Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Kronstadt Bikers

• Please log in to reply
335 replies to this topic

#61 SuperC

SuperC

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts
  • Moto: KTM 620 SUPERCOMP LC4
  • Numar: BV 90 EOZ

Posted 17 March 2008 - 11:29 PM

Felicitari fondatorilor!!!

#62 SuperC

SuperC

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts
  • Moto: KTM 620 SUPERCOMP LC4
  • Numar: BV 90 EOZ

Posted 17 March 2008 - 11:29 PM

Felicitari fondatorilor!!!

#63 Mougli

Mougli

Vagabond

• Super Membru
  • PipPip
  • 765 posts
  • Interests:Fabricarea bombei atomice
  • Moto: K1600GTL

Posted 18 March 2008 - 12:02 AM

Pfui! Plec 4 zile la SMAEB si cand ma intorc raman masca in fata monitorului. Pe de o parte neplacut surprins, pe de alta foarte placut surprins.

Incep si eu cu ce-i mai "rau" ca tot omu egoist. S-a vehiculat mult ideea de oameni de pe forum ce ar fi deranjati de ideea ca nu sunt membri fondatori. Recunosc cu ambele maini sus ca sunt unul dintre ei. Puteti sa o cumiti cum vreti, fie si excitatie la denumirea de membru fondator, eu vreau sa o numesc necesitate vesnica de a sti ca realizez ceva, motiv pentru care m-am implicat foarte mult (poate prea mult incat am devenit enervant) in prima initiativa. Lista se afla in continuare la mine pe comp, la fel si statutul si tot ce mai era nevoie pentru inregistrare intr-o forma bruta, ce astepta un nume, sigla, si adnotari/modificari din partea celorlalti membri fondatori. Aveam chiar si banii pusi deoparte pentru demararea actiunii. Prin toatea astea doar imi sustin ideea de dezamagire si neplacere in fata acestei vesti. :rusinica:

2: Grizzly, afirmi ca clubul nu este al vostru ci al tuturor membrilor ce sunt si vor fi. Afirmatie foarte diplomatica, dar sper ca nu o si crezi. E datoria voastra, ca membri fondatori la nivelul asta, si ca si Consiliu Director pentru urmatorii 4 ani (in caz ca pastrati in statut forma cel mai des intalnita) sa luati clubul in brate si sa faceti din el tot ce (vorba lu Djeexu) "p.u.l.a. mea vrem". Ati dat dovada de putere dand drumul la club singuri, fara sa afle nimeni de initiativa, pastrati-va puterea asta (in anumite limite binenteles).

3: Toate ca toate dar imi vine sa ma imbat de fericire. Felicitarile mele, sa dea domnu sa cresteti mari si sa reprezentati brasovul cu putere si mandrie, si in primul rand sa reprezentati motociclismul asa cum se cuvine.

Bafta multa si asfalt uscat.

Vouă, celor din hronici, pecetii şi herburi, fiarelor nepăscătoare de ierburi, nepăsătoare de carne de fiară, neumbrite de nour.
Căci de zboară-mi zboară altfel decât raţa, se ivesc pe lume nu din ou ca raţa, nici nu-mi pasc fâneaţa-n toată dimineaţa.
Ci-şi păstrează pururi harul şi verdeaţa, taina şi dulceaţa, fiindcă nici viaţă nu le e viaţa!

406404.png

http://horizonsquest.blogspot.co.uk/

#64 JEFF

JEFF

JEFF

• Super Membru
  • PipPip
  • 507 posts
  • Interests:Tattoo
  • Moto: YAMAHA DRAG STAR 1100
  • Club: KRONSTADT BIKERS

Posted 18 March 2008 - 07:58 AM

Pfui! Plec 4 zile la SMAEB si cand ma intorc raman masca in fata monitorului. Pe de o parte neplacut surprins, pe de alta foarte placut surprins.

