Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 years later...

Salut,după noua legislație,dacă ai itp-ul expirat, se radiază automat moto sau mașina.Întrebarea este,pot face itp-ul la orice stație sau trebuie mers la R.A.R.?Mulțumesc,asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca e doar in faza de proiect!!!!

 

pana ai numerele pe mobra  si talonul si cartea in buzunar, poti merge la orice statie ITP

 

 

dar daca esti cu ITP expirat, mergi pe riscul tau pe roti

o platforma ar fi mai sanatoasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cip11xx a spus:

Salut,după noua legislație,dacă ai itp-ul expirat, se radiază automat moto sau mașina.Întrebarea este,pot face itp-ul la orice stație sau trebuie mers la R.A.R.?Mulțumesc,asfalt uscat!

Ai un link cu articolul de lege?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou la RAR costa dublu tariful ITP pentru redobandire certificat. La masina ieri am platit 435 lei. Deci atentie la asta am platit si amenda minima de 165 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR oricum face ce vrea mușchiu' lui. Așa a fost dintotdeauna.

Pe la noi în județ am înțeles că e cca 200 lei un ITP moto (auto normal tot pe acolo bate). Nu știu la RAR cât o fi, dar sigur e minim 400 lei, că ei fac legea, e moșia lor.

Cât despre legea aia cretină (ok, proiect), mi se pare complet aiurea, având în vedere că unii circulă doar câteva luni pe an cu moto. Eu din octombrie sau noiembrie (depinde de temperatură) și până prin martie nu ies, că nu are rost să risc și să-mi agravez reumatismul. De ce să-mi radieze bunul?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În Austria de exemplu am un prieten care pe perioada iernii, că să nu plătească asigurarea 🏍🏍 cât timp nu le folosește, trimite plăcuțele de înmatriculare la autorități. Nu cunosc detalii despre procedură, e un fel de suspendare temporară a înmatriculării. El are parcare subterană acolo unde locuiește, fără plăcuță nu poți lăsa vehiculul pe stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, cip11xx a spus:

Salut,după noua legislație,dacă ai itp-ul expirat, se radiază automat moto sau mașina.Întrebarea este,pot face itp-ul la orice stație sau trebuie mers la R.A.R.?Mulțumesc,asfalt uscat!

Salut. Am primit si eu mail de la DRCPIV. Nu se radiaza ci se suspenda inmatricularea vehiculului respectiv.

In teorie, daca ai ITP expirat circuli cu un vehicul neinmatriculat iar pt asta e amenda penala.

Dar nu zice nimeni ca trebuie sa predai cartea masinii/ motorului. Deci te poti prezenta la orice statie ITP cu toate actele (Carte, talon, RCA).

 

Cum zicea cineva mai sus, daca e expirat ITP-ul poate nu strica sa iei in considerare platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...