Sari la conținut

Yamaha Ybr 250


radu_ghfx
 Share

Postări Recomandate

Comentarii pro si contra vis-a-vis de acest motor....fie si prin comparatzie cu alte modele de aceeasi capacitate sau cu ceva + sau -.

Zic ca pentru un incepator conteaza si greutatea , ca sa nu mai vorbim de manevrabilitate.Iar YBR-ul se incadreaza la cei 25kW pentru primii 2 anisori de mers pe 2-ua rotzi.Daca ar fi sa respectam toate aceste mici detalii poate ca accidentele soldate cu motzi si vatamati grav ar scadea dramatic....oare cand un pustan de 19 ani isi cumpara direct un GSR600 (spre ex) si el mai e si micutz de statura si cantareste cat un caine hranit bine.....nu-l condamndam la moarte??

In plus parerea mea personala ca strict pentru orash si pentru a te obisnuii cu traficul greoi (in special in Bucuresti cu conservarii si gropanele), YBR-ul isi face cu sarguintza datoria.

 

Astept si opiniile voastre....

 

Asfalt uscat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 409
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa, asa.... :finger:

sunt EXACT in aceasi situatie ca si tine ... am ceva experienta pe scuter dar vreau sa trec un nivel mai sus... si nu stiu ce sa aleg iar acest ybr 250 este una dintre optiuni (tot pt 99% utilizare in Bucuresti, deplasarile in timpul zile prin haosul de aici)

Asa ca va rugam, veniti cu sfaturi pt astfelde incepatori.

 

cats :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YBR 250 e chiar ok si destul de aratoasa(parerea mea)

Pentru oras si incepatori e foarte bun.

Pentru un Incepator cu capul pe umeri cred ca e mai bun un gs500,bandit 400/600,hornet600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am auzit eu, YBR este prima Yamaha facuta integral in China

asa ca, daca aveti vreun gand, studiati si problema asta

parerea mea :bigstar:

care este

Facut in China dar mana de lucru este excelenta,motorul fiabil.Perfect pentru incepatori,mai este si Suzuki gs500,Honda Cb500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu il astept sa vina.Am dat avansul ptr el si saptamana viitoare cica o sa fie al meu.

La banii astia(4000EUR) nu cred ca exista ceva mai bun(binenteles NOU).

 

 

Uraaaaa

Ieri seara a venit fetita.

 

Am dat o tura mica printre blocuri sa facem cunostinta si ne-a parut bine la amandoi.

Azi am fost sa o inmatriculez si maine iau numerele.

Mai ramane sa iau permisul ptr care dau examen pe 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ybr-u de 250 ma gandeam si eu, pozitia e super ok, nu pare mica (eu sunt destul de mare), insa pretul este mult prea mare pt 250cc , 4400 fara tva, daca banii nu ar fi contat de loc cred ca e alegerea ideala pt incepatori.

Instructorul de la scoala moto mi-a spus ca sunt nebun si ca intr-o luna ma plictisesc de el si pierd 50% la revanzare.

 

Eu am ales un sh , sa nu ma doara inima daca il scap pe jos si sa nu stau stresat noaptea ca dispare din fata blocului.

 

@saint numerele se iau asa de repede? la masini poti astepta si 2 saptamani fara spagi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentarii pro si contra vis-a-vis de acest motor....fie si prin comparatzie cu alte modele de aceeasi capacitate sau cu ceva + sau -.

Zic ca pentru un incepator conteaza si greutatea , ca sa nu mai vorbim de manevrabilitate.Iar YBR-ul se incadreaza la cei 25kW pentru primii 2 anisori de mers pe 2-ua rotzi.Daca ar fi sa respectam toate aceste mici detalii poate ca accidentele soldate cu motzi si vatamati grav ar scadea dramatic....oare cand un pustan de 19 ani isi cumpara direct un GSR600 (spre ex) si el mai e si micutz de statura si cantareste cat un caine hranit bine.....nu-l condamndam la moarte??