Incep si eu cu ce-i mai "rau" ca tot omu egoist. S-a vehiculat mult ideea de oameni de pe forum ce ar fi deranjati de ideea ca nu sunt membri fondatori. Recunosc cu ambele maini sus ca sunt unul dintre ei. Puteti sa o cumiti cum vreti, fie si excitatie la denumirea de membru fondator, eu vreau sa o numesc necesitate vesnica de a sti ca realizez ceva, motiv pentru care m-am implicat foarte mult (poate prea mult incat am devenit enervant) in prima initiativa. Lista se afla in continuare la mine pe comp, la fel si statutul si tot ce mai era nevoie pentru inregistrare intr-o forma bruta, ce astepta un nume, sigla, si adnotari/modificari din partea celorlalti membri fondatori. Aveam chiar si banii pusi deoparte pentru demararea actiunii. Prin toatea astea doar imi sustin ideea de dezamagire si neplacere in fata acestei vesti. :crack:

2: Grizzly, afirmi ca clubul nu este al vostru ci al tuturor membrilor ce sunt si vor fi. Afirmatie foarte diplomatica, dar sper ca nu o si crezi. E datoria voastra, ca membri fondatori la nivelul asta, si ca si Consiliu Director pentru urmatorii 4 ani (in caz ca pastrati in statut forma cel mai des intalnita) sa luati clubul in brate si sa faceti din el tot ce (vorba lu Djeexu) "p.u.l.a. mea vrem". Ati dat dovada de putere dand drumul la club singuri, fara sa afle nimeni de initiativa, pastrati-va puterea asta (in anumite limite binenteles).

3: Toate ca toate dar imi vine sa ma imbat de fericire. Felicitarile mele, sa dea domnu sa cresteti mari si sa reprezentati brasovul cu putere si mandrie, si in primul rand sa reprezentati motociclismul asa cum se cuvine.

Bafta multa si asfalt uscat.

HE HE Da si tu ai ceva diplomatie sub sa Copilu' Junglei!
Inca un om cu C>O>A>I>E!!
Mersi de urari!
Poate ai exprimat in cele cateva randuri scrise de tine izvorul tuturor frustrarilor ce au degenerat in niste discutii inutile pe acest topic.
Cat despre ce se poate face pt comunitatea moto din Brasov,e foarte clar ca e nevoie de mai mult decat vorbe.Probabil se va trece in scurt timp peste orgolii si dupa ce va realiza fiecare ca nu a fost "lasat pe dinafara" ci i-sa creat un cadru in care poate face cate ceva pt aceasta comunitate,vor aparea multe idei constructive!

Ride on my friend!!! :rusinica: :crack:

#65 mihai.grizzly

mihai.grizzly

SMOKIN' GUN

• Super Membru
  • PipPip
  • 594 posts
  • Moto: yamaha dragstar xvs 1100 custom
  • Numar: bv urs

Posted 18 March 2008 - 10:38 PM

kamarazi

ce dreaku tot revenim la aceleasi chestii ? o spun inca o data si sper pt ultima oara : nu vreau sa mai aud acuze ca am facut chestia in secret . se poate verifica usor . nu am postat nimic pe topicul cu clubul pt ca nu'mi place sa vorbesc in van sau doar ca sa ma aflu in treaba si nici macar nu am stat de vorba cu cineva despre infiintarea unui club . cind a fost sa fie pur si simplu am facut treaba . fara vorbaraie , fara pierdere de timp , fara lamentari . ne'am suflecat mainile si am pus pe roate KB . oricine putea face asta . ca nimeni nu a facut'o sau ca totul a ramas doar la stadiul de " ne mai auzim noi " ... dragii mei , asta nu este o vina ce ne poate fi imputata noua .

--- Mesaj completat în 18 Mar 2008 22:39 -------------
sorry , mi'am uitat vorba de incheiere :

Respect
"BRAZII SE FRANG DAR NU SE INDOIESC" - I.G.Ogoreanu

#66 suzukianu

suzukianu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 422 posts
  • Numar: bv01ber

Posted 19 March 2008 - 08:42 AM

propun o adunare beton cu spritze multe si dese.....
mie personal ca sa stau in toba lu florin sau in fata lu jeff cind mergem pe strase,nu-mi trebuie un club,dar daca el exista...pasul e inainte nu inapoi,pun pariu pe doua sticle de jack ca totul o sa fie bine....
sezonul a inceput,vin intrunirile ,trebuie sa fim uniti :crack:
ar fi ok daca se inchide forumul asta pina nu se impute treaba...
un club nu se face pe mail sau forumuri mai mult sau mai putin serioase.
nu cred ca mihai sau florin au vrut sa-si faca un club numa pentru ei....undeva e o neintelegere si trebe clarificata asa cum o fac toti baicarii de cind sa facut prima motoreta in lume,la o bere si la femei....
asa ca mincati bine ca avem de baut :rusinica:
:crack:

