Sari la conținut

Ai fost accidentat sau lovit..ce faci imediat dupa?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Poate cam tarziu dar noi va putem ajuta in cazul obtinerii despagubirilor, ne puteti contacta la www.daune-accident.ro , contact@daune-accident.ro , 073 128 5557.

Nu trebuie sa ne platiti nimic in avans, noi ne ocupam de dosar iar onorariul reprezinta un procent din suma obtinuta ca despagubiri.

Pentru orice informatii telefonati la 073 128 557 si expertii nostrii vor analiza cazul gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 125
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu un accident pe care l-am avut acum aproape 5 ani
circumstantele fiind urmatoarele:


Eu in depasire soferul autovehiculului a virat stanga fara sa se asigure,dupa 4 ani s-a stabilit ca a fost vina lui.

Acum incepe partea interesanta,judecatorul mi-a spus sa fac o expertiza in care sa se stabileasca care au fost urmarile accidentului asupra sanatatii mele din punct de vedere al posibilitati de munca (lucram ca electrician la inaltime pe vremea aia),urme vizibile permanente, posibilitatea de recuperare etc.

imediat dupa accident am avut de la medic 65 zile ingrijiri medicale iar in urma accidentului am avut asa:

-fractura supraintercondiliana femur drept la care am avut lama placa 90 grade;
-pareza nerv sciatic
-fractura deschisa humerus drept la care inca mai am 2 tije elastice
-ender si plastia cu PPLD defect tegumentar antebrat drept
Dupa 3 luni:
Bolnavul se interneaza cu diagnosticul "corp liber intraarticular genunchi drept",se intervine chirurgical si se extrage corpul osteocartilaginos trohlee femurala pe cale artroscopica.
Dupa aproximativ un an:
Bolnavul se interneaza cu diagnosticul principal "status postfractura 1/3 distala femur drept" secundar "material o.s migrat" se intervine chirurgical si se extrage material o.s femur drept(lama placa 90gr)

Dupa toate astea:3 luni stat la pat,aproximativ 6 luni mers in carje,din cauza medicamentelor am facut nisip la rinichi, am ramas cu defect de mers,laba piciorului drept nu o pot misca in totalitate nici de simtit nu simt,mana dreapta o pot misca doar ca nu am foarte multa forta in ea,toata mana dreapta arata de parca m-am luptat cu un rechin :)),si plus alte dureri care au aparut in urma accidentului,dureri de spate,de picior nici nu mai mentioz,sensibilitate la frig (partile afectate direct).

Acum intrebarea mea fiind:unde anume trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac mai departe?Nu cred ca or sa ma creada pe cuvand la tribunal daca le spun eu toate astea

Sper ca m-am exprimat cat mai corect.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Salut,

Nu am fost implicat intr-un accident moto cu un alt vehicul, am cazut, dar m-am ridicat si m-am vindecat la domiciliu( coaste si julituri se repara relativ repede). Am citic pe topic dar cu greu ajungi la concluzia finala cam ce ar/trebuie sa faci imediat dupa accident?!. De accea ar trebui ca cineva care a trecut printr-un accident mai complex( vatamare + distrugere+ proces ...s.a.m./d) sa posteze sub o forma clara si concisa ce trebuie urmat in mod esential, adica:

1 Suni la 121 si anunti accidentul cu vatamare, din cate am inteles este esential acest apel !!!

2......................

3........................

..

N.............................

Topicul este binevenit, dar trebuie sa fie in final si instructiv. Esti si sub impulsul starii de soc si daca nu ai ratiunea cu tine risti sa alergi ani buni dupa dreptate daca omiti o veriga cateodata foarte importanta.

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna,

 

Am patit-o si eu ieri, am fost lovita din spate de alt motociclist. Cam tot ce inseamna carenaj spate spart sau fisurat si ceva contacte sarite (motocicleta a murit in mers dupa 10 km, avea cablul de la releu rupt...). Poate sa imi scrie si mie cineva care sunt pasii exacti pentru amiabila?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un link luat la intamplare de pe google..

PS: Citeste si comentariile, unele pot fi utile!

 

Multumesc frumos... am dat-o la "mica intelegere" pana la urma. Adica omul imi plateste reparatiile fara sa folosim asigurarea lui si i-am luat copie dupa buletin/RCA si amiabila completata "just in case", ca garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Salut. Duminica pe la 7 mergeam pe E583, in apropiere de Cotu Morii imi iese o mașina in fata de pe in drum secundar si ma izbesc in spatele ei. Rezultat: fractura dubla deschisă la mana dreapta si julituri adânci pe piciorul drept. Cucoana de la volan deja si-a schimbat de vreo doua ori declarația in fata mea, bă ca nu m-a vazut, bă ca eram departe sau ca eram in localitate. Sa iau legătura cu un avocat sau sa astept raportul poliției?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este mult prtea devreme pentru avocat, asteapta raportul politiei, tipei (in cazul in care este vinovata) i se deschide dosar de cercetare penala, o sa fii chemat sa iei la cunostinta si abia apoi vezi ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac daca polițistul care se ocupa de caz încearcă sa mușamalizeze si sa dea culpa comuna sau sa ma scoată vinovat? Vine la mine la spital si începe sa imi spună sa nu ma urc pe "buldozer" daca nu stiu sa merg(buldozerul fiind un gsr 600). Vinovatul e o femeie avocat care deja a fost pe la politie si la ziarul unde s-a dat cazul. La 5 min dupa impact, eu in sant, ea tipa ca e culpa comuna, ca m-a vazut departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ai martori? Imi este greu sa cred ca musamalizeaza un accident clar, in care este evident cine este vinovatul. Nu conteaza ce-ti sugereaza politistul, tu declari ceea ce stii ca s-a intamplat. Daca te simti nesigur consulta un avocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosarul de cercetare penala o sa ia cel putin 6 luni, ca sa vezi cine e vinovat. Politia trebuie sa dea un raspuns "din primele cercetari", cand o sa imparta asigurarile. Parerea mea: cauta pe cineva care sa te reprezinte, pentru ca daca esti nevinovat, o sa ai de luptat sa recuperezi pagube materiale si morale. Poliistiul ar fi trebuit sa iti spuna ca ai la dispozitie 90 de zile sa depui plangere penala impotriva celui care ti-a cauzat neplacerile. Treci de astea 90, se da neinceperea urmariirii penale. In astea 90, e bine sa iti scoti certificat medicolegal, cu toate ca vindecarea si recuperarea ta vor dura mai mult.

