Sari la conținut

Ai fost accidentat sau lovit..ce faci imediat dupa?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Salut, am avut si eu accident acum o luna si ceva (a dat cu spatele pe DN1, si a virat brusc la stanga in timp ce eu il depaseam...am franat...s-a tot dus...si s-a orpit in "bara de contrabiciclisti") si acum ma tot lupt cu firma de asigurari, pentru ca ei spun ca din dosar nu rezulta cum se putea produce o paguba asa de mare si nu vor sa imi dea acceptul pentru intrarea in service. Le-am facut reclamatie la CSA si ANPC si cei de la CSA mi-au raspuns ca pot sa duc motoreta la orice service vreau si ca firma de asigurari momenta face investigatii si ca dupa 3 luni poate sa imi zica daca imi da sau nu vreun leut pentru reparatie. Daca mai stiti voi vre' o solutie...astept un raspuns. Numai bine si sa fiti feriti de belele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fiindca ala dadea cu spatele cand te-a lovit, automat dosarul tau va fi supus unei expertize, care dureaza cel mult 3 luni de zile, pe langa cele 3 luni legale in care au voie cei de la asigurari s-o lalaie pana sa iti dea vreun raspuns... tine-te bine, o sa te distrezi. nu prea ai ce-i face decat sa ii stresezi cu telefoanele pe aia de la asigurari pana cand cedeaza nervos si iti rezolva dosarul doar ca sa scape de tine...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiindca ala dadea cu spatele cand te-a lovit, automat dosarul tau va fi supus unei expertize, care dureaza cel mult 3 luni de zile, pe langa cele 3 luni legale in care au voie cei de la asigurari s-o lalaie pana sa iti dea vreun raspuns... tine-te bine, o sa te distrezi. nu prea ai ce-i face decat sa ii stresezi cu telefoanele pe aia de la asigurari pana cand cedeaza nervos si iti rezolva dosarul doar ca sa scape de tine...

 

 

am inteles, mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

legea s-a schimbat acuma ii obliga pe asiguratori sa finalizeze dosarul in maxim 10 zile calendaristice cu tot cu plata mare atentie ori ce vatamare primiti bani in plus bafta tuturor!!!

Legea se schimba mereu, rezultatul este insa acelas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

S-a mai confruntat cineva recent cu treaba cu asigurarile ? De cand s-a dat presupusa lege cu 10 zile timp limita ? Sunt curios daca se tine cont sau e doar praf in ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am avut si eu accident acum o luna si ceva (a dat cu spatele pe DN1, si a virat brusc la stanga in timp ce eu il depaseam...am franat...s-a tot dus...si s-a orpit in "bara de contrabiciclisti") si acum ma tot lupt cu firma de asigurari, pentru ca ei spun ca din dosar nu rezulta cum se putea produce o paguba asa de mare si nu vor sa imi dea acceptul pentru intrarea in service. Le-am facut reclamatie la CSA si ANPC si cei de la CSA mi-au raspuns ca pot sa duc motoreta la orice service vreau si ca firma de asigurari momenta face investigatii si ca dupa 3 luni poate sa imi zica daca imi da sau nu vreun leut pentru reparatie. Daca mai stiti voi vre' o solutie...astept un raspuns. Numai bine si sa fiti feriti de belele.

 

Nu vreau sa te dezamagesc dar eu am fost pocnit din spate de un nene din Valcea cu permis de new-york anul trecut.

Inca n-am primit raspuns la dosar, si era vorba doar de inlocuit toba (1000 E) si un pic de capitonaj, o parte din aripa spate si doua stopuri...

 

Si a fost lovitura clara din spate..

 

Sper ca tu sa ai mai mult noroc decat mine

 

Sal

<M>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Admin

Am deschis topicul asta in iunie 2008, in urma accidentului care a avut loc in aprilie 2008.

Instrumentarea dosarului a durat 3 ani(!!), apoi a intrat pe rol la tribunal in noiembrie 2011, trei termene, dupa care a urmat decizia asta:

De aici am de recuperat 2500 lei, cheltuielile mele de judecata.

Dosarul s-a disjuns si dupa inca patru termene s-a dat hotararea asta:

in care s-a hotarat sa mi se dea ceea ce am solicitat, adica 15.000 euro despagubiri morale si 14.000+2100 ron(despagubiri materiale+cheltuieli de judecata)!

Acum astept recursul lor, daca vor sa recurga la el!

