Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda Varadero 125


Postări Recomandate

salutare la toata lumea! Am si eu o intrebare, sunt incepator si as vrea sa stiu daca pentru 1,87 si 100kg merge varadero 125cc, in conditiile in care vreau sa invat, sa merg si cu al doilea pasager si bagaje prin tara, multam anticipat si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare la toata lumea! Am si eu o intrebare, sunt incepator si as vrea sa stiu daca pentru 1,87 si 100kg merge varadero 125cc, in conditiile in care vreau sa invat, sa merg si cu al doilea pasager si bagaje prin tara, multam anticipat si asfalt uscat.

 

cu pasager , bagaje si kg tale nu merge mai mult de 90 km.h ... daca mai dai si de serpentine ... 50 km/h blana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
am gasit pe net 2 tipuri de borduri pt varadero

difera in functie de generatie si de an?

 

 

toate pana in 2006 , inclusiv , au bordul patratos si sunt pe carburatie , iar in 2007 au pus si ei injectie , indicator de benzina(sau bec) si bordul mult mai frumos :grinbandit:

 

ma bate gandul sa`mi iau si eu 2007 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspunsuri

frumos arata asta din 2007 ,am vazut la nemti la 3500 euro negociabil,acuma ramane de vazut daca iau varadero sau yamaha xt 125 noua

as fugi la primavara pana n nemtia sa mi aduc unul...cobor si eu o clasa,m am lamurit ca am nevoie de un 125 in 4 timpi cat mai nou,nu de ceva mai mare

Editat de kevin77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut baieti!

Ma interesez si eu pt o Honda Varadero 125 xl din Germania...am vorbit cu neamtul, defapt i-am cerut mai multe detalii si am primit un raspuns...printre care: "currently full speed, the 80 KM / H throttle, however, included." ... ce inseamna asta, cum se traduce?

 

full speed=top speed? adica viteza maxima?

throttle, however, included = se refera la faptul ca are limitator??...parca asa era...la nemtii motocicletele de 125 erau limitate la 80, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

salut tuturor,

 

am si eu de toamna trecuta un varadero, numa bun de inceput .. dar cred ca o sa il pastrez de oras. mi s-a parut foarte flexibil in oras, la semafoare si aglomeratie. pana sa ma hotarasc va trebuii sa il scot de la iernat ... . pe cine am mai intrebat daca tebuie sa fac ceva special pentru asta, mi-a spus o gramada de lucruri, de parca ii faceam reparatie capitala: bujii, ulei, filtre, etc. puteti sa imi spuneti si mie, mai ales cei care il au de mai mult de o iarna, cam ce are nevoie, si de unde sa le procur pe acestea?

 

in afara de toate detaliile de dupa iernat, mai vreau sa ii mai cumpar si alte accesorii cum ar fi : topcase, parbriz mai inalt, protectie de motor, redresor compatibil si pentru masina, un stander pentru roata spate(nu am cric central), bec pt faruri cu xenon (sau macar mai bune decat acuma, poate ma indruma careva spre ce e mai bine). aveti si pentru mine ceva idei si directii de unde sa le iau .. la un pret acceptabil, ca nu ma dau banii afara din casa si mai e si criza financiara! :cheers:

 

multumesc, si vreme peste 15 grade sa ne inghesuim la semafoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor,

 

am si eu de toamna trecuta un varadero, numa bun de inceput .. dar cred ca o sa il pastrez de oras. mi s-a parut foarte flexibil in oras, la semafoare si aglomeratie. pana sa ma hotarasc va trebuii sa il scot de la iernat ... . pe cine am mai intrebat daca tebuie sa fac ceva special pentru asta, mi-a spus o gramada de lucruri, de parca ii faceam reparatie capitala: bujii, ulei, filtre, etc. puteti sa imi spuneti si mie, mai ales cei care il au de mai mult de o iarna, cam ce are nevoie, si de unde sa le procur pe acestea?

 

orice motocicleta chiar si scuterele daca tii la ea/el trebuie pregatite cand incepi un nou sezon!

Ii schimbi bujia...in cazul tau ai 2 bugii de schimbat iti trebuie NGK CR8EH-9...ii vreo 10 euro bucata...gasesti pe www.louis.de...iti poate aduce romi de pe forum! sau cauti la un magazin moto sau chiar auto si le dai codul!