In plus parerea mea personala ca strict pentru orash si pentru a te obisnuii cu traficul greoi (in special in Bucuresti cu conservarii si gropanele), YBR-ul isi face cu sarguintza datoria.

 

Astept si opiniile voastre....

 

Asfalt uscat :)

 

Singurul motor bun este cel care-ti place.

Felicitari.I-ti tin pumnii ptr carnet.

Peste 2-3 ani o sa-i cauti o ruda mai mare ptr afara.

Una ptr oras si alta ptr intruniri la distanta mare.

Bine ai venit printre noi

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@saint numerele se iau asa de repede? la masini poti astepta si 2 saptamani fara spagi.

 

salut

Joi pe 24.04.2008 am alergat cam 3 ore sa intocmesc dosarul si sa-l depun(la ora 13:30 era depus)

Vineri 25.04.2008 la ora 18:00 m-am prezentat la udriste si am ridicat numerele.

Sper sa fie la fel si cu permisu ca nu mai am rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La ybr-u de 250 ma gandeam si eu, pozitia e super ok, nu pare mica (eu sunt destul de mare), insa pretul este mult prea mare pt 250cc , 4400 fara tva, daca banii nu ar fi contat de loc cred ca e alegerea ideala pt incepatori.

Instructorul de la scoala moto mi-a spus ca sunt nebun si ca intr-o luna ma plictisesc de el si pierd 50% la revanzare.

 

Eu am ales un sh , sa nu ma doara inima daca il scap pe jos si sa nu stau stresat noaptea ca dispare din fata blocului.

 

@saint numerele se iau asa de repede? la masini poti astepta si 2 saptamani fara spagi.

 

 

M-au sunat cei de la o reprezentanta YAMAHA....aici in bucuresti.

4200 CU TVA

Itzi dau si link-ul poate itzi foloseste la ceva.....eu de acolo sa cumpar si YBR-ul si MT-03-ul....

 

www.motociclete.com.ro

 

Asfalt uscat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uraaaaa

Ieri seara a venit fetita.

 

Am dat o tura mica printre blocuri sa facem cunostinta si ne-a parut bine la amandoi.

 

 

 

Felicitari pt achizitie.

Si eu am dat avansul pt ybr250 sapt asta. Sper ca pana sapt viitoare sa o si inscriu.

 

eu am comandat motorasul de la k&log (foarte multumit de ei pana acum, sa vedem pana la livrare cum se comporta... )

 

apropos de ybr, just in case, poate va e de folos: http://ymenvom.nl/manuals/U5D1E0_1.PDF

 

Saint,

nu fi egoist impartaseste si cu noi din experienta ta. zi cum a fost intalnirea, ce te-a impresionat, cum reactioneaza, ce ai fi vrut in plus (in afara de c.p. :lol: ) .... orice

 

 

hai cu detaaaaaliiiiiii ca nu mai pot de nerabdare :lol: :lol: :lol:

Editat de cstere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt achizitie.

Si eu am dat avansul pt ybr250 sapt asta. Sper ca pana sapt viitoare sa o si inscriu.

 

eu am comandat motorasul de la k&log (foarte multumit de ei pana acum, sa vedem pana la livrare cum se comporta... )

 

apropos de ybr, just in case, poate va e de folos: http://ymenvom.nl/manuals/U5D1E0_1.PDF

 

Saint,

nu fi egoist impartaseste si cu noi din experienta ta. zi cum a fost intalnirea, ce te-a impresionat, cum reactioneaza, ce ai fi vrut in plus (in afara de c.p. :lol: ) .... orice

 

 

hai cu detaaaaaliiiiiii ca nu mai pot de nerabdare :lol: :lol: :lol:

 

Salutare,

Fetita a venit inainte de paste dar permisul l-am luat abia pe 05.05.2008 seara.