Foarte important de retinut!!!:

, un lucru pe care putini il stim..jigodiile de la asigurari(unde are RCA cel care va loveste)raspund in solidar cu cel care te accidenteaza!

Luati-va un avocat, dati-i 2000/2500 lei onorariu(pe care ii recuperati oricum)si luati si pielea de pe societatile de asigurari!!

Ideea este ca lucrurile se rezolva, dar iti trebuie multa rabdare si nervi..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

contactati SC DESPAGUBIRI ACCIDENTE VATAMARI. sunt o societate specializata in obtinerea daunelor ce vi se cuvin PLATA SERVICIILOR FIIND UN COMISION DIN SUMA INCASATA LA FINAL

 

contact ;office@despagubiriaccidente.ro sau 0785 279.956 fax 021 410 20 14

 

 

ATENTIE in cazul in care sunteti reprezentati de societatea noastra se poate face plata AMIABIL perioada in care dvs sa beneficiati de despagubirile ce va revin fiind mai scurta

Editat de daniel_iorga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vreau sa adaug si eu la randul meu cateva idei si sugestii dobandite in timp ca urmare a incidentelor cu care m-am confruntat.

 

In primul rand, indiferent de situatia in care te afli fizic (te doare, nu te doare, te ustura, te gadila...etc) daca stiti SIgur ca ati fost nevinovati in producerea accidentului va recomand sa faceti pe "morutl" sa jucatiputin teatru si sa ajungeti la spital indiferent ce iti va spune vinovatul, ceilalti din jur, sau chiar si politistul. Daca victima este transportata la spital automat celui vinovat i se intocmeste dosar penal. Pus in situatia de a fi cercetat in calitate de faptuitor, ptr infractiunea de vatamare corporala din culpa, cel vinovat va avea o atitudine mult mai corecta si pozitiva fata de tine, cel vatamat ptr ca tu, vatamatule ai painea si cutitul. Adica, tu esti cel care isi poate retrage plangerea si declara ca nu mai doresti cercetare numitului xxx, nu mai ai nicio pretentie si ca te-ai impacat cu el. normal toate acestea se vor declara doar dupa ce tu, cel vatamat ai stabilit bine cu faptuitorul ce bani, cati bani si conditiile.ute cum alti

 

In 90% din cazuri cu accidente usoare, asta este forma de final.

 

Daca nu mergi la spital, si nu procedezi cum am descris mai sus, va ramane doar un accident cu pagube (la care politie nu este obligata sa se prezinte la fata locului) si puteti avea STUPIZE neplacute cum altii pe aici povestesc.Nu cred ca va conveni nimanui sa iasa din vatamat - vinovat.

 

Legat de afirmatiile mai vechi in care se spune ca daca nu exista contac intre vehicule nu este accident, ei bine acea afirmatie este total eronata. asa cum a spus colegul mai sus, se are in vedere raportul de cauzalitate, si care a generat incidentul. Manevra cauzatoare de producerea unui accident rutier. Nu va lasati prostiti de Politisti satui de munca lor si care mai au 4 luni pana la pensie, care va vor spune... nu este accident, ba mai mutl tu vei fi cel cercetat.

 

Este adevarat, daca pici de la tine putere pe DOMENIUL PUBLIC, tu insuti vei fi cercetat pre vatamrea propriei integritati. Cercetat adica cercetat penal si cu Dosar Penal.

 

Ptr orice informatii privind aspecte de legislatie rutiera, cercetare penala si procedura penala, cu placere va stau la dispozitie cu lamuriri, sfaturi si indrumare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat: cand cadeti singuri cu motorul si nu aveti decat fracturi, julituri sau alte chestii care nu necesita neaparat chemarea unei salvari, sunati un prieten sa va duca la spital si acolo spuneti-i medicului de la UPU ca ati cazut pe scari, in casa etc. Asa veti evita dosar de cercetare penala pentru vatamare corporala si foarte multe luni(chiar ani) cu carnetul retinut in vederea cercetarii(pana cand procurorul de caz va catadicsi sa va dea NUP).

da, ai dreptate! de ce sa chemi salvarea cand ne putem diagnostica singuri??!!?? nu mai bine te tarasti pana la farmacie si iti cumperi apa oxigenata si doi plasturi?? deja ne jucam cu vietile noastre cand ne suim pe motor, sa nu exageram mai mult de-atat. chemati fratilor salvarea. mai mult, nu va ridicati de jos. ps: DACA NU MA INSEL, exista un fond de protectie al victimelor strazii ce poate fi accesat in cazuri asemanatoare sau in cazuri de accidente cu autor necunoscut, fond care iti va platii daunele fizice sau dupa caz si cele materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai splina rupta si un deget fracturat o sa crapi in mai putin de 3 ore. Da tu nu chema ambulanta ca iti suspenda astia permisul pe durata cercetarilor si mergi pe dovada. Multa minte va mai trebuie...