 

Ii schimbi uleiul si filtrul de ulei! Se recomanda...10w-40...poti lua de la Motul...depinde si de bani...ai semisintetic 40lei litru, fullsintetic eester si fullsintetic dublu ester mai scump...nu stiu sigur, iti trebuie 1,3L daca schimbi si filtrul de ulei si 1,1 daca nu schimbi filtrul ulei! Pt filtru...tot cu Romi sau Mymoto...ii vreo 20 lei...sau mai poti cauta...sunt mai multi care aduc!

 

Mai ai filtrul de aer...ceva mai scump...vreo 200 lei dar se schimba la 12000km...sau sport vreo 50 euro

 

bateria...daca nu cunosti istoria..ai putea sa o schimbi...sau sa o pui pe redresor...gasesti redresor pe louis.de sau pe la practiker...cica nu merge cel de masina...ca are un curent prea mare...asa ca este bine sa cumperi unul reglabil! bateria are 12 v si 12 Ah

 

+ multe altele...lichid frana, placute, lichid racire, ulei furca, curatare si sincronizare carburatoare, curatat/uns lant...etc...trebuie sa-i faci o verificare si sa vezi exact ce trebuie, sa le iei pe rand, oricum toate sunt importante..cel mai bine te duci la un service si sa-ti faca o verificare!

 

in afara de toate detaliile de dupa iernat, mai vreau sa ii mai cumpar si alte accesorii cum ar fi : topcase, parbriz mai inalt, protectie de motor, redresor compatibil si pentru masina, un stander pentru roata spate(nu am cric central), bec pt faruri cu xenon (sau macar mai bune decat acuma, poate ma indruma careva spre ce e mai bine). aveti si pentru mine ceva idei si directii de unde sa le iau .. la un pret acceptabil, ca nu ma dau banii afara din casa si mai e si criza financiara! :cheers:

 

Accesoriile sunt scumpe deobicei...un top case...intre 30-100euro depinde ce firma...tot pe louis gasesti, sau in magazine moto...parbrizul te ajunge cam 100euro MRA, protectie de motor nu stiu unde se gaseste, un cric central vreo 120 euro pe louis, crash bar vreo 130 euro tot pe louis...si multe altele...protectii maini, protectie rezervor...nu stiu daca se merita sa bagii atatia bani...sau sa le iei pe rand...incepi cu cric central iti trebuie al uns lantul...crash bar pt protectie carene!

Mai bine bagii banii in intretinere/schimbare consumabile!

multumesc, si vreme peste 15 grade sa ne inghesuim la semafoare !

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

cumpara-ti un cbr 125 sau un kymco quannon sau ceva pe masura ta

 

parerea mea este ca nu ai vazut niciodata cum arata o Honda Varadero 125

 

cu kit de coborare si de ce vrei tu elimini doar problema urcarii pe motocicleta , dar restul ??? ghidonul foarte lat si distantza de la sha la schimbator etc etc .

 

cumpara`ti CBR 125 si o sa fi foarte fericita

 

pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Ma numesc Razvan, 16 ani, posesor de 2 saptamani al permisului A1...si de astazi posesorul unui Varadero 125:X:X

 

Incerc sa pun si niste poze...si peste cateva zile revin cu ceva impresii si eventual alte poze;) :D :)

 

 

 

Salutare tuturor!

 

Ma numesc Razvan, 16 ani, posesor de 2 saptamani al permisului A1...si de astazi posesorul unui Varadero 125:X:X

 

Incerc sa pun si niste poze...si peste cateva zile revin cu ceva impresii si eventual alte poze;) :) :)

post-8450-1239734615_thumb.jpg

post-8450-1239734700_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Nu e buna pt tine, subnutritule, pigmeule, adi minune, etc.

 

Da, am baut mult in seara asta, plm, imi traiesc tineretea :moto:

 

dc trebuie sa fi asa rau cu el? omu a intrebat frumos ce inaltime trebe ... puteai spune ce inaltime ai tu si cat de bine o ti in echilibru ... dc trebuie sa ataci persoana? e chiar asa greu in ziua e azi sa raspunzi frumos la intrebare pusa frumos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se plateste nici o taxa la vama, platesti inmatriculatul care cu numere preferentiale iti iese pe la 4 milioane, si transportu o sa te coste in jur de 4-500 euro.

 

eu cun pe cineva de aici din satu mare care aduce cu 300 euro si o si verifica acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...