Deci incepand cu ora 19:00 data 05.05.2008 am facut aproximativ 300km.

Am mers cat am putut de mult, mai bine zis cat mi-a permis timpul care este destul de limitat.

Pe parcursul acestor km m-a prins ploaia de 3 ori si m-am udat la chilotei si copanele :lol: ca nu mi-am luat inca pantaloni.

In rest totul e super. Pe 06.05.2008 am facut primul plin si am ramas placut surprins cand m-a costat doar 41.77RON(benzina mol98).Inca mai merg cu acel plin

Acum sa trecem la chestii mai exacte.

De caluti pot sa spun destul de putin.Rodajul tine 1600km si pana la 1000 nu trebuie sa depasesti 5000rot/min iar 1000-1600 max 6000rot/min.

Dar este suficient cat sa te deplasezi in bucuresti si sa te mai si joci putin.

Frana spate cu toate ca este pe tambur pare destul de eficienta.

Cu frana fata am reusit sa comprim destul de mult furca si e usor de franat si cu 2 degete.

Acceleratia(pana la 5000rot/min)e superba.

Ambreiajul isi face treaba excelent.In regim de oras nu te oboseste.

Schimbatorul de viteze este de precis si rapid.

La drum lung se simte ca e de strada.Te bate vantu de te indoaie dar e frumos.

 

 

Daca mai sunt intrebari va raspund cu placere.

Eu nu vreau sa zic asfalt uscat ci foarte multi km ptr ca e frumos si pe ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai facut casco la ea? daca da zi-mi te rog cat te costa, de unde si in conditii (de franciza) ai casco. dar asig obligatorie cat te-a costat si de unde?

 

Legat de comprimarea furcii fata eu ma gandeam sa o mai cobor putin motocicleta (sa ajung si eu si sotia cu tot piciorul pe pamant) lucru care sa facea prin comprimarea amortizoarelor (atat pe fata cat si pe spate) dar dupa ceea ce mi-ai spus tu nu cred ca voi mai face acest lucru pe furca fata ci numai pe spate.

cat despre rodaj am sa incerc sa ma abtin sa nu dau peste 5000 de rotatii dar la toate masinile pe care le-am avut si la scuterul pe care il folosesc nu am avut astampar sa nu depasesc ceea ce zicea in manual si nu s-a intamplat abslout nimic (pana acum)...

 

Legat de examenul auto eu am sapt viitoare examenul pt A ...unde sper sa il iau fara probleme :(

- carnetul il poti lua in aceeasi zi in care dai examenul ?

- cam cat a durat examenul (pana s-a intrat la sala si dupa aceea la cat s-a inceput poligonul)?

- cum ti s-au parut politistii/politistul de la poligon? adik sunt tzeposi si cauta nod in papura sa nu dea carnetu sau sunt ok (din pct de vedere al corectitudinii)?

 

scuze ca pun atatea intrebari dar sunt supernerabdator sa trag ture cu ea..... :)

 

@rival - mie YBR-ul mi se pare foarte avantajoas ala pret, ca si mototcicleta noua

 

Cele bune,

Cats

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai facut casco la ea? daca da zi-mi te rog cat te costa, de unde si in conditii (de franciza) ai casco. dar asig obligatorie cat te-a costat si de unde?

 

Legat de comprimarea furcii fata eu ma gandeam sa o mai cobor putin motocicleta (sa ajung si eu si sotia cu tot piciorul pe pamant) lucru care sa facea prin comprimarea amortizoarelor (atat pe fata cat si pe spate) dar dupa ceea ce mi-ai spus tu nu cred ca voi mai face acest lucru pe furca fata ci numai pe spate.

cat despre rodaj am sa incerc sa ma abtin sa nu dau peste 5000 de rotatii dar la toate masinile pe care le-am avut si la scuterul pe care il folosesc nu am avut astampar sa nu depasesc ceea ce zicea in manual si nu s-a intamplat abslout nimic (pana acum)...

