Sari la conținut

Stiu Numarul, Cum Aflu Posesorul?


cojo
 Share

Postări Recomandate

Fara a intra in detalii am avut neplacerea sa dau peste un conducator auto care nu ar trebui sa aiba voie sa circule. I-am notat numarul, as vrea sa aflu detalii despre posesor/adresa. Stie cineva cum pot sa fac? Adaug ca nu a existat (din fericire) vre-un incident soldat cu pagube si desi am sesizat la 112, politia de judet mi-a inchis telefonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,nu prea ai cum sa afli si oricum nici nu cred ca e legal.bine,ar mai fi o posibilitate,dar e si complicata si nici nu stiu daca or avea sau nu politica de confidentialitate cei de la respectiva companie de asigurari.

http://cedam.csa-isc.ro/

introduci acolo nr lui si iti apare compania de asigurari si in ce oras e facuta,si poate te ajuta ei....poate :crack:

nu stiu cat te ajuta chestia asta,dar am incercat :crack: bafta

 

PS : chiar asa,spune-ne si noua ce s-a intamplat .

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,nu prea ai cum sa afli si oricum nici nu cred ca e legal.bine,ar mai fi o posibilitate,dar e si complicata si nici nu stiu daca or avea sau nu politica de confidentialitate cei de la respectiva companie de asigurari.

http://cedam.csa-isc.ro/

introduci acolo nr lui si iti apare compania de asigurari si in ce oras e facuta,si poate te ajuta ei....poate :crack:

nu stiu cat te ajuta chestia asta,dar am incercat :crack: bafta

 

PS : chiar asa,spune-ne si noua ce s-a intamplat .

 

http://cedam.csa-isc.ro/ e praf. Imi spune ca mobra mea nu e asigurata insa eu am im buzunar asigurarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand intram in depasire accelera blana; prima oara am crezut ca nu si-a dat seama, insa faza s-a repetat..pana cand am fost la limita sa intru in cel de pe sensul opus. eu eram cu masina, cu mobra aveam alt avantaj

 

ps: la volan era o fata, nu sunt misogin dar imi pare rau sa vad inca un caz care imi confirma parerea despre "dansele la volan" (atentie, am zis volan si nu ghidon)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cedam.csa-isc.ro/ e praf. Imi spune ca mobra mea nu e asigurata insa eu am im buzunar asigurarea.

 

inseamna ca nu-o fi actualizata baza de date, eu am bagat nr de la masina mea si mi-a aratat la ce companie sunt asigurat.anyway...nu conteaza

 

@cojo : pai si te miri ?? probabil tu erai intr-o masina normala,iar intr-una sport,luata de taticu sau gagicu(de 75 de ani) si suferea de putere :crack: am patit-o si eu,tot cu o fata o data si alta data cu un mos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Praf si pulbere: Autovehiculul avand numarul de inmatriculare BxyABC este inexistent sau nu figureaza in baza de date.

 

Pai asta nu prea e normal,ala e un site oficial,ar trebui sa fui actualizat la zi....dar deh,se pare ca nu-s in stare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu ieri.tot ci masina....dau sa depasesc un tampit cu octavia, ii dau flashuri nimic, intru in depasire clacsonez nimic. se apropia masina din sens opus deacum.... nu sa dat tampitul si avea liber pe dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu ieri.tot ci masina....dau sa depasesc un tampit cu octavia, ii dau flashuri nimic, intru in depasire clacsonez nimic. se apropia masina din sens opus deacum.... nu sa dat tampitul si avea liber pe dreapta

 

pai normal, unde va grabiti fratilor asa? omul va ofera "privilegiul" sa ii contemplati masina de la spate, dar nu, voi nu va multumiti cu atat: vreti s-o admirati si din lateral si din fata, executand manevre d-astea interzise si periculoase precum depasirea. :crack:

mare mai e gradina... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vb cu cineva din interiorul sist de asigurari iti spune tot, inclusiv adresa proprietarului.

