Jump to content

Photo

Lifan Lf 250 -4

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 tuduruta

tuduruta

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 4 posts
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 25 March 2008 - 02:12 PM

Sunt un nou membru al forumului, fara motor, dar sper ca in viitorul apropiat sa i-mi iau unul. Am pus ochii pe un motor lifan de 250 cc. Va cer parerea daca ati condus motociclete produse de firma asta. In china firma e destul de tare. Eu as vrea sa imi iau motor doar pentru plimbare.Nu sunt impatimit de viteza si mi se pare ca pretul motocicletei e destul de bun(aprox 6200 lei) si 2 ani garantie.
Ei ce parere aveti ?

#2 Shakedown

Shakedown

don`t give a fuck-ist

• Membru
  • Pip
  • 199 posts
  • Club: ...

Posted 25 March 2008 - 05:37 PM

Sunt un nou membru al forumului, fara motor, dar sper ca in viitorul apropiat sa i-mi iau unul. Am pus ochii pe un motor lifan de 250 cc. Va cer parerea daca ati condus motociclete produse de firma asta. In china firma e destul de tare. Eu as vrea sa imi iau motor doar pentru plimbare.Nu sunt impatimit de viteza si mi se pare ca pretul motocicletei e destul de bun(aprox 6200 lei) si 2 ani garantie.
Ei ce parere aveti ?

NU --> atata am avut de spus ;)
Shakedown

Posted Image

#3 sticky

sticky

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts
  • Numar: AR 08 VCI

Posted 25 March 2008 - 06:35 PM

Cred ca vorbesti de copia dupa Virago de 250,eu zic sa cumperi totusi originalul la ani si kilometrii ceva mai multi,dar crede-ma ca nu vei avea nevoie de garantie. ;)
Un prieten este un dar pe care ti-l faci singur

Robert Louis Stevenson

#4 plachibibi

plachibibi

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts
  • Moto: Honda CBR F2
  • Numar: De Bucuresti

Posted 11 April 2008 - 05:14 PM

[size=4]Si eu vreau sa imi cumpar un chopper de 250 de la Lifan . Chiar daca aud pe multi care indeamna la achizitionarea unei motociclete second-hand produse de firme de prestigiu, la care nu stii la ce sa te astepti ( modul de exploatare, km reali si altele), prefer una noua si cu o garantie fie ea cat de slaba nu de alta da ca sa nu stau toata ziua sa imi bag mainile in ea; pretul de 6200 ron m-i se pare corect pt performantele oferite si look. Cu alte cuvinte, sunt de conceptia ca decat un bmw din anii `80-`90 mai bine Logan nou la care 3-4 ani minim nu ai treaba. Totusi lumea se schimba si de ce sa nu fiu corect intradevar nu pot compara prestigiul Bmw cu cel al Daciei, insa totusi la Logan nu mai tragi socul, nu mai sufli jigloare, nu mai ai zgomot deci o oarecare evolutie exista. Ma uit ca pe an ce trece China se impune in intreaga lume cu tot felul de produse din diferite domenii: am fost in USA si am intrat intr-un magazin la care 90 % dintre produse erau cu etichete Made in China; si asta spune multe... :angryfire:
Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu ai pierdut nimic , dar daca nu crezi si El exista ai pierdut totul.

#5 aoleks

aoleks

Pamatufu'

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,189 posts
  • Moto: Suzuki SV650S
  • Numar: MB-BR-22

Posted 11 April 2008 - 06:20 PM

faci o confuzie.

made in china nu e rau. cam totul e facut acolo datorita fortei de munca ieftina. insa fabricile sunt occidentale, design-ul este occidental, totul este defapt made in europe/usa/japan doar ca oamenii care fac munca sunt chinezi.

cand r&d are loc in china insa, atunci apar probleme. pe scurt, un calculator apple e made in china. cu toate astea, sunt printre cele mai bune sisteme din lume (calitativ). asta nu inseamna ca daca o firma chinezeasca face calculatoare ca sunt la acelasi nivel.

pe scurt, NU CUMPARA ca nu stii la ce te bagi. pare ieftin insa e scump!
Suzuki SV650S

#6 tuduruta

tuduruta

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 4 posts
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 12 April 2008 - 06:27 AM

Asa fratilor, incet incet incepeti sa va dati cu parerea.Acesta a fost si scopul topicului.As vrea sa isi spuna parerea sicei care poseda motoare,, made in china,, ar putea da detalii despre fiabilitate, costuri de intretinere. Sa nu fim ipocriti dar pentru un incepator sa dai pe un motor NOU cu 2 ani garantie 62 mil sau pe care il poti lua in rate , e ceva mai ales ca , fiind incepator oricum habar nu ai cum se conduce un motor si ai ocazi sa conduci ceva nou la care daca pica ceva nu te va ustura buzunarul.Este adevarat si varianta ca daca te plictisesti si vrei sa il dai e cam greu. am vazut pe youtube ca in Danemarca, America sunt fan cluburi lifan. Oare ei nu si-ar permite un motor Japonez?

