 S


vulsi
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o Mobra 50S din '79 si ma chinuie ambreiajul. Cand este cutia fara ulei merge bine dar cand pun ulei se lipesc placile si nu mai debraiaza. Sa fie din cauza uleiului? Am incercat vreo 5 feluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o Mobra 50S din '79 si ma chinuie ambreiajul. Cand este cutia fara ulei merge bine dar cand pun ulei se lipesc placile si nu mai debraiaza. Sa fie din cauza uleiului? Am incercat vreo 5 feluri.

223586[/snapback]

Bine,bine,dar ce tip de ulei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de felul uleiului...trebuie safie de transmisie

eu am pus Hexolsi pot spune ca suntmultumit de el...

dar nu am avut problema asta niciodata.... daca o sa aflu ceva o sa te anunt

Salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.....sincer...din cate mi'au zis mai multzi care se pricep....cel mai bine e sa pui ulei mineral. cica e f bun.mai ales ca motoru sigur nu a mai fost folosit de multisor. acu sa itzi mai zic aleva....sa nu care cumva sa desfaci acolo la ambreiaj(asa cum am facut eu) ca te dai cu capu de peretzi pe urma. se pune super greu la loc, mai ales cu suruburile alea mici... dar e posibil sa fie placile de la ambreiaj infundate cu mizerie...lucru ce cere ....DEFACEREA si curatzarea.

Acu sa va intreb alceva...la ambreiaj de mobra...trebuie sa aiba joc palcilea alea in sus si in jos? si cum sa fac mai usor sa pot prinde suruburile alea inapoi???? ca ma dor muschii la maini cat m'am apasat pe capacu ala cu coada ciocanului. si tot nu merje imi scapa piulitzele :rusinica:

ce sa fac???? ce sa fac????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa fac mai usor sa pot prinde suruburile alea inapoi???? ca ma dor muschii la maini cat m'am apasat pe capacu ala cu coada ciocanului. si tot nu merje  imi scapa piulitzele :unsure:

ce sa fac???? ce sa fac????

224417[/snapback]

 

incearca sa strangi 2 cate 2 diametral opuse :rusinica: din cate stiu eu sunt 10 si strange-le numai cat sa iasa un pic varful surubului prin piulita, nu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa strangi 2 cate 2 diametral opuse  :unsure: din cate stiu eu sunt 10 si strange-le numai cat sa iasa un pic varful surubului prin piulita, nu mai mult.

224439[/snapback]

 

:-)

Nu trebuie sa te chinui..Iei un surub (daca nu ma insel cu filet de 8), pe care isurubezi pe mijloc si care automat preseaza ambreajul si poti sa pui piulitele foarte usor!!!

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.....sincer...din cate mi'au zis mai multzi care se pricep....cel mai bine e sa pui ulei mineral. cica e f bun.mai ales ca motoru sigur nu a mai fost folosit de multisor.  acu sa itzi mai zic aleva....sa nu care cumva sa desfaci acolo la ambreiaj(asa cum am facut eu) ca te dai cu capu de peretzi pe urma. se pune super greu la loc, mai ales cu suruburile alea mici... dar e posibil sa fie placile de la ambreiaj infundate cu mizerie...lucru ce cere ....DEFACEREA si curatzarea.

Acu sa va intreb alceva...la ambreiaj de mobra...trebuie sa aiba joc palcilea alea  in sus si in jos? si cum sa fac mai usor sa pot prinde suruburile alea inapoi???? ca ma dor muschii la maini cat m'am apasat pe capacu ala cu coada ciocanului. si tot nu merje  imi scapa piulitzele :unsure:

ce sa fac???? ce sa fac????

224417[/snapback]

Tre' sa bagi 1-2 shurubelnitze sub platoul cu shurubelele alea asha incat sa il tzina ieshit mai in afara.... greu de explicat in vorbe.... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nuy va speriatzi de mine ca cer atatea chestii pt mobra asta a mea dar....vreao sa o fac de sa nu mai am probleme cu ea. si de aia caut cartea tehnica la ea...pt ca daca o am pe asta nu va mai stresez delok cu intrebari dar daca nu o am.... :rusinica: asa ca va roc eu ajutazi'ma cu o carte tehnika...dca avetzi datzi un mesaj aici sau un...pm... ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nuy va speriatzi de mine ca cer atatea chestii pt mobra asta a mea dar....vreao sa o fac  de sa nu mai am probleme cu ea. si de aia caut cartea tehnica la ea...pt ca daca o am pe asta nu va mai stresez delok cu intrebari dar daca nu o am.... :rusinica:  asa ca va roc eu ajutazi'ma cu o carte tehnika...dca avetzi datzi un mesaj aici sau un...pm... ciao

226081[/snapback]

Eu am un " Instructiuni de folosire " , dar acolo nu prea vorbeste de reparatii la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule dar...ce anume vorbeste acolo?????? daca e pt mobra cu aprindere bocsh....te pup pana la cot.  pe mine ma intereseaza sa scrie pe carte..."carte tehnica pentru mobra 50 super"

226436[/snapback]

Mobra la care am eu probleme cu ambreiajul are magnetou de tip Bosch si am si o carticica unde arata schema electrica. Nu stiu exact ce iti trebuie. Si nu am nici scaner. La ce ai probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ce chestie cu ambreiaju ala....se strange extreb de usor . nu itzi trebuie decat o cheie franceza...mainile si un picior(in casa in care esti numai tu) desfaci cheia....prinzi placa aia si apoi strangi dupa care incepi sa infelitezi suruburile unu cate unu. unu langa altu. extrem se simplu:) si nu trebuie sa mai apesi pe el ...wuaw asa e la inceput :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 year later...

salut.....sincer...din cate mi'au zis mai multzi care se pricep....cel mai bine e sa pui ulei mineral. cica e f bun.mai ales ca motoru sigur nu a mai fost folosit de multisor. acu sa itzi mai zic aleva....sa nu care cumva sa desfaci acolo la ambreiaj(asa cum am facut eu) ca te dai cu capu de peretzi pe urma. se pune super greu la loc, mai ales cu suruburile alea mici... dar e posibil sa fie placile de la ambreiaj infundate cu mizerie...lucru ce cere ....DEFACEREA si curatzarea.

Acu sa va intreb alceva...la ambreiaj de mobra...trebuie sa aiba joc palcilea alea in sus si in jos? si cum sa fac mai usor sa pot prinde suruburile alea inapoi???? ca ma dor muschii la maini cat m'am apasat pe capacu ala cu coada ciocanului. si tot nu merje imi scapa piulitzele :lol:

ce sa fac???? ce sa fac????

Daca imi amintesc bine se strange discul exterior de metal cu un surub de 8 mm se potrivesc locasurile pe suruburi se pun grovere le strangi nu prea tare ca ramai cu ele in mana nu speria baiatu ca-i greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...