Sari la conținut

Clavicula Rupta


Postări Recomandate

Tocmai asta e' ... 6 medici din localitati diferite mi-au spus acelasi lucru :blink: !

Cica, recuperarea este mai sigura fara interventie chirurgicala, altfel oasele ,,se polizeaza" putin in cazul unei interventii si probabilitatea ca ele sa produca acel calus, scade ... sau cel putin se produce mai putin.

 

Mai stau o saptamana si daca simt ca imi mai flencane oasele prin mine ... merg la taiere . Nu mi-e groaza de operatie, ci imi este ciuda de timpul pierdut !

Am avut si eu ceva de genu acum vreo 5 ani. Aici e un post precedent de-al meu.

 

La mine mai chiar putin mai complicat ca mai era o a-3-a bucata mica intre cele 2 bucati mari dislocate. S-a rezolvat totul cu ham. Dupa cum am zis si in postul anterior, inafara de faptul ca am o clavicula stramba cu o mica galma pe ea, nu simt nici o diferenta intre ele.

 

Cat despre operatie, cred ca poate fi si ea o solutie viabila. Anul trecut am fost operat in austria de ligamente incrucisate si in aceasi clinca am vazut pe cineva operat de clavicula (accident la ski). Operatia ii se facuse laparascopic, ii pusesera o mica tija de care era prinsa clavicula sa stea drept. Totul intr-o incizie mica de ~1cm.

 

Mi-a zis ca trebuie sa stea cu tija respectiva 5 saptamani, apoi o sa-i fie scoasa in aceiasi incizie de 1cm iar apoi recuperare 4-6 saptamani.

Nu stiu daca se poate face in romania o asemenea operatie, dar daca itzi permiti sa platesti una in strainatate eu zic ca merita.

 

Sanatate!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... nu sunt medic , nici nu am avut niciodata ceva rupt in mine, dar dupa radiografie logic sa o iei ... e cam mare distantza dintre cele doua oase sa se sudeze, asta e parerea mea personala!

 

si... nu strica sa mergi sa faci o treaba cum trebuie, te taie, iti pune bine oasele , tija si stii una si buna ca nu mai ai treaba, asa ... poate nu se prind bine, ramai asimetric ....

 

parerea mea ... mergi la cutzit!

 

sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu doi ani am suferit o fractura de clavicula cu deplasare si incalecare. Nu m-am operat. Am stat doar imobilizat in bandaj o vreme. Dureri mari in primele zile (si primele nopti, mai ales). Dormit pe spate, neconfortabil, cu un sul facut de prosoape pus sub omoplati. Teribila caldura, bandaj greu suportabil. Depresie, etc. Dupa o luna am dat jos bandajul si, incet-incet, mi-am revenit total, pana la modul ca am putut schia fara probleme in iarna ce a urmat - ca sa nu mai vorbesc de fotbal, de-a lungul toamnei.

 

Un prieten ortoped mi-a spus ca, de fapt, cei mai multi oameni gresesc atunci cand se opereaza dupa fractura de clavicula. Operatia este necesara numai in cazuri de exceptie.

 

Cateva luni, mai tarziu, la schi, a patit-o si un prieten. Clavicula i s-a fracturat in 2 locuri. Nici el nu s-a operat, iar dupa o vreme s-a refacut bine-merci.

 

O alta prietena suferise o fractura de clavicula cu cativa ani in urma, la un accident stupid. S-a operat. Mare greseala. S-a mai operat inca o data. A fost cumplit, refacerea a durat mult, umarul ii arata foarte urat.

 

Asadar: imobilizarea este regula, operatia este exceptia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io dupa 2luni de la operatie zburdam cu motoreta....

si tot dupa 2 luni de la fractura zburam cu motoreta.

primu caz a fost mai grav... a doilea fara deplasare.

morala.... doctorul e cel ce hotaraste :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti, 16.06.2009, se face o luna de la accident. Voi face si controlul medical + radiografia aferenta si sper sa scap de hamul asta.

Ma simt extrem de bine, nu se mai misca nimic ,,pe acolo" si sper ca pe la sfarsitul lui august sa-mi recapat mobilitatea umarului stang, ce a avut de suferit (trebuie sa recunosc) in urma imobilizarii.

