Sari la conținut

Clavicula Rupta


Postări Recomandate

am stat 2 luni cu hamu pe mine, imi pot misca mana fara probleme , dar se simte ca osul se misca aiurea si se vede cu ochiul liber ca e iesita captul osului.

ajung la bisturiu alta soultie nu este... :)

 

stai linistit ..ce os iti iese? atat timp cat misti mana perfect..adica peste cap..umarul pana sus..exact ca cealalta mana nu ai probleme...e alceva ..probabil s-a prins putin mai rau clavuicula si nu o ai cum era in pozitia ei...si deasta..apasa pe ea acolo unde a fost rupta..daca nu se misca..daca e rupta man se misca usor credema..de 7 luni trebuia sa dai in ea cu ciocnul..ca de unde se rupe si se prinde nu se mai rupe in veci ..de durut te doare? is cateva posibilitati sa se prinda dar oricare din ele atat timp cat misti mana corect ce e f important nu ai probleme..dupa 1 an incepe sa isi revina ..cel putin asa am fost informat de mai multi ortopedici.. se poate prinde una peste alta din alea 2 bucati rupte..da nu f mult ca daca se prinde f mult nu poti misca mana corect si ai umarul foarte naspa din punct de vedere vizual..se poateprinde cap in cap ce e drept si arata frumos dar dincate stiu mai bine prima varianta dar sa fie foarte putin una pestealta.. se mai poate prinde in forma de V ..la mine e prima varianta..dar f putin ..din cauza cala mine a fost rupta in 2 locuri si o bucatica din ea era putin mai jos...aia in timp amiscat acolo si pana mea...nici nu se observa..f putin daca esti atent..si se obs daca pui manaacolo..umarul sa zic asa l-am masurat eramcurios si e putin mai mic de la gat pana exact la umar cu 5 mm sa zic asa nu aicum sa observi..dar cat se duce clavicula una peste alta atata se duce si umarul..am luat o tranta ..defapt 21 pe umar acum cateva zile si parca acum cand apas mai tare exact unde a fost rupta ma doare putin...dar f putin..cred ca trece imediat..6 luni tre sa stai cumpinte dupaia sa probezi drujba pe ea =)))! mna dute la mai multi doctori ortopedici si vezi ce iti spun..mai fa un film corect ..dar nu prea multe...mie mi-a facut doar unul si nu a mai vrut dupaia...a zissa mai vin peste 6 luni daca vreau ca ei nu vor sa ma radieze =))) bafta si mai baga aici evolutia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am stat 2 luni cu hamu pe mine, imi pot misca mana fara probleme , dar se simte ca osul se misca aiurea si se vede cu ochiul liber ca e iesita captul osului.

ajung la bisturiu alta soultie nu este... :D

 

Nu te speria .

Oricat de bine ar fi asezate oasele tot apar unele modificari .

Eu pentru clavicula rupta am luat periodic calciu-magneziu -zinc . Am mai atins si de ceva vitamina A si E .

Este important exercitii fizice cu cu rotiri de brat zilnic.

 

Multa sanatate

nicon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Nu te speria .

Oricat de bine ar fi asezate oasele tot apar unele modificari .

Eu pentru clavicula rupta am luat periodic calciu-magneziu -zinc . Am mai atins si de ceva vitamina A si E .

Este important exercitii fizice cu cu rotiri de brat zilnic.

 

Multa sanatate

nicon

 

 

a trecut mai exact 1 an si 1 luna , clavicula nu e sudata inca . :angryfire: se mai prinde catodata unu sub celalalt e un sentiment ciudat.

acuma asta e, mai astept pana in septembrie si ma duc sa ma opereze..

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am suferit o ruptura de clavicula laterala ( spre umar ) cu deplasare ( cca 1-2 cm ). M-am operat pana la urma, desi parerile doctorilor erau impartite. Cei de la urgenta mi-au zis ca "merge si asa", dupa ce m-au bandajat.

Mi-a fost implantata o placa hook cu suruburi.

 

La 5 saptamani dupa operatie arata cam asa :

 

rx.jpeg

 

Din ce am inteles eu din aceasta experienta : daca fractura este laterala, adica spre umar, trebuie operata pentru ca oasele nu stau aliniate, exista niste forte exercitate de muschii din zona si greutatea umarului care fac cele 2 capete ale osului sa nu se alinieze.

Exista asadar riscul ca ele sa nu se sudeze bine sau sa nu se sudeze deloc ( pseudoartroza ).

Operatia a fost usoara as zice, am luat 2 zile calmante apoi n-a mai fost nevoie. Imobilizarea post-operatorie a fost de 4 saptamani, dar dupa 2 saptamani am mai scos bandajul pentru a face unele miscari recomandate de doctor.

