Sari la conținut

Scorpa T-ride


Postări Recomandate

'Pe stoc' nu o sa gasesti decat in Franta. Mie mi-a fost adusa de acolo.

Stiu ca e noua... da cand va trebui sa comanzi ceva piese pt ea cum va fi - ma refer la timpul de raspuns - cat de repede o sa le ai. Am vazut ca au pe site manualul de utilizator si "parts manual". Cred ca de as avea destui bani, mi-as lua si io una (greutatea asta, ce sa-i faci) insa trebuie sa analizez bine situatia, sa vad daca merita efortul financiar. Pana acum ma gandeam numai la second-uri, dar imi surade ideea uneia noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Piesele la TRide se pot impartii in doua grupe: Yamaha si Scorpa. Motorul in sine fiind de WRF, piese si consumabile pentru el poti lua direct de WRF (care sunt evident mai usor de obtinut). Partea de Scorpa e mai complicata insa. Scorpa e o firma mica (am inteles ca au vreo 30 de angajati, deci nu sunt in aceeasi liga cu KTM, Yamaha, etc) iar reprezentate nu are prea multe. Din cate am inteles, insa, se pot comanda piese direct de la ei din Franta; eu inca n-am avut nevoie, deci n-am inca detalii.

 

@alesckool: Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine; aveam de gand sa-mi iau un WRF second, insa in final diferenta de 15 kg intre un WRF si un TRide m-a convins sa fac un efort si sa o iau pe cea din urma. Oricum, daca esti dispus sa astepti, vor incepe sa apara si seconduri. Din cate am vazut, cei de la Scorpa oricum isi lichideaza in general parcul de presa pe la sfarsitul anului, deci poti gasi chiar la ei una second la pret foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, am vb si io cu baietii de la scorpa cand am fost in Paris, comunicative, imi spuneau ca sunt niste pitici....fata de alde Yamaha, sunt infintati de un fost campion care a vrut sa isi faca ceva pe placul sufletului sau.Personal mam benoclat la 250 de 4 timpi cu kit de long ride...mama ce frumusete si poti alege intre furcile marzzochi si paioli, se customizeaza la greu, ei spuneau asa, vino la noi si gasim solutii.....super tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!!! Am fost, am vazut, am probat (putin cei drept), m-am indragostit. Mica si usora iti arata ca poate sa faca tot cei ceri, mai ales daca o si setezi ca atare. Deci va zic ca io m-am saturat sa merg in padure si sa ma lase balta, si sa tot repar la ele second-uri. Deci:

- nu am cantarit-o, dar pare ca e o bicicleta (foarte important) :unsure:

- stau pe sa si ajung cu picioarele jos (important)

- are putere cat cuprinde:40CAI (doar e wr de la yamaha)

- suspensii foarte bune

- un speedometer mare cu tot ce vrei pe el

- intretinerea e destul de ieftina si piese pt motor gasesti repede (pt restul direct de la ei din franta)

- pretul.... asta e, ca doar e noua, dar zic ca merita.

Doar un credit ma desparte de ea. Sper sa rezolv repede problema si pe dealuri (si pe drumuri ca de luni vine si cat A)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are putere cat cuprinde:40CAI (doar e wr de la yamaha)

 

Nu cred ca are chiar 40 (desi n-am verificat, bineinteles). Chiar si modata va avea putere mai mica decat un WRF datorita carburatorului de trial. Insa puterea e axata mai spre regimurile joase, ceea ce eu consider un plus.

 

 

suspensii foarte bune

 

Acum sincer, un WRF sau EXC cu suspensii de enduro sta mai bine la capitolul asta. La TRide au fost puse niste suspensii mai micute pentru a reduce din greutate. Sunt OK, insa nu au cursa, sensibilitatea sau rezistenta unor furci mai serioase.

 

 

un speedometer mare cu tot ce vrei pe el

 

Nu chiar tot ce vrei. Eu, cel putin, as fi vrut un indicator de neutru, iar TRide-ul n-are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu impresia sau t-rideul are turometru ?

