Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atentie la pret (un procent din valoare de catalog) acum doi ani am avut 7,5%, anul trectul mi-au cerut 15%, motivand ca au fost foarte multe incidente cu moto si rsicurile sunt mari (Omniasig).

Atentie si la franshiza (la dauna totala si furt total) :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o fina care lucreaza la Asirom shi se poate face casco la motoare mai vechi.

 

1. Nu exista franshiza la furt sau dauna totala

2. La gpz 500s din 92 costa cam 18 eur/luna

 

Mie personal mi se pare mult dar cand ai un motor mai suparat shi ti-l fura itzi pare rau ca nu ai dat banii astia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, dar nu ti au spus cat te costa, nu? :grinbandit:

Evident ca am intrebat si cat costa. Preturile sunt destul de mari dar baiatul se vaita ca nu-i face nimeni Casco, nu ca i-ar fi cerut cineva prea mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ARDAF - eu am acum al doilea an la ei...din ?pacate?. Astia sunt atat de ****** incat mi-au luat valoarea motocicletei de unde credeti? Nu, nu din catalog (ce e aia???), nu, nici dintr-o lista....de pe WWW.MOBILE.DE! Noroc ca erau niste motoare care se vindeau MULT PESTE pretul pietei, puse culmea, cu o zi inainte (se uita la pret, nu la vanzator/data) :D, asa ca media calculata de ei...a fost cam ?ireala?. Oricum era ireal de mica, daca nu puneam eu motoarele alea ca sa devina ireal...de mare. S-a mirat fatutza, cum de crescut valoarea asigurata de la un altul...dar "catalogul" trebuie respectat. Long live Romania and people who trust the internet!

 

Ideea este ca ai putea sa fi atent cand iti vor evalua jucaria, ca e "normal" ei sa incerce sa te convinga sa faci contract pe despagubiri care vor acoperi, daca ai noroc jumatate din valoarea totala (reala)

Bafta, si vezi daca au catalog inainte :D

Editat de duke_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare

am si eu o intrebare: se poate face full casco pe sezon? 3-4 luni sa zicem (daca problema a mai fost pusa pe aici pe undeva eu nu am gasit-o)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potzi face casco cu plata primei de asigurare in 4 transhe dupa care in momentul in care nu plateshti o prima de asigurare politza se anuleaza. Plateshti, trece sezonul, nu mai plateshti shi la anul faci din nou ( dar la alta firma de asigurari)

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Care ati facut asigurari casco si puteti povesti despre ele.

Unde sa facem asigurari CASCO, unde sa nu facem, cum sa le facem.

Care sunt avantajoase si care nu. Laudati sau injurati! ricky.gif

 

 

cred ca asa este bine admin ...ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am vb cu 3 firme de asigurari CASCO pt motoare si am primit urmatoarele oferte. dintre ele am ales 2 care erau acceptabile dpdv financiar.

 

Asigurarea este calculata pe perioada de 1an de zile dar eu vreau doar pe 6 luni, deci o sa platesc in rate asigurarea si dupa 6 luni nu mai platesc.

 

motorul un bmw f 650 gs din 2001

 

 

 

Asiban

 

valoarea asigurata : 4247 euro

prima casco : 297 euro/an

franciza: - in caz de furt sau dauna totala 20%

- in caz de dauna partiala sau furt partial 5%

 

 

Astra

 

valoarea asigurata : 3475 euro

prima casco : 309 euro/an

franciza: - in caz de furt sau dauna totala 20%

- in caz de dauna partiala sau furt partial 2%

 

 

 

ce sa aleg dintre aceste doua oferte. eu vreau sa asigur capra doar pe perioada verii cand o s-o tin in fata blocului si o sa ma plimb cu ea cat tine sezonul. Dupa aia capra sta la loc in garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bleah. Franciza. Cauta o societate care nu are franciza (sau macar una care are pe la un 5-6% maxim). De asemenea, uita-te cu foarte mare atentie la daunele/cazurile/exceptiile neacoperite de contract (partea scrisa mic-mic de tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tro5, avem acelasi tip de motor (tot galben)

 

OBIECTUL ASIGURĂRII: motocicleta BMW f650gs 2001

SUMA ASIGURATĂ: 4.275 EUR ;

COTA DE PRIMĂ: 7%

PRIMA DE ASIGURARE 299 EUR;

PRIMA DE ASIGURARE PLATA INTEGRAL : 269 EUR;

FRANÂŞIZE: 5% din suma asigurata, pt dauna partiala, sau furt partial;

20% din suma asigurata, pt dauna totala, sau furt total;

MODALITATEA DE PLATA: integral,sau rate semestriale,trimestriale

PERIOADA DE ASIGURARE: 12 luni.

 

eu am platit 269 eur la asiban

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Saptamana asta fac actele de inmatriculare pentru Hondita mea.

Din ciclul paza buna trece primejdia rea as vrea sa imi fac Casco.