Cand mergi la politie, cred ca e bine sa te asiste cineva. Asta nu pentru ca nu ai fi in stare sa descrii ceea ce s-a intamplat, ci pentru a te feri de intrebari rauvoitoare. Totusi, nu cred ca mai risca cineva sa influenteze o ancheta. Cu avocati buni, ii pui pe butuci. De ce sa-si riste pielea?

Pe de alta parte, astea sunt probleme rezolvabile. Important e sa te concentrezi pe vindecare, sa gasesti cele mai bune variante pentru tine.

Bafta!


» Post actualizat in 03 Sep 2016 07:17

Este mult prtea devreme pentru avocat, asteapta raportul politiei, tipei (in cazul in care este vinovata) i se deschide dosar de cercetare penala, o sa fii chemat sa iei la cunostinta si abia apoi vezi ce si cum.

Dosarul de cercetare penala este deschis imediat, in ceea ce priveste vatamarea corporala. Ala se deschide si daca intri singur in sant/stalp/etc. si iti rupi 5 coaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sfatul meu este sa cauti un cabinet de avocatura care practica domeniul accidentelor rutiere .

Negociezi un tarif de 15-25 % din suma încasată si ei se ocupa de toate . Recuperarea prejudiciului (vatamare corporala si materiala ) va fi obtinut de la asigurator . Persoana vinovata pana la urma nu pateste nimic decat dupa un proces pe civil lung si costisitor care nu se merita .

Pe o zi de spitalizare scoti pana la 400 lei .Restul iei pe echipament , motocicleta , medicamente , deplasari etc, etc .

Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa cauti un cabinet de avocatura care practica domeniul accidentelor rutiere .

Negociezi un tarif de 15-25 % din suma încasată si ei se ocupa de toate . Recuperarea prejudiciului (vatamare corporala si materiala ) va fi obtinut de la asigurator . Persoana vinovata pana la urma nu pateste nimic decat dupa un proces pe civil lung si costisitor care nu se merita .

Pe o zi de spitalizare scoti pana la 400 lei .Restul iei pe echipament , motocicleta , medicamente , deplasari etc, etc .

Bafta .

E vorba de zi de ingrijire medicala. Iar zilele astea sunt stabilite de INML, in urma analizarii tuturor probelor medicale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect .

Este vorba de Certificatul medico-legal .Din pacate acesta nu reflecta realitatea starii de sanatate si a zilelor de ingrijiri medicale pana la recuperare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut, pe 1 aprilie am suferit un accident pe drumul catre serviciu, eu fiind cu scuterul din avatar, am fost acrosat de un Logan al carui sofer a declart ca nu m-a vazut. Soseua are 2 benzi pe sens el venind pe banda 2 si vrând sa treaca pe banda1. In urma accidentului am fost lovit de balustrada de protectie si am fost lovit la coloana avand L4 fracturat,am fost luat de smurd si dus la Sp jud Arges unde in mod foarte curios am fost supus doar la cateva radiografii care nu au aratat nimic fracturat si am fost trimis acasa urmând sa vin in ziu

a urmatoare sa fac CT. Am fost operat de urgenta si am stat in spital 9 zile iar acum sunt imobilizat la pat pt 6 saptamani acasa. Problema mea este ce urmeaza sa fac tinand cont

ca soferul a fost gasit cu alcoolemie de 0,41 in aerul expirat si nu se pune problema de despagubire de catre firma de asigurare?

1 Eu nu am dat declaratie inca la Politie urmând sa îi chem acasa. Este mai bine sa imi caut un avocat si sa dau declaratia in prezenta lui?

2 Care este procedura pt reparatia scuterului si recunoasterea cheltuielilor in instanta?

Orice altceva care ma poate ajuta in proces.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurarile te despagubesc pe tine dar iau banii de la el. Un avocat nu strca daca-ti permiti, dar pentru declaratia la politie nu e indispênsabil (daca circulai regulamentar)

E prima data cand aud asa ceva. Ai un text de lege in directia asta, te rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Aloha.Am avut un mic incident de trafic azi, mai bine spus a dat un domn cu spatele si sa urcat peste mine, acum intrebarea mea, i.mi recomandati un servis autorizat RAR, care face reparatii pe RCA, daca am postat aiurea, rog a se muta in topicul corespunzator.Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Direct la reprezentanta honda! Nu ai ce cauta la service uri mici. Si acolo, vezi dauna.. Cum se prezinta. Tu esti ok?

» Post actualizat in 04 May 2018 14:24

Adica la motorteam de exemplu daca nu vrei direct la honda. Stiu ca vb lumea de bine se service ul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...