#7 aoleks

aoleks

Pamatufu'

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,189 posts

Posted 12 April 2008 - 06:40 AM

si in strainatate sunt oameni saraci. oricum, ne-ai cerut o parere, ti-am dat-o. tu decizi daca tii cont de ea sau nu. vezi insa sa nu-ti para rau mai incolo!
Suzuki SV650S

#8 maxxlg3100

maxxlg3100

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 205 posts
  • Moto: doua ...
  • Numar: tot doua ...

Posted 15 April 2008 - 01:22 PM

la banii astia am luat un gs 500 din 97, deci cred ca gasesti un chopperas la 1600-1700 euro care sa te multumeasca si la care sa nu fie nevoie sa umblii. nu am auzit lucruri prea bune de spre chinezariile alea (rezervoare care curg, plastice rupte de la trepidatii, etc). oricum e alegerea ta, banii tai
bafta

#9 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 5,660 posts
  • Moto: Yamaha TDM 850
  • Numar: B61CAV
  • Club: TDM riders

Posted 15 April 2008 - 10:00 PM

nu iti recomand numi chinezesc. daca vrei neapart sa vezi ce e cu garantia aia puei sa iti arate negru pe alb ce scrie.

#10 OLD LARRY

OLD LARRY

C.A. founder & adviser

• Membru
  • Pip
  • 267 posts
  • Interests:Chopper Academy M.C. - cu tot ce se intampla in acest club moto Alte preferinte: parasutism, plimbari montane, beletristica de calitate si alte cateva, pe care le dezvalui doar prietenilor ;)
  • Numar: B-82-KID
  • Club: CHOPPER ACADEMY M.C.

Posted 07 May 2008 - 01:10 PM

Ei ce parere aveti ?

Eu am asa ceva (LIFAN LF 250-4) de aproape un an, tot nou si fara nici o problema. Am facut si ceva iesiri mai lungi cu el, se comporta admirabil la drum - fie el asfalt ori "pe miriste" :kali:
Pot spune ca face fata cu brio, nu-i mofturos, nu trebuie "bibilit" dupa orice gropita ori ploaie sau ninsoare (am mers si la - 10 grade cu el), stabil si maneabil.
Ma credeti ori nu, eu stiu ce calaresc ! Consider ca un motor se judeca si dupa alte criterii, decat cele gen: chinezarie, musai yamaha, honda "de firma frate" ...etc. Nu renumele motorului face omul, iar etichetarea acelui motor o face cel mai bine cel care chiar il conduce. Prefer sa conduc zilnic unul ca al meu, decat sa tin in garaj si cu 10 mii de systeme de alarma o "bijuterie de firma" , doar ca sa ma dau mare cu scula aia desteapta. Sper ca nu se simte nimeni lezat de remarcile mele, in fond suntem mai intai oameni: OM pe motocicleta = MOTOCICLIST !
Asfalt uscat si fara neplaceri in trafic !
:banana: :rolleyes:

mc_flag.gif

DAN LARRY MARINESCU

- aka Old Larry -
WEB: CHOPPER ACADEMY M.C.
Motor: LF 250-4 argintiu
Mobil: 0723.363.337
Bucuresti

#11 Clasic

Clasic

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,710 posts
  • Moto: Honda CBF600SA

Posted 07 May 2008 - 08:54 PM

poate ca o sa regreti dupa-aceea....un motor de renume oricat de forjat ar fi (cu exceptia celor in care si-ar fi bagat vreun mecanic de colt de strada mana pe la pistoane) este net superior oricarei chinezarie ieftina......stiu oameni patiti cu astfel de tentative :laugh:

Edited by zolly, 07 May 2008 - 08:58 PM.

Voshod 4 Life!

#12 OLD LARRY

OLD LARRY

C.A. founder & adviser

• Membru
  • Pip
  • 267 posts
  • Interests:Chopper Academy M.C. - cu tot ce se intampla in acest club moto Alte preferinte: parasutism, plimbari montane, beletristica de calitate si alte cateva, pe care le dezvalui doar prietenilor ;)

Posted 08 May 2008 - 06:28 AM

poate ca o sa regreti dupa-aceea....un motor de renume oricat de forjat ar fi (cu exceptia celor in care si-ar fi bagat vreun mecanic de colt de strada mana pe la pistoane) este net superior oricarei chinezarie ieftina......stiu oameni patiti cu astfel de tentative :)

Oamenii aceia patiti de care zici, au avut tot LF 250-4 ? ca despre acest model discutam aici... LIFAN este singurul brand chinezesc acceptat de japonezi la importuri de motociclete, asta ar trebui sa iti zica ceva.... :P
Asfalt uscat !
:laugh:

Edited by OLD LARRY, 08 May 2008 - 06:29 AM.

mc_flag.gif

DAN LARRY MARINESCU

- aka Old Larry -
Bucuresti

#13 Clasic

Clasic

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,710 posts

Posted 09 May 2008 - 04:11 PM

Don Larry, scuzati ca va reamintesc, dar aveti tot o chinezarie!

Voshod 4 Life!

#14 OLD LARRY

OLD LARRY

C.A. founder & adviser

• Membru
  • Pip
  • 267 posts

Posted 09 May 2008 - 05:14 PM

Don Larry, scuzati ca va reamintesc, dar aveti tot o chinezarie!