Dintre cei patiti , acccidentati (si inca in viata ) sau cu motoarele furate , ce casa de asigurari mi-ati recomandat.

M-ar interesa ce casa de asigurari e cat de cat cooperanta , si te despagubeste cel mai repede.

 

Tatal meu lucreaza printre altele si pentru Astra si nu mi-a recomandat sa imi fac la ei.

Ma gandeam la Allianz Tiriac - par cei mai profi....dar as vrea sa vad si niste pareri de la oameni care au avut de furca deja cu asigurarile.

 

Va multumesc mult

RideSafe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Saptamana asta fac actele de inmatriculare pentru Hondita mea.

Din ciclul paza buna trece primejdia rea as vrea sa imi fac Casco.

Dintre cei patiti , acccidentati (si inca in viata ) sau cu motoarele furate , ce casa de asigurari mi-ati recomandat.

M-ar interesa ce casa de asigurari e cat de cat cooperanta , si te despagubeste cel mai repede.

 

Tatal meu lucreaza printre altele si pentru Astra si nu mi-a recomandat sa imi fac la ei.

Ma gandeam la Allianz Tiriac - par cei mai profi....dar as vrea sa vad si niste pareri de la oameni care au avut de furca deja cu asigurarile.

 

Va multumesc mult

RideSafe!

 

Crede-ma ca astra nu merita... decat daca te gandesti sa platesti putin pe asigurare, exceptie face cazul in care tatal tau are mia multe asigurari la ei si le poate forta cumva mana sa plateasca cum trebuie. Daca este asa ascultati tatal .. si va fi bine.

Daca nu este asa trebuie sa te pregatesti sufleteste sa platesti destul de mult. In principiu te costa cam 8-9% din valoarea DDP a moturului cu fransize la furt total de 20% iar la avarii paertiale si furt partial de 3-5%. Fransiza, in caz ca nu stii este partea din dauna pe care tu, ca asigurat, o platesti din buzunar - asta pentru a fi atent cu motorul.

 

Daca mai vrei si alte amanunte da-mi un PM

 

Te-as sfatui sa alegi Allianz, dar eu sunt subiectiv. Te mai poti gandi insa si la Asiban si Unita .... dar nu prea mult.

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Allianz Tiriac sunt the best

da, the best, lua'i'ar dreaq! de o saptamana nici nu mai raspunde la telefon agentul care mi'a facut constatarea.. :angryfire:

cand e vorba de dat bani toti o sug si se ascund pe dupa visin.. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, the best, lua'i'ar dreaq! de o saptamana nici nu mai raspunde la telefon agentul care mi'a facut constatarea.. :angryfire:

cand e vorba de dat bani toti o sug si se ascund pe dupa visin.. :angryfire:

 

ce ai patit strunfu' .... da si tu niste amanunte si verific sa vad ce s-a intamplat. da un PM cu seria politei si incerc sa aflu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza sa-mi fac CASCO.

Ziceti si voi din ce stiti de firmele astea de asigurari.

Care-ar fi cea mai folosita de motoristi si in caz de doamne fereste sa nu se murdareasca de maro si sa se faca, ca ploua.

Eu m-am interesat la Carpatica si au franciza de 20% la furt si 0% la avarii.

Problema e ca ei nu mi-o asigura la valoarea normala a ei.

Au ei ceva catoaloage din care-si iau preturile si o subevalueaza. Si nu caut asa ceva. Dau un ban in plus dar macar stiu ca e asigurata la pretul la care am luat-o. Mie mi-au spus ca mi-l asigura la valoare de 2.600, motor pe care eu am dat 4.200. Pretul la CASCO ar fi fost de 130 pe an. As fi dat 200, numai sa stiu ca il am asigurat la banii pe care i-am dat.

Sunt firme care te lasa sa iti asiguri motorul la ce valoare vrei tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am casco la BCR Asigurari, si la masina, si la moto

 

La moto nu am avut evenimente dar la masina gramada.

 

de ex am schimbat de trei ori in cateva luni usa stanga fata.

 

si nu au comentat niciodata si au platit imediat service-ului care mi-au reparat-o.

 

daunele facute pe casco au depasit in fiecare an de doua ori asigurarea, iar ei nu au comentat nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa ii alegi pe cei cu care are service-ul decontare directa ca sa scapi de o parte din chinuri in caz de Doamne fereste.

 

 

Poti sa imi dai un exemplu ?

Allianz Tiriac au aceasta facilitate?

 

Nu prea ma intereseaza cat costa pe luna asigurarea atat timp , cat in caz de "doamne-fereste" nu ma fatzaie astia 6 luni , si imi dau banii dupa un an.

 

Eu sunt cam optimist sau cam rupt de realitate? Ma astept ca in cazul unei trante , o duc la service , iau chitanta si ma astept sa primesc banii , hai sa zicem intr-o luna.

 

am uitat sa mentionez Honditza este din 1994 , model pt piata japoneza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...