Sari la conținut

UTILAJ PT INDOIT TEAVA....


Neamtu
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa fac neste coturi de inox si tobe de esapament pt. nipru. Inox am gasit in Tirgoviste la Italinox (vind teava numai la bucati de min. 6m si bara la kil- nu mai putin de 1m).

Intrebarea care este: cine stie unde se poate indoi teava fara sa faca, cute? (Buc., Ploiesti, Tirgoviste?) ha? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru a nu face cute, teava se indoaie cu un cleste special cu role. Incearca intai la cei de la gaze. Daca esti din Targoviste, incearca sub podul de la iesirea spre Fieni.

Eu imi construiesc acum un asfel de utilaj de indoit teava, dar deocamdata nu pot sa indoi decat teava de jumate si de un tol. Dar asta abia peste o saptamana.

O sa fac o schita si o sa o pun pe forum, poate mai vor si altii sa-si faca.

Caut o schita de banc pe care se construiesc cadruri de motocicleta. Cred ca Basty avea un astfel de banc.

Oricum, daca reusesc sa aflu ceva referitor la teava, te anunt. Da-mi diametrul si un numar de telefon unde te gasesc.

Al meu e 0741187989. Ma numesc Boieru' si fac parte cu mandrie din "Silver Pistons Ploiesti", si vreau sa salut toti Fratii din Targoviste (in special pe Geo) si sa va invity pe toti la Motorrock.

 

P.S. Roby, daca stii vreo schita de banc da-mi te rog un mail.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la orice firma care face balustrade de inox. Aia le indoaie, taie si le sudeaza de zici ca sunt dintr-o bucata. Si le ies toate formele.

Tot aia de la care cumperi inox ii stiu si pe astia, ca doar le furnizeaza materie prima :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi si mie cum vine faza cu bila, pentru ca vreau sa fac un dispozitiv de indoit, deja e facut in proportie de 80 %, m-am inspirat dupa unul vazut la o firma de fier forjat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daca faci sistemul de indoit cu role este foarte bun.....dar inainte de a indoii teava baga nisip in teava taseaza bine nisipul si punei cite un dop in fiecare capat si nu se indoiae sigur.....rolele trebuie sa fie exact pe dimensiunea tevii...altfel daca rolele is un pic mai mari ,risti sati faca cute.....vorbeste cu BONO de la cluj el are o masinarie de indoit teava :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BOIERULE uite aici linkul cu mecanismul de indoit tevi foarte practic de facut ai nevoie de un cric hidraulic de masina si este ideala pt indoit tevile pt cadru si ghidoane

http://www.blindchickenracing.com/Tools/Tu...ubingbender.htm

am sati pun niste poze sa vezi despre ce este vorba :lol:

merita sa faci mecanismul asta este foarte prctic :lol:

post-24-1114092229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

de pe ebay germania pret excelent pt masina asta de indoit teava 89 euro pret fix

http://cgi.ebay.de/Rohrbiegegeraet-12-Tonn...oQQcmdZViewItem

care sunteti interesati firma asta nu trimite doar in germania, dar daca aveti pe cineva in germanya se poate trimite la el si vio trimite el in ro

 

salut :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu imi construiesc acum un asfel de utilaj de indoit teava, dar deocamdata nu pot sa indoi decat teava de jumate si de un tol. Dar asta abia peste o saptamana.

O sa fac o schita si o sa o pun pe forum, poate mai vor si altii sa-si faca.

Caut o schita de banc pe care se construiesc cadruri de motocicleta. Cred ca Basty avea un astfel de banc.

 

 

Salut Boiere daca faci si tu schita pentru tube benderul cu role pe care il construiesti te rog foarte mult sa o pui si pe forum :finger: . Ma chinui de ceva vreme cu dimensiunile rolelor, mai exact cea dupa care se indoaie teava caci diametrul ei da raza de curbura

 

Si inca o intrebare : Teava din care se confectioneaza cadrul ce diametre exterior/interior are ?(am auzit ca ar fi ceva de 3/4 " dar nu stiu sigur)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Boiere daca faci si tu schita pentru tube benderul cu role pe care il construiesti te rog foarte mult sa o pui si pe forum :finger: . Ma chinui de ceva vreme cu dimensiunile rolelor, mai exact cea dupa care se indoaie teava caci diametrul ei da raza de curbura

Si inca o intrebare : Teava din care se confectioneaza cadrul ce diametre exterior/interior are ?(am auzit ca ar fi ceva de 3/4 " dar nu stiu sigur)

.---Rola dupa care se indoaie teava,poate avea dimensiuni variate,depinde ce raza vrei tu sai dai la teva....

----Teava pt cadru la fel poate fii de dimensiuni diferite si la un cadru normal se folosesc cam doua grosimi de tevi,bineinteles ca depinde si de ce cadru vrei sa faci...

---- Cea mai buna teava pt cadre este teava de gaz ADICA TEAVA TRASA (NU SUDATA) teva de gaz este groasa in carne si este cea mai buna teva care se poate folosii la cadre la noi in tara....

 

CE gen de masina de indoit vrei sa faci??

---cea manuala sau cea hidraulica??????

---pt ca la fiecare sistemul de fabricare e diferit...si la fiecare ai nevoie de difeite chestii....

Incearca si studiaza linkurile din acest topic,iti vor fii de mare folos...sa stii cam ce model de masina vrei sa faci si care ar fii cea mai practica....spre exemlu cea din poza asta atasata de mine este una din cele mai bune pt indire si destul de simplu de facut......

salut roby ;)

post-66-1140124244_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...