 

Intre timp m-am chinuit, urmarind ,,de pe margine", camarazii intr'ale motoretismului ! :bounce:

Ma fac eu bine ! :D si ........ back to KTM ! :D

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca te vei da mai repede de august. Eu m-am refacut repede. Dupa ce am dat hamul jos (la 4 saptamani) am mai stat pe tusa inca 3. Primele iesiri au fost mai lejere insa dupa inca vre-o 3 saptamani mergeam ca inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verdict final ... azi dau hamu' jos ! :D

Acum 5 minute am venit de la doctor. Treaba este foarte ok. Mi-au crescut oasele. A vrut chiar el sa-mi dea hamul jos, dar am avut asa emotii incat i-am spus ca-l voi da eu seara acasa ... imi este frica sa nu fac vre-o miscare aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut,

 

sambata am reusit sa-mi rup clavicula intr-un accident. Am fost la urgenta si mi-au pus o orteza in forma de 8 dar as dori daca stiti un medic bun in Bucuresti la care sa merg si sa-mi spuna care e cea mai buna solutie.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

sambata am reusit sa-mi rup clavicula intr-un accident. Am fost la urgenta si mi-au pus o orteza in forma de 8 dar as dori daca stiti un medic bun in Bucuresti la care sa merg si sa-mi spuna care e cea mai buna solutie.

 

Multumesc

 

Salut.

 

Exista hamuri speciale la magazinele de profil. Poti sa-l cumperi inainte sa mergi la medic sa ti-l si monteze cand mergi. Sa nu stai cu ce ti-au pus in spital (daca e doar un 8 facut din tifon) pt. ca nu te imobilizeaza suficient si nu ai sanse sa se lipeasca cum trebuie. Ar mai fi o varianta.....operatia. Prin operatie se asigura o pozitionare mai buna (cap la cap) a fragmentelor osoase. Cu bandaje o sa le ai suprapuse.

 

Insanatosire grabnica......(30 de zile + inca 3 sapt de refacere si vei fi iar pe motor).

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar fi foarte bine daca enduristii cu experienta ar oferii aici pe forum,cateva sfaturi cu privire la acest tip de accidentare,ce trebuie sa facem ca sa nu ne rupem claviculele?tehnici de cadere?i don't know...something...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tehnica buna care o foloseam pe vremea cand faceam downhill si inline skating era ca in momentul in care dau de necaz si cad ma las moale, nu ma incord...parca se amortiza caderea.

 

Cel mai bun mod de a nu iti rupe clavicula, sau mai bine zis, de a prevenii asta, e sa ai grija cum te dai: echipament tot timpul, sa nu mergi mai tare decat te simti confortabil, stii tu, tare poate sa mearga toata lumea, mai greu ii de luat curbe si oprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar fi foarte bine daca enduristii cu experienta ar oferii aici pe forum,cateva sfaturi cu privire la acest tip de accidentare,ce trebuie sa facem ca sa nu ne rupem claviculele?tehnici de cadere?i don't know...something...

 

Greu de dat sfaturi......parerea mea este ca se poate preveni (dar nu 100 %) cu neck brace sau alte chestii de genul......vezi pozele de mai jos.

Cat despre cum sa mergi...cum sa cazi.....nu cred ca exista ''reguli''....eu mi-am rupt-o la 5 km/h sarind peste un copac ce era nu mai inalt de 200 mm fata de sol (rusinica).

post-14818-1274941509_thumb.jpg

post-14818-1274941610_thumb.jpg

post-14818-1274941634_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este la adulti dar sor-mea a avut de doua ori clavicula rupta in copilarie si de ambele dati i-au pus gips. Gipsul cuprindea pieptul si bratul.

 

Cred ca o protectie pentru clavicula nu prea e eficienta intrucat ea nu se rupe numai de la o lovitura perpenticulara ci si de la o lovitura longitudinala (cazut in umar) asa ca orice soc puternic in umar poate duce la o fractura de clavicula iar protectie pt asa ceva nu prea ai cum sa faci. Protectia de umar iti fereste doar pielea insa socul e preluat de omoplat si clavicula aceasta din urma fiind mai subtire cedeaza mai repede.

Poate vorbesc aiurea insa asa vad eu situatia.

