Jump to content

Photo

Totul despre ACTE SI INMATRICULARE

act proprietate IT digital inmatriculare RAR acte yamaha italia CIV Grivita

• Please log in to reply
3885 replies to this topic

#3881 MirceaB

MirceaB

ciocoflender-incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,683 posts
  • Moto: Nu
  • Numar: HD11ETV
  • Club: Corvin Riders

Posted 13 July 2017 - 11:26 AM

Singura variantă este sa-ti iei numere provizorii din germania.

Am specificat, motocicleta este in Franta. Nu vad legatura cu Germania.

legat de transportul cu camion / platforma, poate ai timpul fizic sa postezi pe forum un anunt. sunt cativa aici care ofera serviciul respectiv.

O sa incerc sa postez anunt pentru transport. Multumesc de sfat. Ma gandeam totusi ca exista o varianta de a pleca cu ea pe roti in Romania. Ma intreb daca nu o sa fie probleme pe la granita, avand in vedere ca un eventual transportator duce o motocicleta care nu este a lui, iar proprietarul nu este prezent.

SONORIZARI PENTRU NUNTI SI ALTE EVENIMENTE DIN VIATA TA !
ASIGURARI RCA,CASCO, DE CALATORIE IN STRAINATATE,LOCUINTE,BUNURI... INFO LA 0744-529189

DEVA, CLADIRE IPH, ETAJ 2, CAMERA 210.

#3882 razvano

razvano

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 166 posts
  • Moto: Honda CRF 250X , Yamaha XT660Z

Posted 16 July 2017 - 12:15 PM

Imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac eu ca vanzator? Motocicleta este inmatriculata in Romania. Nu mi-e clar daca mai trebuie sau nu sa solicit sa mi se elibereze certificat fiscal. Pe site-ul administratiei sector 1 (sunt din Bucuresti) am gasit ceva si din asta reiese ca totul se face in baza CVC. Tot din text, nu stiu ce este acel cod unic de inregistrare, care este solicitat in copie.

"IN CAZUL TRANSFERULUI DE PROPRIETATE A MIJLOACELOR DE TRANSPORT, PRIN UTILIZAREA CONTRACTULUI DE INSTRAINARE-DOBANDIRE, MODEL 2016 ITL-054, NU ESTE NECESAR CERTIFICATUL DE ATESTARE FISCALA (conform ORDIN 1069/1578/114 din 28.07.2016).
-Cartea de identitate a vehiculului (fotocopie);
-Fisa de inmatriculare (original)
-Codul unic de inregistrare (fotocopie);
-Orice alt inscris considerat relevant pentru solutionarea dosarului fiscal;
-Imputernicire si copie de pe actul de identitate, al persoanei delegate sa depuna documentele sus mentionate."

#3883 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,147 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 16 July 2017 - 02:16 PM

Vezi ca lista e pt persoane juridice, cred ca de aia apar cui + imputernicire. Contract v-c, pe ala se pune viza si nu se mai elibereaza cert fiscal.

#3884 RavenBlack

RavenBlack

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 16 posts

Posted Today, 12:06 PM

Buna ziua.

Am dat recent de un motor cu propietar care ofera document fiscal pe numele lui,talon,doar ca pe CIV acesta nu este trecut.

Acesta are contractul in original plus copie de vanzare-cumparare cu fostul propietar,care apare pe CIV la momentul actual.

Ati putea sa ma ajutati cu o lamurire daca se poate inmatricula pe numele meu direct dat fiind faptul ca propietarul actual are fiscal pe numele lui,talon,si contractul vechi cu fostul propietar?

#3885 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,736 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted Today, 02:26 PM

Suna bizar sa apara nume diferite pe talon si civ (eu asta înțeleg de la tine). As intreba la poliție dacă este posibil așa ceva.
În afară de partea asta, situația e OK, alea sunt toate actele necesare

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#3886 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,147 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted Today, 09:32 PM

Eu inteleg ca e pe numele lui la impozit, are carte si talon care insa nu sunt pe numele lui. Si raspunsul este da, se poate.

Also tagged with one or more of these keywords: act proprietate IT digital, inmatriculare, RAR, acte, yamaha, italia, CIV, Grivita

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status