Dupa scoaterea definitiva a bandajului mobilitatea era scazuta, am facut cateva sedinte de recuperare, acum am mobilitatea mainii buna, mai exista anumite miscari dureroase, in special la ridicarea bratului foarte sus.

In rest e ok, si sunt multumit de alegerea pentru operatie. Din ce am mai citit pe net este cea mai sigura cale de a obtine o recuperare rapida, pentru persoanele active.

Fara operatie s-ar putea obtine teoretic o vindecare si mai rapida, dar sansele de a se uni corect sunt mici la fracturile laterale.

Editat de gigel_bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am bifat ambele clavicule, pe rand, bicicleta, moto

Este una din cele mai comune fracturi, in special la ciclisti

 

NU se pune ghips, ci orteza

Medicul ortoped mi-a recomandat orteza asta:

http://euromedicagrup.ro/torace-abdomen-104600.php

care desi nu mi se parea eficienta initial, chiar a fost utila si comoda

Eu initial as fi ales de capul meu orteza tip bandaj Dessault, dar uite ca nu e asa cum crezi

 

Fara deplasare = fara operatie, fara discutie. Nu trebuie decat sa stai 3 saptamani cu orteza

Deplasarea poate duce la operatie, in functie de cat de mare e.

Ca diferenta (eu am simtit-o), o fractura cu deplasare iti face imposibila ridicarea mainii sau utilizarea ei aproape imediat dupa accident, deci e nasol si puteti lua in considerare operatia. Fractura fara deplasare incapaciteaza mana abia dupa cateva ore.

 

Eu am scapat fara operatii la ambele, cea cu deplasare e mai inestetica si pentru ca a fost un bandaj prost si pentru ca a fost deplasare. Culmea, bicicleta a fost cea cauzatoare de mai mult damage, trantindu-ma direct in umar (linie de tramvai la unghi mic+cursiera = low-side :) ). de pe motor am zburat invers, iesit unu de pe straduta, panica + blocat frana fata = high-side, si am aterizat in cot, de unde s-a transferat socul la clavicula. Dar viteza mica (~50) a insemnat fara deplasare

O metoda buna de protectie (pe langa echipament) este dezvoltarea musculaturii din zona la sala, claviculele sunt mai susceptibile la a fi casante la slabanogi, soareci de computer, inactivi. Eu folosesc momentan inotul, pentru ca 6 luni dupa fractura nu poti sa te apropii de ridicat greutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Intru si eu in clubul asta "rezervat", sunt in a 6-a saptamana de la o fractura de clavicula medie 1/3 cu deplasare (clavicula scurtata cu 1 cm, capetele incalecate), am purtat chinul ala de orteza in 8 pana acum o saptamana, simt ca s-au sudat cele 2 capete si nu mai am durere in acea zona. Insa in continuare simt ca bratul cu pricina este un pic amortit si mai rece decat celalalt. Dupa cateva ore de stat in picioare simt ca omoplatul imi trage de coloana si incepe sa ma doara in zona dintre coloana si omoplat, cat si sub omoplat.

A mai avut cineva complicatii in urma tratamentul ortopedic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutare. In urma unei cazaturi mi-am fracturat clavicula dreapta. Ajuns la spital parerile doctorilor a fost contradicorii ( unul m-ar fi operat iar celalat nu). Am plecat din spital cu un bandaj. Are cineva de vanzare un ham ?

pune-te si tu un pic pe citit pe net si compara cu diagnosticul tau; din cate am studiat eu, in functie de locul fracturii (treime distala, medie, proximala), se opereaza sau nu (are legatura in principiu cu modul in care trag muschii de fragmentele rupte)

eventual cauta un al treilea doctor, poate la privat (la stat e mai greu cu timpul disponibil pt stat la discutii), si vorbeste cu el mai pe indelete despre fractura ta. din nefericire, din cauza lipsei unor ghiduri nationale sau a necunoasterii lor, in Ro ajungi deseori sa faci 2 din 3 cand ceri o opinie medicala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagdasar, este plin cu afise comice si reale de genul :

Cine a aflat diagnosticul pe Google, este invitata sa afle o a doua opinie folosind Yahoo.

:lol:

si pe mine ma incanta de nu mai pot cand vine pacientul ca il doare in punctul X si a citit pe google si e convins ca are cancer

aici discutam insa de doi medici cu doua opinii destul de diferite, ceea ce nu ar trebui in mod normal sa se intample, deci orice informatie suplimentara e binevenita

» Post actualizat in 18 Aug 2018 07:30

P.S. nu mai rade la propriile glume; daca sunt suficient de amuzante se prinde cititorul si singur; daca nu, e doar usor penibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...