Iata un caz care te poate inspira si ai si un nick care iti poate fi util:

/index.php?...t=0&start=0

Poti totodata sa o reclami la politia pe raza localitatii unde s-a petrecut incidentul si o gasesc ei. Dureaza mult si in general nu rezolvi nimic.

Off topic dar foarte asemanator:

Ieri, cu masina, dupa ce in prealabil luasem un radar ascuns pe E 85 la iesirea din Buzau, (atentie, pe centura Buzaului e limitare de 70 la ora, desi indicatorul e in preajma fabricii de bere unde tot timpul parcheaza cate un camion si il ascunde), trecusem de Urziceni, si inainte de podul in reparatii de la Cosereni, un distrus statea lipit de spatele meu ca un scai si desi eu depaseam masina dupa masina, flashuri & shit... Mai distrusa era insa pizdipoanca care statea in dreapta lui si facea spume, o vedeam in oglinda si era chiar amuzant la un moment dat. In cele din urma stresatul a intrat in depasire in curba fara vizibilitate, peste linia continua, eu am franat fiindca riscam sa ma loveasca in cazul in care i-ar fi venit ceva din fata si, drept multumire pentru ca am condus preventiv, vacuta frustrata din dreapta scoate mana pe geam si imi arata degetelul...

Ajungem la podul in reparatii unde era coloana pe doua benzi, eu pe banda din dreapta ii devansez, si bineinteles, cand ma vede vacuta da geamul jos si incepe sa faca ce stia mai bine, sa tipe ca atunci cand vine o masina din spatele tau cu smecheri in ea trebuie sa te dai la o parte, ca nu stiu sa conduc, etc . Rezultatul... Ii spun pe un ton foarte calm ca am condus legal si ca daca nu e de acord ne putem opri la politistul care circula la pod sa ne consilieze asupra cazului si eventual sa ii ia carnetul soferului care depaseste in curba pe linia continua... Fapt pe care l-am si facut fiindca banda mea mergea mai repede...

Politistul, dupa ce i-am spus ca vreau sa il reclam pe pericolul public mi-a spus agitat ca nu e de competenta lui si ca trebuie sa ma intorc in localitatea pe raza careia s-a petrecut incidentul si sa reclam la postul de politie local. Cand i-am spus ca asta imi suna a delasare si a incompetenta respectivul garcea, care statea acolo sa pescuiasca prosti fara centura de siguranta sau care vb la telefon, a oprit circulatia si m-a trimis la plimbare...

Am plecat facand eforturi masive sa ma calmez... Dupa 15 km, ma depaseste vacarul cu vacuta care ghici ce? Scoate iar manuta cu degetelul...

Tot drumul pana la acasa, in Bucuresti, m-am gandit la cat de bine era daca aveam spray-ul lacrimogen la mine(pe motor il am tot timpul, i-as fi dat cu satisfactie vacutei un jet in ochi ) si cat de prost am fost ca m-am intors din Spania. Inclin sa cred ca in max 3 luni plec iarasi, de data asta definitiv.

Iubesc tarile unde daca suni intr-un asemenea caz la politie in prima localitate, boul este oprit si cand ajungi si tu si dai declaratie este lasat pieton. Iar daca il sesizezi pe organ asupra unei asemenea abateri nu te trimite la plimbare ca pe ultimul fraier.

Mi-am incheiat seara fara a mai iesi la o tura cu Bertha pe care o asteptasem tot weekendul si inecandu-mi oboseala si supararea intr-o sticla de Jack...

 

 

asa am patit si eu ieri.tot ci masina....dau sa depasesc un tampit cu octavia, ii dau flashuri nimic, intru in depasire clacsonez nimic. se apropia masina din sens opus deacum.... nu sa dat tampitul si avea liber pe dreapta

Flashurile nu ajuta cu nimic, eu in situatii din astea stau calm in spatele lui si il depasesc linistit intr-o linie dreapta, sau stau in spatele lui... ce pana mea, tot acolo ajung, cu 10 min mai tarziu ce-i drept, dar ajung. Mai ajuta foarte mult daca te opresti 5-10 min pe dreapta si iti dezmortesti putin incheieturile... dai un telefon cuiva care iti e drag si apoi iti continui drumul in siguranta... boul e departe, intr-o goana nebuna dupa un copac sau un stalp de beton maaaaaare de tot....