Da are... pe speedometrul ala digital arata si turatia. Seamana cu asta: http://www.babbittsonline.com/pages/catalo...puter-kits.aspx. Daca intri pe http://www.scorpa.fr/uploads/motos/user/Us...20250F%2008.pdf ai sa vezi manualul de utilizator de la t-ride si acolo arata si o poza cu speedometrul si detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sincer, un WRF sau EXC cu suspensii de enduro sta mai bine la capitolul asta. La TRide au fost puse niste suspensii mai micute pentru a reduce din greutate. Sunt OK, insa nu au cursa, sensibilitatea sau rezistenta unor furci mai serioase.

 

eu am avut si exc si wr..... sincer supensiile alea is mai mult pt sarituri .... personal nu gust o suspensie asa tare .... pe bolovani sau extrem e mult mai comoda scorpa.....

Editat de andreigin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partial de acord cu potrivirea suspensiei.totusi, pentru o motocicleta care se poata face bine si padure, si soft enduro si hard enduro, toate astea in ritm alert sau lent, o susensie moale nu mai e asa de buna.pe zone tehnice de viteza mica pierde teren, insa recupereaza pe ansamblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca mai totul la TRide a fost gandit pentru viteza scazuta. Suspensiile se comporta intr-adevar foarte bine la mers incet; la mers mai tare, insa, nu mai au un raspuns potrivit. Pe mine personal nu ma deranjeaza asta, insa pot sa-mi imaginez ca i-ar deranja pe unii care ar vrea sa o foloseasca la competitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi aste e... pe campie unde sincer nu e nici un fun sa-i dai in gura ( oricine poate) io stau ultimul .... si cand vine "groaznic" recuperez....... :disappointed: pe mine nu ma intereseaza sa merg mult si fara rost... scurt si concentrat ..... mie imi plac partile tehnice ( urcari si coborari ) mii egal daca pe loc drept am un avantaj si pot merge k 20 km/h mai tare daca in momentul in care dau de greu suspensia tare are NUMAI DEZAVANTAJE.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mii egal daca pe loc drept am un avantaj si pot merge k 20 km/h mai tare daca in momentul in care dau de greu suspensia tare are NUMAI DEZAVANTAJE.....

 

aici si eu sunt de acord cu Andrei. Eu merg cu suspensia f moale la KTM tocmai pentru asta - sa stea mult mai bine in zonele tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am dat pe t-ride'ul lui someone_else si fost "WOW!!!!". Trecerea de pe 2t pe 4t si de la vaca de 135kg la aia micuta de o 100 si putin o fost interesanta. Obijnuit cu turatia la 2t si cu umblatul ceva mai mult cu ambreajul "mi-am prins degetele primele 5 minute", dar dupa care a fost mult mai bine. Putere are intradevar la turatie mica si un cuplu bunicel fata de ce calaresc de obicei si de greutate nici nu pot vorbi, am plecato bine de tot si nici nu se simte greutatea. Sa nu mai vorbesc ca am urcat pe o panta destul de urata, care cu dt'u nici nu m-as fi gandit si nici nam simtit nimica(suspensii foarte bune pt asa ceva), iar motorul ma scos foarte rapid de acolo.

Probabil intr-o competitie ar pierde teren pe portiunile mai rapide, dar pe cele tehnice, fiind o motocicleta cu trasaturi de trial in ea, ar trece foarte usor.

 

Daca nu as cauta un dual-sport/adventure asta ar fi motocicleta perfecta cel putin pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Eu nu prea schimb vitezele cand stau in picioare, deci faptul ca e mai departe e un lucru bun pentru mine: nu-l ating din greseala la zgaltaieli.

 

cum adica nu schimbi vitezele cand stai in picioare? cum faci enduro?

Asta e o motocicleta facuta sa stai in picioare pe ea 99% din timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sunt f hotarat sa-mi iau.

 

400 exc meu e prea mare pt mine.

 

E cineva in Romania care are una? As vrea sa vad cum stau pe ea.

 

aveti ideea care e cea mai rapida si usoare metoda sa achizitionez una?

 

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...