Jump to content

Photo

Inmatriculare Motor Din Germania

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 panicos

panicos

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 18 posts

Posted 05 January 2008 - 08:00 PM

Salautare.Am achizitionat recent o motocicleta din germania, radiata (adusa de cineva). Actele care le posed sunt contractul vanzare cumparare si niste foi pe care scrie FAHRZEUGBRIEF si FAHRZEUGSCHEIN.Ma poate lamuri cineva ce inseamna exact acele foi si apoi mai important pasii exacti care trebuie sa i urmez pentru a o inmatricula? mersi

#2 cocosound

cocosound

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 179 posts
  • Numar: IN - ** 4
  • Club: ******************

Posted 05 January 2008 - 08:28 PM

Salautare.Am achizitionat recent o motocicleta din germania, radiata (adusa de cineva). Actele care le posed sunt contractul vanzare cumparare si niste foi pe care scrie FAHRZEUGBRIEF si FAHRZEUGSCHEIN.Ma poate lamuri cineva ce inseamna exact acele foi si apoi mai important pasii exacti care trebuie sa i urmez pentru a o inmatricula? mersi

Fahrzeugbrief = Cartea de Identitate
Fahrzeugschein = Talonul

ce este de facut nu stiu exact, din cate am auzit trebuie mers prima data la RAR pt Identificare, Serii, acte.etc

#3 stoeanp

stoeanp

scorpeonul

• Super Membru
  • PipPip
  • 887 posts
  • Moto: Honda VT600C Shadow
  • Numar: VS-76-SPG
  • Club: lonely rider

Posted 05 January 2008 - 11:33 PM

mergi mai intai sa-ti traduci actele din germania si apoi le legalizezi la notar. apoi mergi la RAR (bineinteles cu motoreta), acolo completezi ceva acte si in aceeasi zi ti se da cartea de indentitate. odata cu ea ai facute ITP si identificare si omologare. dupa aia mergi la politie pt certificatul de inmatriculare si numar. cam asta e.
BORN TO RIDE

#4 mh1

mh1

Audaces fortuna juvat!

• Membru
  • Pip
  • 441 posts
  • Moto: VX 800
  • Numar: BH 11 EXD

Posted 05 January 2008 - 11:52 PM

mergi mai intai sa-ti traduci actele din germania si apoi le legalizezi la notar. apoi mergi la RAR (bineinteles cu motoreta), acolo completezi ceva acte si in aceeasi zi ti se da cartea de indentitate. odata cu ea ai facute ITP si identificare si omologare. dupa aia mergi la politie pt certificatul de inmatriculare si numar. cam asta e.

acum 2 sapt am inmatriculat motor adus din Italia. NU mai trebuie traducere legalizata la nimic. Dai banii de pomana!!!
Dar... din acte trebuie sa reiasa ca motorul a fost radiat in tara de unde a fost importat.(Nu stiu cum este asta pe actele de Germania,pe cele de Italia scria mare si lat)
In rest doar la RAR,unde platesti 230 lei adica id, omologare si CIV. (ITP pe 2 ani)

Apoi mergi la Primarie la impozite si platesti, iti faci RCA (aprox 130 lei pe 6 luni), taxele la CEC si Politie (aprox 100lei) si ...felicitari ai motor inmatriculat.

Elvis is dead! ....and I don't feel good.

In memoriam TAZ

#5 Petru Moldovan

Petru Moldovan

Expert

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,070 posts
  • Interests:Motoare si rock&roll
  • Moto: Kawasaki EL250B, Peugeot QM50QT-8
  • Numar: B68RLA, B3-01437

Posted 06 January 2008 - 12:11 AM

acum 2 sapt am inmatriculat motor adus din Italia. NU mai trebuie traducere legalizata la nimic. Dai banii de pomana!!!
Dar... din acte trebuie sa reiasa ca motorul a fost radiat in tara de unde a fost importat.(Nu stiu cum este asta pe actele de Germania,pe cele de Italia scria mare si lat)
In rest doar la RAR,unde platesti 230 lei adica id, omologare si CIV. (ITP pe 2 ani)

Apoi mergi la Primarie la impozite si platesti, iti faci RCA (aprox 130 lei pe 6 luni), taxele la CEC si Politie (aprox 100lei) si ...felicitari ai motor inmatriculat.

