Sari la conținut

Ce-or mai face vechii membri ai forumului?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Daca ar fi sa rezum (a)gramatical si (ne)popular actualul trend al acestui forum as zice asa:

 

 

 

Nu toti care are motocicleta e motociclisti! Si nu toti care merge pe doua roti e motociclisti !

 

 

 

Cred ca cine stie, cunoaste si va intelege. Cine nu, nu!

Editat de RENEGADE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ar fi sa rezum (a)gramatical si (ne)popular actualul trend al acestui forum as zice asa:

 

 

 

Nu toti care are motocicleta e motociclisti! Si nu toti care merge pe doua roti e motociclisti !

 

 

 

Cred ca cine stie, cunoaste si va intelege. Cine nu, nu!

Asta ziceam si eu ... un posesor de categoria A sau de motocicleta....nu este neaparat si motociclist. Motociclistul are in plus "acel ceva" care din pacate, in zilele noastre cam lipseste si e cam greu de intalnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ziceam si eu ... un posesor de categoria A sau de motocicleta....nu este neaparat si motociclist. Motociclistul are in plus "acel ceva" care din pacate, in zilele noastre cam lipseste si e cam greu de intalnit.

 

Cred ca inteleg unde bati.Dar cred ca bati si campiile putin si este oarecum offtopic remarca.

Ia exemplifica tu putin cam ce ar insemna asta ca sa stiu si eu ce la spun la cunoscuti ca sunt.

Am inteles ideea dar lasati-o frate mai usor cu elitismul asta gratuit ,ca daca ar fi sa compar motociclismul din Romania cu toate aspectele lui fata de ce se intampla prin alte locuri nu-mi vine in minte decat vorba aia ..."coate goale,matze fripte".

 

Un motocislict nemotociclist.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem vii, aproape toti. Unii nu mai intra pe forumuri de gen, prefera sa se vada cu prietenii (chiar si cei cunoscuti intai pe forum) la beri si plimbari, altii au migrat pe alte forumuri mai mici, altii mai citesc dar nu mai simt nevoia sa posteze decat rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Bai, ce vremuri... puteai citi sau da un sfat linistit, puteai face un comentariu, un pariu pe MotoGP (eu cred ca inca mai am ceva bere de dat pe la unii, sau de luat ? - asta o inesemna ca sunt batran sau doar senil?).

Organizati tata un "Retreat House" ca tare misto ar fi sa mai vedem si noi cine mai trece pe la azil. Noroc cu luv ca mai dezgroapa topicu' asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem vii, aproape toti. Unii nu mai intra pe forumuri de gen, prefera sa se vada cu prietenii (chiar si cei cunoscuti intai pe forum) la beri si plimbari, altii au migrat pe alte forumuri mai mici, altii mai citesc dar nu mai simt nevoia sa posteze decat rar.

Of, surioara.., tot cu Hornetelu' convietuiesti?!.., terminati, mah, cu nostalgia.., boala grea asta! prin 2003 intram, aparusera internet-cafe-urile, si 'navigam' pe motociclism ca acasa nu aveam decat radio. Inainte nu era cantitate, dar era multa calitate.., si nu la motorete ma refer.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai "batranii", care pe unde sunteti? :))

Şşşşş, nu ţipa aşa, de la o vârstă.... :)

 

Bine-sanatos, 2 kinderi, mobra inca de vanzare sa scap de datorii, daca se da. Amuzant: anul trecut am facut mai multi km pe bicla, decat pe mobra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Intr-o zi in 2004 m-am trezit tastand pro-bike.ro si am ajuns pe motociclism.ro.

Smokey cred ca inca avea Gpz-ul iar sarea si piperul o dadeau baietii cu vitezane, dintre care multi au plecat spre Sbz - Coxanelu, Nkz cu avatarul acela criminal, etc.

Am ramas surprins sa dau de dogg pe la accidente acum cateva luni si sa vad ca este deja tatic. Multi am ajuns in situatia asta.

Cel mai mult imi placea atunci cum ii dadeau lui Pavel prietenii motocicletele la drive-test si review. Omul conducea gratuit ceea ce pentru noi, restul, erau avioane.

Imi este dor de umorul lui drobu, desi am vazut ca mai posteaza pe la comuniste. La fel si de avatarul si nick-ul lui lupalb :).

Ce topic fain a fost acela cu prima tura a vitezanilor pe inaugurata autostrada a "soarelui". Era un frig crunt iar ei au mers sa profite de ceea ce atunci sperau sa fie un mic Mecca - sosea impecabila, dreapta, pentru zeci de kilometri.

