Sari la conținut

Postări Recomandate

Ce spui tu miroase a maxima incurcatura. Recomand birou de acte. Eu , la ultima tranzactie, am lucrat cu acestia: http://delta-inmatriculari.ro/

Totul a fost clar, transparent, rapid, si pretul decent. Au cum sa se miste rapid, spre deosebire de tine. Peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ultimul proprietar din RO a radiat autovehicolul in vederea exportului nu ai de ce sa-ti faci probleme.

 

Daca nu, vei avea probleme. Teoretic n-ar trebui sa ai, pentru ca esti cumparator de buna credinta si urmezi toate procedurile legale... insa.. vei avea probleme..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai intreb cand sunt altii pe tura si daca tot nimic concret renunt.

 

Biroul de acte ma poate ajuta doar dupa ce am actele. Legat de consultanta am primit deja destule raspunsuri diferite.

 

Se poate inchide .

Daca a dat cineva de aceasta problema astept un PM.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios, tu ce concluzie ai tras pe baza informațiilor primite si a logicii tale?

» Post actualizat in 14 Aug 2018 19:30

P.S. la drpciv exista si sefi la care poti merge in audiență, dincolo de prostii facuti gramada de la ghiseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar du-te boss si citeste legea daca nu ti se pare suficient de concreta informatia primita in mod aproape identic de la 5 oameni de pe forum, cu explicatii aferente cu tot. Vezi ca exista la DRPCIV pe site linkuri. Sau fa o petitie scrisa, iti raspund oamenii in 30 zile cu tot cu legea relevanta in explicatii.

Chiar sunt curios ce plm asteptai ca informatie suficient de concreta. Dar o sa incerc sa nu mai deschid topicul, mi-e teama ca raspunsul imi va scoate din priza niste neuroni.

 

TL;DR: WTF? Tu nu esti normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inteapa degetul din poponeata sau care e problema pentru ca nu te inteleg. Am pus o intrebare, nu am primit raspunsul lamuritor(doar speculatii pe care le stiam, dar le multumesc), tu aberezi. Nu m-am gandit sa dau un mail catre DRPCIV si pentru asta iti multumesc.

 

Nu e nevoie sa mai raspunzi ca aberezi si nu are rost.

 

Inca o data se poate inchide ca poate ii bubuie cuiva neuronul.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ... proprietarul din acte e roman si el a luat-o din tara.

 

2. Intrebarea e daca am nevoie de fiscal (vechi proprietar) sau daca mai figureaza inmatriculata la noi ce trebuie sa fac.

 

Nu ai oferit informatii complete.

1. Pe ce domiciliu a luat-o? Din Romania sau Germania?
Daca a luat-o pe cel din RO si s-a dus cu ea in DE si a inmatriculat-o acolo, nu te complica.
Daca a luat-o pe cel din DE, si cel de la care a luat-o a urmat procedura completa de radiere, e OK.
2. Daca figureaza ca inca e inmatriculata in RO ai nevoie de fiscal, nu te complica.
Daca a fost radiata pe motiv ca a fost dezmembrata, nu o vei mai putea inmatricula in RO, nu te complica, sau o iei doar pentru piese.
Daca apare ca a fost radiata pentru export, e OK, nu ai nevoie de fiscal.
Concluzia: mergi la serviciul inmatriculari unde ai domiciliul si depui o cerere scrisa:
"Subsemnatul...
Vreau sa achizitionez autovehiculul: marca, model, culoare, serie de sasiu (si alte detalii daca detii) din Germania, care este inmatriculat in Germania.
Am motive sa cred ca a fost inmatriculat in Romania, insa nu cunosc alte detalii.
Doresc sa stiu daca dupa achizitie voi putea inmatricula acest autovehicul fara probleme in Romania.
Doresc raspuns scris la adresa: ..... "
In maxim 30 de zile te lamuresti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si inmatriculat o masina care a avut numere romanesti in 2007-2013, apoi bulgaresti (deh, taxa prima inmatriculare) pana in 2018. Acum are din nou numere romanesti. La RAR le-am zis ca masina a mai fost inmatriculata in RO si au facut o mentiune in noua carte. Atat.

