Sari la conținut

Alegerea Echipamentului Potrivit


Asociatia Motociclistilor
 Share

Postări Recomandate

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 226
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,

 

am vazut topicul si am nevoie de parerea cuiva experimentat pentru alegerea protectiei.

 

daca imi iau combinezonul asta:

 

http://www.louis.de/_107c3b7e16447556109dc...artnr_gr=208458

 

mai am nevoie de :

 

unul dintre aceste doua scuturi:

 

http://www.louis.de/_301d9363d45efe9f2382a...tnr_gr%3D208905

www.tschul.de%2F&sl=de&tl=ro&hl=ro&ie=UTF-8

 

si genuchiere:

 

http://www.louis.de/_1091d7333fbb9fff0b1f0...tnr_gr=20019224

 

astept pareri.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-am decis sa postez, deoarece urmeaza sa imi iau permis. Multa vreme am stat in spate si am privit. M-am decis sa imi cumpar motor. Inca nu am carnet, dar urmeaza sa ma apuc de scoala saptamana viitoare. Dar pana sa ma apuc de scoala imi caut echipament si citesc de aici cam tot ce pot.

Foarte frumos topic-ul.

Multumesc!

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut!

 

vreau sa imi cumpar o casca si sunt incepator deci nu prea stiu daca e buna sau nu

 

casca este "Marushin Tnt 800" aveti si link-ul mai jos

 

http://www.piesemoto.ro/ro/index.php?req=s...hin%20Tnt%20800

 

ca sa va faceti si o idee pe ce o sa merg

fiind la inceput intentionez sa imi cumpar o honda nsr 125 din '98

 

multumesc si astept un raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intereseaza marca in mod special, doar vreau sa fie buna la un pret decent ...

bine notiunea de decent e relativa dar pentru mine inseamna maxim cam 800 ron, zic eu...

 

ah da, si sa fie noua

din cate am inteles nu e recomandata o casca second

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, nu te intereseaza marca dar te intereseaza calitatea :disappointed:. afla ca marcile scumpe au o calitate mult mai buna, de-aia e pretul mai mare. tu inca mai crezi ca ce e ieftin e la fel de bun ca ce e scump? castile nu se cumpara NICIODATA second hand, nu ca nu e recomandat. daca are cineva una noua, in cutie, aproape nefolosita, e altceva. dar nu ca si-a luat alta casca dupa 2 ani si ti-o vinde tie :blbl:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, nu te intereseaza marca dar te intereseaza calitatea :moto:. afla ca marcile scumpe au o calitate mult mai buna, de-aia e pretul mai mare. tu inca mai crezi ca ce e ieftin e la fel de bun ca ce e scump? castile nu se cumpara NICIODATA second hand, nu ca nu e recomandat. daca are cineva una noua, in cutie, aproape nefolosita, e altceva. dar nu ca si-a luat alta casca dupa 2 ani si ti-o vinde tie :ok:.

 

ok si pana la urma casca Marushin Tnt 800 e o casca buna...

sau trebuie sa ma uit de altceva

nu de alta dar asta seara am adus motorashu acasa

si in curand as vrea sa merg si pe el

(dupa ce imi iau plasticu' :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
ok si pana la urma casca Marushin Tnt 800 e o casca buna...

sau trebuie sa ma uit de altceva

nu de alta dar asta seara am adus motorashu acasa

si in curand as vrea sa merg si pe el

(dupa ce imi iau plasticu' :kiss: )

nu-s eu mare expert...nu am avut prea multe la viata mea, dar tocmai de aceea cred ca cel mai bine e sa vezi reviewuri pe net si sa vezi din ce materiale e confectionata...daca are 1400 sau 1450g...sau ce greutate are...vezi daca o poti proba si fa comparatie cu altele sa aiba un bun unghi de vizibilitate. e relativ usor sa distingi calitatea dupa cum e facuta si chiar plasticul si imbinarile si sistemele ei cum functioneaza ...cand o tii in mana. Felicitari pentru achizitie si...la 800 RON iti iei ceva bun. Drum uscat si privirea mult inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma prea pricep eu la castile de viteza dar iti recomand pana in 800 lei:1.ARAI 2.SOHEI 3.AGV

 

http://www.polo-motorrad.de/group/1083/Suche.448.0.html

 

aici sigur gasesti raspunsul care-l cauti dar sigur si ei iti vor recomanda aceleasi marci precizate mai sus! /index.php?showforum=125 intreaba in mai multe topicuri

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

va salut , sunt incepator , dupa cum vedeti este si primul post , si ca toti ceilalti care posteaza am si eu ceva intrebari daca ma puteti indruma spre o alegere bun ....?!?!

 

ca echipament , geaca , manusi , pantaloni , ce parere aveti de icon??? sunt bune sau sunt proaste??

