Sari la conținut

Harley Davidson


Radu_OldSchool
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 861
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...

 

Uitati preturile in euro din hungary, reprezentanta, asa ca avea dreptate cine zicea...se gasesc de la 7000 euro...nu mai faceti mistouri ca asa este.

 

 

 

 

Preturile afisate de tine sunt sigur preturile CIP, fara taxe. N-are cum un Sporster care in Ro costa in urma cu 2 ani peste 8.000 de euro, sa fie acum in Ungaria 7.000

Pina la urma intereseaza care e pretul final, nu cel afisat. Iar preturile finale pt HD nu vor fi nici pe departe accesibile multor romani.

 

Polemica o sa dureze pina la deschiderea reprezentantei HD in Romania.... Cind vom vedea preturile, o sa ne cam ia piuitul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile afisate de tine sunt sigur preturile CIP, fara taxe. N-are cum un Sporster care in Ro costa in urma cu 2 ani peste 8.000 de euro, sa fie acum in Ungaria 7.000

Pina la urma intereseaza care e pretul final, nu cel afisat. Iar preturile finale pt HD nu vor fi nici pe departe accesibile multor romani.

 

Polemica o sa dureze pina la deschiderea reprezentantei HD in Romania.... Cind vom vedea preturile, o sa ne cam ia piuitul...

 

da, SIGUR, sunt preturile CIP, asta e clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi compatrioti...eu am un prieten si ala la randul lui, are un alt prieten, care intamplator, lucreaza la reprezentanta Harley din Ungaria si mi-a trimis o lista de pretusi...un Sportster 883 costa undeva la 7 450 E cam asa sau poate cu 100 - 150 de E mai mult...

 

asa ca Moliceanu sa aibe grija ce face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taricica e importatoru'.

Showroom pe titulescu pana la anu cand da in functiune shwr si service pe dn1 langa citroen.

Preturile de la 7000 aprox.

Si fratilor Harley'u e vorba de way of life nu numai de un fier.

Trebuie sa intelegi filozofia mersului incet in sunet de harley si pe urma sa-ti cumperi.

De exemplu am un cunoscut care a avut un sportster si nu a inteles nimic din el, rezultatul e o japan de viteza. Concluzia e simpla nu toti sunt Harley Riders.

De hells angels ce sa mai vorbim :finger:

O zi minunata va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, ca sa intelegem filosofia asta trebuie si sa exersam mersul pe batranul HD, nu doar sa ascultam muzica

 

Si fratilor Harley'u e vorba de way of life nu numai de un fier.

Trebuie sa intelegi filozofia mersului incet in sunet de harley si pe urma sa-ti cumperi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, ca sa intelegem filosofia asta trebuie si sa exersam mersul pe batranul HD, nu doar sa ascultam muzica

poate m-am exprimat eu un pic gresit.

ideea era ca la mersul pe harley ajungi dupa ce ai inteles ca ala e stilul de viata care ti se potriveste si esti sigur de asta.

e vorba de calm, raspundere( are 350 kg gol) si etc....

oricum preturile sunt accesibile la o valoare de 8-9000 avasnul e pe undeva spre 2000 euro, deci nu e vorba de bani.

where there is a will there is a way :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate m-am exprimat eu un pic gresit.

ideea era ca la mersul pe harley ajungi dupa ce ai inteles ca ala e stilul de viata care ti se potriveste si esti sigur de asta.

e vorba de calm, raspundere( are 350 kg gol) si etc....

oricum preturile sunt accesibile la o valoare de 8-9000 avasnul e pe undeva spre 2000 euro, deci nu e vorba de bani.

where there is a will there is a way :finger:

 

 

sal,

desi banuiesc ca e Buc.,completeaza-ti locatia in profil.

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger:

 

 

 

sa vezi fiare aranjate frumos in vitrina, fara feoane (plastice sau cum vreti sa-i ziceti la vitezan) prin jur.

Amin.

 

S-o crezi tu,Geo...Dincolo de perete,e plin de plastice Hyosung.La vreo 5 m distantza :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am spus :buc.

oricum nu vad diferenta.. respectul se castiga e adevarat.

 

<small>--- Mesaj completat în 28 Sep 2007 16:32 -------------</small><br/>

Ma bucur ca am reusit sa raman un visator. Multumesc tare.

 

bine,ca la copii:

 

adresa se completeaza la profil,ca sa poti fi identificat dupa profil,pt ca cei cu care stai de vorba, sa stie cu cine au de a face.

e cea mai elementare forma de bun simt,caracteristica mai ales chopperistilor.

tu vad ca vrei neaparat sa iesi in evidenta.

exista un regulament pe acest subforum,si tinem sa fie respectat.

nerespectarea lui aduce dupa sine stergerea posturilor.recidiva se sanctioneaza si cu warn.

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahah bine toarasu' cum doriti.

adresa era informatie optionala cum am spus deja cat despre bun simt....hahaha nu cred ca ai inteles nimic.

ale tineretii lipsuri.

va urez de anul nou cat mai multi km fara probleme.

