Sari la conținut

Scoala Moto In Ploiesti


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

SINGURUL LUCRU CARE TE SCOATE DIN SITUATII PERICULOASE IN TRAFIC SE CHEAMA " CONDUITA PREVENTIVA " !!! ... si experienta pe Amckart nu are nici o legatura cu asta !

Ce vrea sa faca ala din fata mea ? Daca nu ma vede ala care iese cu spatele ? Daca nu-mi da ala prioritate de dreapta ? Depasesc ?... ia sa-mi arunc un ochi in oglinda sa nu vina vreunu din spate !!! Ce caut eu in kuru lu asta...dak pune frana ??? Vreau sa fac la stanga...ia sa bag ochii in oglinda k poate depaseste vreun smecker coloana pe contrasens !

ASTEA SUNT INTREBARI PE CARE TRE SA TI LE PUI ZILNIC CAND ESTI IN TRAFIC ! SUNT SITUATII PE CARE LE INTALNESTI LA ORICE PAS IN SCUMPA NOASTRA PATRIE, INDIFERENT DACA ESTI CU MOTORUL, BICICLETA, CARUTZA,MASINA...ETC.

 

Mai pe scurt, mergi tip-til si casca ochiu' :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Exact anticiparea si intelegerea traficului nu are nici o legatura cu abilitatea de a pilota o motocicleta la intreaga ei capacitate, defapt chiar cred ca se cam bat cap in cap cele doua, in fine Domnu Ionita(intotdeauna i-am spus Nea Mihai ,si nu am considerat ca este o lipsa de respect sa-i spun asa) este intradevar cel mai bun instructor de la noi din Prahova desi eu nu am facut cu el dar toata lumea a fost multumita de el, din ceea ce cunosc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

puteti sa faceti scoala si cu bau-bau fiindca anumite abilitati se dobandesc prin practica oricine ar fi instructor, intelepciunea vine prin invatarea legislatiei, practica se dobandeste cu truda iar intelepciunea decurge din ceea ce vrea fiecare new biker sa invete. Nu este neaparat nevoie sa ai vre-un instructor in functie de pretul practicat de scolile la care ai profeseza ci conteaza ce stii sa faci, ce abilitati ai si de capacitatea ta de asimilare in ceea ce priveste legislatia si practica. si invatza din greselile alora. k :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Salut !

 

Mi-am luat si eu permisul cat. A de curand . Am facut scoala cu dl. Gelu dar in poligon m-am intalnit si cu nea Mihai. Este un mosulik simpatic care nu inceteaza niciodata sa-ti dea sfaturi. Chiar daca nu eram elevul lui mi-a oferit Vostok-ul lui sa fac jaloane. Mergea mai bine decat cel pe care am facut eu scoala dar un singur lucru m-a deranjat. Are montat un ghidon foarte lat (care intr-adevar iti confera mai mult echilibru) si cand iei viraj sa faci 8-urile nu prea iti mai ajung mainile la el . Am vazut ca pentru iesiri in trafic are un Kawasaki Balius de 250 cc , 4 cilindrii in linie si....ATENTIE ! 20.000 de ture !!! Da ! Se tureaza rashnita k o masina de Formula 1 .

Cat despre Amckart....nu am fost niciodata acolo dar din cate am inteles nu ai unde sa dai mai mult de a 2-a la un SS . Ala dupa parerea mea e circuit de carturi si SuperMoto . Nu sunt pilot de curse si nu trebuie sa ma antrenez pe nici un circuit pentru a merge pe strazile patriei. Pe circuit iti inveti mai bine motorul si iti descoperi limitele....dar eu nu merg la limita. EU MERG LA PLACERE !!!

SINGURUL LUCRU CARE TE SCOATE DIN SITUATII PERICULOASE IN TRAFIC SE CHEAMA " CONDUITA PREVENTIVA " !!! ... si experienta pe Amckart nu are nici o legatura cu asta !