Editat de greenhorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram in masina cu un prieten din irlanda ... zicea si el ca e anormal cum se circula la noi pe banda 2 ...normal banda 2 tre sa fie pt depasiri, oricum daca tot iti place sa mergi pe 2 te dai la o parte cand vezi ca vrea sa te depaseasca cineva asa e civilizat ...dar noi suntem un neam de frustrati si de barbari(noroc ca au venit romanii peste noi sa ne mai cizeleze, ca altfel eram si mai rau de atat)......chiar nu avem ce cauta in ue

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai, banda 2 e pentru depasiri, dar cand ai masina in fata pe 2 si esti in acelasi timp in depasire, pe dreapta aflandu-se camioane, carute si automobile lente in general si vine bivolul din spate cu flash-uri si claxoane mai are dreptate sa te dai la o parte? Trebuia sa se dea toata lumea din fata lui? Chiar daca e coloana? Parca ar avea girofar... Trist...

Inca ceva: Dacii nu aveau reputatie de nespalati si ei intre ei erau destul de pasnici... Romanii in schimb au venit si au populat zona cu proscrisi, speculanti, delicventi si pensionari din armata care aveau mentalitate de superiori (echivalentul securistilor pensionari de azi care isi manaca batranetile intr-un Q7)... astia erau mai infecti decat cel din urma dac... nu stiu de ce toata lumea se agata atat de civilizatia pe care au adus-o romanii... A avut un cost enorm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta nu prea e normal,ala e un site oficial,ar trebui sa fui actualizat la zi....dar deh,se pare ca nu-s in stare :crack:

 

Nu stiu ce inseamna pentru tine site oficial, dar atat timp cat companiile de asigurari nu predau bazele de date la timp, ce ai vrea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram in masina cu un prieten din irlanda ... zicea si el ca e anormal cum se circula la noi pe banda 2 ...normal banda 2 tre sa fie pt depasiri, oricum daca tot iti place sa mergi pe 2 te dai la o parte cand vezi ca vrea sa te depaseasca cineva asa e civilizat ...dar noi suntem un neam de frustrati si de barbari(noroc ca au venit romanii peste noi sa ne mai cizeleze, ca altfel eram si mai rau de atat)......chiar nu avem ce cauta in ue

 

Ma bag si eu la offtopic !

Pai nu inteleg de ce nu ai schimbat tu pe banda din dreapta si sa il depasesti ? Nu esti asa profesor la condus masini ?

Cum sa depasesti tot pe stanga daca aveai liber pe dreapta ? E aiurea !

Si de cand fleshu si claxonul e semnal ca vrei sa depasesti? Probabil trebuia sa semnalizezi intentia ... zic si eu, regulamentar vorbind !

Flesurile sunt pentru dastia mai slabi pregatiti in arta conducerii , pe deasupra si lenesi de a face manevre regulamentare .

De ce sa chinui omul care vorbeste la telefon pe banda 2 linistit cand poti sa faci manevra regulamentara si sa schimbi benzile ? Mai bine faci una neregulamentara , depasire cu masina in fatza si te mandresti pe forum ... de ... normal ca nu ar fi trebuit sa fim in UE !

 

ONTOPIC :

Ar trebui sa mergi la politie si sa dai o declaratie cu ce ti s-a intamplat. Ei acolo o sa iti dea sau nu numarul in functie de ce ti s-a intamplat .

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

A patit gagica'mea vineri o chestie identica, eu am depasit o masina, cand sa depaseasca si ea a inceput bivolul sa accelereze. Gagica-mea e bărbată, i-a dat in goarna cat putea motoru (adica 120 km/h :crack: ), ala si el tot cu 120, probabil nu vroia sa accepte ca o gagica (!) pe motor (!!) il depaseste pe el, care e un superman. Gagica-mea a cedat prima (ca-i venea si o masina din fata) si s-a bagat inapoi cuminte in spatele masinii. Io am incetinit sa o astept ca nu stiam care-i faza, ala trece de mine, imi spune gagica-mea care-i problema si mi s-a sculat mandria mea de motociclist, drept pentru care am intins-o dupa ala. De la un mocait cu 100 km / h, individul a capatat brusc veleitati sportive si a inceput sa presteze 150-160 si sa se faca , ca nu vede blitzurile si semnele haotice pe care i le faceam din spate.