#67 lonely black rider

lonely black rider

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 96 posts
  • Numar: BV-01-DAN

Posted 19 March 2008 - 09:11 AM

Asta este!!
Dupa cate polemici si filozofari au fost pe forum cu ocazia infiintarii primului club, trebuia ca cineva sa ia taurul de coarne si sa-l faca odata. Si l-au luat cei 7 din Teba, sunt fondatori, si asta este.
Raman cu nostalgia ca am fost printre cei mai acerbi sustinatori ai unui club moto in Brasov si, atat. De data asta Dane, si nu numai, m-ati dezamagit. Nu va port ranchiuna, dar corect ar fi fost sa continuati atunci, in ciuda aspectelor de piata. Dupa mine, meritele ar fi fost cu totul altele.
Va doresc tot binele. Sper ca eventualele plecari sau trasee, sa nu le faceti tot in soapta, doar intre voi. Pe cand o transalpina??
Cu toate astea, HAI SA TRAIM!!
[b] LONELY BLACK RIDER

#68 stege

stege

Calator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,220 posts
  • Moto: curenta
  • Numar: personalizat
  • Club: s o l o

Posted 19 March 2008 - 09:38 AM

turmeeee turmeeee turmeeeeeeeeeeeee :rusinica:
The older I get the faster I was. But then again.... Posted Image

#69 tachemic82

tachemic82

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 231 posts
  • Interests:Salsa !
  • Moto: Honda Transalp 97'
  • Numar: MuMu deocamdata :P
  • Club: Secret Society

Posted 19 March 2008 - 12:39 PM

:crack: nu am mai prea intrat eu din diverse motive si bine justificate, dar .... raman uimit de ceea ce vad......
well, probabil ca nu s-a procedat, probabil ca nush ce .... dar nu cont......
a zis -o bine cine a zis-o .. tre sa vedem de ce sunteti in stare acum si pe cine o sa aveti de partea voastra si pe cine nu, dar cel mai imp in ce mod veti avea de partea voastra..... adica...... daca o sa fie ceva super smeker si inchis atunci cand faceti cva, si o sa fie ideea aia de mare si tare cel care face parte din club si restu ... priviti ca pe niste outsideri ..... si stiti prea bine la ce ma refer atunci lasa de dorit atitudinea, so maybe va ajuta cu ceva ce am zis, in vederea evitarii unor astfel de situatii !

Felititari Clubului nu altcuiva ! :crack: :rusinica:
Se vinde Honda Jazz 250cc stare foarte buna ! Detalii la 0741.071.227

#70 forro_m

forro_m

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 92 posts
  • Moto: GSX-R 750 K1
  • Numar: Bv

Posted 19 March 2008 - 06:59 PM

si eu sunt printre cei 30-40 care au fost atunci la belvedere cand sa discutat prima oara despre infintarea unui club moto si mi-a placut idea, acum ca sa infintat un club pe ascuns, majoritatea din oameni care au participat la prima discutie despre club nu mi se pare fair play, mie personal mi-ar fi placut sa fiu intrebat daca doresc sa fac parte din infintarea clubului si cred ca si la ceilalti. Pana la urma cred ca asta e problema tuturor si ca din toate astea are de castigat Bull-Bikers.Personal cred ca acest club deocamdata a reusit mai mult sa dezbine motociclisti brasoveni ... si imi pare rau ...
-stop spate Honda Africa Twin, 36 spite fata Honda Africa Twin RD04-RD07, 0721/522.633

#71 JEFF

JEFF

JEFF

• Super Membru
  • PipPip
  • 507 posts
  • Interests:Tattoo
  • Moto: YAMAHA DRAG STAR 1100
  • Club: KRONSTADT BIKERS

Posted 19 March 2008 - 10:43 PM

si eu sunt printre cei 30-40 care au fost atunci la belvedere cand sa discutat prima oara despre infintarea unui club moto si mi-a placut idea, acum ca sa infintat un club pe ascuns, majoritatea din oameni care au participat la prima discutie despre club nu mi se pare fair play, mie personal mi-ar fi placut sa fiu intrebat daca doresc sa fac parte din infintarea clubului si cred ca si la ceilalti. Pana la urma cred ca asta e problema tuturor si ca din toate astea are de castigat Bull-Bikers.Personal cred ca acest club deocamdata a reusit mai mult sa dezbine motociclisti brasoveni ... si imi pare rau ...