Daca nu ai remorca traseul difera un pic:
- Mergi intai la asigurari si iti iei RCA pentru 30 de zile fara foaie verde;
- Platesti ceva taxe de numar rosu la biroul de taxe locale si/sau la CEC;
- Mergi la inmatriculari unde platesti numerele rosii (2 bucati, format de basculanta) la circa 40RON si le obtii pe loc;
- Te urci pe motor si mergi la RAR unde pentru circa 220RON obtii identificare, ITP si carte de identitate;
- Mergi din nou la biroul de taxe locale unde ti se face inmatricularea bazata pe o copie de pe cartea de identitate (mai dai niste bani), unde mai dai niste bani si eventual iti platesti si taxa pe tot anul (eu la sub 250cc am de platit 17RON/an);
- Cu certificatul de inmatriculare de la fisc, dupa ce mai dai niste bani la CEC, mergi din nou la inmatriculari unde dai pe loc banii pentru numarul definitiv, si pe asta il primesti dupa 2-3 zile.
Cel putin in Bucuresti gasesti toate informatiile pe un avizier la biroul de inmatriculari.

Mie mi-au cerut - pe langa certificatul de radiere pe care l-am dus si tradus - o declaratie pe proprie raspundere ca motorul a fost adus in tara cu masina avand numarul de inmatriculare xyz; Initial mi-au cerut si o copie dupa talonul masinii respective, si dupa ce l-am obtinut pe fax a doua zi alt functionar mi-a spus ca respectiva copie nu-i trebuie, ci doar declaratia mea ca motorul a ajuns transportat in duba cutare.

Pe de alta parte si mie la fisc mi-au primit cu placere o copie dupa traducerea contractului de vanzare-cumparare, chit ca originalul era o hartie stupida fara nici o stampila sau ceva...
Permisul de conducere nu te face mare motociclist dar garanteaza macar 3 lucruri: 1) ca stii cat de cat legislatia rutiera; 2) ca ai cat de cat habar despre cum se folosesc ghidonul, schimbatorul de viteza, ambreiajul si franele; 3) ca in principiu nu prea ai mentalitate de infractor (contraexemplu aci unde un bou cu A a calcat cu masina niste participanti la o cursa moto). Eu apreciez cel mai mult ultimul punct, ca asta e un mod de gandire care greu mai poate fi schimbat dupa 16 ani.

S-a introdus cumva in invatamantul politehnic romanesc specializarea "Prelucrarea omului prin aschiere" si nu sunt eu la curent? Ca vad ca exista din ce in ce mai multi experti in domeniul asta, si utilajele lor cele mai performante par sa fie masinile si motocicletele...

Pentru cei interesati lanturi de iarna pentru motociclete se gasesc aici.

Nu va lasati intimidati de faptul ca in dreptul profilului unui utilizator ca mine scrie "moderator", eu sunt dispus sa cedez intr-o dicutie unde se aduc argumente rezonabile. Dar sa fie discutie si nu balacareala si sa fie argumente si nu injuraturi si in general discutia sa fie rezonabila...

#6 22iulian

22iulian

Aventurier

• Super Membru
  • PipPip
  • 814 posts
  • Moto: BMW 1200 GSAdv.
  • Numar: PH 22 GSA

Posted 13 January 2008 - 09:15 PM

Fiscul te ia in evidenta si platesti impozit de la data contractului de vanzare-cumparare si nu de la data inmatricularii.

Cat despre numere provizorii...e mai ieftin sa inchiriezi (sau cauti un prieten) un papuc ceva ca s-o duci la RAR.
Vezi sa nu-i lasi pe nesimtitii aia de la RAR sa se urce pe ea....

La politie sa ai toate actele la tine , sa nu stai la coada de 2x.

