Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, am o motoreta radiata din circulatie in Franta, cu talon de FR pe care scrie ca este radiata si factura de achizitie. Atat. Nu am asigurare in alta tara si nici numere (valide, expirate sau de alta natura).

 

Voiam sa-i fac RCA ca sa scot numere rosii si sa ma prezint la RAR, dar astia nu vor sa-mi ia banii :tomato: :crack: ...

Mergi la Auchan Crangasi si o sa rezolvi cu asigurarea, am facut si eu acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am si eu o intrebare:

A vandut cineva de curand o motocicleta ? Ma intereseaza in ceea ce priveste actele.

Care sunt pasii de urmat ?

Eu sunt din Timisoara si maine imi vine un potential cumparator din alta localitate.

Am vrea sa terminam totul intr-o singura zi. Am tot sunat la Directia Fiscala ca sa intreb, dar

nu raspunde nimeni.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci act de vanzare-cumparare mergi apoi la financiar si te scoti din evidenta cu mobra, ei iti dau un act ca totul este inregula si ca nu ai datorii, o hartie din cele primite ( nu mai stiu care, intrebi persoana care se ocupa de tine) o dai cumparatorului impreuna cu mobra ii iei banii si ii urezi asfalt uscat.


» Post actualizat in 06 Apr 2017 14:02

la administratia financiara de care apartin eu are inauntru un centru de acte auto vanzare/cumparare si totul dureaza 30 min. daca nu sunt alte persoane in fata mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un contract tipizat (il gasesti la Directia de Impozite si Taxe Locale sau cum se numeste la tine) care se completeaza in 5 exemplare (sau 1 exemplar si se xeroxeaza inca 4 copii). pe exemplarele respective se pun niste stampile care tin loc de certificat fiscal (fiscalul era un document care se elibera pana acum aproape un an si atesta ca nu ai datorii la stat si poti vinde bunul).

in final unele dintre exemplare raman la tine, unele la cumparator. nu mai stiu cate raman la fiecare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie mi-a facut 5 exemplare in original. 1 exemplar a ramas la vanzator, 1 la primaria (taxe si impozite) a vanzatorului si 3 la cumparator (eu), din care 1 a ramas la primarie, 1 la inmatriculari si unul mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care mi-au raspuns !

 

Am fost astazi la Directia Fiscala a Municipiului Timisoara, departamentul impuneri mijloace de transport,

care in Timisoara se afla la Iulius Mall.

Mi s-au cerut urmatoarele acte:

- Contract vanzare/cumparare

http://www.dfmt.ro/modules.php?module=epress&id=77&lg=ro

- Cerere de scoatere din evidenta mijloc de trasport http://www.dfmt.ro/uploads/files/dir_fiscala/afisari%202016/formulare%20tipizate/declaratie%20scoatere%20mijloace%20de%20transport.pdf

- Copie xerox CIV (Carte de identitate vehicul)

- Copie xerox buletin vanzator

- Copie xerox buletin cumparator

(parca nu mi-au cerut si copie de talon motocicleta, desi o aveam la mine)

 

Mi-au dat in schimb un biletel cu care sa ma prezint din nou in 45 de zile !!!

Cumparatorului nu i-au dat nimic, nici contract vanzare/cumparare vizat, nici certificat fiscal cum ca nu am datorii/amenzi la fisc, nimic !!!

 

Trageti voi concluziile, eu sunt atat de scarbit incat nici macar nu ma mai pot revolta :(

 

Noroc ca am avut un cumparator de buna credinta, care m-a crezut pe cuvant ca nu am datorii si ca ii voi trimite prin posta contractul vizat peste 45 de zile.

 

Si noroc ca RCA-ul se poate face pe numele noului proprietar, dar pe baza cartii mele de identitate a motocicletei. Ramane sa schimbe ulterior cumparatorul pe polita de RCA noul numar de inmatriculare (atunci cand va fi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au dat in schimb un biletel cu care sa ma prezint din nou in 45 de zile !!!

ceva nu este in regula, in situatia asta ei il obliga pe cumparator sa plateasca amenda de 70 roni pentru ca nu apuca sa o inregistreze in 30 de zile de la achizitie, poate au zis 4-5 zile ? trebuie sa mergi inca odata si sa le explici situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu mergeti voi la un birou de copiat acte daca nu stiti ce sa faceti? Va lamuresc repede aia si cu 50 de lei va fac toate hartiile, cvc, fisa inmatriculare etc. Nu mai umblati si pierdeti timpul pe la primarii si alte directii.

P.S.: actele necesare sunt de obicei trecute pe site-urile primariilor.

Editat de ubermuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva nu este in regula, in situatia asta ei il obliga pe cumparator sa plateasca amenda de 70 roni pentru ca nu apuca sa o inregistreze in 30 de zile de la achizitie, poate au zis 4-5 zile ? trebuie sa mergi inca odata si sa le explici situatia.

nano, multumesc ca mi-ai atras atentia ! Oricum voiam sa merg dupa Pasti sa fac un pic de scandal, acum voi avea in plus acest argument.