Ce vrea sa faca ala din fata mea ? Daca nu ma vede ala care iese cu spatele ? Daca nu-mi da ala prioritate de dreapta ? Depasesc ?... ia sa-mi arunc un ochi in oglinda sa nu vina vreunu din spate !!! Ce caut eu in kuru lu asta...dak pune frana ??? Vreau sa fac la stanga...ia sa bag ochii in oglinda k poate depaseste vreun smecker coloana pe contrasens !

ASTEA SUNT INTREBARI PE CARE TRE SA TI LE PUI ZILNIC CAND ESTI IN TRAFIC ! SUNT SITUATII PE CARE LE INTALNESTI LA ORICE PAS IN SCUMPA NOASTRA PATRIE, INDIFERENT DACA ESTI CU MOTORUL, BICICLETA, CARUTZA,MASINA...ETC.

 

PAZESTE-TE TU !!!...k poate ingerul tau se uita dupa gagici ! :rolleyes:

 

 

 

Daca faceai scoala anul acesta la " nea Mihai " aveai la alegere urmatoarele motociclete ( pentru scoala ) :

 

1. Yamaha IBR 125 cc (an 2006)

2. Suzuki GL 250

3. Kawasaki Balius 250 cc

4. Yamaha XZ 550

 

Adio batrinul Voshod ( pe care eu am facut scoala )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Fiind un fost cursant al lui Nea Mihai, va spun doar ca am oservat ca el nu-si incheie lectiile in momentul cind ai luat carnetul , se implica si ulterior . Cine il cunoaste stie la ce ma refer .
Eu nu contest valoarea acestui om(chiar am avut ocazia sa-l intalnesc)dar trebuie remarcat faptul ca si alti instructori(d-nul Gelu de exemplu ) se implica dupa luarea carnetului;Daca nu era dumnealui,sincer nu stiu ce as fi facut;m-a ajutat enorm.

3 IN 1:Instructor,OM SI parinte in acelasi timp. :D :blink:

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari!! Pun urmatoarea intrebare in acest topic din mai multe motive, cateva ar fi: este un topic numit "Scoala moto" , alt motiv este ca apartine rubricii "Ploiesti" oras in care locuiesc.

Eu sunt nascut la data de 23 noiembrie. Am 17 ani si vreau ca la 18 ani sa fac scoala sa iau A-ul si B-ul. Intrebarea mea este: Am vreo sansa sa iau A-ul anul asta? Stiu ca poti face scoala inainte si dai examenul la scurt timp dupa ce ai implinit 18 ani. Dar mai stiu si ca nu poti da examen de A iarna. Asa ca va rog sa imi spuneti si mie daca prind cumva perioada de examinare, avand in vedere ca eu pe 23 noiembrie fac 18 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!! Pun urmatoarea intrebare in acest topic din mai multe motive, cateva ar fi: este un topic numit "Scoala moto" , alt motiv este ca apartine rubricii "Ploiesti" oras in care locuiesc.

Eu sunt nascut la data de 23 noiembrie. Am 17 ani si vreau ca la 18 ani sa fac scoala sa iau A-ul si B-ul. Intrebarea mea este: Am vreo sansa sa iau A-ul anul asta? Stiu ca poti face scoala inainte si dai examenul la scurt timp dupa ce ai implinit 18 ani. Dar mai stiu si ca nu poti da examen de A iarna. Asa ca va rog sa imi spuneti si mie daca prind cumva perioada de examinare, avand in vedere ca eu pe 23 noiembrie fac 18 ani.

 

Din pacate pt tine nu poti da examen anul acesta! Dar nu tragedia mai bine mai tarziu decat niciodata!

Bafta pt "B"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt raspunsuri. Am inteles.. nu-i nicio problema.. Oricum si daca se putea lua permisul in noiembrie, tot nu aveam ce face cu el in primul rand ca inca nu am motocicleta, sper ca la anu' sa imi cumpar, si chiar daca aveam, nu puteam sa merg iarna cu ea, asa ca tot trebuia sa astept primavara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc cu nostalgie acest topic deschis de mine,desi nu a trecut asa de mult timp... :cheers:

 

@bogdan_gba

 

Articolul 4

 

Categorii, definitii si vârste minime

 

(1) Permisul de conducere prevăzut la articolul 1 autorizează conducerea autovehiculelor din categoriile definite în continuare. Acesta poate fi eliberat începând de la vârsta minimă indicată pentru fiecare categorie. Prin "autovehicul" se întelege orice vehicul prevăzut cu un motor de propulsie care circulă pe un drum prin mijloace proprii, cu exceptia vehiculelor care se deplasează pe sine.