S-o stapanesti sanatos si cu multi Km

#7 crazvy

crazvy

Cer senin ;)

• Super Membru
  • PipPip
  • 793 posts
  • Interests:m-am vindecat de BMW-uri, nu mai iau
  • Moto: F650GS
  • Numar: RAZ
  • Club: inca nu am

Posted 13 January 2008 - 09:54 PM

la BCR e vreo 90 de lei RCA-ul
e cel mai ieftin din cite am vazut pe net
sa ai noroc cu ea :wink:

pinioane Africa Twin, tankbag, pantaloni vara, piese YBR125
www.okazii.ro/catalog?user_list=crazvy

Istoric moto.jpg

#8 iuliano

iuliano

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 430 posts
  • Interests:ce este placut si frumos
  • Moto: au fost!

Posted 13 January 2008 - 11:09 PM

sa ai noroc cu ea :P

si sunt cei mai neseriosi dintre toti astia de la BCR, fara greseala spun ca sunt imbecili si nesimtiti, prietenii stiu de ce! ... :wink:

***COMBINEZON ALPINESTARS ONE PIECE MX-1 RACING FULL ,NOU MARIMEA 54 - 2200 RON;  GEACA ALPINESTARS MX-1 PUTIN FOLOSITA CAM 1000KM 250  EURO, MANUSI ICON TMAX LONG 60 EURO TEL:0760.717.620! ***

#9 zsak

zsak

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 222 posts
  • Moto: Honda Transalp 650
  • Numar: MS
  • Club: -

Posted 14 January 2008 - 08:48 AM

La ARDAF , in decembrie 27 asigurarea am facut-o cu 66 lei pe 6 luni . Incearca poate mai au promotia .

Nici la noi (tg. mures) nu terbuie legalizata contractul de vanzare-cumparare , Traducerea cu o stapila de la traducatorul autorizat terbuie numai la Primarie.
Taxele : RAR : 211 lei
Taxa inmatriculare : 26 lei
Taxa talon : 30 lei
Taxa Primarie : 5 lei
Taxa numere (politie) : 17 lei
Asigurare : X

Aveti grija ca sa nu depasiti o luna , inainte sa mergeti la Primarie pt. ca amenda e 25 lei daca depasiti termenul de o luna de la data semnarii contractului de vanzare-cumpare (propria experienta :wink: )

#10 MotoRocker

MotoRocker

MOTORHEAD

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,656 posts
  • Moto: Bandit 600N
  • Numar: DAC
  • Club: Wasn't Born to Follow

Posted 14 January 2008 - 01:39 PM

sa ai noroc cu ea :wink:

cel mai ieftin e ARDAF

pe 17 dec am dat ~130 lei/an la moto.
pe 2 ianuarie...~100 lei/6 luni la cazan (1400 cc)

Cumpar dB Killer/ silencer / baffle / amortizor de zgomot pt Leo Vince SBK (dati mesaj)

Born to lose, live to win!

#11 crazvy

crazvy

Cer senin ;)

• Super Membru
  • PipPip
  • 793 posts
  • Interests:m-am vindecat de BMW-uri, nu mai iau
  • Moto: F650GS
  • Numar: RAZ
  • Club: inca nu am

Posted 14 January 2008 - 05:57 PM

si sunt cei mai neseriosi dintre toti astia de la BCR, fara greseala spun ca sunt imbecili si nesimtiti, prietenii stiu de ce! ... :wink:

si?
o sa aiba treaba cu ei cei pe care ii lovesti, nu tu..

pinioane Africa Twin, tankbag, pantaloni vara, piese YBR125
www.okazii.ro/catalog?user_list=crazvy

