Sari la conținut

Sfaturi Pentru Vopsit


Postări Recomandate

Bine v-am gasit!

 

De obicei intru pe forum frecvent dar niciodata nu am chef sa scriu insa astazi este o exceptie. Cum orice abatere de la regula trebuie sa aiba in spate ceva important sa va explic despre ce este vorba. M-am apucat sa imi vopsesc singur motocicleta (Aprilia Pegaso) pentru ca nu doream sa dau multi bani pentru ceea ce imi doream sa iasa. Asa o vopseala de mantuiala la niste preturi de doi lei gaseam sa fac, dar mai bine ma lipsesc.

Problema cea mai mare a fost faptul ca nu am pistol, compresor, cabina de vopsit dar am zis ca merge si in garaj cu sprayul. Toata lumea a zis ca nu merge dar magarul incapatanat (eu) nu a vrut sa asculte.

Haide sa vedem despre ce este vorba:

- smirghel de 600, 800, 1000, 1500, 2500, 3000 (cam cinci din fiecare)

- vopsea la spray (facuta pe loc la magazin nu imbuteliata deja)

- lac la spray (idem)

- chit (optional)

- banda de izolat

- cutter

- degresant

- laveta antistatica

- rabdare multa

- ceva banuti pentru ca astea toate costa

- optional ceva stickere cu ce doriti voi

 

Zis si facut, dupa ce m-am inarmat cu toate cele de mai sus am purces la treaba. Cred ca cel mai important lucru pe care l-am invatat a fost sa am rabdare, sa iau totul pe rand sa nu ma grabesc deoarece din graba a trebuit sa refac doua repere. Se ia la smirghel toata motocicleta pentru a indeparta lacul vechi si pentru a deschide porii vopselei. In acest stadiu este cel mai bine sa lasati piesele pe motocicleta deoarece sunt mult mai usor de manipulat in felul acesta. Eu la acest stadiu am mers pana la 1000 cu smirghelul (nici nu trebuia atat dar asta e, my bad). e timpul sa le dezasamblam si sa continuam cu smirghelul in locurile greu se slefuit cat erau montate.

Urmeaza vopsitul. eu as recomanda sa vopsiti intr-un spatiu aerisit dar cu o temperatura si umiditate constanta, de asemenea as recomanda sa nu spalati atelierul, garajul inainte de vopsire (vopseaua nu se intelege cu umezeala). Daca e necesar, atunci spalati cu o zi inainte si ati rezolvat problema. Trebuie sa mai precizez ca nu vopsitul este important ci pregatire, nu va grabiti sa vopsiti, daca nu ati slefuit bine inainte degeaba vopsiti.

Inainte de vopsit curatati suprafetele cu o carpa cu degresant si apoi dati peste cu laveta antistatica fiind atenti sa nu puneti mana unde urmeaza sa vopsiti, sa nu fie ude piesele, sa nu fie nedegresate. Asa cum am mai prezicat, eu am vopsit cu spray la care am atasat un suport foarte ajutator (vezi foto). Sprayul se tine cam la 20-25 cm de suprafata si niciodata nu incepeti pe piesa, niciodata nu terminati pe piesa. Un alt sfat este sa tineti sprayurile in apa calda inainte de vopsire cam 15 minute. Pentru ca am ales o vopsea mata aceasta se poate corecta, se dau 3 straturi, se verifica, daca are impuritati sau daca a curs, caz in care se lasa 10 minute dupa care se foloseste smirghel fin. Lasati 15 minute intre straturi si gata.

 

Urmeaza o perioada de 24 de ore in care sa mai faceti altceva la motocicleta deoarece vopseaua trebuie sa sa usuce (rabdare). Urmeaza lacul! Ca si mai sus, suprafetele se curata, degreseaza, sterg cu carpa antistatica. Deoarece este mai dificil de dat lacul, eu va sfatuiesc ca primele doua straturi sa le dati gazate (adica abia sa acopere suprafata). Lasati cel putin 20-25 minute intre straturi si apoi dati doua straturi ude. Aici este mai greu deoarece sansele sa curga sunt foarte mari dar nu va faceti probleme (in viata doar moartea nu are rezolvare). Daca dati 2 straturi gazate trebuie sa mai dati cel mult 3 umede, altfel lacul va parea ca nu se mai usuca niciodata.

Ah, uitasem, daca aveti autocolante asta e momentul sa le puneti, inainte de lac.

Asteptati 3 zile, si daca aveti unde, scoateti-le afara incepand cu a doua zi astfel incat sa se intareasca mai repede. Razele UV ajuta la o uscare mai rapida a lacului.