Cand sa te intrebe,unde?
DE CE?
Spune ce ai facut tu pt a infiinta un club?
Ti-am raspuns doar cu un singur scop,si anume de a arata tuturor carcotasilor cat de usor e sa te"implici"pe forum.E ultima oara cand o fac,ca raspuns la acuzatii copilaresti de acest gen.
Kronstadt Bikers nu a dezbinat nimic,a unit pana acum 7 oameni sub un acoperis cu o dorinta comuna,ce este probabil impartasita si de altii.Daca vrei analizeaza fiecare persoana dintre noi si anunta-ne te rog daca poti sa afirmi ca ai facut cu ceva in plus fata de oricare dintre noi pt comunitatea moto din Brasov.

Nu ti-am raspuns sa te jignesc,doar cu scopul de a arata ca ne sustinem convingerile fiecare in parte cat si ca membrii Clubului Kronstadt Bikers.

Cu RESPECT Jeff

#72 Skywalker

Skywalker

Calator printre stele

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 2,801 posts
  • Moto: Kawasaki ZZR500; BMW R1100 RT
  • Numar: BV09SKY; BV90SKY
  • Club: Fly MC

Posted 19 March 2008 - 11:18 PM

[...]mie personal mi-ar fi placut sa fiu intrebat daca doresc sa fac parte din infintarea clubului si cred ca si la ceilalti.[...]

Aici apare problema....Frate, toti vor ca cineva sa le spuna, cineva sa ii organizeze, cineva sa faca si sa le atribuie si lor merite. Bai, dar de munca nu vrea nimeni? Nu vrea nimeni sa puna osul la treaba? Sa ia un proiect de genul asta si sa nu mai doarma pana nu e indeplinit?

Spuneai ca asta va avantaja Bullbikers. Si care e problema? Daca infiintarea asta ajuta motociclistii sa se uneasca - sub Kronstadt Bikers, Bullbikers sau un alt club (pe care il vor infiinta cei care decid acum ca si ei pot face ceva ) e foarte bine, inseamna ca am miscat ceva in bine in Brasov, inseamna ca am unit motociclisti, inseamna ca am facut o diferenta. O diferenta pe care unul care doar se plimba pe moto pentru sufletul lui (fara sa faca ceva pt comunitatea asta asa sarmana cum e ea) nu o poate face.

Capul sus. Si respect pentru cei dintre voi care au lasat la o parte dezinteresul, miserupia, invidia, etc si au zis ca impreuna putem face ceva, venind chiar cu solutii in sensul asta. Pentru ca au vazut asta ca un pas inainte, nu ca pe o separare.
Never ride faster than your guardian angel can fly !

#73 suzukianu

suzukianu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 422 posts
  • Numar: bv01ber

Posted 20 March 2008 - 07:55 AM

una peste alta am sustinut de la inceput clubul...
a aparut insa o problema si aici ma adresez celor 7,ati facut pina acum o treaba buna dar terminati cu tonul inalt la adresa celor care probabil nu sint cu totul de acord,mai incet cu jignirile si vorbele aruncate aiurea si fara sens,nu asa uniti motociclistii,aici sintem in ardeal aici oameni au c...aoie,nu va comvine ca sinteti intrebati sau trasi de mineca....moldova e mare.....(scuze de expresie)
asa ca daca tot ati facut clubul,fiti mai subtili si seriosi si apucativa de treaba,sprijin o sa aveti cam de la toata lumea atita timp cit sinteti cu noi,aseara in bavaria am inteles lucrul asta
si stergeti saptele ala de sub sigla ca sa nu va porecleasca astia pe la intruniri si sa va intebe unde-i alba ca zapada :rusinica:
eu ma retrag si la cum merg treburile...definitiv,mult succes,clubul e o treaba buna,inca odata felicitari,fiti mai seriosi si baga-ti carbuni ca sprijin o sa aveti si de la misu si de la dan si de la toti atita timp cit stiti cum sa-l luati........
:crack: :crack: :crack:

--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 07:57 -------------
P.S. paca sterge topicu asta pina nu incepe razboiu,fa un alt topic cu kronbaic,clubul deja a luat fiinta,discutii inutile pe tema lui nu mai sint valabile,e momentul discutilor constructive....