 

Sanatate multa tuturos

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In urma cu 6 saptamani, in timpul unei iesiri pe dealuri, intr-o zona stancoasa, am cazut foarte tare pe umarul drept. Aveam geaca textila cu protectie la umar, cazatura a fost pe plan inclinat, deci lovitura a fost cumva de sus in jos. Rezultatul? Disjunctie acromio-claviculara severa, practic dislocarea totala a umarului. A urmat operatie, fixarea articulatiei umarului cu 2 tije (brose K), care mi-au iesit prin piele pana in momentul in care au fost scoase.

Sa fiu sincer, nici nu stiu cum ar fi fost mai bine, sa mi se rupa clavicula sau dislocarea asta...

Am scos bandajul si brosele in urma cu 3 zile, problema cea mai mare o am cu miscatul cotului, la care nu am avut nimic, doar lipsa miscarii. Nu pot indrepta mana de tot si nici nu o pot flexa de tot, iar durerile sunt mari. Umarul nu ma supara foarte tare, doar ca nu pot ridica mana, in special in lateral.

Cei care ati avut mana imobilizata ati patit la fel si cam cat a durat recuperarea?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cat de frecvente sunt aceste accidentari?mi se pare ca am auzit multi enduristi care au avut "probleme"cu clavicula...

dupa ce am vazut postul lui byk m-am speriat.....faptul ca nu poti sa indrepti mana sau sa o ridici lateral ma sperie...

Sanatate si recuperare rapid iti doresc.

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Fratilor e de toata jena sistemul nostru de sanatate: mi-am rupt clavicula pe 16 iunie (culmea cu bicicleta) si nici pana azi nu sunt operat.

La spital imi tot strang un rahat de ham in 8 care dupa o jumatate de ora e slab de poti sa faci ce vrei cu el si-mi spun ca sunt sanse pentru recuperare naturala desi cele 2 fragmente de os se intretaie vreo 2 cm palpand zona.

Luar-ai foc romanie!

 

Mesaj completat

Cam asa arata fractura, intre timp am reusit sa ma operez si saptamana viitoare ma duc la control.

In afara de ditai cicatricea nu sunt alte semne ale accidentului, avand de la bun inceput mobilitate apropiata de normal.

Recuperarea ajuta enorm, eu avand si o fractura de cot care a necesitat kinetoterapie insa cu rezltate foarte bune pana acum.

Mesaj completat

Radiografia e cea de diinainte de operatie, normal :)

post-23938-1280573024_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare tuturor!

Acum 2 zile in timp ce faceam snowboarding a facut un backflip nereusit si ca urmare am cazut in umarul stang rezultand fractura la clavicula.

Am fu la urgente dar cum suntem in Ro la mine in oras nu era radiografie duminica si nici in rmatorul oras adica Moinesti. mi-a imobilizat mana pana luni dim la urgente.Luni am fost la Moinesti, mi-a facut radiografie ,dupa mine nici nu prea mi-a facutĂł corect,adica contrastul a venit un nenea doctor ortoped si mi-a facut treaba cu 8-ul. osul se misca nu il simt niciodata in aceeasi pozitie.Mi-a zis ca nu necesita operatie..o sa pun si o poza cu radiografia ,dar nu cred ca va ajuta f mult..maine merg din nou sa ii expplic omului..daca nu plec la o clinica specializata..dar poate nu e asa grav sa fie nevoi.. si o recomandare de orteza daca se poate!

Multumesc!

 

nu ma injurati pentru poze..clavicula e cea stanga doar o poza e facuta in stanga normal,celalallte 2 sunt invers dar se observa..precizez de cand am cazut pana a venit salvare si acum nu ma durut absolut deloc doar oasele alea se misca pe unde vor ele..cateodata pun mana si un os e f iesit si uneori pun mana si e perfecta.adica nu simt cum ar fi una mai jos si una mai sus..scuzati-mi scrisul..scriu cu o mana si la o tst stricata! :)

post-26435-1291735993_thumb.jpg

post-26435-1291736021_thumb.jpg

post-26435-1291736052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Acum 2 zile in timp ce faceam snowboarding a facut un backflip nereusit si ca urmare am cazut in umarul stang rezultand fractura la clavicula.

