Sari la conținut

Sfaturi Pentru Vopsit


Postări Recomandate

Pai imparte si cu noi tehnologia furata....sau asta e (cea pe care o descrii) ?

 

smirgeluiesti carena (a mea e nevopsita) dai un strat de fuler, il lasi sa se usuce, il iei la smirghel de 600 (asa mi-au zis mie), dai o mana de vopsea, o lasi 10-15 min, mai dai una(lasi iar 15 min) dai un strat de lac (15 min) al 2-lea strat de lac si gata, asa mi s-a spus, o sa incerc in week-end, daca iese pun poze, daca nu, pun poze cu vopsitoru spanzurat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

iti recomand magazinele care prepara pe loc vopsele, au toti dracii p'acolo si te indruma la marele fix ce sa iei si ce sa nu, este unul pe pantelimon si 2 la lizeanu

 

Salut! Spune-mi te rog mai exact unde pot gasi magazinele astea? Un nume de firma, sau o intersectie, ceva. Merci anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Spune-mi te rog mai exact unde pot gasi magazinele astea? Un nume de firma, sau o intersectie, ceva. Merci anticipat!

 

 

 

pe Pantelimon, dupa intersectia cu sos Fundeni (mergand catre Cora) pe stanga la fro 2-300 de m, Policolor, la Lizeanu pe partea cu Mega Image, sunt 2, nush cum le zice, dar le gasesti sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tar3e. f tare. demn de retinut toata aceasta tehnologie.avind in vedere ca merge procedeul si la o aripa de masina. oricum, cui ai place sa surubareasca si sa mestereasca o sa fie tare incantat sa citeasca tot ce s-a scris aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss: as vrea sa vad pe cineva cum face un powder coating in garajul de acasa, pe carene de plastic... mai cititi baieti inainte sa postati.

 

in afara de asta, multumesc pt topic deoarece tocmai vreau sa ma apuc si eu de vopsit carenele unui prieten, sfaturile tale sunt chiar utile :D

 

 

merci frate!! m-ai salvat de la a posta o ''ora de dirigentie'' . o fi auzit si colegu' de powder coating la astia de la OCC de pe discovery . nu trebuie neaparat sa citeasca ci doar sa urmareasca serialu putin mai atent . oricum as vrea si io sa vad carenele alea cum ies de la powder coatig dupa un tratament la vreo 800 de grade . :blink:

apropo de topic in afara serviciului imi petrec timpul la atelierul unui prieten vopsitor-tinichigiu si vreau sa spun k am furat ceva meserie de la el asa k am desfacut carenele la cbr-u si acum le pregatesc de vopsit . promit sa revin si eu cu poze atat cu rezultatul final cat si din timpul procesului tehnologic. PEACE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Pantelimon, dupa intersectia cu sos Fundeni (mergand catre Cora) pe stanga la fro 2-300 de m, Policolor, la Lizeanu pe partea cu Mega Image, sunt 2, nush cum le zice, dar le gasesti sigur

 

Am gasit magazinele, doua pe partea cu Megaimage pe str. Viitorului (primul are program L-V 8.30-17.30 S 9-13, al doilea are program L-V 9-17 S 9-13) si mai este unul pe str. Lizeanu (in diagonala fata de primele doua) si are program L-V 9-17. Pe Pantelimon nu am fost.

 

Mai am insa o intrebare la voi: de unde pot cumpara smirghel cu granulatie mica: 600..1000..2000. Daca stie cineva un magazin unde sigur au, pentru ca am tot fost pe la magazine de piese auto si nu aveau, cel mai fin l-am gasit in Cora Pantelimon - granulatie 320. Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit magazinele, doua pe partea cu Megaimage pe str. Viitorului (primul are program L-V 8.30-17.30 S 9-13, al doilea are program L-V 9-17 S 9-13) si mai este unul pe str. Lizeanu (in diagonala fata de primele doua) si are program L-V 9-17. Pe Pantelimon nu am fost.

 

Mai am insa o intrebare la voi: de unde pot cumpara smirghel cu granulatie mica: 600..1000..2000. Daca stie cineva un magazin unde sigur au, pentru ca am tot fost pe la magazine de piese auto si nu aveau, cel mai fin l-am gasit in Cora Pantelimon - granulatie 320. Merci anticipat.

 

tot pe la ei tre sa gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luat spay pe baza de apa, din vitan, iese mishto, are duza prin care sufla facut f bine, arunca particule uniforme, nu ca la alte spray-uri. Putere f mare de acoperire.