 

de casca am tot citit pe aici si am inteles ca arai sun pe primul loc si dupa aia shoei . cred ca am sa optez ptr un shoei , am vazut si la icon casti , f frumos desenate , dar prefer calitatea.

 

si o ultima intrebare : ce parere aveti de un ktm 640 super-moto pentru inceput ? e mult 3000 de eur din 2002 ???

 

 

multumesc anticipat ptr. raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut , sunt incepator , dupa cum vedeti este si primul post , si ca toti ceilalti care posteaza am si eu ceva intrebari daca ma puteti indruma spre o alegere bun ....?!?!

 

ca echipament , geaca , manusi , pantaloni , ce parere aveti de icon??? sunt bune sau sunt proaste??

 

de casca am tot citit pe aici si am inteles ca arai sun pe primul loc si dupa aia shoei . cred ca am sa optez ptr un shoei , am vazut si la icon casti , f frumos desenate , dar prefer calitatea.

 

si o ultima intrebare : ce parere aveti de un ktm 640 super-moto pentru inceput ? e mult 3000 de eur din 2002 ???

 

 

multumesc anticipat ptr. raspuns.

 

poate ar fi bine sa incepi cu ceva mai mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sunt incepator, urmeaza sa-mi cumpar o geaca noua de piele RK, (stie cineva de firma asta), foarte buna pielea - la pretul de 750 ron ...

http://www.alfamotors.ro/accesorii-moto/ro...gle-jacket.html

 

si o pereche de pantaloni de piele

http://www.alfamotors.ro/accesorii-moto/chief.html

 

 

 

poate cineva sa-mi spuna daca este mult ?!

 

Multzam fain.

Editat de Sky_Hunter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Sunt nou pe forum si nou intr-ale motociclismului.

 

As avea nevoie de cateva sfaturi legate de alegerea echipamentului:

 

Casca: stiu ca sunt pentru diferite forme ale capului; eu am capul oval lunguiet; marime M (am cam 57 cm); ce as putea gasi de la o firma buna cam in 300E ? dc se poate ceva negru cu albastru :-)

 

Geaca piele si pantaloni: eu am 1.90 m si cam 84 Kg , deci sunt destul de inalt si slabut; stiu ca geaca ar trebui sa stea cat mai stransa pe mine; cat de important e acest lucru ? cele care stau stranse imi vin scurte la maneci si mijloc; la geaca cam ce marime mi-ati recomanda ?

un 50-52 imi sta bine la lungime, dar cam larga; e asa o targedie ?

 

Stiu ca unii m-ar sfatui sa citesc pe net, dar tot citesc de cateva zile ... si inca nu m-am edificat; si imi vine motoru f curand :-)

 

Merci si asfalt uscat !

Editat de kta007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare ! Sunt nou pe forum si nou intr-ale motociclismului.

 

As avea nevoie de cateva sfaturi legate de alegerea echipamentului:

 

Casca: stiu ca sunt pentru diferite forme ale capului; eu am capul oval lunguiet; marime M (am cam 57 cm); ce as putea gasi de la o firma buna cam in 300E ? dc se poate ceva negru cu albastru :-)

 

Geaca piele si pantaloni: eu am 1.90 m si cam 84 Kg , deci sunt destul de inalt si slabut; stiu ca geaca ar trebui sa stea cat mai stransa pe mine; cat de important e acest lucru ? cele care stau stranse imi vin scurte la maneci si mijloc; la geaca cam ce marime mi-ati recomanda ?

un 50-52 imi sta bine la lungime, dar cam larga; e asa o targedie ?

 

Stiu ca unii m-ar sfatui sa citesc pe net, dar tot citesc de cateva zile ... si inca nu m-am edificat; si imi vine motoru f curand :-)

 

Merci si asfalt uscat !

 

lasa netu' si mergi intr-un magazin de profil si incearca acolo o casca o geaca ca sa iti dai seama ce si cum :rolleyes: (motorunu sau scorpio a-z) mai sunt si altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ziua buna! ok, filmuletul o fi el bun...dar subiectul e vast. Asa ca voi contribui cu o-ntrebare: ce sugestie faceti pentru touring-enduro? Pentru un pret bun eu am luat in considerare geaca+pantaloni cu bretele TCM(in majoritatea TCMurilor din tara) 500 ron, ghete...si aici sunt discutii funtie de fiecare...la fel si restul pieselor...

Intr-un cuvant astept pareri, sfaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

in aceasta iarna vreau sa imi schimb casca si geaca pe care le am si sa mai adaug manusi pantaloni si ghete. Toata luna decembrie am cautat si cercetat si acum am cateva intrebari:

 

- cat de eficient este echipamentul textil? Este adevarat ca "nu se compara cu pielea"? Eu sincer as prefera sa imi iau textil si am vazut ca totusi multi inclina pentru piele.

