Sari la conținut

Yamaha Ybr 125


Postări Recomandate

pastreaz'o cat mai stock.... sa ii schimbi uleiul la timp si benzina buna...si nu are moarte...e un motor ok de incepatori,foarte util in trafic aglomerat,iar la drum lung la 90-100 se simte bine....ai grija de ea si de tine

e o motoreta excelenta sa inveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
arata-ne si noua niste poze cu ea...eu sunt proaspat posesor de cbr 125

asfalt uscat..si poate ne vedem prin trafic

deocamdata nu prea am poze cu ea decat atunci cand mi-am luato ;) eventual daca vrei mai fac weekendul asta ceva poze daca o sa am timp... ;)

post-29036-1210945258_thumb.jpg

Editat de Profy_X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut

 

Si eu as vrea sa-mi trag o Yamaha de genul asta dar acum m-am cam razgandit. De ce? Uite aici,, si aici, e cam acelasi lucru. Acum ma gandesc tot mai serios la un Rieju de genul asta. Mai ales ca am si un dealer in apropiere eu nefiind bucurestean. Cum merge yamaha ta? Ai facut ceva km cu ea? Ce inaltime ai? Cum stai pe ea? Te intreb de inaltime deoarece eu am 1,82m si 90kg si ma gandesc ca nu-i tocmai chopper motoreta asta. Salut inca odata si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut mi-am cumparat si eu de curand o Yamaha YBR125 dar foarte multe lucruri nu prea stiu despre acest model asa ca daca utilizatorii acestui model m-ar putea ajuta cu ceva informatii privind acest model...Al meu e modelul din 2007 m-ar interesa ceva detalii despre acest model cum ar fi unde este fabricat acest model,am citit pe acest forum si am auzit ca ar fi fabricat in china? :laugh:,ce parere aveti despre acest model? :lol:

Am vazut si modele asemanatoare de motoare`(ca si design) cum ar fi Honda Twister sau predecesorul mai mare YBR-ul de 250 se pot folosi carene de pe aceste modele pt a schimba modul in care arata ? :crack: Modelul acesta din 2007 cati cp are unii zic 10 alti 12 pana la urma cati sunt?Se pot aduce ceva modificari pt a marii puterea acestui motor? :laugh:

 

 

cat te-a costat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut

 

Si eu as vrea sa-mi trag o Yamaha de genul asta dar acum m-am cam razgandit. De ce? Uite aici,, si aici, e cam acelasi lucru. Acum ma gandesc tot mai serios la un Rieju de genul asta. Mai ales ca am si un dealer in apropiere eu nefiind bucurestean. Cum merge yamaha ta? Ai facut ceva km cu ea? Ce inaltime ai? Cum stai pe ea? Te intreb de inaltime deoarece eu am 1,82m si 90kg si ma gandesc ca nu-i tocmai chopper motoreta asta. Salut inca odata si asfalt uscat.

Salut,

 

 

Nu poti compara ybr-ul cu o pocntitoare de lifan, lifanul ala e o copie, desi arata aproape la fel, calitatea pieselor este mult mai slaba.

 

Pe ybr am vro 4000km facuti vara asta, am 1,85 si ceva mai multe kg decat tine si stau foarte bine. Nu am avut probleme tehnice deloc, de cand am luat-o.

Intreaba orice posesor de ybr si o sa vezi ca e multumit de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STIU CA MOTORUL DE PE YBR125 ESTE ACELASI CU CEL DE PE XT125

STIE VREUN POSESOR DE YBR125 CATI DINTI ARE PINIONUL FATA (CEL DE LA MOTOR)

MULTUMESC ANTICIPAT

NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am 1,72 m si 60kg usurel ,de mers merge foarte super si sunt mai mult decat multumit de ea am dat pe ea 2300e si la faza ca lifan e pocnitoare are dreptate si asa e si cu first bike si astia au ceva model foarte asemanator cu ybr125 dar nici nu se compara calitativ cu yamaha :P