 

(2) Mopeduri:

 

Categoria AM:

 

- vehicule cu două roti sau cu trei roti, având o viteză maximă proiectată care nu depăseste 45 km/h, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (a) din Directiva 2002/24/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 18 martie 2002 privind omologarea autovehiculelor cu două sau trei roti [5] (cu exceptia celor care au o viteză maximă proiectată mai mică sau egală cu 25 km/h) si cvadriciclurilor usoare, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (3) litera (a) din Directiva 2002/24/CE;

 

- vârsta minimă pentru categoria AM este stabilită la 16 ani.

 

(3) Motociclete cu sau fără atas si tricicluri cu motor:

 

- "motocicletă" înseamnă vehicule cu două roti, cu sau fără atas, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (cool.gif din Directiva 2002/24/CE;

 

- "triciclu cu motor" înseamnă vehicule cu trei roti dispuse simetric, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera © din Directiva 2002/24/CE.

 

Categoria A1:

 

- motociclete cu cilindree maximă de 125 centimetri cubi, cu puterea maximă de 11 kW si cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;

 

- tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

 

- vârsta minimă pentru categoria A1 este stabilită la 16 ani.

 

Categoria A2:

 

- motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăseste 0,2 kW/kg si care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

 

- vârsta minimă pentru categoria A2 este stabilită la 18 ani.[/size]

 

Categoria A:

 

(i) motociclete

 

- Vârsta minimă pentru categoria A este stabilită la 20 de ani. Cu toate acestea, pentru a putea conduce motociclete din prezenta categorie, este necesară o experientă de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2 de cel putin doi ani. Se poate renunta la această cerintă referitoare la experiența anterioară, în cazul în care candidatul are cel putin 24 de ani;

 

(ii) tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW

 

- Vârsta minimă pentru tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW este stabilită la 21 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! m-am gandit sa incep si eu scoala . Din ce am aflat eu , un instructor mai bun in ploiesti este domnul Mihai , dar se pare ca are agenda plina cu programari si mi-a zis ca decat dupa 10 august poate.Ce e de facut in cazul asta.Sa astept sau sa caut in alta parte.Este singurul care isi scoate elevii si in trafic.

As dori cateva pareri . Multumesc !

 

Salutare tuturor,

nu vreau sa sune a reclama dar vad ca sunt destui pe aici care sunt in cautare de instructor pt cat. =A=.

Ideea sta in felul urmator:

-eu am facut scoala la "SCORPION" cu un domn instructor pe nume Gelu (Tel. SCOALA 0723.318.013), din cate stiu eu numarul este inca valabil

-au la scoala un HONDA Lifan, sper sa zic bine si sa nu ma "critice" cei mai in domeniu

-instructorul se ocupa de tine de la prima ora, si nicidecum nu o sa ajungi in fata examenului fara a fi pregatit pt acesta

Pe langa toate acestea instructorul este foarte calm si iti explica de cate ori este nevoie fiecare parte a poligonului.

NU stiu daca am fost de foarte mare ajutor dar eu am carnetul in mana datorita instructorului mentionat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot cu nea gelu am facut scoala ....dar anul trecut nu era nici o 'onda ....eu am facut pe voshod ... :cheers:

 

Si eu am mers cu Voskhod'ul si nu mi-a fost rusine dar apoi a venit cu un Lifan pe care il luase de pe la Campina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghostrider, multumesc pt informatie, insa nu sunt 100% sigur ca a intrat in vigoare. E adevarat ca pe noile permise de conducere, apare pe spate si categoria A2, insa pana acum nu exista. Si se putea da la 18 ani pt categoria A si la 16 ani subcategoria A1.

