Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare, am cumparat motocicleta de la o persoana fizica, am primit cartea, certificatul, contracte v-c, fiscal.

Problema este urmatoarea, in carte sunt 2 proprietari (firme), persoana fizica de la care am cumparat moto nu a inscris-o si a avut o decat la financiar! Eu ma duc si o inscriu la financiar, cum fac sa o inscriu la politie, avand in vedere ca nu mai exista nici un contract/factura intre cele 2 firme si persoana fizica de unde am cumparat o eu. Pe fiscal apare ca persoana fizica detine motocicleta.

Imi vor cere cei de la politie contractele/facturile de la toti proprietarii sau pot sa ma duc doar cu contractul de v-c dintre mine si persoana fizica!

Editat de Zerocharm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am inteles i ar fi trebuit de la firma factura nu contract de v-c, plus fiscal! Din pacate nu le mai are, si cred ca eu am nevoie si de prima factura si fiscal intre primul proprietar si al doilea!

Cum spuneam, la financiar o inscriu, dar cum o inscriu la politie? Ma gandeam ca atata timp cat apar figurand ca detinand motocicleta de ce sa mi mai ceara alte contracte si alte fiscale!Daca s a ajuns pana aici, nu inseamna ca pe parcursul timpului toata lumea a inmanat factura(contract) si fiscal?

Editat de Zerocharm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic asa ar fi. Dar traim in romania.

Întreabă la înmatriculări. In cel mai rau caz, exista duplicate. Ori la firma care a dat factura ori la financiar cand a inscris-o persoana fizica. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pentru ca traim in Romania sunt diferente de procedura de la o zona la alta .

 

In Bucuresti am fost eu personal sa inmatriculez un motor intr-o situatie asemanatoare si mi-au aruncat inapoi cu scarba penultimul contract si fiscal si mi-a zis destul de clar ca nu se mai cere decat actele pentru ultima tranzactie .E posibil sa fie deja un an de atunci.

» Post actualizat in 04 Mar 2017 07:47

Era vorba ca s-a eliminat fiscalul normal si se ofera doar o stampila si totusi sunt zone unde inca se elibereaza fiscalul ca in anii precedenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata am rezolvat si cu nr. rosu si surpriza placuta a fost ca am avut doar 10 persoane in fata ( la ora 09: 00 ) raportate la 4 ghisee deschise 38,39,40,41 ( durata 30 min. ) iar taxele platite la ghiseu 13 ron inmatricularea provizorie si 17 ron placuta ( nu 40 ron cum scrie peste tot ) si cateva copii xerox ( asigurare, buletin, factura, cartea mobrei si cererea completata de mine cu pixul ) deci cost total aproximativ ( taxe, copii xerox si asigurare 30 zile ) = 75 ron si te plimbi 1 luna fara sa apelezi la nimeni sa te care cu platforma la R.A.R. -Spor-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha :thanks:

40 ron sunt cele doua placute pentru masina, care costa fiecare 20 ron. mobra are doar una, care costa doar 17 ron. scrie si asta peste tot ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunere copiata de pe forum.softpedia.ro:

 

Prima postare din acest topic de inmatriculari/acte sa fie mereu editata/updatata in asa fel incat sa citesti din prima cum se inmatriculeaza o motoreta.

 

Uite cum e aici:

 

https://forum.softpedia.com/topic/12434-procedura-de-vanzarecumparareinmatriculare-masina-2016-update-august/

 

Nu stiu daca s-a mai spus, scris, propus, injurat etc. Doar am intrat pe topic sa vad ce acte am nevoie si mi-am dat seama ca am de cautat prin multe pagini sau in alte forumuri/siteuri.

 

Daca nu are cine sa o faca, dintre administratori, mi se poate spune asta printr-un PM si ma ofer sa caut toate informatiile, sa le ordonez si sa le dau copy/paste.

Dar sunt sigur ca nu e nevoie.

 

:) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata am rezolvat si cu nr. rosu si surpriza placuta a fost ca am avut doar 10 persoane in fata ( la ora 09: 00 ) raportate la 4 ghisee deschise 38,39,40,41 ( durata 30 min. ) iar taxele platite la ghiseu 13 ron inmatricularea provizorie si 17 ron placuta ( nu 40 ron cum scrie peste tot ) si cateva copii xerox ( asigurare, buletin, factura, cartea mobrei si cererea completata de mine cu pixul ) deci cost total aproximativ ( taxe, copii xerox si asigurare 30 zile ) = 75 ron si te plimbi 1 luna fara sa apelezi la nimeni sa te care cu platforma la R.A.R. -Spor-

Gata si R.A.R. -ul pretul a fost de 357 ron si mi s-a cerut doar cartea mobrei in original si buletinul, am completat acolo o fisa ( dureaza 30 sec. ) iar intr-o ora am parasit locatia.

Editat de nano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta scrie pe undeva pe aici, dar n-am gasit.

Când ma duc la Pipera pentru schimbarea talonului, dupa ce am luat la financiar motorul pe numele meu, trebuie sa am itp-ul facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta scrie pe undeva pe aici, dar n-am gasit.

Când ma duc la Pipera pentru schimbarea talonului, dupa ce am luat la financiar motorul pe numele meu, trebuie sa am itp-ul facut?