 

Ce e cel mai amuzant e ca l-am prins intr-un moment in care se blocase traficul intr-un sat, am ajuns cumva in dreapta lui si ma chinuiam sa-mi flip-up-uiesc casca si sa-i injur in acelasi timp, da-mi ieseau niste jumatati de cuvinte de draci. Mi se blocase cacatul ala de mecanism pe la jumatate, ala m-a vazut si a plecat in tromba pe langa coloana. Pe mine m-a busit rasul din cu totul alt motiv. In masina erau asa: soferul, un burtoso-mustacios la vreo 130 de kile, pasager dreapta cam pe la 100+ si inca cel putin un nene in spate. Ma intreb de ce dracu fugeau aia de mine, o fi crezut ca-s Vader, asa imbracat in negru, casca neagra si bolborosind chestii pe care ei nu le inteleg?

 

Am sunat la politie, desigur ca m-au trimis sa dau nushce declaratii in nushce loc, m-am lasat pagubas, mi-am aprins o tigara si am asteptat-o pe gagica-mea. Venea si ea destul de repejor din spate, era ingrijorata de ce dracu s-ar putea intampla daca ii ajung pe indivizi, ea apucase sa-i vada ca-s de 2 ori cat mine in timp ce incerca sa-i depaseasca.

 

Am fost foarte offtopic. Cojo (parca asta era initiatorul), lasa-l in plata domnului iar data viitoare cand patesti ceva asemanator, arde-l pe ala de 2 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare dati-le politistilor cu legea in cap si luati-le numele si amenintati-i ca-i reclamati pt neindeplinirea atributiilor de serviciu.

 

Regulament

Art. 119 Conducătorul de vehicul care urmează să fie depăÂşit este obligat:

 

a) să nu mărească viteza de deplasare;

 

b ) să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a părții carosabile sau a benzii pe care se deplasează.

 

Codul Rutier:

Art. 101

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni (4 sau 5 puncte-amenda) si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

 

Art. 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 puncte-amenda) urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

22. savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare dati-le politistilor cu legea in cap si luati-le numele si amenintati-i ca-i reclamati pt neindeplinirea atributiilor de serviciu.

 

Regulament

Art. 119 Conducătorul de vehicul care urmează să fie depăÂşit este obligat:

 

a) să nu mărească viteza de deplasare;

 

b ) să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a părții carosabile sau a benzii pe care se deplasează.

 

Codul Rutier:

Art. 101

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni (4 sau 5 puncte-amenda) si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

 

Art. 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 puncte-amenda) urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

22. savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

corect ... dar pt asta trebuie sa faci plangere ... doar nu vrei sa dea ala amenda doar ca i-ai povestit tu ce ai patit ... sa fim seriosi ... asta e ... daca nu e un politist acolo care sa constate ilegalitatea nu ai nici o sansa ... e cuvantul tau contra cuvantului lui ... de aceea in principiu sunt de acord (daca te ajuta fizicul) sa ii f_uti una in gura de sa ii sara dintii de aur prin obraji ... daca nu te ajuta fizicul mai bine o lasi balta

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare dati-le politistilor cu legea in cap si luati-le numele si amenintati-i ca-i reclamati pt neindeplinirea atributiilor de serviciu.

 

Regulament

Art. 119 Conducătorul de vehicul care urmează să fie depăÂşit este obligat:

 

a) să nu mărească viteza de deplasare;

 

b ) să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a părții carosabile sau a benzii pe care se deplasează.

