Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

salut, stiati ca motocicletele cu atas si scuterele sau motocicletele pe trei roti vor fi interzise in centrul Bucurestiului daca proiectul cu taxa de poluare - vinieta Oxigen ramane asa ? Cei de la MOTO ADN au reusit sa ajute ca motocicletele sa fie exceptate de la efectele acestei legi dar proiectul suna "vehiculele cu DOUA ROTI", nu cu TREI. Uitati-va pe pagina de FB a Moto ADN , am scris un comment acolo .Comentati si voi acolo si daca il stiti pe presedintele asociatiei , Ravan Pavel, vorbiti cu el AZI , rugati-l sa faca ceva, ca maine joi 24 octombrie se voteaza deja legea ! Detalii aici https://www.facebook.com/motoADN.ro/?__tn__=kC-R&eid=ARAJBenxtwAzWZNm1L0fweyU8WsXAcg_3wIuWSbvlOTFJddWj0Xg1zl_aNyDTOYvdK66Bx45QDS9lWLH&hc_ref=ARTsd8088D08yxL2Q8tZPdiAT4SvSBhSMLaPlSvD_zvWsk54OqyN_qeb5VuqXU1RteU&fref=nf&__xts__[0]=68.ARCot8cpZBmy4AgWxxXuhuZQpsFGqpckksWdDgXG3cc5nH_RqD0l7-CzQikt25xBLyAGU6DhPU5XJ0kARTchZ5H24Y1Bu1S0g4hp80hQrVQDzNzL1bzgLub0Pui3hG0vFJpPG_DqxRUfcJGVYzf427isUX8H16gZLaaLZtTYGQoJ98aGIvbI6KTd4fEiJ8b1hUigB_DduRknwIDAEB8TIXBJ9TMdktERq20GtNOc2mjY0qPN8BEwB_SCA9-7vseRGotb_1B6e26CsOHssbNNYIIuD0shCdobwLsp-CDtCv7iSV2zEoH4-2FlVagiKURo4Gaq3torqrApm8fA45IrocbqI8COibHa2fZL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Extrem de multe motociclete cu atas care congestionau traficul prin Buricul Capitalei , nu vor mai putea circula.

Dramatic!

Trebuie infiintat de urgenta un grup de actiune pe facebuuc....problema aceasta nu poate ramane asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, ubord a spus:

Extrem de multe motociclete cu atas care congestionau traficul prin Buricul Capitalei , nu vor mai putea circula.

Dramatic!

Trebuie infiintat de urgenta un grup de actiune pe facebuuc....problema aceasta nu poate ramane asa!

:) bine, omule, te implici daca vrei sa ajuti alti confrati motociclisti (atasisti sau scuteristi pe 3 roti), daca nu , asta e. Oricum daca nu facem nimic , nu se intampla nimic, autoritatile tot timpul incearca sa impuna masuri restrictive sau sa taxeze cetatenii. Iar trendul cu taxe de plouare asta e peste tot in Europa, asa ca sa nu te miri daca si in Cluj, Iasi , Timisoara si alte orase mari primariile vor impune viniete pentru vehiculele mai poluante. Stiu ca tu nu ai nicio treaba la Dej dar eu incercam sa arat ca ar fi ciudat in primul rand sa taxezi motociclete daca vrei fluidizarea traficului si absurd sa nu taxezi motociclete cu doua roti si sa le taxezi pe cele cu trei :) drum bun si liber ! 

S-a rezolvat, oameni buni ! Nicio motocicleta sau scuter indiferent de numarul de roti nu va plati nico taxa sau nu va fi interzisa in Bucuresti ! Asta arata ca se poate cu implicare si preocupare pentru noi .Hai sa fim uniti in continuare   Multumim Asociatia Moto ADN ! Detalii aici 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

M-am apucat de refacut un atas Duna.

Am comandat tapiterie, parbriz, ornamente si un set de spite din Ungaria.

In paralel l-am dezechipat si arata dupa cum puteti vedea in pozele atasate.

Intrebari pentru ceu care au experienta cu asa ceva:

Ma sfatuiti sa refac la un tinichigiu zona reparată in trecut cu nituri?

O recomandare de tinichigiu? Eventual si vopsitor ?

Ce este acel cadru metalic cu doua tije filetate? Era prins de podea in spatele scaunului.

 

 

IMG-20191026-WA0015.jpg

IMG-20191026-WA0016.jpg

IMG-20191026-WA0017.jpg

IMG-20191026-WA0021.jpg

IMG-20191026-WA0018.jpg

IMG-20191026-WA0019.jpg

IMG-20191026-WA0020.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Sunt aici!