 

confirm si eu calitatea vopselei pe baza de apa, iar duza aia face toti banii. ca idee, a fost prima mea vopsitorie si la al 2-lea strat incepusem sa pot sa acopar zgarieturi f fine din vopsea (sau asta se intampla oricum? :D

 

in schimb cu ce m.am fraierit a fost lacul..fiind vopsea pe baza de apa, trebuie lacuit ulterior. iar din vitan am luat un cacao de spray lac care sufla un fel de pudra pe margini, care se punea pe zona centrala (lucioasa) si iesea ca un kur..am dat un strat mai gros si acum caut pe cineva sa-mi polisheze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am observat in toata "cariera" mea de vopsitor,chear daca straturile de vopsea nu ies foarte bine totul se poate remedia cu lacul aplicat.

Lacul ne ajuta si la acoperire unor imperfectiuni care sunt inevitabile si, de stiut ca pulverizarea lacului si a vopselei se face printr-o miscare verticala cat mai constanta.

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit magazinele, doua pe partea cu Megaimage pe str. Viitorului (primul are program L-V 8.30-17.30 S 9-13, al doilea are program L-V 9-17 S 9-13) si mai este unul pe str. Lizeanu (in diagonala fata de primele doua) si are program L-V 9-17. Pe Pantelimon nu am fost.

 

Mai am insa o intrebare la voi: de unde pot cumpara smirghel cu granulatie mica: 600..1000..2000. Daca stie cineva un magazin unde sigur au, pentru ca am tot fost pe la magazine de piese auto si nu aveau, cel mai fin l-am gasit in Cora Pantelimon - granulatie 320. Merci anticipat.

io am gasit aici la un magazin de piese auto, granulatie 400 . si iese super fina suprafatza. nu cred ca e nevoie de granulatie mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit magazinele, doua pe partea cu Megaimage pe str. Viitorului (primul are program L-V 8.30-17.30 S 9-13, al doilea are program L-V 9-17 S 9-13) si mai este unul pe str. Lizeanu (in diagonala fata de primele doua) si are program L-V 9-17. Pe Pantelimon nu am fost.

 

Mai am insa o intrebare la voi: de unde pot cumpara smirghel cu granulatie mica: 600..1000..2000. Daca stie cineva un magazin unde sigur au, pentru ca am tot fost pe la magazine de piese auto si nu aveau, cel mai fin l-am gasit in Cora Pantelimon - granulatie 320. Merci anticipat.

 

Am gasit smirghel cu diverse granulatii la primul magazin de langa Megaimage pe str. Viitorului (primul in care am intrat, or mai fi si in celelalte). Costa 1.2RON o foaie de aprox. 15x15cm. Eu am luat de 2500, 2000, 1000, 600. Prepara vopsea si ti-o pot pune la marker sau la spray.

 

Multumesc Calaretule fara casca pentru informatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar din vitan am luat un cacao de spray lac care sufla un fel de pudra pe margini, care se punea pe zona centrala (lucioasa)

 

de fapt eu eram de vina: SFAT

1)- chiar agitati bine lacul inainte. daca intr-un loc se face o "scurgere", se pune musca sau scama, lasati la uscat, slefuiti cu P2000 (cu putina apa) iar lacuiti si gata.

2) desi 20-25 cm e distanta recomandata, am obs ca la lacuire se poate evita risipirea in aer a destul de mult material daca scade aceasta distanta; desigur si miscarea trebuie sa fie mai rapida/ atenta

 

=========================

 

am gasit in bricostore pistol de lipit cu plastic (are in varf o rezistenta si se topesc niste batoane de plastic si asa poti lipi diverse).

 

a folosit cineva asa ceva ca sa inlocuiasca chituirea pe partea exterioara a carenei (pe cea interioara fiind reparatia) ? posibil sa fie mai usor de slefuit, se umple/acopera doar crapatura si nu mai intinzi chit si in jur..