Taxele imense din acea perioada triau enorm numarul posesorilor. Eram putini dar traim cam mult virtual. Acum suntem mai multi, mai diluati ca pasiune dar eu ma bucur sa pot avea acces linistit la ceea ce altadata visam privind prin geamul vitrinelor. Nu uit nici acum pe ce piedestal de neatins erau in 2002 sau 2003 un XX si un Transalp 650 expuse in reprezentanta Honda Bucuresti din Piata Dacia, daca imi amintesc corect.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este aici? Intrunirea pensionarilor melancolici? ... OK, si eu sunt la fel ... si pensionar si melancolic. Este primul meu post de ... cred ca ... sau ... poate ... 4 ani? Ceva de genul.

 

Si eu regret forumul vechi si comunitatea de atunci dar sunt constient ca, cu cat o comunitate este mai mare este mai dezbinata.

Imi aduc aminte cand mergeam cu motorul prin '95-'96 cand ma intalneam cu un motociclist pe strada trageam pe dreapta si stateam la o tigara sa discutam 5-10 minute despre cabluri de ambreaj, carburatoare si alte prostii, chiar daca nu ne cunosteam ... de salut nici nu mai vorbesc.

Dar sa nu exageram, faptul ca intre timp ne-am mai maturizat nu inseamna ca eram, pe forum in 2003 -2005, mai breji decat cei de acum. Si noi eram destul de "patetici" cateodata ... cel putin in ochii celorlalte generatii.

 

Pe cativa dintre motociclisti i-am gasit pe ASR dar nici acolo nu prea postez. Cu timpul te cam saturi de forumuri si sa fim realisti de cele mai multe ori nu mai avem timp. Cred ca a da vina pe noua generatie de nivelul nostru scazut de posturi pe forum este doar o scuza.

 

Am fost la arc odata anul trecut si nu am recunoscut decat 4-5 motociclisti ... trist dar normal. Sunt multi pentru care regret ca nu am mai tinut legatura, vreau sa fac un scurt tur al Romaniei anul acesta si as dori sa adun cat mai mult din "vechea garda". Sa fim un card de bosorogi :).

 

PS: eu astept anul 2043 cand nu o sa mai fie banat Don Leoncio si atunci o sa scriu mai des :)

 

Cateva poze mai vechi:

 

...

post-2444-0-47797300-1364973525_thumb.jpg

Prima petrecere DM

post-2444-0-27466000-1364973575_thumb.jpg

Plecarea spre intrunirea Tg. Secuiesc.

 

 

Poze de la marsul prin Ploesti la MotoRock 2005

poza din fata mea si poza din spatele meu

post-2444-0-28832000-1364974305_thumb.jpg

post-2444-0-02458400-1364974212_thumb.jpg

Editat de Placebo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce este aici? Intrunirea pensionarilor melancolici? ... OK, si eu sunt la fel ... si pensionar si melancolic. Este primul meu post de ... cred ca ... sau ... poate ... 4 ani? Ceva de genul.

Si eu regret forumul vechi si comunitatea de atunci dar sunt constient ca, cu cat o comunitate este mai mare este mai dezbinata.

Imi aduc aminte cand mergeam cu motorul prin '95-'96 cand ma intalneam cu un motociclist pe strada trageam pe dreapta si stateam la o tigara sa discutam 5-10 minute despre cabluri de ambreaj, carburatoare si alte prostii, chiar daca nu ne cunosteam ... de salut nici nu mai vorbesc.

Dar sa nu exageram, faptul ca intre timp ne-am mai maturizat nu inseamna ca eram, pe forum in 2003 -2005, mai breji decat cei de acum. Si noi eram destul de "patetici" cateodata ... cel putin in ochii celorlalte generatii.

Pe cativa dintre motociclisti i-am gasit pe ASR dar nici acolo nu prea postez. Cu timpul te cam saturi de forumuri si sa fim realisti de cele mai multe ori nu mai avem timp. Cred ca a da vina pe noua generatie de nivelul nostru scazut de posturi pe forum este doar o scuza.

Am fost la arc odata anul trecut si nu am recunoscut decat 4-5 motociclisti ... trist dar normal. Sunt multi pentru care regret ca nu am mai tinut legatura, vreau sa fac un scurt tur al Romaniei anul acesta si as dori sa adun cat mai mult din "vechea garda". Sa fim un card de bosorogi .

PS: eu astept anul 2043 cand nu o sa mai fie banat Don Leoncio si atunci o sa scriu mai des

Cateva poze mai vechi:

post-3763-0-69504600-1364987751_thumb.jpg

Prima petrecere DM

Hehe! DoruBmw, Maria, Mielu (?), Dmw parca mai in spate, Don Leoncio... :unsure:

Joe Black ce mai face?