#74 rul

rul

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,608 posts
  • Moto: MULTISTRADA 950
  • Numar: BV-16-RUL

Posted 20 March 2008 - 11:26 PM

:rusinica: Sper sa nu se supere Suzukianu ca o sa spun si eu 2 versiuni ale acelesi povesti: :crack: Eroii povestiri sunt: sotia= cei "7"..Copilul=Kronstadt Bikers...sotul=cei multi care nu conteza asa mult dar nici fara ei nu se poate! Versiunea 1 : Sotia vine acasa si spune sotului ca tocmai a nascut un copil sanatos si frumos!!Credeti ca, conteza ca este copilul sanatos si frumos?...NU..deoarece sotul face scandal...al cui? cum ? e.t.c ..si cuplul se destrama sau v-a traii in tensiune si sotului ii va fii destul de greu sa accepte copilul!!!! Versiunea 2 :Sotia spune sotului ca ar vrea sa aiba un copil!!!!Sotul in principiu spune..OK!!...Intalnire "belvedere",dupa care sotia isi duce sarcina(meritul ei) si sotul se mai baga si el in perioda asat cate un pic in seama ,dupa care sotia naste copilasul dorit !!si isi merita toate laudele si felicitarile de rigoare!!sotul este si el bucuros(da de baut la toata lumea) si se inplica cu placere la cresterea copilasului pt al face mare si puternic!!!! Familie Fericita!!! SFARSIT!! :crack:

Edited by rul, 20 March 2008 - 11:28 PM.

#75 remijaru

remijaru

..........fatal error

• Super Membru
  • PipPip
  • 705 posts
  • Moto: Bmw R 1150RT, Ninja zx7r
  • Numar: in colturi
  • Club: fagaras riders

Posted 21 March 2008 - 09:37 AM

deci se pregateste si a 2-a intalnire anuala la BV?...categoric probabil nu de anul acesta

Nu cunosc problema decat din ceea ce am citit pe forum si sper sa nu ma omarati cu pietre ca imi zic parerea.

Dau dreptate fondatorilor cand zic ca e foarte greu sa faci un club cu multi membri fondatori,cred ca si la 7 membrii e destul de greu.se puta insa anunta si vb cu miscarea motociclista din bv (aici nu stiu daca s-a adus discutia cu majoritatea motociclistilor din bv sau nu)

Rog unul dintre fondatori sa ne dea mai multe detalii aici ca vad ca sunt multi care intreaba cum se poate inscrie in acest club si care sunt obligatiile ca membru al acestui club.

inca o data precizez ca este doar o parere personala dedusa din ceea ce am citit pe forum.
Bafta !!!
Off...Fuck offPosted Image !

#76 Mougli

Mougli

Vagabond

• Super Membru
  • PipPip
  • 765 posts
  • Interests:Fabricarea bombei atomice
  • Moto: K1600GTL

Posted 21 March 2008 - 11:19 AM

:rusinica:

Edited by Mougli, 21 March 2008 - 11:40 AM.

Vouă, celor din hronici, pecetii şi herburi, fiarelor nepăscătoare de ierburi, nepăsătoare de carne de fiară, neumbrite de nour.
Căci de zboară-mi zboară altfel decât raţa, se ivesc pe lume nu din ou ca raţa, nici nu-mi pasc fâneaţa-n toată dimineaţa.
Ci-şi păstrează pururi harul şi verdeaţa, taina şi dulceaţa, fiindcă nici viaţă nu le e viaţa!

