Sari la conținut

Postări Recomandate

contract semnat stampilat intre cel din carte si el, contracte semnate si stampilate intre el si tine, certificat, civ, numaru de inmatriculare. Tu te duci si o iei in evidenta cu contract dintre tine si el, apoi sa ai toate actele la inmatriculare.

Astia care isi cumpara motociclete dar nu le inmatriculeaza pentru 100lei 50lei numaru +50 asigurarea sunt niste topiti.

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

contract semnat stampilat intre cel din carte si el, contracte semnate si stampilate intre el si tine, certificat, civ, numaru de inmatriculare. Tu te duci si o iei in evidenta cu contract dintre tine si el, apoi sa ai toate actele la inmatriculare.

Astia care isi cumpara motociclete dar nu le inmatriculeaza pentru 100lei 50lei numaru +50 asigurarea sunt niste topiti.

GRESIT

 

trebuie facut contract intretine si cel care ATENTIE o are in fisc. chiar daca a fost vanduta la inca 10 si nu este scoasa din fisc de cel care o detine la financiar restul contractelor sunt degeaba. FARA FISC O POTI LUA IN EVIDENTA INSA NU O POTI INMATRICULA.

nu trebuiesc stampile decat daca este inmatriculata / urmeaza inmatriculata doar de catre persoane juridice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a zis bine si colegul Andrei.La fisc o are cel care mi-o vinde.Nelamurirea mea e legata acum de rubrica din talon care trebuie completata si semnata.?

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu asa stiu ca daca nu are RAR la vanzare cumparare, trebuie facut ITP-ul la RAR.Poate gresesc.

ca si cumparator poti sa ceri asta vanzatorului, DRPCIV nu o face. in 2012 am luat motoreta fara itp valabil, l-am facut la o statie oarecare fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari

Am venit acum vreo 4 luni din UK cu masina, remorca si 2 motociclete. Daca cu masina si motocicletele treaba e cat de cat ok in privinta inmatricularii in Ro, cu remorca ma lovesc de niste probleme.

In UK, remorcile sunt vazute ca niste accesorii atasate masinii, de unde si posibilitatea ca remorca in sine sa nu aiba serie pe ea(cum e cazul meu). Ca sa elimin dubiile, in UK, numarul de inmatriculare a masinii e si al remorcii. Treaba e total legala atata timp cat ai stopuri, numar de inmatriculare si nu arata ca si cum ai scos-o de la fiare vechi(rugina, cauciucuri vechi etc)

Acum vine si intrebarea magica: neavand serie stantata, acte sau numar de inmatriculare propriu, cum as putea sa o inmatriculez? Remorca e luata legal de pe eBay si am pastrat pana si legatura cu fostul proprietar(ca o precautie, nu se stie daca oi avea nevoie de el)

Orice sfat e binevenit, eu fiind pe dinafara cu legislatia romana

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal eu mi am adus o barca cu peridoc din UK si am inmatriculat peridocul{remorca} . Am facut o programare mers la RAR, remorca era de firma,adica avea serie pe ea,era produsa de o firma,au si gasit o in cataloagele lor, oricum au pansonat ei o alta serie pe sasiul remorcii. Daca remorca ta e cea din poza, eu zic sa stai cuminte ca e facuta de cineva acasa, nu e omologata. In UK si eu sudez 2 fiare,pun 2 roti , iau nr de la masina,pun o placa cu lumini si fac ce vreau cu ea, e perfect legal, pe strada vezi numai prostii de remorci home made. Incearca totusi la RaR , poate o omologeaza ei...desi nu cred ca se poate.Oricum daca iti cer un act de provenienta ia si fa un contract de vanzare cumparare intre tine si vanzator...cu un martor in engleza,tradu actul la un notar in romana, asta am facut eu.Sincer nu imi mai aduc aminte daca am avut nevoie de el ca au trecut vreo cativa ani de atuncea..Gasesti un template pe internet. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu s-a hotarat sa treaca la 2 roti. Cum nu are permis A (are doar B-ul) ne-am orientat spre ceva de 49 cmc. Am vrut ceva neaparat nou.

Initial am vrut sa luam un chinez. Insa nu prea am gasit ceva bun. Atunci am zis sa luam ceva de firma. Dar, cam toate sunt scumpe. In final am gasit pe internet o Yamaha Neos nou nouta. Cu 2 km la bord. Proprietarul a castigat-o la pariuri si nu are ce face cu ea. Si cum am zis sa nu tradam Yamaha (si eu am tot Yamaha) ne-am hotarat sa il luam. Am negociat la 9000 de lei. O yamaha Neos noua e 2450 euro deci eu zic ca am negociat bine tinand cont ca e nou nouta.

 

 

Acum partea cu actele. Proprietarul are asa:

Carte de identitate

Un proces verbal de predare pe numele lui intre casa de pariuri si el;

O factura, dar care nu e pe numele lui ci pe numeler casei de pariuri;

O chitanta cum ca a platit 1700 ron nu stiu ce impozit la stat pe premiu.

 

Scuterul arata fain, vrem sa il luam. Care e procedura? Proprietarul trebuie sa il inscrie la primarie la el, sau nu?

Trebuie sa ne dea fiscal? Trebuie sa dau pe la RAR cumva? Pas cu pas cum se procedeaza?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca ai dat 9000 ron pe un moped?

Nu am dat nimic pana acum. Doar am negociat. Urmeaza ca dupa anul nou sa facem actele, si sa dam banii, ca acum nu mai e nici naiba la primarii. Dar de ce spui asa? Uite cat e unul nou: http://www.motociclete.com.ro/scutere/50cmc/neo-s-4.html

Si in alta ordine de idei, sotul meu nu poate conduce altceva, ca nu are A-ul (doar B).

 

La primărie cu toate actele, eventual te vor trimite la un birou de acte auto.

Ce acte trebuiesc? Trebuie cumva sa il treaca el pe primaria lui, sau il trecem noi direct pe primaria noastra?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...