Sari la conținut

Postări Recomandate

Probabil era pe 30 zile, asta s-a intamplat acum 3-4 ani.

Pe de alta parte, cum crezi ca va reactiona un asigurator care se trezeste cu o asigurare care nu figureaza in baza de date?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probabil era pe 30 zile, asta s-a intamplat acum 3-4 ani.

Pe de alta parte, cum crezi ca va reactiona un asigurator care se trezeste cu o asigurare care nu figureaza in baza de date?

In mod normal politia ar trebui sa verifice asigurarea aia pe care o prezinti pt inmatriculare, si daca e falsa sa te salte pe tine in primul rand. Nu ar trebui sa ajungi in situatia de a circula cu ea si de a produce accidente, ca sa te intrebi ce zice asiguratorul trecut pe actul fals.... Dar ce mai e normalitatea in Romania zilei de azi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pulitia nu verifica nik. Te poti duce cu o "copie" editata :P

In baza alora de date nu se intampla nimic instant, am verificat si eu si figuram neasigurat, dupa ceva timp a aparut info corect. A vrut doar sa-ti vanda una mai scumpa, comisionul lor e % din prima si variaza de la o companie la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Vreau sa va intreb si eu o chestie.

Vineri am programare pentru o inmatriculare in Pipera si am o problema.

Am cumparat anul trecut in Mai o motoreta din Brasov si nu am inmatriculat-o atunci.

Pe la sfarsitul sezonului am pierdut numarul de inmatriculare de Brasov(mi s-a rupt suportul de numar in mers si dus a fost).

Cand o sa ma duc sa depun actele la Pipera nu o sa am numarul de inmatriculare vechi sa-l predau.

Ce se face in cazul asta?Merge sa dau doar o declaratie pe proprie raspundere ca am pierdut numarul sau e posibil sa ma trimita pe la Brasov?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este valabila prevederea conform careia orice motor cu mai putin de 6000km la bord este considerat nou si trebuie platit TVA la valoarea "importului"?

Este vorba de un motor din Germania, inmatriculat prima data in aprilie 2017, 1500km la bord (a fost "demo" la dealerul respectiv). Deci, daca-l aduc in tara, trebuie sa platesc TVA catre statul roman?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o veste proasta. Am tot cautat pe google sa verific si se pare ca trebuie indeplinite ambele condiții, si 6k km si 6 luni:( dar poti merge cu ea pe numere rosii 3 luni

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intelegerea mea e ca un vehicul este nou (adica trebuie platit TVA) daca indeplineste una din urmatoarele conditii:

 

- are mai putin de 6 luni de la data primei inmatriculari

- are mai putin de 6000 de km

 

Sursa 1: Site al Comisiei Europene.

Sursa 2: Inca un site (bifeaza acolo "Cumpar o masina")

Sursa 3: Anexa de pe la ANAF care apare in google dar pe care nu o pot gasi pe siteul lor pentru ca scopul lor probabil este sa tina oamenii in suspas (*inserati dorinte de bine la adresa lor aici*)

Daca ANAF chiar aplica regula sau nu e o alta discutie. Cel mai bine ar fi sa te interesezi la oficiul care va trebui sa iti elibereze certificatul de plata/neplata.

 

Teoretic daca te afli in situatia de mai sus ar fi posibila recuperarea TVA din cealalta tara (dar de la teorie la practica...).

 

Teoretic daca te afli in situatia de mai sus ar fi posibila recuperarea TVA din cealalta tara (dar de la teorie la practica...).

 

PS. Nu prea cred ca merge sa ii mesteresti odometrul, dealerul o va vinde cu factura pe care probabil va specifica nr. de km.

Editat de Razen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi, aveti idee cat de repede se elibereaza in aceasta perioada numerele de inmatriculare in Bucuresti ?

Stiu ca in mod normal se eliberau in aceeasi zi (depuneai dimineata dosarul, dupamasa aveai nr). Dar am patit in trecut sa ma tina si 1 saptamana pana sa le scoata...

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi, aveti idee cat de repede se elibereaza in aceasta perioada numerele de inmatriculare in Bucuresti ?

Stiu ca in mod normal se eliberau in aceeasi zi (depuneai dimineata dosarul, dupamasa aveai nr). Dar am patit in trecut sa ma tina si 1 saptamana pana sa le scoata...