406404.png

http://horizonsquest.blogspot.co.uk/

#77 Kronstadt Bikers

Kronstadt Bikers

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 95 posts
  • Numar: -
  • Club: Kronstadt Bikers

Posted 21 March 2008 - 11:36 PM

Dragi camarazi,

Cu deosebita placere anuntam infiintarea “ Kronstadt Bikers “, un nou club al motociclistilor brasoveni. Clubul s-a nascut in urma unei idei si a unei pasiuni comune celor 7 membri fondatori : dhamzea ( Dan Hamzea ) , jeff ( Jozsef Szikszai ), mihai.grizzly ( Mihai Berariu ), skywalker ( Razvan Florica ) , Ricco ( Mihai Chivu ), FLR-BV ( Florin Enachescu ), djeeckx ( Catalin Mierlea ).
Kronstadt Bikers isi propune, in principal, sa promoveze o conceptie comuna asupra motociclismului, sa apere interesele motociclistilor in general si a membrilor clubului in special, sa organizeze evenimente specifice motociclismului amator, sportiv si de agrement, sa intareasca legaturile dintre motociclisti, indiferent de apartenenta acestora la alte cluburi sau fratzii. Desigur, noi ne-am propus mult mai multe. Nu este insa locul si poate nici timpul potrivit, aflandu-ne la inceput de drum pentru a intra in amanunte. Speram totusi ca vom convinge prin actiunile noastre viitoare ca meritam, daca nu respectul, atunci macar atentia voastra. Pana atunci insa, cu draga inima ne vom prezenta in fata tuturor celor care cred ca motociclismul este de fapt apanajul caracterelor deosebite.

Kronstadt Bikers

La solicitarea unora dintre voi, iata cateva aspecte legate de admiterea in club.

Membru al clubului poate deveni orice motociclist ce indeplineste cerintele impuse de club, fara discriminare rasiala, etnica, religioasa sau politica.
Acceptarea membrilor se face la propunerea unuia sau mai multor membrii fondatori, realizandu-se prin supunerea la vot in cadrul Consiliului Director al clubului.
Cerintele impuse de club sunt:
- sa posede permis moto categoria A, cu exceptia membrilor simpatizanti
- aspirantii la calitatea de membru trebuie sa dea dovada de initiativa si loialitate fata de activitatile promovate de club
- sa primeasca acordul Consiliului Director
- sa semneze declaratia de aderare
- sa plateasca taxa de inscriere in valoare de 50 lei, cu exceptia membrilor simpatizanti.

Calitatea de membru va fi atestata prin eliberarea unui Certificat de membru si materializata prin inmanarea insemnelor eliberate de catre club, puse la dispozitia membrilor (sigle,insigne,etc).

Cei interesati sunt rugati sa ia legatura cu membrii clubului.
Pentru informatii suplimentare puteti folosi adresa de e-mail: info@kronstadtbikers.ro .

Asfalt uscat !

Kronstadt Bikers

#78 chesterfield

chesterfield

+/-

• Membru
  • Pip
  • 370 posts
  • Moto: Triumph Tiger 800
  • Numar: :-)
  • Club: -

Posted 22 March 2008 - 01:59 AM

Membru al clubului poate deveni orice motociclist... fara discriminare ... politica.

PSD??
PRM???
UDMR???

abia astept :rusinica:
:crack:

#79 adiy

adiy

mergem

• Super Membru
  • PipPip
  • 751 posts
  • Interests:teleleisme
  • Moto: de teleleu

Posted 22 March 2008 - 10:28 AM

In primul rand un sincer LA MULTI ANI clubului Kronstadt Bikers!

Ca motociclist nu pote decat sa ma bucure infiintarea unui astfel de club sub ideologiile acestui stil de viata al motociclistului.

Cat despre polemicile ivite mi se par un nonsens...comunismul si monopolul nu mai exista...oricine mai poate infiinta un astfel de club si ar fi chiar de bun augur o ''concurenta'' astfel cei care vor sa faca parte dintr-un club pot alege pe cel care li se potriveste cel mai bine si cred ca un nou club n-ar dezbina comunitatea moto brasoveana pt ca inainte de toate nu vom uita ca suntem motociclisti!