Am fu la urgente dar cum suntem in Ro la mine in oras nu era radiografie duminica si nici in rmatorul oras adica Moinesti. mi-a imobilizat mana pana luni dim la urgente.Luni am fost la Moinesti, mi-a facut radiografie ,dupa mine nici nu prea mi-a facutĂł corect,adica contrastul a venit un nenea doctor ortoped si mi-a facut treaba cu 8-ul. osul se misca nu il simt niciodata in aceeasi pozitie.Mi-a zis ca nu necesita operatie..o sa pun si o poza cu radiografia ,dar nu cred ca va ajuta f mult..maine merg din nou sa ii expplic omului..daca nu plec la o clinica specializata..dar poate nu e asa grav sa fie nevoi.. si o recomandare de orteza daca se poate!

Multumesc!

 

nu ma injurati pentru poze..clavicula e cea stanga doar o poza e facuta in stanga normal,celalallte 2 sunt invers dar se observa..precizez de cand am cazut pana a venit salvare si acum nu ma durut absolut deloc doar oasele alea se misca pe unde vor ele..cateodata pun mana si un os e f iesit si uneori pun mana si e perfecta.adica nu simt cum ar fi una mai jos si una mai sus..scuzati-mi scrisul..scriu cu o mana si la o tst stricata! :)

Salut,

Du-te repede la spitalul Sf.Pantelimon,spitalul de la Foisor sau la oricare spital vrei in Bucuresti si te OPEREAZA cu operatie intr-o luna esti pe partia de schi sau dupa caz pe motocicleta.Cu operatie recuperarea si vindecarea este rapida,altfel stai un an si nu se mai reface niciodata.Eu m-am operat,tot la schi am cazut ca si tine si intr-o luna eram inapoi pe partie....Alegerea este a ta.

Multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Acum 2 zile in timp ce faceam snowboarding a facut un backflip nereusit si ca urmare am cazut in umarul stang rezultand fractura la clavicula.

Am fu la urgente dar cum suntem in Ro la mine in oras nu era radiografie duminica si nici in rmatorul oras adica Moinesti. mi-a imobilizat mana pana luni dim la urgente.Luni am fost la Moinesti, mi-a facut radiografie ,dupa mine nici nu prea mi-a facutĂł corect,adica contrastul a venit un nenea doctor ortoped si mi-a facut treaba cu 8-ul. osul se misca nu il simt niciodata in aceeasi pozitie.Mi-a zis ca nu necesita operatie..o sa pun si o poza cu radiografia ,dar nu cred ca va ajuta f mult..maine merg din nou sa ii expplic omului..daca nu plec la o clinica specializata..dar poate nu e asa grav sa fie nevoi.. si o recomandare de orteza daca se poate!

Multumesc!

 

nu ma injurati pentru poze..clavicula e cea stanga doar o poza e facuta in stanga normal,celalallte 2 sunt invers dar se observa..precizez de cand am cazut pana a venit salvare si acum nu ma durut absolut deloc doar oasele alea se misca pe unde vor ele..cateodata pun mana si un os e f iesit si uneori pun mana si e perfecta.adica nu simt cum ar fi una mai jos si una mai sus..scuzati-mi scrisul..scriu cu o mana si la o tst stricata! :)

Salut,

Du-te repede la spitalul Sf.Pantelimon,spitalul de la Foisor sau la oricare spital vrei in Bucuresti si te OPEREAZA cu operatie intr-o luna esti pe partia de schi sau dupa caz pe motocicleta.Cu operatie recuperarea si vindecarea este rapida,altfel stai un an si nu se mai reface niciodata.Eu m-am operat,tot la schi am cazut ca si tine si intr-o luna eram inapoi pe partie....Alegerea este a ta.

Multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice fractura cu deplasare necesita operatie de fixare mai ales in zonele unde exista permanent riscul de a se misca din pozitie si nu poate fi imobilizat. Clavicula este una din aceste zone. Atita timp cit simti ca acum sunt aliniate si peste citeva momente nu mai sunt aliniate bucatile de os e clar ca trebuiesc prinse pentru a se suda cum trebuie.

Eu am avut metacarpian 1 stinga fractura cu deplasare si pina nu mi-au bagat doua suruburi sa fixeze bucatile de metacarpianul 2 si sa stea aliniate nu s-au prins.

Evident, fiecare e liber sa faca ce vrea cu oasele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare Domnilor!