Editat de cojo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la carcasele din fibra de sticla e valabil? Ca nu la toti le-am vazut asa

la fibra de sticla e mai complicat :( stiu din proprie experienta , trebuie kit de fibra intai sa astupe ce e mai adanc (in caz ca au fost zgariate) si apoi kit fin , la vopsit trebuie sa fi atent pentru ca fibra de sticla lasa pori in vopsea sau deseori incepe si curge , asa depinde de rabdarea ta si pauzele dintre straturi . Chestia cu pori care raman in vopsea ma inebuneste X( , inca o chestie : aveti grija daca le vopsiti cu spreiuri si sunt de culoare fosforescenta , dupa uscare ve`ti avea o surpriza in 90% din cazuri devine transparenta :) si se vede kitul de sub vopsea sau culoarea anterioara (draci de vopsea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am vopsit cu spray si cu lac de la DUPLICOLOR(nemtesc :crack: )

 

 

Asa era inainte de vopsire post-15897-1214113937_thumb.jpgpost-15897-1214113915_thumb.jpgpost-15897-1214113894_thumb.jpg

 

 

Dupa vopsire !! :crack:post-15897-1214114069_thumb.jpgpost-15897-1214114046_thumb.jpg

 

M-a costat anul trecut in vara cam 300 ron,fata de 300 euro la vopsitor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am vopsit cu spray si cu lac de la DUPLICOLOR(nemtesc :) )

 

 

Asa era inainte de vopsire post-15897-1214113937_thumb.jpgpost-15897-1214113915_thumb.jpgpost-15897-1214113894_thumb.jpg

 

 

Dupa vopsire !! :)post-15897-1214114069_thumb.jpgpost-15897-1214114046_thumb.jpg

 

M-a costat anul trecut in vara cam 300 ron,fata de 300 euro la vopsitor !!

[/quote

 

oauuuu

:P mistooo de tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ALEX: toba ai inlocuit-o? daca nu, cum ai facut sa "reapara" cromul pe ea, ca imi pare ca ai avut si ceva zgarieturi?

 

pentru scos zgarieturile nu foarte adanci de pe parti cromate am aflat ca exista o laveta imbibata cu o solutie cu care freci, astepti si apoi lustruiesti. tu ai facut altfel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaama, A-L-E-X, la fix ce ai postat! Vine urmatoarea intrebare a mea: cum ai vopsit jentile? :)

 

Si o alta problema: Cum trebuie lacuit ca sa se pastreze aspectul mat al vopselei? Intentionez sa o vopsesc negru mat (o sa vedeti la sfarsit de ce).

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaama, A-L-E-X, la fix ce ai postat! Vine urmatoarea intrebare a mea: cum ai vopsit jentile? :)

 

Si o alta problema: Cum trebuie lacuit ca sa se pastreze aspectul mat al vopselei? Intentionez sa o vopsesc negru mat (o sa vedeti la sfarsit de ce).

Pai daca vrei mat nu mai dai deloc cu lac sau dai doar un strat foarte subtire.

Problema e ca vopseaua fara lac e mult mai vurnerabila,se zgarie usor.

 

 

@ALEX: toba ai inlocuit-o? daca nu, cum ai facut sa "reapara" cromul pe ea, ca imi pare ca ai avut si ceva zgarieturi?

 

pentru scos zgarieturile nu foarte adanci de pe parti cromate am aflat ca exista o laveta imbibata cu o solutie cu care freci, astepti si apoi lustruiesti. tu ai facut altfel?

Toba e gri mat,nu e cromata !!Am folosit gri special pt temperaturi ridicate.

 

PS:vopseaua la spray e mult mai slaba la zgarieturi decat cea de vopsitor.!!!!!!

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu mi-a placut mie niciodata la spray-uri este faptul ca oricata grija ai avea se cunoaste ca vopseaua nu este data cu pistolul, iar faptul ca se zgarie foarte usor iar la fel este un minus.stiti spray-uri care sa dea rezultate identice cu pistolul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde pot vopsi si eu o carena, fara sa fie diferenta de culoare cu restul carenelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde pot vopsi si eu o carena, fara sa fie diferenta de culoare cu restul carenelor?

te duci frumuselu intai sa iti iei vopsea...la magazine de vopsea, au muuulte nuante...daca nu stii exact nuanta de rosu pe care o ai tu, pui cartonasu peste o bucata de-a ta, vopsita....vezi sa fie putinel mai inchisa, nu mult, ca se deschide cand vopseste :kali: sau intrebi, mai bine pe tanti vanzatoare, ca am auzit si cazuri la care a iesit mai deschisa, si invers :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kali - Te duci la orice magazin ce prepara vopseluri si ceri un lac mat. E foarte simplu, e acelasi lac normal in care se adauga un agent de matuire.

 

Thx a lot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...