 

 

De ce nu mergeti voi la un birou de copiat acte daca nu stiti ce sa faceti? Va lamuresc repede aia si cu 50 de lei va fac toate hartiile, cvc, fisa inmatriculare etc. Nu mai umblati si pierdeti timpul pe la primarii si alte directii.

P.S.: actele necesare sunt de obicei trecute pe site-urile primariilor.

ubermuri, m-am straduit sa reduc la minim timpul cumparatorului. la mine nu prea conta ca aveam toata ziua libera, dar el trebuia sa faca aproximativ 150 de km pe o zi cam ploioasa. Asa ca eu am aflat cu o zi inainte ce acte si ce copii xerox trebuia sa avem la noi, le aveam pe toate pregatite. Am scris chiar si contractul in cele 5 exemplare cum mi s-a spus mai sus. Asa ca nu asta cu actele a fost problema, ci procedura celor de la Directia fiscala Timisoara. Si la urma urmei, ca dadea 50 de lei la un intermediar sau ca plateste 70 de lei intarzierea cu inmatricularea, cam tot pe-acolo este. Important este principiul ! Noi ne-am prezentat cu toate actele si cu copiile necesare, eram amandoi in fata functionarului de la fisc pregatiti sa semnam si nu am putut sa rezolvam o problema simpla, aceea de a finaliza un contract de vanzare/cumparare. Nu voi lasa lucrurile asa ! A fost unul din putinele momente din viata mea in care mi-a fost rusine ca sunt timisorean :( Cumparatorul mi-a spus ca si-a vandut motocicleta cu cateva saptamani inainte la el in oras si a mers totul struna (doar la directia fiscala din primaria de acolo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Neata,

 

V-ati trezit din betie? :)

Cine-mi explica si mie care este fluxul de inmatriculare (de dupa achizitie) a unui motor nou? Plecam de la pasul 1, si anume: motocicleta a ajuns in Romania, este la dealer si urmeaza sa...?

2. fie programata la RAR?

3. dupa ce I se face cartea, se programeaza la inmatriculare?

3.1 daca dureaza prea mult, se pot scoate nr rosii?

3.2 se face asigurare pe nr rosii?

 

 

etc :)

 

Merci,

Alecsandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. daca masina/motorul e noua/nou cred ca dealerul iti da cartea rar din start. De asemenea tot el te ajuta cu primul rand de numere rosii (contracost evident).

 

Dupa achizitie te duci cu factura si cartea la primarie sa o iei la impozit si cu actele astea la drcpiv.

 

Nu stiu daca mai trebuie sa ajungi si pe la anaf sa iei nush ce adeverinta cu nu trebuie sa platesti tva - aici dureaza vreo 3 zile parca (rog colegii care au inmatriculat recent sa ma corecteze daca gresesc)

 

 

Ai timp (teoretic ca practic nu stiu cum e cu coada la drcpiv) in cele 30 zile sa iei numere negre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de asigurare, o faci din prima pe 6luni-1 an, pe baza seriei de sasiu, in vederea inmatricularii.

Daca vrei, dupa ce iti ies numerele, poti sa te duci la asigurator sa iti schimbe foaia cu una pe care ai trecut si nr de inmatriculare, din cate stiu e gratis.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e nou, e de datoria dealerului sa ii faca RAR-ul si sa-ti dea numere rosii. Majoritatea dealerilor (auto ce-i drept) nu iti mai cer banii pt numere provizorii.

 

Apoi te duci cu factura/cvc si cartea sa o iei la impozit cum zicea colegu mai sus.

 

Adeverinta ANAF ca nu esti platitor de TVA (pt persoane fizice) se ia doar pt auto/moto achizitionat din afara si caruia ii faci tu prima imatriculare (practic tu "il bagi" in tara). La tine nu e cazul.

 

Nu uita ca la inmatriculare iti trebuie RCA original + copie (deci fa-i RCA din moment ce stii seria)

 

Apoi la DRPCIV unde vei sta la coada de dimineata (foarte de dimineata) ca sa iei un numar de ordine...iar apoi iti va veni randul pe la pranza/dupa-amiaza sa depui actele. Momentan, pt Ilfov, numerele definitive se dau in termen de 5 zile (nu conteaza ca e numar "la rand" sau preferential).

 

Ce am uitat sa iti zic de RAR. Omologarea se poate face in general in 2 moduri:

1. Omologare de serie: importatorul/dealerul se duce cu un auto/moto din seria respectiva (serie insemnand an de fabricatie + tip motorizare si cutie), acel model este omologat, iar celelalte exemplare similare se considera omologate by default. Mi se pare metoda cea mai logica, avand in vedere ca toate is noi, practic identice. Daca esti tu primul din Ro care cumpara acel model, atunci se va face RAR-ul complet.