PS:Ma bucur ca mai sunt si alti detinator de yamaha ybr125 pe forumul acesta si astept si alte pareri din partea altora :D

 

Am si eu o intrebare si la voi se incinge repede motorul? :D La mine se incalzeste ca draq dupa vreo jumatate de ora de mers cu ea.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am 1,72 m si 60kg usurel ,de mers merge foarte super si sunt mai mult decat multumit de ea am dat pe ea 2300e si la faza ca lifan e pocnitoare are dreptate si asa e si cu first bike si astia au ceva model foarte asemanator cu ybr125 dar nici nu se compara calitativ cu yamaha :P

PS:Ma bucur ca mai sunt si alti detinator de yamaha ybr125 pe forumul acesta si astept si alte pareri din partea altora :D

 

Am si eu o intrebare si la voi se incinge repede motorul? :D La mine se incalzeste ca draq dupa vreo jumatate de ora de mers cu ea.. :P

 

La ce caldura e afara, nu-i de mirare... si la mine se incinge, dar nu extrem de mult.

Dar am mers 4 ore incontinu, fara sa am vro problema.

 

 

App, din cate am inteles de la unul din mecanii Motordinamycs, s-au vandut multe ybr-uri in ultima vreme.

Editat de m3talik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare cum motorul meu inca nici rodajul nu il are facut ma poate ajuta si pe mine cineva am inteles ca pt inceput nu e prea bine sa o turez peste 6000rpm e adevarat?si chestia asta pana in cati km trebuie respectata?Exista si efecte negative in caz contrar? :bounce:

Schimbul de ulei la cati km se face?

 

 

PS:Ar fi tare frumos daca am si posta poze cu motoarele noastre aici asta daca sunteti si voi d`acord :rock:

Editat de Profy_X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare cum motorul meu inca nici rodajul nu il are facut ma poate ajuta si pe mine cineva am inteles ca pt inceput nu e prea bine sa o turez peste 6000rpm e adevarat?si chestia asta pana in cati km trebuie respectata?Exista si efecte negative in caz contrar? :bounce:

Schimbul de ulei la cati km se face?

 

 

PS:Ar fi tare frumos daca am si posta poze cu motoarele noastre aici asta daca sunteti si voi d`acord :rock:

 

 

Pana in 500km, sa nu depasesti 6000rpm, si dupa fiecare jumatate de ora de mers, sa o opresti si sa o lasi sa se raceasca. Variaza viteza din cand in cand si nu folosi aceasi viteza pentru o perioada indelungata.

Intre 500-1000km, sa nu depasesti 7500rpm si sa nu accelerezi la maxim niciodata.

 

Dupa 1000KM uleiul trebuie schimbat, si motocicleta poate fi folosita normal.

 

Si totusi, cati Km ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pai ca nu prea am avut timp asa de ea ca am avut si ceva probleme si... :D

 

cine stie de unde pot cumpara niste piese pt yamaha ybr 125 am avut accident cu ea si vreau sa o fac daca se poate din cluj sau din dezmembrari pt model 2007

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am si eu o Yamaha ybr 125 din 2009 cu care am facut vreo 2500 de km.si de care sint foarte multumit. :)

In legatura cu locul unde e fabricata ,asta fiind una din intrebarile puse ,dupa mine nu e o problema daca e fabricata in China ,atit timp cit scrie marca Yamaha,adica s-au respectat conditiile de calitate impuse de firma!

In legatura cu incalzirea motorului ,cineva a zis ca se incalzeste in draci!Asta nu e relevant si e normal sa fie asa ,pentru ca racirea e cu aer!Motorul ,normal sa fie fierbinte dar totusi sint diferente cind mergi la drum intins sau prin oras cu multe opriri la stopuri...

Consumul e de aprox.2l/100km in ritm de mers 75-80km/h.

Viteza maxima 100km/h.

Intrebarea mea este daca are montat pe undeva un limitator,pentru ca nu pot depasi 8000rpm.

Multumesc anticipat de un eventual raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...