 

Si acum ...stupefactie.... :peace: ... oricum nu v-a iesit bine, oricum a curs, oricum a facut coaja de portocala, nu-i nimic "iegzista o explicatie" . Asta e partea pe care multi o exclud dar care este cea mai importanta: tot lacul se ia la smirghel. Daca nu arata rau recomand direct 2500 si apoi 3000, daca arata rau, incepeti cu 1500 sau poate chiar 1200. Tot ce trebuie sa fiti siguri este ca aveti destul lac astfel incat sa nu ajungeti la stratul de vopsea. Dupa ce toata motocicleta voastra arata ca inainte de vopsire :moron: , faceti rost de una bucata bormasina sau flex, un suport pentru bureti de polish, doi bureti (unul mai poros altul mai fin), 3M polish si 3M glaze. Polisati cu prima solutie si cu buretele mai poros apoi cu glaze si cu buretele mai fin. Glaze-ul poate fi dat si manual daca nu v-au ramas urme circulare pe lac. Aveti grija de asemenea sa puneti banda izolier pe colturi in timp de slefuiti si in timp ce polishati deoarece s-ar putea sa intrati prea adanc si sa luati vopseaua sau lacul de pe margini.

 

Tadam, cam asta e tot. Nu dati ceara :bigstar: , cel putin 3 luni nu dati ceara deoarece s-ar putea sa va para rau si sa stricati tot. Cam asta e tot, dati o bere cand ne intalnim :finger: si nu uitati, rabdare si tutun.

 

O sa pun poze cu toate procesele si cu rezultatul final in cursul zilei de azi dupa ce le descarc din aparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 375
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Piesele la vopsit cu negru

 

post-1618-1212069703_thumb.jpgpost-1618-1212069714_thumb.jpgpost-1618-1212069721_thumb.jpg

post-1618-1212069728_thumb.jpg

 

Prima piesa finalizata (jumatate negru mat, jumatate lucios)

 

post-1618-1212069735_thumb.jpgpost-1618-1212069742_thumb.jpg

 

Rezervorul si carena dupa ce au fost date cu la. Se poate observa coaja de portocala, dar nu e problema, dupa uscare urmeaza smirghelul

 

post-1618-1212069750_thumb.jpgpost-1618-1212069760_thumb.jpgpost-1618-1212069781_thumb.jpg

post-1618-1212069794_thumb.jpgpost-1618-1212069803_thumb.jpg

 

 

Rezervorul vopsit si lacuit, dupa ce a fost dat cu smirghel si astepta polishul

 

post-1618-1212069971_thumb.jpg

 

 

Rezultatul final

 

post-1618-1212069878_thumb.jpgpost-1618-1212069888_thumb.jpgpost-1618-1212069899_thumb.jpg

post-1618-1212069907_thumb.jpgpost-1618-1212069915_thumb.jpg

 

 

Enjoy :)

 

 

P.S. Intre timp m-am si varsat, deci probabil mai urmeaza si alte experimente :D. Stay tunned

Editat de dt_yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carcase??????=carene

 

m-am gandit ca ai un porc mecanic cu carcase din fibra :)

 

da, in principiu e acelasi lucru

Oi avea :D

Si am mai vazut la un prieten dupa ce sa uscat vopseaua a stropit cu apa usor ca sa ramana picaturi pe ea dupaia a uscato si a dat cu lac...Iesise super!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca a iesit bine. nu as fi zis ca e lucru manual :). pe data viitoare, ai putea sa te gandesti si la powder coating (nu stiu cum ii zice in romana). e ceva mai ieftin ca vopsitul si are proprietati mai bune. rezistent la zgarieturi, un look foarte fain (particule foarte mici lipite pe suprafata) etc. ...

 

dar a iesit foarte bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 3 esecuri am aplicat si eu metoda lui dt_yamaha si mi-a iesit foarte bine

 

mersi mult si asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am mai vazut la un prieten dupa ce sa uscat vopseaua a stropit cu apa usor ca sa ramana picaturi pe ea dupaia a uscato si a dat cu lac...Iesise super!

De acest lucru intreba blondu.

 

Intre timp am vopsit si eu o carena pe care am si zgariat-o apoi, dar deocamdata asa va ramane pana imi vine cheful de vospit , dar mai ales sa gasesc timp pt asa ceva :unsure: Eu am sarit de partea cu lacul si polish-ul pt ca n-am avut atat de mari pretentii (era si prima oara cand vopseam altceva decat un gard) si nici nu mai aveam rabdare ca sa astept pana sa ma plimb din nou cu scuterul (il luasem de cateva zile). Ca sa nu mai spun ca n-am gasit nici nuanta care-mi trebuia.