- cat de eficiente sunt armurile? Stiu ca initial erau destinate pentru enduro dar ma intreb la o cazatura in oras ( viteza < 70) cat de eficiente ar fi? Planul ar fi sa iau acum geaca,pantaloni iar la vara parca le-as schimba pentru mersul in oras cu o armura aparatori ( + casca , manusi si ghete desigur ). Acum legat de imagine stiu ca e cam taranesc dar totusi ca solutie pentru caldurile extreme si viteza mica din oras as fi dispus sa iau in considerare varianta asta daca nu as compromite siguranta.

- ghete : am inteles ca cizmele sunt chiar utile si planuiesc sa imi cumpar intr-un viitor cat mai apropiat. Dar ghete/cizmele scurte, cat de eficiente sunt la o eventuala cazatura? Partea cu lipsa sireturilor la orice incaltare de moto o inteleg insa dincolo de ea as vrea sa inteleg mai multe despre echipamentul de protectie la picioare caci nu as vrea sa cumpar niste ghete doar ca arata bine dar sa ma protejeze ca adidasii de-acasa.

 

Va multumesc pentru raspunsuri :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut,

 

in aceasta iarna vreau sa imi schimb casca si geaca pe care le am si sa mai adaug manusi pantaloni si ghete. Toata luna decembrie am cautat si cercetat si acum am cateva intrebari:

 

- cat de eficient este echipamentul textil? Este adevarat ca "nu se compara cu pielea"? Eu sincer as prefera sa imi iau textil si am vazut ca totusi multi inclina pentru piele.

- cat de eficiente sunt armurile? Stiu ca initial erau destinate pentru enduro dar ma intreb la o cazatura in oras ( viteza < 70) cat de eficiente ar fi? Planul ar fi sa iau acum geaca,pantaloni iar la vara parca le-as schimba pentru mersul in oras cu o armura aparatori ( + casca , manusi si ghete desigur ). Acum legat de imagine stiu ca e cam taranesc dar totusi ca solutie pentru caldurile extreme si viteza mica din oras as fi dispus sa iau in considerare varianta asta daca nu as compromite siguranta.

- ghete : am inteles ca cizmele sunt chiar utile si planuiesc sa imi cumpar intr-un viitor cat mai apropiat. Dar ghete/cizmele scurte, cat de eficiente sunt la o eventuala cazatura? Partea cu lipsa sireturilor la orice incaltare de moto o inteleg insa dincolo de ea as vrea sa inteleg mai multe despre echipamentul de protectie la picioare caci nu as vrea sa cumpar niste ghete doar ca arata bine dar sa ma protejeze ca adidasii de-acasa.

 

Va multumesc pentru raspunsuri :cheers:

1-e buna geaca de textil dar geaca de piele e mai ok din punct de vedere al sigurantei si al rezistentei materialului(pielea)in caz de cazatura.de obicei dupa o tranta serioasa luata cu o geaca de textil,nu o mai poti folosi,pe cand o geaca buna din piele poti fi uimit ca nu sa deteriorat prea mult. acum depinde si de banii de care dispui,gecile din piele sunt mult mai scumpe decat cele din textil.

2-armura e super ok vara cu toate ca e mai aerisita decat geaca,dar la temperaturi de 40 de grade si in pielea goala daca ai merge tot ar fi cald. eu am armura si sunt multumit de ea.

3-ghetele de obicei nu au o protectie foarte mare tocmai din cauza faptului ca nu iti protejeaza decat glezna,dar sunt ghete de exeplu SMX2 de la Alpinstars care sunt super la capitolul protectie. cismele mai ales cele sport au o protectie ridicata(calcai,tibie,slidere)dar acum depinde si de motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

sal...eu sunt mai nou si pe forum si pe 2 roti,dar parerea mea este ca un motociclist care are capul pe umeri stie ca ar trebui/trebuie sa investeacsa mai mullt in echipament decat in motor si chiar si asa cu un echipament de ultima generatie tot e riscant,deci.......drive safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! ok, filmuletul o fi el bun...dar subiectul e vast. Asa ca voi contribui cu o-ntrebare: ce sugestie faceti pentru touring-enduro? Pentru un pret bun eu am luat in considerare geaca+pantaloni cu bretele TCM(in majoritatea TCMurilor din tara) 500 ron, ghete...si aici sunt discutii funtie de fiecare...la fel si restul pieselor...

Intr-un cuvant astept pareri, sfaturi...

 

Cam târziu cu raspunsul, dar poate mai sint si altii interesati de subiect:

Nu prea exista protectii universale, protectiile de enduro sunt protectii hard, gindite in principiu pentru cazaturi la viteze relativ mici pe corpuri ascutite, contondente, si sint proiectate ca sa scapi pe cit posibil fara fracturi de coloana sau o creanga trecuta prin genunchi in padure.