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul a afirmat asta referindu-se la faptul ca te poti misca si nu este un accident grav, ce este atat de greu de inteles?

Are perfecta dreptate in tot ceea ce spune.

posibil, nu intru in polemici. fiecare se comporta cum crede de cuviinta. suntem toti majori, vaccinati.. FIECARE ESTE STAPAN PE VIATA LUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am si eu nevoie de un avocat cu care sa ma poate consilia.In iunie am avut un accident (mana rupta,operatie,placa+suruburi pe care la anu treb sa le scot si alte lovituri).Firma de asigurari mi-a platit motorul a fost totul ok.Dupa eu am solicitat si daune morale,am terimis toate actele pe acre le-au cerut ei iar ultimul lor raspuns a fost depun o cerere cu pretentiile mele materiale pt a incheia pe cale amiabila dosarul.Am nevoie sa ma consult cu un avocat pt a stii suma de banii pe care o pot cere de la ei (de la IML au reiesiit 40-45 de zile de ingrijiri medicale).Daca este nevoie si de o intalnire sa fie din bucuresti avocatul,daca este din alta parte putem vorbi la telefon fara nici o problema.Multumesc mult!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
posibil, nu intru in polemici. fiecare se comporta cum crede de cuviinta. suntem toti majori, vaccinati.. FIECARE ESTE STAPAN PE VIATA LUI.

 

Ai si tu dreptate, dar are si Bogdan, depinde de cazatura. Eu am dat cu genunchiul mai tare de asfalt la 30-40 kmph si ca am declarat la spital ca prostu ce s-a intimplat m-am trezit cu politia pe cap. Acum pe bune, la o lucsatie mai serioasa sa stau intins pe strada pina vine salvarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca DA! mai bine stai intins pe asfalt si astepti salvarea decat sa te ridici si iti poti face mai mult rau decat bine deoarece imediat dupa un accident tu te afli sub influenta adrenalinei care poate masca cu usurinta o leziune foarte grava care in cazul in care te misti se poate ajunge chiar si la deces si vorbesc cate se poate de serios cu privire la acest aspect inclusiv daca cazi cu motorul din vina ta pentru ca eu cred ca viata ta este mult mai importanta decat un dosar de incepere a urmaririi penale pentru vatamare din culpa care oricum se va finaliza cu N.U.P. ( doar nu o sa depui plangere impotriva ta :) ). Va salut cu respect si aveti grija de viata/sanatatea voastra pt ca daca nu o faceti voi nimeni nu o va face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am castigat si recursul!

4 ani si 8 luni..atat a trecut de la accident!

Totul este bine cind se termina cu bine.

 

Ma bucur pentru dumneavoastră . Am gasit cateva intervenții deosebite la persoane care probabil activează in domeniul juridic .Din ce in ce mai mult in ultimul timp , noi motocicliștii suntem victimele circulației rutiere si este bine de stiut cum sa ne comportam in caz de necesitate . Personal am avut cateva evenimente unde din necunoștință si desigur datorita stării psihice la momentul respectiv nu am stiut sa ma apar si sa solicit respectarea drepturilor mele . In majoritatea timpului circul de unul singur.

 

Cu alta ocazie am sa va povestesc si eu pățaniile mele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ma bucur pentru dumneavoastră . Am gasit cateva intervenții deosebite la persoane care probabil activează in domeniul juridic .Din ce in ce mai mult in ultimul timp , noi motocicliștii suntem victimele circulației rutiere si este bine de stiut cum sa ne comportam in caz de necesitate . Personal am avut cateva evenimente unde din necunoștință si desigur datorita stării psihice la momentul respectiv nu am stiut sa ma apar si sa solicit respectarea drepturilor mele . In majoritatea timpului circul de unul singur.

 

Cu alta ocazie am sa va povestesc si eu pățaniile mele .

 

Si eu am circulat singur 5 sezoane, dar ce m-ar interesa, este daca v-au ajutat informatiile de pe forum? Sau sfaturile prietenilor facuti pe forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...