 

Uite am sa iti dau un raspuns foarte sigur aici peste putin timp, pt ca un prieten de-al meu care are 19 ani, acum a terminat orele la scoala si trebuie sa isi bage dosarul ca sa il programeze la examen pt categoria A. Daca la el pe permis va aparea A2, inseamna ca articolul postat de tine mai sus, a intrat in vigoare, intrucat prietenul meu are 19 ani, deci, conform articolului, nu ar avea dreptul de a obtine categoria A decat daca a implinit 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mers cu Voskhod'ul si nu mi-a fost rusine dar apoi a venit cu un Lifan pe care il luase de pe la Campina.

 

"Voskhod'ul" nu-l mai foloseste. Am dat niste ture cu un Minsk (motor usor, bun de incepator, daca iti dai seama cum trebe sa schimbi treptele...) O vreme a mers cu el si un First Bike de 125 imprumutat apoi au cumparat unul la fel. A carui lege e "a doua la relanti si iei examenul". Cam patineaza ambreiajul dar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Voskhod'ul" nu-l mai foloseste. Am dat niste ture cu un Minsk (motor usor, bun de incepator, daca iti dai seama cum trebe sa schimbi treptele...) O vreme a mers cu el si un First Bike de 125 imprumutat apoi au cumparat unul la fel. A carui lege e "a doua la relanti si iei examenul". Cam patineaza ambreiajul dar merge.

Si eu am facut pe minsk...mare belea cu schimbatul vitezelor.Fiind prima motocicleta condusa de mine credeam ca sunt eu tampit si nu stiu sa schimb vitezele...dar de fapt era de la ambreiaj.Ce ma mai chinuiam cateodata sa ii gasesc neutralul.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut pe minsk...mare belea cu schimbatul vitezelor.Fiind prima motocicleta condusa de mine credeam ca sunt eu tampit si nu stiu sa schimb vitezele...dar de fapt era de la ambreiaj.Ce ma mai chinuiam cateodata sa ii gasesc neutralul.Bafta!

 

I-am aflat chichita. Tardiv, dar ii dadusem de cap: nu trebea' sa trag ambreiajul pana la capat. Cam pe la jumatatea cursei, intra bine. Dincolo de jumatatea cursei, roata norocului. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am aflat chichita. Tardiv, dar ii dadusem de cap: nu trebea' sa trag ambreiajul pana la capat. Cam pe la jumatatea cursei, intra bine. Dincolo de jumatatea cursei, roata norocului. :))

Bine ca aflu si eu tocmai acum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare....o parere despre instructorul Curelea Dumitru ? a facut cineva cu el ? cum e omul ? pe ce motor se face cu el ? ca de maine intru si eu in paine la astra :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Va salut! Acesta e primul meu post pe forum, sper sa urmeze multe altele dar in calitate de posesor de motor.

L-am sunat astazi pe nea Ionut Mihail si mi-a spus ca dansul, din cauza unor probleme medicale, nu va mai putea activa ca instructor pentru o perioada determinata/nedeterminata, la sfatul medicului, insa mi-a recomandat pe cineva. Ma intalnesc cu dumnealui luni pentru stabilirea detaliilor.

 

FYI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Salut,

 

Pentru cei din zona , vreau sa va informez despre posibilitatea de a face scoala pentru obtinerea permisului de conducere, categoriile Am, A1, A2, A si B in Ploiesti.

Instructor : Abraham Andrei pentru categoriile: Am, A1, A2, A si B .

Puteti afla mai multe informatii, atat despre scolarizare cat si informatii utile pentru soferia de zi cu zi :) pe pagina de facebook : https://www.facebook.com/AndreiInstructorMoto/

 

Scoala nu isi inchide portile atata timp cat nu ninge, respectiv cat timp nu este zapada pe jos! La cum se prezinta iernile in ultimii ani, pot spune ca puteti face orele practice si in perioada Craciunului :)

 

Va astept cu mai multe intrebari daca exista.

Asfalt Uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...