Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Ce parere aveti de lanturile astea de distributie? https://www.aliexpress.com/item/New-KMC-Camshaft-Chain-Cam-Timing-Chain-For-Yamaha-DragStar-XVS650-V-Star-650-Virago-XV535/32804774690.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.274.27043c00ZUDlTp . Amandoua costa cat unu din Romania. Ati avea incredere sa bagati chinezarii d-astea in motor?

 

Stai linistit, nu-ti bate joc de motocicleta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si afirmatia voastra se bazeaza pe ce?

Intuitie ? Experienta personala ? Review-uri? Pret?

 

Habar nu aveti la ce dezvoltare tehnologica au ajuns chinezii, de exemplu la noi 700km cu interregio (fostul accelerat) se fac in 14 ore, la ei pe noile linii in mai putin de 3 ore.

Cine are o idee trasnita nu are decat sa faca procedurile si sa le expedieze la chinezi, produsul se va intoarce conform specificatiilor la cel mai mic pret posibil (sau poate nu ca si-au dat si ei seama ca sunt prea ieftini).

 

Chinezii fac acelasi produs pentru toate buzunarele dar difera calitativ, ori omul a specificat ca pe aliexpress a gasit la jumatate de pret fata de ce a gasit in Romania, eu sunt ferm convins stiind rapacitaataea comerciantilor nostrii ca este exact aceeasi calitate daca nu cumva cel de pe aliexpress nu e mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost nevoit sa schimb discul de frana la Viroaga ca deja ajunsesem la 4,3mm si cartea spunea minim 4,5. In Romania cel mai ieftin disc pe care l-am gasit era 730 lei si nici nu arata ca cel original. Din lipsa banilor mi-am calcat pe inima si am comandat de pe Aliexpress un disc care arata exact ca cel original cu 300lei. A ajuns in 8 zile din China. Pot doar sa spun ca e super. Nu am apucat sa fac prea multi km cu el ca m-am apucat sa ii schimb lanturile de distributie dar pana acum nu a facut proble deloc. Nu bate,nu are fisuri(testat cu lichid penetrant). Daca aveti nevoie de disc va recomand cu caldura sa luati de la Chinezi. https://www.aliexpress.com/item/Front-Brake-Disc-Rotor-for-YAMAHA-XVS-400-Dragstar-Classic-XV-535-Virago-DX-S-650/32737619427.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.43dc4c4dRnQtl3 Nu am niciun interes sa fac reclama, sunt doar multumit. Totusi in privinta lanturilor sunt si eu putin sceptic, fara vreun motiv intemeiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa vezi peste 1-2000 km, daca/cat se ovalizeaza. Si cum rezista la uzura in timp... pt ca un disc e usor de facut, diferenta e la calitatea metalului si cum e tratat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si afirmatia voastra se bazeaza pe ce?

Intuitie ? Experienta personala ? Review-uri? Pret?

 

Au facut aia de la Mergtzondes un contract cu chinezii pt lanturi de distributie pt motoarele lor. Chinezul s-a conformat ca doar le facea pe $$$ si s-a apucat de treaba, problema a fost ca s-au cam rupt distributiile si au pocnit motoarele (rezolvarea a insemnat inlocuirea motoarelor). Si ia uite cum au trebuit sa faca recall pt loturile cu lantzuge chinezesti ca sa nu le mai crape motoarele.

 

Habar nu aveti la ce dezvoltare tehnologica au ajuns chinezii, de exemplu la noi 700km cu interregio (fostul accelerat) se fac in 14 ore, la ei pe noile linii in mai putin de 3 ore.

Cine are o idee trasnita nu are decat sa faca procedurile si sa le expedieze la chinezi, produsul se va intoarce conform specificatiilor la cel mai mic pret posibil (sau poate nu ca si-au dat si ei seama ca sunt prea ieftini).

 

Chinezii fac acelasi produs pentru toate buzunarele dar difera calitativ, ori omul a specificat ca pe aliexpress a gasit la jumatate de pret fata de ce a gasit in Romania, eu sunt ferm convins stiind rapacitaataea comerciantilor nostrii ca este exact aceeasi calitate daca nu cumva cel de pe aliexpress nu e mai bun.

 

Chinezii pot sa faca calitate dar pretul este aproape identic ca al unui produs de calitate occidentala. Si atunci nu renteaza, acesta este motivul pt care majoritatea chinezariilor sunt proaste, lucrurile de calitate costa si la ei.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezii pot sa faca calitate dar pretul este aproape identic ca al unui produs de calitate occidentala Nu chiar identic ci undeva pe la 70%

Si atunci nu renteaza, acesta este motivul pt care majoritatea chinezariilor sunt proaste, lucrurile de calitate costa si la ei. Asta afirm si eu tot timpul dar romansul nostru vrea ieftin si atunci toate chinezismele bineinteles sunt proaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

Am si eu o rugaminte pentru un posesor de Virago 1100. Poate cineva sa imi faca niste poze la cablul de la vitezometru unde intra pe furca? Multumesc mult!

Eu am făcut câteva poze dar nu ştiu cum să le pun aici de la mine din comp. Cu copy-paste nu reuşesc.Sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am făcut câteva poze dar nu ştiu cum să le pun aici de la mine din comp. Cu copy-paste nu reuşesc.Sorry.

Ai in dreapta butonul "More Reply Options", da pe el, si in noua fereastra de reply o sa ai un buton "Browse" de unde vei alege fisierul sau fisierele pe care vrei sa le atasezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai in dreapta butonul "More Reply Options", da pe el, si in noua fereastra de reply o sa ai un buton "Browse" de unde vei alege fisierul sau fisierele pe care vrei sa le atasezi.

» Post actualizat in 19 Oct 2018 08:45

post-98455-0-19095300-1539938701_thumb.jpgpost-98455-0-17991500-1539938642_thumb.jpgpost-98455-0-78710700-1539938616_thumb.jpgpost-98455-0-25010000-1539938598_thumb.jpg

Mersi.

Editat de farfuridi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Acum 5 ore, Geo_ZGA a spus:

Mi se pare cam gros la rece, 20w. Asta e si motivul pt care am refuzat uleiul asta, altfel LM fac uleiuri bune. Eu folosesc 15w50, mi se pare potrivit.

Eu nu merg sub 5`'C de aceea m-am gândit să folosesc 20-ul .Pâna acum am folosit Motul dar aş vrea să încerc altceva şi oscilez între Bel-ray şi LM (cel din urmă fiindu-mi mai "simpatic").Ca părere generală a avut efecte neplăcute(ţăcănit tacheţi amplificat,patinat ambreiaj,etc) sau a fost totul ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15w50? E ok pt mine, la 250. Eu merg cam din martie pana prin noiembrie-decembrie, in functie de vreme, deci prind si spre 0 grade, si peste 40.

Cu 10w40 nu schimba bine vitezele si era cam zgomotos motorul. A fost o proba scurta de 2-3 zile, l-am dat afara si am pus la loc 15w50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Geo_ZGA a spus:

15w50? E ok pt mine, la 250. Eu merg cam din martie pana prin noiembrie-decembrie, in functie de vreme, deci prind si spre 0 grade, si peste 40.

Cu 10w40 nu schimba bine vitezele si era cam zgomotos motorul. A fost o proba scurta de 2-3 zile, l-am dat afara si am pus la loc 15w50.

10W40 nu folosesc nici eu.Mersi pentru informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...