 

Legat de examenul auto eu am sapt viitoare examenul pt A ...unde sper sa il iau fara probleme :(

- carnetul il poti lua in aceeasi zi in care dai examenul ?

- cam cat a durat examenul (pana s-a intrat la sala si dupa aceea la cat s-a inceput poligonul)?

- cum ti s-au parut politistii/politistul de la poligon? adik sunt tzeposi si cauta nod in papura sa nu dea carnetu sau sunt ok (din pct de vedere al corectitudinii)?

 

scuze ca pun atatea intrebari dar sunt supernerabdator sa trag ture cu ea..... :)

 

@rival - mie YBR-ul mi se pare foarte avantajoas ala pret, ca si mototcicleta noua

 

Cele bune,

Cats

 

Salut,

Sa o luam sistematic.

Am facut casco la unita.Platesc semestrial, adik 4 rate a cate 320ron fiecare.Fransiza parca 10%

RCA-ul l-am facut atunci cand am inmatriculat-o la ASIROM si a costat 180ron.

Numai pilotul sa atinga solul.Pasagerul nu trebuie sau mai bine zis nu are nevoie.

Rodajul il respect in proportie de 98% ca imi mai scapa mana in gaz dar numai pana la 6000rot/min.

Carnetul nu-l poti lua in aceeasi zi.Trebuie sa astepti ca dosarul tau sa ajunga la noul pct de lucru din pipera a serviciului de permise.Garcea iti spune cand sa te duci.

Examenul a durat cu totul aproximativ 8 ore.M-am prezentat la 7:30 la ilioara, la 9:00 am intrat in sala, la 11:00 mi-au zis ca am luat si dupa 14:00 am dat poligonul.

Eu am dat examen pe 30 aprilie, cu o zi in urma din 80 de candidati doar 9 au luat sala.Deci pune mana si invata.

La sala pot sa fie cei mai rai ca nu au ce-ti face. Iti corecteaza fisa cu tine de fata.

La poligon daca il faci fara probleme iar nu au ce sa-ti faca.Au fost cazuri cand s-a mai ratat cate un jalon, s-a calcat o linie si i-au pus sa repete.

 

P.S. Invata si exerseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Salut,

Sa o luam sistematic.

Am facut casco la unita.Platesc semestrial, adik 4 rate a cate 320ron fiecare.Fransiza parca 10%

RCA-ul l-am facut atunci cand am inmatriculat-o la ASIROM si a costat 180ron.

Numai pilotul sa atinga solul.Pasagerul nu trebuie sau mai bine zis nu are nevoie.

Rodajul il respect in proportie de 98% ca imi mai scapa mana in gaz dar numai pana la 6000rot/min.

Carnetul nu-l poti lua in aceeasi zi.Trebuie sa astepti ca dosarul tau sa ajunga la noul pct de lucru din pipera a serviciului de permise.Garcea iti spune cand sa te duci.

Examenul a durat cu totul aproximativ 8 ore.M-am prezentat la 7:30 la ilioara, la 9:00 am intrat in sala, la 11:00 mi-au zis ca am luat si dupa 14:00 am dat poligonul.

Eu am dat examen pe 30 aprilie, cu o zi in urma din 80 de candidati doar 9 au luat sala.Deci pune mana si invata.

La sala pot sa fie cei mai rai ca nu au ce-ti face. Iti corecteaza fisa cu tine de fata.

La poligon daca il faci fara probleme iar nu au ce sa-ti faca.Au fost cazuri cand s-a mai ratat cate un jalon, s-a calcat o linie si i-au pus sa repete.

 

P.S. Invata si exerseaza.