Merci!

Nu mai este in vigoare chestia aia cu depus acte dimineata si ridicat numere dupa amiaza. Dureaza in general 2 zile, maxim 3. - Astea sunt spusele militianului de acolo de la informatii.

 

Am inmatriculat mobra in Sept si al luat numerele dupa 2 zile si masina in februarie si mi-a zis sa vin a 2 zi dupa amiaza, dar m-am dus a treia zi, just to be safe.

Bafta!

 

A...nu-ti fa programare online pentru ca prinzi locuri peste 2 luni. Du-te frumusel cu actele in brate cam dupa ora 15.30. In februarie am ajuns pe la ora 16 si erau 56 de persoane. Am plecat de acolo fix dupa 43 de minute. Deci oamenii s-au miscat repede, zic eu... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi, aveti idee cat de repede se elibereaza in aceasta perioada numerele de inmatriculare in Bucuresti ?

Stiu ca in mod normal se eliberau in aceeasi zi (depuneai dimineata dosarul, dupamasa aveai nr). Dar am patit in trecut sa ma tina si 1 saptamana pana sa le scoata...

Merci!

Acum 3 săptămâni am depus la ora 16:00 și le-am ridicat a doua zi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

O intrebare legata de inmatriculare:

Am cumparat o mobra care a fost inmatriculata in tara, si mai nou am aflat ca trebuie sa ma programez online ca sa imi pot duce dosarul la ghiseul de inmatriculari.

 

Luni(12 Martie) am incercat sa imi fac o programare, insa primul slot disponibil e pe 10 MAI. Eu locuiesc in Bucuresti si n-am cum sa ma duc pana in Olt(unde am domiciliu in acte) sa ii intreb cum pot rezolva mai repede, iar la telefon nu raspunde nimeni.

 

Aveti idee cum pot sa rezolv treaba asta mai repede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar personal, stand la coada la ghișeu la Olt. Sau daca trimiti pe cineva cu procură notariala. Problema ar fi ca in unele judete se fac programări exclusiv online....

Mai poti lua legătura cu vreo firma de înmatriculari din Olt, cărora sa le faci si procura, si care sa iti spuna daca se poate si fara programare online. Asta daca nu mai ai rude acolo, rude care sa umble pt tine gratis ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am o problema cu programarea online si nici cu statul la ghiseu.

Dar nici nu vreau sa astept 2 luni fara sa fac nimic, pana cand imi dau aia voie doar sa imi depun dosarul. 2 luni? Mi se pare absurd.

 

In plus, nu vreau sa imi iau concediu cateva zile, in care sa ma duc sa stau ca milogu pe langa ghiseul unde mai asteapta vreo 20-30 de oameni si sa nu am nicio garantie ca voi reusi sa depun dosarul.

Mai mult am observat ca daca ai facut o programare, nu ai cum sa o anulezi, in cazul in care nu ai de gand sa te mai duci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi, aveti idee cat de repede se elibereaza in aceasta perioada numerele de inmatriculare in Bucuresti ?

 

Multam de info baieti.

Am fost azi dimineata. Ajuns la 8:15, plecat cam la 8:45. Merg bonurile de ordine si se misca bine "coada". Aveam cam 25 persoane in fata.

Nu stiu daca s-a mai spus, dar taxa de nr preferential s-a marit de la 85 la 122 lei.

Numerele luni dimineata le pot ridica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Are cineva idee, daca exista vreo posibilitate de a scoate un utilaj de la financiar, respectiv eliberare certificat fiscal, cand inca exista amenzi neachitate?

Am auzit o varianta ca ai putea achita in timp esalonat, in rate de cel putin 100 lei lunar de exemplu.

 

Stie cineva mai exact ?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de info baieti.

Am fost azi dimineata. Ajuns la 8:15, plecat cam la 8:45. Merg bonurile de ordine si se misca bine "coada". Aveam cam 25 persoane in fata.

Nu stiu daca s-a mai spus, dar taxa de nr preferential s-a marit de la 85 la 122 lei.

Numerele luni dimineata le pot ridica.

Salut, Poti sa-mi spui la ce ora incepe programul ? Si de asemenea, pe langa taxa de nr preferential nu ai platit si taxa de talon care e 37 lei ? Deci ar veni cumulat 122 lei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...