 

 

mosu',orice alte reclamatii,pe PM...mie sau Admin-ului.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosu',orice alte reclamatii,pe PM...mie sau Admin-ului.

B.

 

bine ma Blak ca mie mi-ai dat warn!!, ca nu stiam cum drac sa recompletez in profil :moron:

glumeam!! :lol:

Ardel ca nare pic de respect!!!

scrie Nene(ca asa ne vorbesti de zici ca ai 80 ani) datele la profil si te avem printre noi, poate ne povestesti si noua pe unde te-ai umblat si ne atasezi si niste poze.

vin cu ginduri pasnice :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

.....................

A gandi, gandire.

Acuma on topic, chiar daca in afara de Fat Boy nu as lua nimic de la HArli, poate putin Sportsterul de 1200 sa imi rup capul cu el, ma bucur ca se deschide reprezentanta asta, ca e frumos sa vezi fiare aranjate frumos in vitrina, fara feoane (plastice sau cum vreti sa-i ziceti la vitezan) prin jur.

Amin.

 

* Acuma, fiecare cu visul lui (american), treaba cu Harley-ul in Ro. a fost cam compromisa, parerea mea... Dar e bine ca isi fac vant si sar cu elan din nou, ...sa vedem ce iese.

 

Asta era si ideea, Geo, decat sa merg duminica la mall sa ma holbez la maimutoaiele din magazine, mai bine ma duc pe Strasse si ma uit in vitrina la Harleyuri :kick: ...Asta cand n-am cu ce sa pun gaz ca sa ies din oras, fireste :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place sa intru in polemica doar de dragul polemicii, dar nici sa fiu luat la misto!

Deci:

1. HD, revine in RO dupa ce prin anii '90 a renuntat la a avea reprezentanta intrucat preturile de atunci erau prohibitive pentru romani: intre 7000 si 25.000 $! Probabil ca unii erau prea tineri pe atunci ca sa-si aminteasca acest lucru!

2. Aruncati aici o privire http://www.harley-davidson.com/wcm/Content...sp?locale=en_US

Harley-Davidson! Veti vedea preturile in $, transformati-le in euro si va rog sa-mi spuneti cati romani de clasa medie isi vor permite un HD cu banul jos! Daca aduc sistemul de plata american, extins pe 72 de luni si ofera finantare: jos palaria!

De final: sunt fan HD, dar incercam sa spun ca un HD nou-nout este un vis prea indepartat pentru multi dintre motociclistii romani! Iar de sacrificii si generatii de sacrificiu sunt satul...

:blink:

Nu transforma in euro dolarii ca e f gresit rationamentul.Intra mai bine pe un magazin european de harley si o sa ai o surpiza mare, sunt preturi mai mari decat in state.De ex, in Italia, un 883 e pe la 8000 si ceva de euro, spre 9000!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transformarea preturilor din dolari in euro era o varianta ad-hoc de a va face o idee cam ce preturi ar fi in Europa! Sigur ca ele difera de la tara la tara, de la dealer la dealer.

:blink:

Editat de cruiserman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fratilor Harley'u e vorba de way of life nu numai de un fier.

Trebuie sa intelegi filozofia mersului incet in sunet de harley si pe urma sa-ti cumperi.

De exemplu am un cunoscut care a avut un sportster si nu a inteles nimic din el, rezultatul e o japan de viteza. Concluzia e simpla nu toti sunt Harley Riders.

 

Fara intentia de a starni polemici, certuri etc., chestia cu "way of life" e o "pacaleala" a departamentului de marketing HD (pun pariu ca "marketerii" aia nu au mers cu vre-un motor in viatza lor). Trebuie si ei sa justifice cumva pretul piperat. Adevarul e ca lozinca prinde si vinde marfa (mai ales in America).

 

Cat despre rideri (nu bikeri :blink: ) conteaza mai mult raportul calitate/pret/performante decat emblema... Motociclistii sunt individualisti, iar HD vrea sa-i bage pe toti in aceeasi oala cu "stilul lor de viatza"...

 

Totusi sunt miscari pozitive la HD, pt. ca au inceput sa bage ABS pe unele modele, frane Brembo. Deci isi dau seama ca trebuie sa-si rezolve problemele tipice ca sa vanda marfa (mai ales ca japonezii si in special Yamaha si-au cam gasit identitatea in domeniul cruiser).

 

Acu' nu carcotesc pt. ca mi-as dori un HD Night Train :blink: , dar mai astept sa scada preturile... Oricum e bine ca se deschide HD si la noi. Sa speram ca vor avea servicii bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ticule ABS-ul este cea mai mare pacaleala la motorete, sunt o gramada de situatii in care singura optiune este blocarea rotii. ai mai mentionat ceva de raport calitate-pret , sunt direct proportionale. pacat ca in toata afacerea sunt bagati niste sugaci cacanari de politicieni si nu cineva intradevar pasionat de motociclete (am scris motociclete NU h.d.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precizari:

1. HD nu a plecat din romania ci a luat o Tzeapa romaneasca data de cei care au avut concesiunea.

Din cauza aceasta au stat pe ganduri aproape 2 ani dupa termenul dec.2005 cand a expirat licenta data.

