Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Am o nelamurire.... cu ce va curatati si ungeti lantul?

Ce produs...cumparat de unde....eventual de la cineva care trimite prin posta(sa nu-mi ziceti magazine ..fiecare din orasul lui).Am citit si restul topicurilor despre asa ceva...dar tot confuz sunt...

Pana la urma e buna motorina pt un lant cu o-ring-uri,daca nu-mi permit un spray?

Mai spunea cineva ca pt offroad nu-i recomandat spray cu teflon...ca se lipeste tot praful de lant..

Deci....ce fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o nelamurire.... cu ce va curatati si ungeti lantul?

Ce produs...cumparat de unde....eventual de la cineva care trimite prin posta(sa nu-mi ziceti magazine ..fiecare din orasul lui).Am citit si restul topicurilor despre asa ceva...dar tot confuz sunt...

Pana la urma e buna motorina pt un lant cu o-ring-uri,daca nu-mi permit un spray?

Mai spunea cineva ca pt offroad nu-i recomandat spray cu teflon...ca se lipeste tot praful de lant..

Deci....ce fac?

 

Eu curat lantul cu detergent de rufe diluat in apa calda. Freci lantul cu o perie cu dinti din plastic ceva mai grosi. Daca mergi off road, exista spray off road (40-50 ron), dar se duce repede (200-300 km). Se presupune ca oricum speli moto. dupa fiecare iesire in teren (cum ar fi normal) asa ca n-ai nevoie de mai mult. Pentru sosea este alt spray, care in functie de firma poate sa te tina si 1000 km. Daca vrei om care sa-ti trimita prin posta il poti suna pe Romi (0723.564.065), care aduce orice din Louis. Eu merg 50% pe sosea, 50% pe coclauri si folosesc spray off road. In speranta ca te-am vindecat de confuzie, iti doresc bafta si asfalt uscat sau drum cu noroi (in functie de preferinte :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Mai am o intrebare....voi ce bare de protectie aveti?Are cineva de la Hepco&Becker?Alea mi s-au parut faine....incerc sa pun o poza..

Ma gandesc sa-mi fac ceva asemanator...n-am bani sa-mi comand originalele...

Voi ce ziceti?

post-9515-1150744171_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scurt pe doi......Cine mai are???

 

Cum sta cu consumul?

Manual in engleza????(am in germana si... :rolleyes: ...)

Pentru inceput cam atata.

eu sant un fericit posesor al unui dakar :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:crack:

 

De azi am si eu. E din 2001 si e cu ABS. Are vreo 10mii km, si pana la inmatriculare o invart in jurul blocului :disappointed:

 

 

Am citit in cartea tehnica (nemteste normal) ca un consum de ulei de 1l la mia de km ar fi acceptat :sick:

 

Cam cat ulei consuma ale voastre ca eu nu am facut inca prea multi km, mi se pare exagerat pana la 1l/1000km???

 

Parbriz inalt de Dakar gasesc de vanzare la dealerul BMW ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

De azi am si eu. E din 2001 si e cu ABS. Are vreo 10mii km, si pana la inmatriculare o invart in jurul blocului :disappointed:

 

 

Am citit in cartea tehnica (nemteste normal) ca un consum de ulei de 1l la mia de km ar fi acceptat :lol:

 

Cam cat ulei consuma ale voastre ca eu nu am facut inca prea multi km, mi se pare exagerat pana la 1l/1000km???

 

Parbriz inalt de Dakar gasesc de vanzare la dealerul BMW ?

 

Salut!

 

1L la 1000 de km :lol: Vezi sa nu fi scris un chinez cartea aia.

 

PS. Eu sunt unul dintre aia care fac fiare pt voi. Kuki stie. :sick:

Editat de cristian ionescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maximaler olverbrauch 1l/1000 km.... pagina 62

 

Desi nu stiu germana, maximaler nu suna a maxim?Asa ca mai ai mult pana ajungi la ce scrie in cartea aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut

 

si eu vreau sa-mi iau un dakar la anul (de fapt ma gandesc intre adventure 640 si dakar)

 

are careva un manual de utilizator si service de la dakar?

eventual daca are careva si un manual de ktm :cheers:...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, consumul de ulei este corect.

 

Selectie din manual:

 

"Permissible oil consumption l/

1,000 km

1 (350 miles per Imp. pint/590 miles per US quart)"

 

Manual am eu in engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor sint ttk 72 din arad si am un bmw 650 gs din 2004 este prima mea moto. si sint foarte multumit de ea (sint primul propietar) si daca ajuta D-zeu la anu o sa am..... ce se vede in avatar :D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Nu mai dati banii pe toate prostiile.

Ceva adevarat gasiti la www.wunderlich.de

Singura problema e ca sunt in Germania dar daca are cineva drum p'acolo poate face fericita multa lume.

:D

post-2388-1154484183.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

:ok:

 

Salutare la toata lumea !

Tocmai m-am intors dintr-o plimbare de cateva zile.

Itinerariu: Buc-Curtea de Arges-Transfagarasan-Vistisoara(linga Sambata)-Sibiu-Saliste-Poiana Sibiului-Jina-Sugag-Obarsia Lotrului-Voineasa-Valcea-Buc

Curcanu' a intrat la categ. GABARIT DEPASIT si toate fiarele manufacturate si-au facut pe deplin datoria.

Zilele astea am sa incerc sa bag si rezumatul nebuniei ca acum sunt cam daramat.

 

Cat priveste incarcatura si capabilitatile masinariei, nu pot sa va spun decat ca m-a uimit si pe mine.

Acum asteptam oglinzi noi (alea vechi s-au uzat :P )

 

post-2388-1156724040_thumb.jpg post-2388-1156723996_thumb.jpg post-2388-1156724093_thumb.jpg

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super si la cat mai multe plimbari !

In ultima poza se vede ca ati fost in 2 plus mmmuuuullllte bagaje. Nu e un pic cam jos scutul ala de la motor ... l-ai rashchetat un pic sau nu?

 

Daca zici ca sunt asa faine fiarele alea da-mi si mie Pm cu mesterul si pret plz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doi frati "fierari", Cristi si Catalin, baieti super de treaba si priceputi la multe.

Tel. 0723.728.216

0740.592.777

Pretul il stabiliti impreuna.

PS Scutul l-am raschetat un pic numai cand intram cu 50-60 km/h pe "valurile" facute in pamantul de pe "drum"

de camioanele caratoare de paduri.

:ok:

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...