 

Codul Rutier:

Art. 101

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni (4 sau 5 puncte-amenda) si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

 

Art. 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 puncte-amenda) urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

22. savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

 

 

Si in caz de accident de genul asta politia da cu tifla: " nu este contact...." asa ca nu conteaza ca ala m-a tinut cu 40 km/h juma de ora...si cand am intrat in depasire (mai bine spus de cand am dat semnal...) a accelerat pana la 120...nu o fost contact nu are ce sa-mi faca...asa ca mi-am reparat mobra pe casco...(bafta ca aveam..) ca eu sunt patita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le multumesc tuturor celor care au postat. rezum aici cele enumerate, in caz ca mai sunt si altii in aceeasi situatie iritanta.

 

-nu se rezolva nimic cu sesizari la politie, 112 sau plangeri; stiu e frustrant dar ori accepti asta si treci mai departe ori te consumi degeaba, dandu-i celuilalt satisfactie

-daca in continuare vreti sa-l gasiti, incercati fie la un amic politist care are acces la baza de date, ori pe situl http://cedam.csa-isc.ro/ (posibil sa mai dea si gherle) puteti afla date despre firma de asigurari la care are auto RCA

-daca e vorba si de un accident, cauta detalii si pe forumurile de discutii ale marcii auto respective, poate s-a spart individul

 

in incheiere, imi confirm inca o data o parere generala despre romania: ai o problema, rezolvati-o singur/cum poti si nu te agita mai mult decat e necesar (asta inseamna ca am gasit indicii despre domnisoara si ca sa fie si scris, o voi felicita personal si nimic mai mult!)

 

@admin- se poate inchide topicul

Editat de cojo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci io mai fac odata intrebarea mea retoric obsesiva: pence fiind pe 2 roti as avea nevoie sa depasesc o conserva? buninteles se exclud cazurile celor oprite sau f rar a celor care din "binecuvantate pricini" merg obositor de mult sub limita legala de viteza.

nici cand sint cu masina nu gasesc decat f rar motive de a initia o depasire, darmite cu mobra.

am 10 ani fara cel mai mic incident pe mobra dar inca nu am intalnit decat f f rar conserva sa mearga sub limita legala.

si atunci revin cu intrebarea: pence dreak nu stati in banca voastra? ok, daca tot ati decis sa nu stati la locul vostru atunci va rog nu va mai plangociti acilea ca niste babe. zilnic ma cutremur de ce atitudini intalnesc in trafic si la conservari dar mai ales la marii pizderi cu mia d e cmc sub bilute care vezi bine ei nu pot sta la locul lor, ei trebuie negresit sa se afle in depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

guys : pe drumul cu 2 benzi cand un bou doarme pe banda 2 , trecerea pe banda 1 cu viteza mai mare nu este depasire . Cititi regulamentul si veti observa ca depasirea implica depasirea axului drumului. Manevra este periculoasa in locuri fara vizibilitate pentru ca e posibil ca pe banda 1 sa existe alte vehicule care se deplaseaza mai lent, dar e perfect legala si se poate efectua in deplina siguranta pe portiuni de drum drept.

 

In alta ordine de idei, daca vreti sa depasiti cate un handicapat, mai retrogradati si voi 1-2 trepte de viteza. Din experienta mea, indolentii nu se obosesc sa dea inferioara cand sunt depasiti, chiar daca accelereaza, multi sunt atat de ignoranti incat nici nu le trece prin cap ca ar putea sa o faca.

In plus de asta este gresita tactica de a sta in spatele boului si a da 5 minute claxoane si flashuri pentru ca nu faceti decat sa-l enervati. Eu dau 1-2 flash-uri de la oarecare distanta si daca nu m-a vazut opresc flashurile ma postez in spatele lui la o distanta care sa-mi permita depasirea (nu lipit) si cu prima ocazie schimb a treia si ma infig in depasire. Avand in vedere ca handicapatul merge de obicei cu a 5-a si ca eu vin cu o treapta inferioara de viteza + sunt deja lansat deoarece mi-am lasat loc de accelerare in spatele lui, n-are nici o sansa sa se prinda ca e depasit si sa accelereze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...