Inca odata viata lunga si numai realizari Kronstadt Bikers! :rusinica: :crack:

Edited by adiy, 22 March 2008 - 10:35 AM.

intotdeauna exista ceva mai bun

#80 Galen

Galen

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,650 posts
  • Interests:motociclist irecuperabil
  • Numar: CJ 99 GAL , CJ 90 AUM
  • Club: grup NRG - Spatiu Decent

Posted 22 March 2008 - 10:01 PM

:crack: Am fost recent in Brasov si am inteles imediat ce se intimpla. Ideea acestui club mustea de o buna vreme promotorul fervent fiind Dhamzea. Ca bun prieten cu unii dintre motociclistii brasoveni mi-am permis sa-mi dau cu parerea la timpul respectiv, pentru ca spre binele general, sa nu se mai repete greselile facute la noi la Cluj de exemplu, unde datorita orgoliilor personale s-a incetinit procesul de inchegare a unei comunitati moto puternice si prietenoase. Din care se pot selecta ulterior diverse cluburi tematice. Eu i-am dat lui Dhamzea linkul cu topicul prin care s-a nascut la Cluj "Iron Horse Riders" care ulterior datorita unui conflict de nume a devenit "Napoca Riders Group" . Exista acolo multe concluzii si fapte rezultate din experiente concrete facute in Cluj in ultimii 10 ani.

Este o miscare larga fara prea multe reguli in afara de acelea ale bunului simt care reuneste toti motociclistii dispusi sa socializeze si sa se cunoasca mai bine intre ei. Ulterior se pot asocia in diverse cluburi tematice pe masura ce se gasesc intre ei. Cum ar fi cluburi de cartier, of-road, touring, iubitorii mz-urilor, etc. Viata a demonstrat ca este o abordare reusita, deoarece de un an de cind a inceput experimentul ne intilnim tot mai multi motociclisti impreuna. Iar cei legati de diverse afinitati se intilnesc si separat fara sa se supere nimeni daca la un moment dat se vor dezlipi pentru a fonda un club particular.

In opinia mea la Brasov colegii mei din Kronstatd Bikers, au facut urmatoarea greseala. Titulatura clubului il recomanda ca emblema motociclistica a Brasovului, nefiind un club tematic. Ori in acest caz in mod sigur oameni valorosi au fost lasati pe dinafara. Asta se face de obicei cind unul din membri prefera sa se izoleze pentru a proteja o anumita ierarhie pe care o viseaza si doreste sa scape de concurenta. Daca ar fi de exemplu un club al nazistilor motociclisti nimeni nu ar avea nimic de comentat, dar fiind un club cum am spus emblematic a pornit in mod clar gresit.

Dar nu imi permit sa critic fara a oferi solutii. Acestea ar fi doua in opinia mea:
1- Sa se imprime clubului un caracter tematic, (chestia cu nazismul a fost o gluma evident) clubul ursului brun, etc. cam asa ceva
2-daca se doreste sa fie totusi promovat ca un club emblematic al orasului (care reuneste pe cei mai buni dintre cei buni) atunci sa se pastreze portile deschise pentru oricine considera ca face fata!!! sint convins ca nimeni nu va avea atunci nimic de comentat.

Repet, in principiu fiecare grup de prieteni are dreptul sa se cristalizeze la un moment dat intr-un club, dar in nici un caz sa-si aroge dreptul prin nume de a reprezenta orasul respectiv. Daca isi ziceau de exemplu Hamzea Brothers in mod clar nimeni nu ar fi avut nimic de impartit cu ei. Din pacate in formula actuala nu fac decit sa divizeze o miscare motociclistica pe care eu am admirat-o mereu ca fiind unita, reusind sa organizeze diverse manifestari, fara sa aiba nevoie pina acum de un portdrapel. Schismele fara motiv intemeiat nu sint bune!

Marturisesc la rindul meu ca ideea fondarii unui grup motociclistic mi-a venit pornind si de la realitatile similare si istoria miscarii moto din Cluj, dar si avind drept model camaraderia pe care am vazut-o mereu intre motociclistii din Brasov.
Sper ca interventia mea sa nu supere pe nimeni, oricum exprim aici opinii bazate pe experienta si nu am intentionat sa critic persoane ci concepte. Indiferent de parerile poate diferite ale DVS. Cu stima si prietenie, Galen :rusinica:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status