Un spray de vopsea costa intre 10 - 25 ron, in functie de pretentii. Eu am luat din Praktiker cu 12 ron, dar apoi am gasit mai ieftin in Selgros.

Ce n-am gasit eu este smirghel de granulatie peste 1000. Heeeelp :)

post-34509-1212445110_thumb.jpg

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau seama la ce anume te referi. Te-as ruga sa detaliezi!

Spune-mi te rog ce vopsea ai luat si de unde...vreau si eu sa vopsesc mobra..dar nu stiu ce vopsea sa iau. Ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi te rog ce vopsea ai luat si de unde...vreau si eu sa vopsesc mobra..dar nu stiu ce vopsea sa iau. Ms anticipat

nu luati vopsea pe baza de rasini acrilice.........SE BRANZESTE,.....si se usca f greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

De obicei intru pe forum frecvent dar niciodata nu am chef sa scriu insa astazi este o exceptie. Cum orice abatere de la regula trebuie sa aiba in spate ceva important sa va explic despre ce este vorba. M-am apucat sa imi vopsesc singur motocicleta (Aprilia Pegaso) pentru ca nu doream sa dau multi bani pentru ceea ce imi doream sa iasa. Asa o vopseala de mantuiala la niste preturi de doi lei gaseam sa fac, dar mai bine ma lipsesc.

Problema cea mai mare a fost faptul ca nu am pistol, compresor, cabina de vopsit dar am zis ca merge si in garaj cu sprayul. Toata lumea a zis ca nu merge dar magarul incapatanat (eu) nu a vrut sa asculte.

Haide sa vedem despre ce este vorba:

- smirghel de 600, 800, 1000, 1500, 2500, 3000 (cam cinci din fiecare)

- vopsea la spray (facuta pe loc la magazin nu imbuteliata deja)

- lac la spray (idem)

- chit (optional)

- banda de izolat

- cutter

- degresant

- laveta antistatica

- rabdare multa

- ceva banuti pentru ca astea toate costa

- optional ceva stickere cu ce doriti voi

 

Zis si facut, dupa ce m-am inarmat cu toate cele de mai sus am purces la treaba. Cred ca cel mai important lucru pe care l-am invatat a fost sa am rabdare, sa iau totul pe rand sa nu ma grabesc deoarece din graba a trebuit sa refac doua repere. Se ia la smirghel toata motocicleta pentru a indeparta lacul vechi si pentru a deschide porii vopselei. In acest stadiu este cel mai bine sa lasati piesele pe motocicleta deoarece sunt mult mai usor de manipulat in felul acesta. Eu la acest stadiu am mers pana la 1000 cu smirghelul (nici nu trebuia atat dar asta e, my bad). e timpul sa le dezasamblam si sa continuam cu smirghelul in locurile greu se slefuit cat erau montate.

Urmeaza vopsitul. eu as recomanda sa vopsiti intr-un spatiu aerisit dar cu o temperatura si umiditate constanta, de asemenea as recomanda sa nu spalati atelierul, garajul inainte de vopsire (vopseaua nu se intelege cu umezeala). Daca e necesar, atunci spalati cu o zi inainte si ati rezolvat problema. Trebuie sa mai precizez ca nu vopsitul este important ci pregatire, nu va grabiti sa vopsiti, daca nu ati slefuit bine inainte degeaba vopsiti.

Inainte de vopsit curatati suprafetele cu o carpa cu degresant si apoi dati peste cu laveta antistatica fiind atenti sa nu puneti mana unde urmeaza sa vopsiti, sa nu fie ude piesele, sa nu fie nedegresate. Asa cum am mai prezicat, eu am vopsit cu spray la care am atasat un suport foarte ajutator (vezi foto). Sprayul se tine cam la 20-25 cm de suprafata si niciodata nu incepeti pe piesa, niciodata nu terminati pe piesa. Un alt sfat este sa tineti sprayurile in apa calda inainte de vopsire cam 15 minute. Pentru ca am ales o vopsea mata aceasta se poate corecta, se dau 3 straturi, se verifica, daca are impuritati sau daca a curs, caz in care se lasa 10 minute dupa care se foloseste smirghel fin. Lasati 15 minute intre straturi si gata.