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=inmatriculat_ro

 

vezi punctul F. in mod normal trebuie sa ai si un abtibild de la ITP pe certificatul actual si o hartie A4 insotitoare (devenita obligatorie la orice ITP facut, din cate stiu eu, dupa 01.01.2014)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit.

Ideea e că itp-ul este expirat.

Din ce scrie acolo reiese ca se cere itp valabil. Itp nu se face fără asigurare. Iar asigurarea o fac pe numele meu, ca nou proprietar, corect?

Sunt praf la capitolul umblat dupa acte. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum iti trebuie si asigurare valabila ca sa poti obtine certificat de inmatriculare. si da, se face pe noul proprietar din cate stiu eu. in link nu scrie explicit. dar in practica exista "RCA in vederea inmatricularii", care se face pe numar de sasiu / cadru, nu pe numarul de inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

M-am lovit si eu de birocratia din Romania, asa ca am decis sa va cer un sfat (poate s-a mai intilnit cineva cu o problema similara si stie cum sa o rezolve). Problema pe scurt: motor achizitionat de o firma din Germania de la un american. Face neamtu' vama, primeste factura si chitanta, achita si TVA si o scoate la vinzare. Prostu' de roman (subsemnatul) o achizitioneaza, ca doar are toate actele facut in EU si astea sunt valabile si in RO. E acum ma duc voios la politie si le arat factura si chitanta de la vama impreuna cu "Unbedenklichkeitsbescheinigung für die Zulassung eines Kraftfahrzeugs oder Kraftfahrzeug Anhängers" si ii intreb ce acte mai am nevoie in afara de cartea de la RAR si cele din dosarul facut la biroul de copiat acte.

Raspunsul politaiului roman (citez) - Dute domle' si inregistreazo in germania si hai cu brifu' ca ai actele romanesti intr-o dupa-masa. Asa daca nu imi aduci declaratia vamala dureaza si 2 ani pina o inmatriculezi (POFTIM?!?!?!).

Sun in Germania - Neamtu nu are alte acte, vama germania zice ca habar nu au ce vor romanii si ca actele date de ei sunt toate si sunt valabile in EU.......

Ei, acum cum sa dovedesc ca "Certificat de înregistrare a unei remorci sau vehicul cu motor" e valabil si in RO si nu mai trebuie alte acte, ca zau nu m-as duce in nemtia sa o imatriculez.

 

Mersi de ajutor si de rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=din_afara_ue_neinmatriculat

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=neinmatriculat_romania_ue

Depinde cum il considera - vehicul UE care nu a fost înmatriculat / vehicul non-ue care a fost sau nu înmatriculat. Mergi frumos in audiență la comandantul de la drpciv si expune-i problema ta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,am cumparat recent o motocicleta de la sermoto,am factura de la ei+ cateva acte de la ei din italia + cartea motocicletei ,mi-au facut ei Rarul,am inteles ca nu mai trebuie nici un act tradus daca am rarul facut corect?

Urmatorii pasi ar fi sa merg sa o bag la fiscal pe numele meu,cu cartea si cu o copie ci ?

Apoi asigurare o fac in vederea inregistrarii sau inmatricularii?

Apoi presupun merg la drpc ,copie asigurare,ci,carte si restul nu mai stiu,imi lipseste ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscal cu carte si copie ci plus act de proveniență

Asigurare in vederea înmatricularii; înregistrarea e aia la primarie, pt scutere sub 50 cmc, la care primesti numar galben ;)

La drpciv iti trebuie rca, itp, acte de proveniență traduse daca nu sunt in romana, niste taxe plătite (una la posta sau cec, depinde de sectorul tau, altele la ghiseu acolo), actele de italia, numarul anterior daca il ai (daca nu, scrii o declaratie ca ai adus-o fara numar, pe platforma), fisa de înmatriculare completată acolo cat stai la rand.

» Post actualizat in 23 Mar 2017 05:25

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=din_UE_inmatriculat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de informatii,la taxe si impozite se poate emite si completa fisa de imatriculare? sau dau o fuga pana la targ vitan si o rezolv acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e gratis la DRPCIV; se numeste de fapt cerere pentru inmatriculare, si pe verso e si fisa; se completeaza cu datele din CIV foarte simplu, are 99% acelasi format


» Post actualizat in 23 Mar 2017 15:56

cam asa arata; te intereseaza partea dreapta

http://www.prefecturabucuresti.ro/resurse/permise/fisa-inmatriculare.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e gratis la DRPCIV; se numeste de fapt cerere pentru inmatriculare, si pe verso e si fisa; se completeaza cu datele din CIV foarte simplu, are 99% acelasi format

» Post actualizat in 23 Mar 2017 15:56

 

cam asa arata; te intereseaza partea dreapta

http://www.prefecturabucuresti.ro/resurse/permise/fisa-inmatriculare.pdf

De acord dar nu trebuie sa o iau de la taxe si impozite? unde acolo trebuie tiparita? sau se tipareste la drpciv??

» Post actualizat in 23 Mar 2017 19:24

eu aici ma incurc,deci la taxe si impozite ma duc decat cu cartea si copie buletin,o bag la fiscal,platesc impozitul,apoi ma duc sa fac rca ca am inteles ca nu pot face inainte sa merg la taxe,si apoi la drpciv,,corect? mama masi de acte e greu daca schimbi motocicleta odata la 5-6 ani ca se tot schimba procedurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...