Istoric moto.jpg

#12 pika

pika

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts

Posted 06 April 2008 - 08:20 PM

Daca nu ai remorca traseul difera un pic:
- Mergi intai la asigurari si iti iei RCA pentru 30 de zile fara foaie verde;
- Platesti ceva taxe de numar rosu la biroul de taxe locale si/sau la CEC;
- Mergi la inmatriculari unde platesti numerele rosii (2 bucati, format de basculanta) la circa 40RON si le obtii pe loc;
- Te urci pe motor si mergi la RAR unde pentru circa 220RON obtii identificare, ITP si carte de identitate;
- Mergi din nou la biroul de taxe locale unde ti se face inmatricularea bazata pe o copie de pe cartea de identitate (mai dai niste bani), unde mai dai niste bani si eventual iti platesti si taxa pe tot anul (eu la sub 250cc am de platit 17RON/an);
- Cu certificatul de inmatriculare de la fisc, dupa ce mai dai niste bani la CEC, mergi din nou la inmatriculari unde dai pe loc banii pentru numarul definitiv, si pe asta il primesti dupa 2-3 zile.
Cel putin in Bucuresti gasesti toate informatiile pe un avizier la biroul de inmatriculari.

Mie mi-au cerut - pe langa certificatul de radiere pe care l-am dus si tradus - o declaratie pe proprie raspundere ca motorul a fost adus in tara cu masina avand numarul de inmatriculare xyz; Initial mi-au cerut si o copie dupa talonul masinii respective, si dupa ce l-am obtinut pe fax a doua zi alt functionar mi-a spus ca respectiva copie nu-i trebuie, ci doar declaratia mea ca motorul a ajuns transportat in duba cutare.

Pe de alta parte si mie la fisc mi-au primit cu placere o copie dupa traducerea contractului de vanzare-cumparare, chit ca originalul era o hartie stupida fara nici o stampila sau ceva...

Salut.

Esti tare, din cat am cautat nimeni nu a pus problema daca ai sau nu remorca.Multumesc pentru raspuns.

Intrebare: Daca faci RCA pe un an pentru numere provizorii poti sa o folosesti si la imatriculare?

Multumesc.

#13 Adam

Adam

Motociclist fals

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,605 posts

Posted 07 April 2008 - 08:07 AM

Da, cere sa-ti faca RCA-ul pe serie de sasiu si ramane valabil.

#14 Ovii

Ovii

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 711 posts
  • Moto: R6 '08
  • Numar: Tm 66 YZF
  • Club: Ghiroda racing team

Posted 07 April 2008 - 12:04 PM

trebe sigur numarul remorcii..sau cu ce ai adus-o..si declaratie pe proprie raspundere. la timisoara a trebuit si traducere legalizata..depinde si de functionaru de la ghiseu daca are chef sa te puna pe drumuri.eo am avut numar retinut si m-a pus sa mai platesc o taxa de numere,pt. ce nu stiam..si cand m-am dus sa ridic talonu si cartea..mi-a mai dat o tablita de inamtriculare..acuma..am 2..pun si in fatza..politia-siguranta si incredere..oirunde oriccand!! :burnout:
,,Pe net esti cine vrei"

Dezmembrez 2 yamaha r6 model 99-02.
link
Dezmembrez Yamaha R1 2002-2003.link
Faruri,carenaje,scarite Honda 600rr 2003-2006.link
Dezmembrez gsxr 600 K1. Orice piesa disponibila.Potriviri si pe k2,k3.link

Dezmembrez gsf 250 bandit,orice piesa,posibile potriviri si la alte modele
:poze

Dezmembrez 2 suzuki gsxr 600 srad.Orice piesa.Anii 96-2000.link
Dezmembrez Honda vtr1000 firestorm.Orice piesa:link

#15 Mihai S.

Mihai S.

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts
  • Moto: Intruder Volusia
  • Numar: DJ-09-FHA
  • Club: niciunul

Posted 24 May 2009 - 02:31 PM

Salut!
Am adus de curand un motor din Germania fara sa-l radiez acolo. Are un fel de numere provizorii, (nu sunt rosii) WIL-GG51(03/11). Aveti idee daca trebuie sa-l radiez de acolo inainte sa-l inmatriculez aici, unii spun ca da ... altii ca nu.

#16 khazar

khazar

What the fuck? ke na yo?

• Membru
  • Pip
  • 67 posts
  • Moto: Suzuki GS500 '95

Posted 24 May 2009 - 07:29 PM

Trebuie radiat din germania inainte sa-l poti inmatricula aici.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users