 

Urmeaza o perioada de 24 de ore in care sa mai faceti altceva la motocicleta deoarece vopseaua trebuie sa sa usuce (rabdare). Urmeaza lacul! Ca si mai sus, suprafetele se curata, degreseaza, sterg cu carpa antistatica. Deoarece este mai dificil de dat lacul, eu va sfatuiesc ca primele doua straturi sa le dati gazate (adica abia sa acopere suprafata). Lasati cel putin 20-25 minute intre straturi si apoi dati doua straturi ude. Aici este mai greu deoarece sansele sa curga sunt foarte mari dar nu va faceti probleme (in viata doar moartea nu are rezolvare). Daca dati 2 straturi gazate trebuie sa mai dati cel mult 3 umede, altfel lacul va parea ca nu se mai usuca niciodata.

Ah, uitasem, daca aveti autocolante asta e momentul sa le puneti, inainte de lac.

Asteptati 3 zile, si daca aveti unde, scoateti-le afara incepand cu a doua zi astfel incat sa se intareasca mai repede. Razele UV ajuta la o uscare mai rapida a lacului.

 

Si acum ...stupefactie.... :D ... oricum nu v-a iesit bine, oricum a curs, oricum a facut coaja de portocala, nu-i nimic "iegzista o explicatie" . Asta e partea pe care multi o exclud dar care este cea mai importanta: tot lacul se ia la smirghel. Daca nu arata rau recomand direct 2500 si apoi 3000, daca arata rau, incepeti cu 1500 sau poate chiar 1200. Tot ce trebuie sa fiti siguri este ca aveti destul lac astfel incat sa nu ajungeti la stratul de vopsea. Dupa ce toata motocicleta voastra arata ca inainte de vopsire :rose: , faceti rost de una bucata bormasina sau flex, un suport pentru bureti de polish, doi bureti (unul mai poros altul mai fin), 3M polish si 3M glaze. Polisati cu prima solutie si cu buretele mai poros apoi cu glaze si cu buretele mai fin. Glaze-ul poate fi dat si manual daca nu v-au ramas urme circulare pe lac. Aveti grija de asemenea sa puneti banda izolier pe colturi in timp de slefuiti si in timp ce polishati deoarece s-ar putea sa intrati prea adanc si sa luati vopseaua sau lacul de pe margini.

 

Tadam, cam asta e tot. Nu dati ceara :unsure: , cel putin 3 luni nu dati ceara deoarece s-ar putea sa va para rau si sa stricati tot. Cam asta e tot, dati o bere cand ne intalnim :) si nu uitati, rabdare si tutun.

 

O sa pun poze cu toate procesele si cu rezultatul final in cursul zilei de azi dupa ce le descarc din aparat.

 

 

Ehei, rabdare si tutun la greu! :)

 

 

Ai putea sa faci o lista aproximativa a costurilor? Plus durata.

 

multam pentru info :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Durata a fost cam de doua saptamani si cand zic asta ma refer la durata intre prima bucata de smirghel si finalizare. Asta din cauza timpilor de uscare, etc. Oricum in perioada asta am stat cam in fiecare seara 1,5-2 ore pe zi, cateodata poate si mai mult. Nu stiu costuri exacte, dar oricum totul m-a dus undeva la 4 milioane in total, asta pentru ca am cumparat si polish si bureti de polishat, etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe data viitoare, ai putea sa te gandesti si la powder coating (nu stiu cum ii zice in romana). e ceva mai ieftin ca vopsitul si are proprietati mai bune. rezistent la zgarieturi, un look foarte fain (particule foarte mici lipite pe suprafata) etc. ...

 

:) as vrea sa vad pe cineva cum face un powder coating in garajul de acasa, pe carene de plastic... mai cititi baieti inainte sa postati.

 

in afara de asta, multumesc pt topic deoarece tocmai vreau sa ma apuc si eu de vopsit carenele unui prieten, sfaturile tale sunt chiar utile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa vopsesc si eu o carena in week-end numai ca eu am pistol de vopsit si tehnologia(furata de la un vopsitor) notata pe un caiet, sa speram ca o nimeresc, este vba de vopsea metalizata, oricum se pare ca trebuie musai fuler aplicat prima oara(smirgheluit cu apa), smirghel de 600 e ok, nu tre de 1000, vopsea 2 straturi. lac 2 straturi si e brici

Editat de calaretul fara casca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos topic , imi place rezultatul felicitarile mele.

Calaretule incearca sa matuiesti cu 800 ... parerea mea , poate pui si tu cateva poze dupa operatiune.

Si pe mine ma bate gandul sa o vopsesc toata dar inca nu am resursele necesare si nici loc (garaje prin sectorul 3 nu mai sunt si alta varianta in afara de ghena nu am :D) pana una alta ma mai documentez de la voi. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probleme intampinate la a mea, vopsita cam intr-o saptamana:

 

Luat spay pe baza de apa, din vitan, iese mishto, are duza prin care sufla facut f bine, arunca particule uniforme, nu ca la alte spray-uri. Putere f mare de acoperire.