2. Frane brembo au mai demult pe V-Rod care are si motor porschedesign deci la treaba cu tehnica sunt destul de inaintati.

Alt ex la a mea sunt 2 sonde lambda si supapa pe evac si cruisecontrol etc.

3.Intradevar ABS e destul de naspa, vezi la bmw si yamaha mai ales daca ajungi sa ai nevoie de el. :blink:

4.Way of life....hmmm cred ca trebuie sa mergi ca sa intelegi si totusi este cea mai veche marca din lume (alaturi de Triumph dar care a dat faliment candva) si cu cea mai veche retea de dealeri si pot continua.

Preturile, daca ne gandim ca un Sportster e la fel de scump cu un Logan atunci .....

Fraza cu individualistiii e corecta dar daca te uiti pe un catalog de accesorii originale HD o sa vezi ca si ei urmaresc individualitatea si sa fim seriosi la toate adunarile nu vezi doua motoare la fel.

Motive sunt destule dar cel mai important e sa calaresti ce iti place nu ce da bine pe bulivar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara intentia de a starni polemici, certuri etc., chestia cu "way of life" e o "pacaleala" a departamentului de marketing HD (pun pariu ca "marketerii" aia nu au mers cu vre-un motor in viatza lor). Trebuie si ei sa justifice cumva pretul piperat. Adevarul e ca lozinca prinde si vinde marfa (mai ales in America).

.......

 

* aici da-mi voie sa te contrazic, nu de dragul polemicii, ci pentru acuratete :blink:

HD inseamna "way of life", este un vis american care s-a transmis din generatie in generatie si a depasit granitele "tanarului continent" ajungand sa fie un simbol pentru cei care abordeaza libertatea ...in miscare, in multe locuri din lume.

 

Majoritatea cluburilor din America (si nu numai) au fost infiintate de posesori de HD. (1% e doar un exemplu). Si nu ma refer la HOG...

 

Altfel, sunt de acord cu tine :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ticule ABS-ul este cea mai mare pacaleala la motorete, sunt o gramada de situatii in care singura optiune este blocarea rotii.

 

Ca sa nu aglomeram topicul cu discutii off, trimite-mi te rog un PM cu detalii despre situatiile cu pricina. Eu nu stiu de nici una, dar nici nu-s experimentat.

 

Peste tot am citit ca ABS-ul e super pe motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este visul nostru ,daca suntem pe o mobra, pe o comunista, pe o jp si nu pe un HD ?

Care ar fi visul nostru pe un HD ?

Care este raportul nr.motocicleta noua/SH

Care este raportul motocicleta noua chopper/cruiser HD si celelalte?

Visul american in america se poate realiza , probabil cu cateva procente mai repede decat la noi.

Probabil.

Inca ne cautam identitatea atat pe motor cat si fara motor.

E bine ca HD a reintrat la noi , astfel reintram pe "harta".

Nu stiu daca conteaza ptr noi cine detine licenta .

Important e ca un anumit numar de motociclisti vor putea cumpara un HD .

Consider ca visul de a merge pe doua roti in RO este mai mare decat visul de a detine o anumita marca.

Asfalt uscat

Cu respect

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este visul nostru ,daca suntem pe o mobra, pe o comunista, pe o jp si nu pe un HD ?

Care ar fi visul nostru pe un HD ?

Care este raportul nr.motocicleta noua/SH

Care este raportul motocicleta noua chopper/cruiser HD si celelalte?

Visul american in america se poate realiza , probabil cu cateva procente mai repede decat la noi.

Probabil.

Inca ne cautam identitatea atat pe motor cat si fara motor.

E bine ca HD a reintrat la noi , astfel reintram pe "harta".

Nu stiu daca conteaza ptr noi cine detine licenta .

Important e ca un anumit numar de motociclisti vor putea cumpara un HD .

Consider ca visul de a merge pe doua roti in RO este mai mare decat visul de a detine o anumita marca.

Asfalt uscat

Cu respect

:blink:

 

* Sunt de acord cu tine, asta a fost si visul meu din copilarie: sa merg pe doua roti. Am inceput cu bicicleta :blink:

 

Taica-miu a avut cateva motorete, cand eram eu copil (mai multe inainte sa ma nasc). Nu cred ca a fost un vis pentru el, mai mult o necesitate (avea de umblat si era greu sa iti iei o masina atunci). Dar talent a avut, se pare, pentru ca nu a avut nici un accident si a mers mult, mult... (cu masina mai pe urma).

 

Acum ca mi-am implinit visul asta, mai important este sa pot trai cu el, asa cum mi-am propus, ...nu marca pe care o conduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...