Daca are cineva probleme ( sa dea Dumnezeul sa nu aveti!) cu clavicula, fara ezitare sa mergeti la spit. jud din Tg. Mures!!!!! Doctorii de acolo sunt No. 1 in RO !!!! ( sectia ortopedie ! )

Dr. Chinezu,Dr. Stefana, Dr. Voicu etc. Fac aproape minuni cu oasele rupte in bucati!

Mai am putin si revin dupa o cazatura urata cu MTB-ul la inceputul lunii septembrie, fracturindu-mi clavicula in bucati. Am avut o operatie de 6 ore ( din cauza ligamentelor rupte a durut atata!!! ) fara dureri, fara probleme! Acum o saptamana am fost deja la schi!!!!

Multa sanatate va doresc si endureala fara ortopedie!!!!!!!!!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salutare

am avut si eu un accident destul de urat desi la viteza mica, prostia era ca eram fara echipament, din cauza asta am stat 1 saptamana la chirurgie si 1 saptaman la ortopedie din cauza ca mi -am rupt omoplatul si clavicula sa rupt in 3,

omoplatu sa operat ,dar clavicula nu sa prins de atuncia, accidentul era in iunie de atuncia au trecut mai mult de 7 luni .

Dr . care ma operat a zis ca nu e cazul sa ma opereze fiindca se va vindeca, sincer eu nu mai stiu ce sa fac fiindca ma deranjeaza, rezultatul a fost trimis si in Germania dar am primit aceasi raspuns .

daca as avea curaj poate mas opera dar sincer am morcov.

post-26027-1295431453_thumb.jpg

Editat de GSXRsuzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salutare

am avut si eu un accident destul de urat desi la viteza mica, prostia era ca eram fara echipament, din cauza asta am stat 1 saptamana la chirurgie si 1 saptaman la ortopedie din cauza ca mi -am rupt omoplatul si clavicula sa rupt in 3,

omoplatu sa operat ,dar clavicula nu sa prins de atuncia, accidentul era in iunie de atuncia au trecut mai mult de 7 luni .

Dr . care ma operat a zis ca nu e cazul sa ma opereze fiindca se va vindeca, sincer eu nu mai stiu ce sa fac fiindca ma deranjeaza, rezultatul a fost trimis si in Germania dar am primit aceasi raspuns .

daca as avea curaj poate mas opera dar sincer am morcov.

 

daca zici ca ai 7 luni si nu sa prins e de rau tata! Dute si spunele alora..vezi sa nu ai alte complicatii..daca ridici mana cum trebuie ,inseamna ca sa prins ,dar te deranjeaza altceva...cu clavicula rupta nu prea misti mana ,pana nu se prinde...poti sa fii superman...eu mi-am rupt clavicula pe 5 decembrie 2010 ,mi-am cumparat orteza in 8.am purtati o luna si o sapt..mia vroiam sa o port dar imi trecuse si ma enerva deja..:))) ma dau pe snowboard de aproximativ 3 saptamani...zilele astea am luat si 2 trante destul de puternice una fiind exact in omoplatul stang unde am avut clavicula rupta si una in mana! si nu sa int nimic...dar ortopedul ce ma facut bine ,mi-a zis cam 2 luni sa am grija si dupaia inca vreo 4 sa nu exagerez...dupaia nu o sa se mai rupa never ,de unde s-a rupt.Apropo ce ma oftica tare e cand iau un ghiozdan in spate dupa cateva ore ma doare muschiul de la umarul stang..pff in rest e ok si nu am avut operatie..operatiea de clavicula e o prostie mareeeee...deoarece dupa cum mi-au explicat n Dr. Ortopezi clavicula mai ales daca esti tanar se prinde mult mai bine si repede fara operatie decat cu operatie,poate sa se prinda oricum..si una peste alta (bine sa nu fie prea mare deplasarea) oricum se formeaza un calus marisor si it ramane ca o galma in jur de 1 an...cam asa..dupaia dispare in timp...clavicula are maduva rosie sau nustiu cum imi explica el acolo..daca mananci lapte si branza proaspata face minuni...dar mai e o problema..nu exagerati cu lactatele..mi-am dereglat iesirile afara si vreo 2-3 saptamani am dat-o numai pe laxative .hahaha

 

insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat 2 luni cu hamu pe mine, imi pot misca mana fara probleme , dar se simte ca osul se misca aiurea si se vede cu ochiul liber ca e iesita captul osului.

ajung la bisturiu alta soultie nu este... :)

Editat de GSXRsuzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...