Aseara dupa ce am inchis compul ma gandeam la Sorin si Ducatiul lui galben, la Nitescu si la FZR-ul lui de 1000, la gasca veche Pro Bike pe care i-am intalnit in padure la Baneasa langa zoo si m-au tratat ca pe un egal desi eu aveam 20 de ani si un Simson vechi, la fetele de atunci de pe forum (Marge, Kali) si la cum se ajutau forumistii la inceput.

Da, in 2004 si eu m-am oprit pe Clisura Dunarii intr-o seara si am stat la taclale 45 de minute cu un motociclist pe care nu il vazusem vreodata pana atunci.

Sunt si printre forumistii actuali oameni seriosi, ce sar sa te ajute, pasionati. Numai ca am mai imbatranit, as vrea sa cred ca suntem mai cumpatati, mai calmi, desi, din pacate, asta inseamna ca ne-a mai trecut si entuziasmul.

La inceput exista un topic generic in care se prezentau membrii de pe forum si eram multi care scriam, puneam poze cu noi (asa "multi" si "discreti" eram) si unul al lui kcuf_di intitulat "Haideti sa ne ajutam" in care fiecare scria cu ce se ocupa si isi oferea ajutorul gratuit pentru restul membrilor forumului. Da, pare cam ciudat acum, i know :)

La un moment dat piata moto s-a dezvoltat enorm (cu bune si rele). Multi au preferat sa se transforme in clone de ambalaje americane, sa se ia la bataie cu vechi amici. Altii am preferat sa ne orientam mai mult asupra carierei si familiei, putandu-ne sa ne dam si singuri cu motocicleta. Seara, dupa ce adorm copiii, sau in w-e cu cativa prieteni si familiile lor.

Viata merge inainte :peace: ! Sa ne vedem sanatosi si cu zambetul pe buze.

Ce topic fain! Parca m-as uita la ultimele minute din "The Beach".

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Putin melancolie pe aici, dar ma gandesc ca multi suntem sariti de 40 ani, eu am doar 46 :))

Mama, ce putini eram la inceput pe forum, ma distra ironia lui Coxanelu la maxim!

Mie imi placea avatarul lui Zahei..

Imi amintesc de prima mea mobra in 2004, un VN15, incepator fiind cu destul de putini km la bord, intram in Bucuresti de pe DN si m-a depasit un FJR1300 albastru, o nebunie atunci, nou/nout, ma uitam la el ca la OZN, nu mergea foarte tare dar croseta imperial printre masini, puiandru fiind m-am luat dupa el si am tinut pasul, la stopul urmator omul s-a uitat la mine si mi-a zambit, spunandu-mi sa am grije ca la Podul Baneasa era nisip pe jos:)))

Ca sa vezi ce tine minte omul!

Ma uit in pozele alea cu Dacii, Doru nu avea burta si Don Leoncio nu avea trabuc :D

Ce nebunie era atunci si cu magazinele moto, era doar Uniterd Motors pe Dorobanti si altul in Baneasa, vis-a-vis de Antena 1 acum.

Din pacate nu mai stiu numele lui, poate imi aminteste si mie cineva cum se numea..stiu ca avea la un moment dat la vanzare un XX1100 visiniu metalizat in vitrina, cu coburi si topcase(motocicleta patronului), mergeam acolo sa-mi fac de lucru doar ca sa ma uit la ea.. :))))



 

Ce topic fain! Parca m-as uita la ultimele minute din "The Beach".

Sa stii, doar ca la mine filmul se numeste "Once upon a time in America"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este aici? Intrunirea pensionarilor melancolici? ... OK, si eu sunt la fel ... si pensionar si melancolic. Este primul meu post de ... cred ca ... sau ... poate ... 4 ani? Ceva de genul.

 

Si eu regret forumul vechi si comunitatea de atunci dar sunt constient ca, cu cat o comunitate este mai mare este mai dezbinata.

Imi aduc aminte cand mergeam cu motorul prin '95-'96 cand ma intalneam cu un motociclist pe strada trageam pe dreapta si stateam la o tigara sa discutam 5-10 minute despre cabluri de ambreaj, carburatoare si alte prostii, chiar daca nu ne cunosteam ... de salut nici nu mai vorbesc.

Dar sa nu exageram, faptul ca intre timp ne-am mai maturizat nu inseamna ca eram, pe forum in 2003 -2005, mai breji decat cei de acum. Si noi eram destul de "patetici" cateodata ... cel putin in ochii celorlalte generatii.