» Post actualizat in 16 Aug 2018 16:05

Oricum au gasit si ei in baza de date dupa serie ca masina fusese inmatriculata aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

De curand am schimbat buletinul pe Buc si am inceput nebunia cu actele mobrei. Astazi am rezolvat la DITL, urmeaza la DRPCIV.

Aveti idee cat dureaza de cand ma duc cu dosarul si pana cand iau numarul nou si actele? Din auzite, parca si pe aici pe forum, ar putea dura de pe o zi pe alta, cateva zile...este un termen pe undeva?

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca 2 zile, asa a fost in mai si a mai inmatriculat un vevin luna asta sau cel mult in iulie, la fel a durat. Cica ar fi posibil sa fie gata si mai repede, adica depui dimineata si sa le gasesti facute a 2-a zi seara, dar e de la "radio șanț".

Vine @xael acu' cu paragraful si ne lamureste :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zi-doua e ok. Urmează sa ies cu el din țară peste o săptămână și nu știu dacă sa duc dosarul acum sau când ma întorc. Am și rezervare făcută la ferry cu nr actual.

Probabil o sa rezolv când revin, dar vroiam sa știu timpii de așteptare, o sa mai am o ieșire la scurt timp și nu vreau sa rămân fără nr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa este. Efortul depus a fost mai mult ca un exercițiu prin care să văd dacă pot rezolva ceva respectând regulile. Dacă se va ivi vreo oportunitate la RAR - bine, dacă nu, măcar am încercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, stie cinveva care sunt pasii transcrierii unei moto de pe firma pe persoana fizica? Momentan am aflat ca factura emisa tine loc de contract de vanzare-cumparare si ca pe factura ar trebui sa apara un nr. REMTII de la primarie si ca mai este nevoie de certificat fiscal. Exista anumite plafoane de plata, erau ceva legi date in anii precedenti dar nu stiu daca se aplica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

factura sa ai tu in vreo 3 exemplare originale!!!!

sa fie vizate de Primarie ca firma nu are datorii (e forma vechiului fiscal)

fisa de inmatriculare, tot asa vizata de primarie

 

in rest la fel, sa ai RCA, ITP valabil, taxa talon, numere, copie buletin, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: autovehicul inmatriculat Ro, cumparat, inregistrat la taxe si impozite, are itp valabil pana in 2019 toamna. Daca trec cele 3 luni in care ar trebui sa-l inmatriculez si vreau sa fac asta candva mai incolo, trebuie sa trec cu el pe la rar? Asa zice o tanti de la o taraba d'asta de acte, ca cica se anuleaza itpul. ?!?

De circulat nu circul cu taraboanta, dar decat sa ma plimb pe la rar, daca e asa cum zice tanti, mai bine fac un rca pe o luna si o trec pe numele meu inainte de a expira cele 3 luni. Daca nu, o las sa o inmatriculez mai la iarna, n-am de ce sa platesc inca un rca.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: autovehicul inmatriculat Ro, cumparat, inregistrat la taxe si impozite, are itp valabil pana in 2019 toamna. Daca trec cele 3 luni in care ar trebui sa-l inmatriculez si vreau sa fac asta candva mai incolo, trebuie sa trec cu el pe la rar? Asa zice o tanti de la o taraba d'asta de acte, ca cica se anuleaza itpul. ?!?

De circulat nu circul cu taraboanta, dar decat sa ma plimb pe la rar, daca e asa cum zice tanti, mai bine fac un rca pe o luna si o trec pe numele meu inainte de a expira cele 3 luni. Daca nu, o las sa o inmatriculez mai la iarna, n-am de ce sa platesc inca un rca.

 

Nu cred, ITP-ul este transmisibil pt ca nu este nominal, e pe vehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...