Touring-ul presupune asfalt, raschetarea cu viteza de o supragata zgrumturoasa, deci protectiile sint mai moi pentru a absorbi socul si a-l distibuii pe o suprafata cat mai mare, plus ca materialul din care sint facute hainele care inglobeaza protectiile este unul rezistent la uzura data de frecarea cu asfaltul.

Hope it help's!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu am gasit pe niciun topic cat ar costa un echipament full, adica casca,ghetele,manusi,protectii,geaca etc. asa ca m-am gandit sa postez aici. Pe mine ma intereseaza cam tot, deoarece incepator fiind vreau sa am tot echipamentul ca sa fiu protejat din cap pana in picioare.

Nu ma pricep ce firme/branduri sunt bune , asa ca va rog ajutati-ma.

 

PS1 : Sa se potriveasca cu motorul : YAMAHA R125 :unsure:.

PS2 : Am ~ 1.86 m si 70 kg .

 

Multumesc.

Editat de sirAdrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut.Nou pe forum, si poate din pct unora de vedere nou si pe sosele.Nu vreau sa imi sariti in cap.Am 8000km facuti in Bucuresti pe scuter in interes de servici, intr-un an de zile.Am atestat din prima zi cand am iesit pe sosele.Respect regulile la fel ca orice motociclist sau sofer.Din placerea de a merge, am facut si Bucuresti-Brasov tot pe scuter, in doua persoane, fara probleme, fara sa primesc vreun claxon.Echipament iarasi, aproape complet.Casca intotdeauna full-face, genunchiere cotiere, manusi carbon.La semafor mai oprea cate un polizor luat din supermarket in tricou si eram luat la misto ca parca sunt Robocop.Ei bine costumul de Robocop m-a salvat de 2 ori:)Doua accidente in primii 3000km.Evident vina soferului.Unu a oprit si si-a cerut scuze,mi-a acordat ingrijire.Altul a accelerat si dus a fost.In fine, vineri imi voi luat scuterul meu.Renunt la cel de la firma si echipamentul lor.Imi voi achizitiona o chinezarie, stiu nu e o alegere buna, dar e moftul meu de acum de avea Chopper de 50 cmc.Macar e o firma chinezeasca ce se respecta.Kinroad, am vazut ca au baietii site, acreditari atat ISO ( control al calitatii) cat si EEC( dreptul de a circula pe drumuri publice), vine cu garantie..Dumnezeu stie cat ma tine acum, mie imi place si la banii astia si daca tine 2 ani isi face banii.Acum vin intrebarile pt voi: as vrea sa stiu daca e in regula casca care mi-am dorit-o din totdeauna,sa stiu daca dau banii pe ea sau nu: Caberg 407 custom.Pentru mers pana la colt sau la o parada, targ de motociclisti -- de asemenea un vis de al meu la care mi-a fost rusine sa particip ca scuterist 100%(macar acum arata cadru altfel)-- o sa imi achizitionez si un braincap frumos inflacarat sau unu dintre acestea custom made: Custom Braincaps. De asemenea ma intereseaza sa stiu daca gasesc protectii pt solduri, oasele bazinului..Deoarece la ambele accidente am cazut intr-o parte fix pe osul proeminent de am mers schiopatand 3-4 zile si rosu si umflat.Genunchiere/cotiere nu ar trebui sa imi faca probleme la alegere...Protectiile de coloana...isi au rostul?De pe un chopper care nu o sa prinda mai mult de 70-80km, ar trebui purtata si o protectie de coloana? Manusi de asemenea am in toata casa...de enduro, de chopper piele, piele intoarsa, carbon, plastic, burete ...Nu e bai:)...Iar bocanci am gandesc ca cei care ii am ( clasa industriala-bot de kevlar) inalti si rezistenti la orice nu sunt o problema.In speranta ca nu ma veti considera un polizor, macar sa stiti ca sunt un polizor cu suflet si prudenta de motociclist.Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Revin pe topic...

 

M-am gandit la urmatoarele:

 

Manusi: alpinestars SP-2

Echipament piele: Probiker PRX-4 2p

Cizme: VERTIGO (912 RON) / VERTIGO AIR (912 LEI) [Ce cizme sa aleg dintre cele doua ?]

Casca: din pacate nu m-am hotarat, nu stiu ce sa aleg.:laugh: Va rog sa ma ajutati.

 

Mai trebuie sa iau protectii pt tibie, genunchi?

 

Motocicleta pe care o voi achizitiona va fi o vitezana (SS). (dar doar anul viitor, prin martie).

In mare vreau sa stiu daca echipamentul de mai sus este bun(unde nu stiu, va rog sa ma ajutati cu sfaturi), deoarece vreau sa imi fac un calcul sa vad cat ma costa totul...poate le iau la iarna, deoarece vor fi mai ieftine.

Editat de sirAdrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...