 

Buna Seba si celorlalti,

imi pare bine ca s-a deschis o discutie pe YBR250 si ca exista interes pentru aceasta motocicleta. Eu o am din august 2007 si am deja 10.500 km facuti in Bucuresti (foarte putin in afara). Pana acum am schimbat doar uleiul, filtrul si placute frana fata si mi-am pus un mic parbriz care-si face treaba. Tamburii sunt dusi cam 33% deci mai am mult de mers cu ei. Acum am o mica problema cu ambreajul si trebuie s-o rezolv, in rest nimic, totul merge ca pe 2 roti, si merge... merge... ca la consumul care-l are ... numai scuterele manca mai putin. Nu cred ca e vreo moto cu care sa faci 500 km in oras cu un plin. Eu pentru asta am luat-o - pentru oras, zi de zi la munca si altele. In afara e altfel, pe langa faptul ca te bate vantul, daca mergi cu ea 90 km/h e ok, daca o calci mai tare merge dar "oboseste". In rest , inca mai descopar chestii misto la ea: ex sub sa ai ceva loc de depozitare si sunt 2 aripioare de material textil care iti permit sa agati plasa f usor.

Se spunea ca pe la 5000 turatii merge bine, sa vezi la 7-8000 cat de bine se simte si cum trage motorasul !

Numai bine la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Seba si celorlalti,

imi pare bine ca s-a deschis o discutie pe YBR250 si ca exista interes pentru aceasta motocicleta. Eu o am din august 2007 si am deja 10.500 km facuti in Bucuresti (foarte putin in afara). Pana acum am schimbat doar uleiul, filtrul si placute frana fata si mi-am pus un mic parbriz care-si face treaba. Tamburii sunt dusi cam 33% deci mai am mult de mers cu ei. Acum am o mica problema cu ambreajul si trebuie s-o rezolv, in rest nimic, totul merge ca pe 2 roti, si merge... merge... ca la consumul care-l are ... numai scuterele manca mai putin. Nu cred ca e vreo moto cu care sa faci 500 km in oras cu un plin. Eu pentru asta am luat-o - pentru oras, zi de zi la munca si altele. In afara e altfel, pe langa faptul ca te bate vantul, daca mergi cu ea 90 km/h e ok, daca o calci mai tare merge dar "oboseste". In rest , inca mai descopar chestii misto la ea: ex sub sa ai ceva loc de depozitare si sunt 2 aripioare de material textil care iti permit sa agati plasa f usor.

Se spunea ca pe la 5000 turatii merge bine, sa vezi la 7-8000 cat de bine se simte si cum trage motorasul !

Numai bine la toti.

 

Salut,

Noi ne-am intalnit acum ceva vreme pe emil racovita.

Motorasul tau e negru si e super parbrizul ala.

Daca e hai sa pregatim o iesire din Bucuresti.

Eu mai am 400 km si termin rodajul si abia astept o iesire la drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut,

Noi ne-am intalnit acum ceva vreme pe emil racovita.

Motorasul tau e negru si e super parbrizul ala.

Daca e hai sa pregatim o iesire din Bucuresti.

Eu mai am 400 km si termin rodajul si abia astept o iesire la drum lung.

 

eu acum am terminat cu examenele si e buna ideea cu o iesire intr-un week-end. Hai sa vedem cum si cati ne strangem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sambata 30.08.2008 plecare pe Cheia.

Pana acum doar 3 oameni ne-am strans.

Cine vrea sa vina????

Viteza de croaziera 100km/h ca doar e plimbare :D

In principiu ma bag, dar nu cred ca o sa avem 100km/h viteza de croaziera. Ieri m-am intors dintr-un voiaj Buc-Timisoara via Arad. Am facut 10 ore si ceva. I-am dat cam 80-90 sa fie economic. La 100 manca mai mult. Mi-a iesit un plin dus si unul intors, cam 2,67l/100km.

Hai ca mai vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu voiam marauder gz 250. 21cp/8000. nou costa anul trecut 3800 euro. apoi nu se mai putea cumpara, ca e doar euro 2.