 

Pe cativa dintre motociclisti i-am gasit pe ASR dar nici acolo nu prea postez. Cu timpul te cam saturi de forumuri si sa fim realisti de cele mai multe ori nu mai avem timp. Cred ca a da vina pe noua generatie de nivelul nostru scazut de posturi pe forum este doar o scuza.

 

Am fost la arc odata anul trecut si nu am recunoscut decat 4-5 motociclisti ... trist dar normal. Sunt multi pentru care regret ca nu am mai tinut legatura, vreau sa fac un scurt tur al Romaniei anul acesta si as dori sa adun cat mai mult din "vechea garda". Sa fim un card de bosorogi :).

 

PS: eu astept anul 2043 cand nu o sa mai fie banat Don Leoncio si atunci o sa scriu mai des :)

 

Cateva poze mai vechi:

 

...

attachicon.gifHPIM0094.JPG

Prima petrecere DM

attachicon.gifHPIM0534.JPG

Plecarea spre intrunirea Tg. Secuiesc.

 

 

Poze de la marsul prin Ploesti la MotoRock 2005

poza din fata mea si poza din spatele meu

attachicon.gifHPIM0067.JPG

aoleu ce tanar era DMW-ul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm... suntem in 2013 - vad ca nostalgia a inceput inca din 2008 :D Interesant. Orice pasiune se aprinde, arde, apoi se domoleste si ramane asa, la foc mic, apoi se savureaza doar ocazional, in zile cu soare si asfalt uscat. E normal, e natural, e sanatos "sa-ti treaca de la sine" microbul motociclistic. Primul simptom este ca trece toamna si inviaza primavara, apoi nu mai inviaza deloc, te uiti la motocicleta si nu mai iti suna in minte "the power of dreams", ci vezi doar un fier util, care cere atentie si prudentza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin melancolie pe aici, dar ma gandesc ca multi suntem sariti de 40 ani, eu am doar 46 :))

Mama, ce putini eram la inceput pe forum, ma distra ironia lui Coxanelu la maxim!

Mie imi placea avatarul lui Zahei..

Imi amintesc de prima mea mobra in 2004, un VN15, incepator fiind cu destul de putini km la bord, intram in Bucuresti de pe DN si m-a depasit un FJR1300 albastru, o nebunie atunci, nou/nout, ma uitam la el ca la OZN, nu mergea foarte tare dar croseta imperial printre masini, puiandru fiind m-am luat dupa el si am tinut pasul, la stopul urmator omul s-a uitat la mine si mi-a zambit, spunandu-mi sa am grije ca la Podul Baneasa era nisip pe jos:)))

Ca sa vezi ce tine minte omul!

Ma uit in pozele alea cu Dacii, Doru nu avea burta si Don Leoncio nu avea trabuc :D

Ce nebunie era atunci si cu magazinele moto, era doar Uniterd Motors pe Dorobanti si altul in Baneasa, vis-a-vis de Antena 1 acum.

Din pacate nu mai stiu numele lui, poate imi aminteste si mie cineva cum se numea..stiu ca avea la un moment dat la vanzare un XX1100 visiniu metalizat in vitrina, cu coburi si topcase(motocicleta patronului), mergeam acolo sa-mi fac de lucru doar ca sa ma uit la ea.. :))))

 

Sa stii, doar ca la mine filmul se numeste "Once upon a time in America"..

Amintiri de neuitat pentru voi, setati si voi topicul sa trimita mail la toti userii care au scris pe el, astia pe vremuri puneau mailul lor, nu vrajeli, si-or mai raspunde din ei. Scuze ca ma bag, da-s frumoase "amintirile" de orice fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nebunie era atunci si cu magazinele moto, era doar Uniterd Motors pe Dorobanti si altul in Baneasa, vis-a-vis de Antena 1 acum.

Din pacate nu mai stiu numele lui, poate imi aminteste si mie cineva cum se numea..stiu ca avea la un moment dat la vanzare un XX1100 visiniu metalizat in vitrina, cu coburi si topcase(motocicleta patronului), mergeam acolo sa-mi fac de lucru doar ca sa ma uit la ea.. :))))

 

cred ca motor unu, s-a mutat apoi (2004 sau 2005) intre palatul parlamentului si piata regina maria, apoi s-a inchis (?2008-2009?) si importul produselor a fost preluat de dual motors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce nebunie era atunci si cu magazinele moto, era doar Uniterd Motors pe Dorobanti si altul in Baneasa, vis-a-vis de Antena 1 acum.