 

Dar: daca am luat spray pe baza de apa, sa iau si lac pe baza de apa=> mare tzeapa, dai cu el 5 straturi si nici nu se cunoaste, zici ca nu a fost lacuit. Plus ca, la 72 ore de la lac, tot era f moale vopseaua, i-am tras fara sa vreau 2 zarieturi de toata frumusetea.

Incercat apoi cu lac acrilic, peste vopsea pe baza de apa: iese acceptabil, dar trebuie dat cam de 6-7 ori, 6-7 straturi subtiri de lac ca sa iasa acceptabil. Plus ca aceeasi problema, mi se pare cam fragil la 24 ore de la aplicare.

 

Plus cateva sfaturi pt cei cu zgarieturi, ca eu am facut-o lata la aceasta parte: am dat cu spritzchit la spray peste zgarieturi, lasat 4-5 ore sa se usuce, apoi luat cu smirghel de 600 pana mi s-a parut ca e relativ drept: nu a fost deajuns, imediat ce am dat cu vopsea s-a cunoscut ca spritzchit-ul a ramas cu pori. Deci, daca vreti sa iasa foita de hartie, munciti de va ies ochii din cap, dati spritzchit, smirgheluiti cu 1000, daca se simte chiar cea mai mica asperitate la trecerea degetului, iar dati spritzchit, iar smirgheluiti, pana iese perfect. Altfel se cunosc porii si iese ca la mine (de mantuiala, dar mai bine ca inainte :P )

 

Per total, daca m-as reapuca de vopsit, in 2 zile de munca as termina-o si ar iesi perfecta, dar inca am ramas cu o nelamurire: ce fel de lac se foloseste ca sa iasa bine, ca vopseaua originala?

Astept raspuns de la cei care sunt multumiti de ce le-a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probleme intampinate la a mea, vopsita cam intr-o saptamana:

 

Luat spay pe baza de apa, din vitan, iese mishto, are duza prin care sufla facut f bine, arunca particule uniforme, nu ca la alte spray-uri. Putere f mare de acoperire.

 

Dar: daca am luat spray pe baza de apa, sa iau si lac pe baza de apa=> mare tzeapa, dai cu el 5 straturi si nici nu se cunoaste, zici ca nu a fost lacuit. Plus ca, la 72 ore de la lac, tot era f moale vopseaua, i-am tras fara sa vreau 2 zarieturi de toata frumusetea.

Incercat apoi cu lac acrilic, peste vopsea pe baza de apa: iese acceptabil, dar trebuie dat cam de 6-7 ori, 6-7 straturi subtiri de lac ca sa iasa acceptabil. Plus ca aceeasi problema, mi se pare cam fragil la 24 ore de la aplicare.

 

Plus cateva sfaturi pt cei cu zgarieturi, ca eu am facut-o lata la aceasta parte: am dat cu spritzchit la spray peste zgarieturi, lasat 4-5 ore sa se usuce, apoi luat cu smirghel de 600 pana mi s-a parut ca e relativ drept: nu a fost deajuns, imediat ce am dat cu vopsea s-a cunoscut ca spritzchit-ul a ramas cu pori. Deci, daca vreti sa iasa foita de hartie, munciti de va ies ochii din cap, dati spritzchit, smirgheluiti cu 1000, daca se simte chiar cea mai mica asperitate la trecerea degetului, iar dati spritzchit, iar smirgheluiti, pana iese perfect. Altfel se cunosc porii si iese ca la mine (de mantuiala, dar mai bine ca inainte :P )

 

Per total, daca m-as reapuca de vopsit, in 2 zile de munca as termina-o si ar iesi perfecta, dar inca am ramas cu o nelamurire: ce fel de lac se foloseste ca sa iasa bine, ca vopseaua originala?

Astept raspuns de la cei care sunt multumiti de ce le-a iesit.

iti recomand magazinele care prepara pe loc vopsele, au toti dracii p'acolo si te indruma la marele fix ce sa iei si ce sa nu, este unul pe pantelimon si 2 la lizeanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa vopsesc si eu o carena in week-end numai ca eu am pistol de vopsit si tehnologia(furata de la un vopsitor) notata pe un caiet, sa speram ca o nimeresc, este vba de vopsea metalizata, oricum se pare ca trebuie musai fuler aplicat prima oara(smirgheluit cu apa), smirghel de 600 e ok, nu tre de 1000, vopsea 2 straturi. lac 2 straturi si e brici

Pai imparte si cu noi tehnologia furata....sau asta e (cea pe care o descrii) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...