 

Din poza ta am dedus ca ai 210mm diferenta dintre axul rotii spate si axul rotii atas.

Din cercetarile anterioare ziceau unii ca manualul da o plaja de 250-350

index.jpg

Acum 39 minute, Dimethylmercury a spus:

Cu dedicatie speciala, iata niste poze cu prinderi de diverse atase pe Simson:

 

Stoye TML

28-01-09_1713.thumb.jpg.4d60478c23e6fdd1d4deb8f20bcbfadc.jpg

Duna (prinderea spate tre sa fie parca si mai lunga). Am avut si alt Duna, dar nu gasesc poza cu acela.

2008_0217duna0020.thumb.jpg.ca4f5f96a9176c05b2afd21e5317b897.jpg

Velorex (un pic mai multa stiinta aci):

DSCF5586.jpg

DSCF5587.jpg

DSCF5588.jpg

DSCF5589.jpg

DSCF5590.jpg

DSCF5591.jpg

DSCF5592.jpg

DSCF5593.jpg

DSCF5594.jpg

Se vede omul pasionat cu chef de treaba, le face si in bucatarie.

Sunt si unii dintre noi care se plang ca nu au garaj, nu este hala, nu este spatiu, nu sunt conditii pentru restaurari

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare-se ca exista mai multe teorii ale relativitatii (atasului fata de mobra). Eu am citit alta cand am maritat Velorexul cu Simsonul. Cert e ca a mers f bine asa, si prinderile din poze ar fi permis linistit orisice misculatie. Mai mult, din cate imi amintesc, nici Stoye Elastik-ul nu are avans mai mare. Vezi poza cu MZ-ul, care e similar.

csm_Stoye_01_eb77e28a39.thumb.jpg.4fbceeaa85e7c34d2928de48e327e93b.jpg

Pot masura si eu candva.  Pana atunci, revin cu poze despre un alt atas maritabil direct cu Simson Sport.

Uite, am gasit si poze cu primul meu atas. Acesta se prindea direct, fara nici o piesa intermediara.

 

IMG_4851.JPG

IMG_4848.JPG

Acum 9 ore, patrick1 a spus:

Adică CH3-Hg-H3C, pentru cine? :D

Daca ai tangenta cu chimia, din partea mea ai un "nesatisfacator". Corect e H3C-Hg-CH3. E pentru cine is doreste o moarte lenta si cumplita.

Acum 9 ore, m72story a spus:

Se vede omul pasionat cu chef de treaba, le face si in bucatarie.

Sunt si unii dintre noi care se plang ca nu au garaj, nu este hala, nu este spatiu, nu sunt conditii pentru restaurari

Le dau dreptate. Sfatul meu personal e sa nu se apuce daca nu au cunostintele/conditiile/meseriasii. Viata-i scurta, mai bine te dai cu bicicleta (daca stii s-o intretii).

 

Voie buna.

Editat de Dimethylmercury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Dimethylmercury said:

Daca ai tangenta cu chimia, din partea mea ai un "nesatisfacator". Corect e H3C-Hg-CH3. E pentru cine is doreste o moarte lenta si cumplita.

Ştiu asta! :)

Aşa ar arăta mai bine?

150px-Dimethyl-mercury-3D-vdW.png.316854d2d2364c703f98b8b8b8a6bf5f.png

(CH3)2Hg

cu 3 şi 2 scrise putin mai jos (dacă permite software-ul)

Dar dacă admiţi că gruparea "methil" (ca alchil derivat din metan) ar fi totuşi CH3 (trei mai jos scris) şi că "dimethil" ar conţine două grupări din astea ... mi-ai putea da măcar un ... "satisfăcător" (la scriere)?

Totuşi, cam toţi dascălii mei de chimie au fost ... "duşi".

Ultimul avea vreo 10 dioptrii, parkinson şi pentru el studenţii erau organizaţi în amfiteatru după nr.Z atomic (nu mai aveau nume)  :crack: În fine, era cursul de chimie analitică.

Nah' că şi florăreasa-academician începea numărătoarea tot cu carbon-ul şi nu cu gazele(le). Asta la "codoi".

P.S.

Dar nici

10 hours ago, Dimethylmercury said:

H3C-Hg-CH3

nu pare a fi o formulă corectă şi logică, pentru că simetric citită (şi de la dreapta la stânga) ar deveni 3HC-Hg-C3H în loc de 3HC-Hg-CH3, adică

R.png.4592e6c93f9d6aa93ea5cd7eab6709f5.png

Nu? :)

Şi când mă gândesc că profesoara mea de chimie din liceu a ascuns de mine (îngrozită) recipientele cu acid azotic şi cu glicerina  :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...