2. Omologare individuala: pt fiecare exemplar se face RAR-ul. Deci clasic.

 

In caz ca trebuie facut RAR-ul, poate dura chiar si o luna sa se gaseasca loc pe undeva, dar daca ai numere rosii stai chill, se rezolva (zic eu) intr-o luna.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitate: aceasta adeverinta de la ANAF este ceruta in functie de cheful functionarului? Intreb deoarece maine aveam de gand sa ajung la Adm. Taxe si Impozite de pe langa PMB si pe site-ul acestora nu este mentionata niciunde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trecuta in lista de acte de la drpciv / prefectura -> înmatriculare. In mod normal ti-as da link dar nu imi merge site-ul prefecturii.

Din același motiv, nu iti pot spune daca acest document este si pe lista pt vehicule noi sau doar pt second -uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee daca la eliberari acte pt Bucuresti e coada/omor? Am depus joi actele pt inmatriculare conserva si cica de ieri as fi putut sa le ridic, dar n-amavut vreme + mai am nr provizorii.

Vreau sa stiu la ce sa ma astept, eventual daca stiti ore mai "prietenoase". Repet, e vb de ELIBERAREA actelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de cozile de la DRPCIV, pot eu sa ofer detalii suplimentare, pentru cine mai are drum intr-acolo.

 

Programul este de la 7 la 21. Pentru depunere acte inmatriculare, se elibereaza 600 de bonuri intr-o zi. Pe la ora 12, am luat bonul cu numarul 400, probabil pe la 2-3 se termina toate.

Viteza este cam 40 bonuri pe ora. Eu mi-am luat teapa, ca am plecat sa-mi fac alte treburi si mi-am ratat cu putin numarul. Am intrebat, si nu, nu te ia nimeni "retroactiv".

 

M-am intors insa la ora 8 seara, iar la 8:15, se terminasera toate bonurile. Mai eram vreo 6 oameni, unii care si-au pierdut randul, ca mine, altii care nu aveau bon deloc. Am avut timp sa depunem toti. Eu unul am stat pe-acolo efectiv cam o ora - o ora jumate in total.

 

Numerele se elibereaza in 48 de ore lucratoare. Din ce ziceau politistii de acolo, coada la eliberari merge foarte repede, incat timpul de asteptare e neglijabil. Merg maine pe la pranz sa confirm cele spuse.

 

Bafta la inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu completari privind eliberarea Certificatului ANAF de persoana fizica NEplatitoare de TVA.

 

Am purces azi dimineata la sediul ANAF pentru a obtine certificatul, am ajuns la ora 08:00, programul incepand la ora 08:30. Evident, desi am fost prima persoana in fata usii, am intrat ultimul :lool: . Deh, persoanele in varsta au prioritate! Cu toate acestea, la biroul unde aveam treaba, eram singurul la coada. Este nevoie "la dosar" de urmatoarele acte:

- copie dupa C.I,

- copie dupa factura originala,

- copie dupa traducerea autorizata a facturii originale,

- copie dupa talonul original,

- copie dupa traducerea autorizata a talonului original,

- copie dupa CIV,

- declaratie pe proprie raspundere in care se specifica kilometrii autovehicului la momentul cumpararii, data cumpararii si datele de identificare ale acestuia,

- cerere eliberare Certificat ANAF de Persoana Fizica Neplatitoare de TVA pentru inmatricularea unui autovehicul.

 

Certificatul se elibereaza, in mod normal, in 5 zile lucratoare de la data depunerii dosarului, dar, nefiind coada, in cazul meu, se va elibera in maximum 2 zile lucratoare.

 

Multumesc pentru ajutor si sper sa fie de ajutor si postarea mea.

Editat de lambda_dryver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee daca la eliberari acte pt Bucuresti e coada/omor? Am depus joi actele pt inmatriculare conserva si cica de ieri as fi putut sa le ridic, dar n-amavut vreme + mai am nr provizorii.

Vreau sa stiu la ce sa ma astept, eventual daca stiti ore mai "prietenoase". Repet, e vb de ELIBERAREA actelor!

 

Am fost azi la ora 2, erau 3 persoane in fata, a durat vreo 10 minute cu totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe la 16 fara ceva, pe bon scria 12 pers in asteptare, de fapt erau 14 numere. Spre rusinea mea nu m-am prins ca trebe sa pui deshtul si in spatiul unde scrii umele inainte de a tasta, m-a luminat cineva care nu stiu ce treburi avea in zona ca nici nu scrie pe tonomat cum se face. Pe langa numerele afisate au mai intrat vreo 2 inivizi in plus, genul cu tupeu si care cunosc functionarii. Per total ~15 minute, cu tot cu parcat mobra, dezechipat de casca, manusi, cagula, repus bicicleta pe nas si vice versa. Depusesem fix acum o saptamana, atunci mi s-a spus sa merg marti sa ridic actele.

Treaba e ca am inmatriculat vehiculul pe un numar pastrat de la conserva anterioara, n-am avut rabdare sa stau la coada de la informatii sa aflu cum as putea obtine 2 placi noi. Cele vechi sunt in stare buna, doar ca le-au "tiparit" ei cam in bataie de joc, manjite cu negru si pe langa literele in relief... Detalii.

Una peste alta acum am 2 randuri de acte + numere la aceeasi masina, provizorii valabile + cele definitive. Sa incerc sa circul cu un numar in fata si celalalt in spate? :alcy:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...