 

am gasit un GZ250 / 2300km facuti / 2006.

 

sunt super multum. am pana acum doar 650km ai mei.

 

Consumul, aproximativ aproape 4%.

 

Cred ca ii trebuie un schimb de ulei, ca ma cam chinui uneori sa intre in viteza 1 sau 2 din "neutral", ma ajut un pic cu ambreiajul.

Dupa 24 august vin baietii de la motorteam din concediu si o sa-l duc la "verificare".

 

Bravo ca ai facut o alegere inteleapta. peste 1-2 ani cu siguranta ne vom dori una putin mai "mare". dar mai e pana atunci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
eu voiam marauder gz 250. 21cp/8000. nou costa anul trecut 3800 euro. apoi nu se mai putea cumpara, ca e doar euro 2.

 

am gasit un GZ250 / 2300km facuti / 2006.

 

sunt super multum. am pana acum doar 650km ai mei.

 

Consumul, aproximativ aproape 4%.

 

Cred ca ii trebuie un schimb de ulei, ca ma cam chinui uneori sa intre in viteza 1 sau 2 din "neutral", ma ajut un pic cu ambreiajul.

Dupa 24 august vin baietii de la motorteam din concediu si o sa-l duc la "verificare".

 

Bravo ca ai facut o alegere inteleapta. peste 1-2 ani cu siguranta ne vom dori una putin mai "mare". dar mai e pana atunci!

 

Nu regeret deloc ca mi-am luat un motor de 250.

Ce imi pare rau este ca suntem foarte putin cu 250.

Am fost cu el pe cheia si sa vezi ce frumos merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu regeret deloc ca mi-am luat un motor de 250.

Ce imi pare rau este ca suntem foarte putin cu 250.

Am fost cu el pe cheia si sa vezi ce frumos merge.

 

In primul rand cei care isi iau 250 sunt mai cumpatati, nu se arunca pe rachete. Parerea mea ca pentru oras sunt mult mai bune decat sportivele ca te strecori mai bine si in plus consumul spune totul.

Cat despre faptul ca suntem putini, e cam adevarat, desi cei cu YBR250 vad ca se inmultesc tu, eu, cstere, vrrmmx si Sorin62 cei pe care ii stiu de pe forum si personal. Daca sunt si altii sa dea un semn. Poate ne strangem intr-o zi sa vb de una alta, ca vor trebui cumparate piese, consumabile si e bine sa stim de unde sa le luam mai ieftin si mai repede si mai ales ce probleme si solutii la ele (probleme) avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La ybr-u de 250 ma gandeam si eu, pozitia e super ok, nu pare mica (eu sunt destul de mare), insa pretul este mult prea mare pt 250cc , 4400 fara tva, daca banii nu ar fi contat de loc cred ca e alegerea ideala pt incepatori.

Instructorul de la scoala moto mi-a spus ca sunt nebun si ca intr-o luna ma plictisesc de el si pierd 50% la revanzare.

 

Eu am ales un sh , sa nu ma doara inima daca il scap pe jos si sa nu stau stresat noaptea ca dispare din fata blocului.

 

@saint numerele se iau asa de repede? la masini poti astepta si 2 saptamani fara spagi.

 

 

Sal superbec se pare ca pasiunile sunt comune...amstaff- moto o combinatie TNT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut.

 

Sunt Andrei, din Timisoara, si planuiesc sa cumpar YBR insa momentan sunt in dubiu... Nu sunt vitezoman dar m-ar tenta un pic mai mult un SV 650-S de la suzuki avand in vedere ca diferenta de pret este de 1000 si ceva de euro...Imi place fmult designul YBR-ului insa; macar de era si el acolo de un 400 cmc / 35-40 CP... ca nici nu mai stateam pe ganduri...

 

Voi cam cat prindeti la ora pe drum intins cu YBR 250? si cam cat va consuma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...