Din pacate nu mai stiu numele lui, poate imi aminteste si mie cineva cum se numea..stiu ca avea la un moment dat la vanzare un XX1100 visiniu metalizat in vitrina, cu coburi si topcase(motocicleta patronului), mergeam acolo sa-mi fac de lucru doar ca sa ma uit la ea.. :))))

 

Sa stii, doar ca la mine filmul se numeste "Once upon a time in America"..

 

+1 la ce a scris antepostatorul meu.

Indeed - MotorUnu. Primul loc unde am vazut rafturi intregi de Shoei :). Era ca o pestera a lui AliBaba pe atunci.

Cand l-am cunoscut prima data pe Cornel Trica la un raliu in 2009 ma uitam asa, ca unul mic la el (si la propriu si la figurat) - ii frecventam magazinul pe vremea studentiei si, ca si tine, si eu mergeam sa ma uit la puzderia de Ktm-uri.

:cheers:

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

cred ca motor unu, s-a mutat apoi (2004 sau 2005) intre palatul parlamentului si piata regina maria, apoi s-a inchis (?2008-2009?) si importul produselor a fost preluat de dual motors.

Bingo, asta este tata, MotorUnu, merci mult:))

 

Indeed - MotorUnu. Primul loc unde am vazut rafturi intregi de Shoei :). Era ca o pestera a lui AliBaba pe atunci.

Cand l-am cunoscut prima data pe Cornel Trica la un raliu in 2009 ma uitam asa, ca unul mic la el (si la propriu si la figurat) - ii frecventam magazinul pe vremea studentiei si, ca si tine, si eu mergeam sa ma uit la puzderia de Ktm-uri.

:cheers:

Asa si eu, eram in stare sa cer azil politic in magazinul ala:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca motociclistii vechi au disparut de pe forum se datoreaza in mare parte administratorului forumului care nu a stiut sa tina oamenii buni aici dar si cei care au plecat sunt vinovati pentru ca au cedat si au lasat locul unor cocalari.

Pe vremea cand Baiazid, Axa, Mielu, Ivan, EZRider, Leoncio, DMW si altii activau pe acest forum aici gaseai in majoriate motociclisti. In fond trebuia sa fie un forum pentru motociclisti.

Astazi acest forum nu prea mai are leatura cu motociclistii. Ma intreb oare cati dintre cei ce posteaza sunt motociclisti cu permis?

A fost o incercare ca pe forum sa se intre numai cu recomandare. Si era un lucru bun doar ca nu s-au tinut de acea regula.

---------------------------------------------------

Stim bine cum a luat fiinta acest forum si evident ca a continuat pe un drum gresit.

Oamenii buni sunt greu de gasit dar si mai greu de pastrat.

Membrii vechi de care discutam au migrat pe Urban Riders la un moment. Oare de ce?

Apoi Urban a disparut si el si odata cu el si oamenii buni care evident nu au mai revenit aici.

------------------------------------------------

Eu am revenit aici de putin timp si nu am mai gasit nimic din ce era candva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectele mele tuturor veteranilor, este normal sa fie la loc de cinste. DAR

 

1. Se propaga pe ici-pe colo ideea ca daca esti veteran, gata, automat esti un om pe cinste si toti trebuie sa ti se inchine. GRESIT, imi pare rau sa vad oameni respectabili ca varsta si experienta moto care dau rau cu bata-n balta la capitolul omenie si respect.

2. Elitismul asta exista doar in capul unora, reveniti-va. Faptul ca s-a nimerit sa debutezi pe forum si pe motocicleta acum 7-8-10 ani nu te face cu nimic mai special decat unul care incepe acum. Repet, melancolia e una iar elitismul cu totul altceva.

3. Exista unii, si veterani si debutanti deopotriva, care posteaza in nestire si in timp li se inoculeaza ideea de autoritate in domeniu. GRESIT si asta. Sunt o MULTIME de oameni si motociclisti modesti dar foarte buni...pun pariu ca daca si-ar face cont mai undercover asa cativa dintre cei mai buni piloti pe care-i stim, i-ar desfiinta cinstitii forumisti in 2 timpi si 3 miscari.

 

Dupa cum bine a zis cineva mai sus, asta ar trebui sa fie forum pentru motociclisti si mai putin pentru politica, timpu' liber, animalute si alte prostii. Daca toti care posteaza fara legatura cu motociclismul, fie ei veterani sau incepatori, ar fi fost trimisi la plimbare sau ignorati atunci forumul ar arata altfel si topicul asta n-ar mai fi existat. Am deschis un topic/poll acu vreo saptamana pe tema asta la sectiunea "administrare forum", vad ca nici pana acum n-a fost aprobat (sau a fost ignorat).

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...