NO COMMENT.....se pare ca tu tot "etichetar in afara problemei" tii sa ramai si...cu asta am incheiat acest subiect, fara suparare.
P.S. CATE LF 250-4 AI CALARIT, DE ESTI ASA... "EXPERT" ?
:laugh:

Edited by OLD LARRY, 09 May 2008 - 05:16 PM.

mc_flag.gif

DAN LARRY MARINESCU

- aka Old Larry -
Bucuresti

#15 aoleks

aoleks

Pamatufu'

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,189 posts

Posted 09 May 2008 - 05:45 PM

:laugh:)

lasa-ne domne in durerea noastra si fii tu multumit cu linfanu' tau. daca esti multumit, e bine!
Suzuki SV650S

#16 ovidius

ovidius

BUSA FAN

• Super Membru
  • PipPip
  • 728 posts
  • Moto: CB 450S, GSX1300 R, CBR 600 RR
  • Numar: B-51-HAY
  • Club: militienii fara frontiere

Posted 09 May 2008 - 05:58 PM

uita-te la filmuletz !!!

http://video.aol.com...horn/1449133052

ANVELOPE MOTO SECOND HAND [http://www.motocicli...oto-second-hand

#17 OLD LARRY

OLD LARRY

C.A. founder & adviser

• Membru
  • Pip
  • 267 posts

Posted 09 May 2008 - 06:31 PM

uita-te la filmuletz !!!

http://video.aol.com...horn/1449133052

In filmuletz e vorba de modelul "DELTA" - 2 cilindrii in V, deci cu totul altceva fata de ceea ce discutam aici, adica despre LF 250-4, care are cilindrii in linie...etc

mc_flag.gif

DAN LARRY MARINESCU

- aka Old Larry -
Bucuresti

#18 ghostrider000

ghostrider000

HONDA FAN

• Membru
  • Pip
  • 245 posts
  • Moto: Honda Transalp 650
  • Numar: B xx TRA

Posted 09 May 2008 - 06:44 PM

cum spunea un prieten de-al meu. " ai grija cu chinezariile ! '' "daca ai noroc poate sa iti mearga fara probleme,dar daca nimeresti ceva ce nu trebuie ,bagi bani in ea de iti vine rau,fie ca este nou sau nu''.parerea mea,ca si a altora "sa nu ai incredere in chinezarii" ieftin si prost-nu merita.probabil te tenteaza pretul si te-a fermecat aspectul.THINK AGAIN !!!
Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea...cine-i prost si nu gandeste are tot asa!

Posted Image

#19 OLD LARRY

OLD LARRY

C.A. founder & adviser

• Membru
  • Pip
  • 267 posts

Posted 09 May 2008 - 06:59 PM

:()

lasa-ne domne in durerea noastra si fii tu multumit cu linfanu' tau. daca esti multumit, e bine!

TOCMAI CA "DUREREA" VOASTRA, NU E TEMA ACESTUI TOPIC...DOAR VA DATI "EXPERTI" IN CEEA CE NICI NU ATI VAZUT IN REALITATE....CE SA MAI ZIC DE CONDUS..... IN OPINIA VOASTRA, CEL CE ARE O CHINEZARIE ( care din varii motive nu-si permite altceva), E CLASIFICAT AUTOMAT DIN "CASTELUL VOSTRU DE FILDESH", drept un aiurit......MOTOCICLISMUL E O PASIUNE SI O STARE DE SPIRIT GENERATA DE CALATORIA IN SINE SI PRIETENII PE CARE TII FACI (CAND METRITI) IN MAREA COMUNITATEA MOTO , NU DE MARCA, CILINDREE SAU PRETZ AL MOTORULUI PE CARE-L INCALECI ! ....ORI VANITATEA VOASTRA NU SUPORTA (POATE) ASA CEVA..... P.S. LA ACEL "lasa-ne domne in durerea noastra" : VA LAS DOMNII MEI....POATE O SA-I VEDETI VREODATA SI PE MOTOCICLISTI ADEVARATI, NU DOAR PE VOI INSHIVA... :P :laugh:

cum spunea un prieten de-al meu. " ai grija cu chinezariile ! '' "daca ai noroc poate sa iti mearga fara probleme,dar daca nimeresti ceva ce nu trebuie ,bagi bani in ea de iti vine rau,fie ca este nou sau nu''.parerea mea,ca si a altora "sa nu ai incredere in chinezarii" ieftin si prost-nu merita.probabil te tenteaza pretul si te-a fermecat aspectul.THINK AGAIN !!!

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS. :)

mc_flag.gif

DAN LARRY MARINESCU

- aka Old Larry -
Bucuresti

#20 Clasic

Clasic

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,710 posts

Posted 09 May 2008 - 07:06 PM

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS.
Sunt curios cati kilometrii ati facut cu motoreta de cand ati achizitionat-o......

Voshod 4 Life!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status
Site administrat de catre: EVENIMENTE MOTO SRL / CIF: J40/3869/2011 /forum@motociclism.ro