Sari la conținut

Goldwing Owners


Blaster
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

raptoare..mi-e teama ca ai sa urinezi cu o mare bolta pe gixxerul tau de 750 daca apuci sa stringi intre craci o golda sau lt/ rt de la bmw..

cam asa gindeam si eu acum 3/4 sezoane..cind credeam ca am sa imbatrinesc pe vitezana..

dar mi-am luat rt..tot mobra de pensionar,cum iti place tie sa spui..iar de atunci am uitat de alte motoare..

chestie si de gust pina la urma..eu unul apreciez confortul pe o mobra muuult mai mult decit orice..

ca idee..asta iarna pe trei/patru grade eram spre brasov pe rt..aparat de frig si curent si ger tot de catre rt..manere incalzite,parbriz electric,carene ample,etc

ma gindesc..in timpul asta tu cu gixxerul tau asteptati sa inceapa sezonul :laugh:

cam asta-i diferenta..am doar 40 ani..nu sunt inca pensionar..dar ca-n viata..depinde de gusturi..

luigi vicol

ps;singurul lucru care nu-mi place la golda si ma mir ca inca nu le-au echipat ar fi ca nu au parbriz electric..in rest..numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ps;singurul lucru care nu-mi place la golda si ma mir ca inca nu le-au echipat ar fi ca nu au parbriz electric..in rest..numai de bine!

multa lume zicea de parbrizul electric si chiar ca ar merge...pentru asta insa, exista rt si lt,pentru celelalte exista master card :laugh:

p.s. chiar nimeni nu a schimbat curelele pana acum? :)

Editat de bikeru56
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raptoare..mi-e teama ca ai sa urinezi cu o mare bolta pe gixxerul tau de 750 daca apuci sa stringi intre craci o golda sau lt/ rt de la bmw..

cam asa gindeam si eu acum 3/4 sezoane..cind credeam ca am sa imbatrinesc pe vitezana..

dar mi-am luat rt..tot mobra de pensionar,cum iti place tie sa spui..iar de atunci am uitat de alte motoare..

chestie si de gust pina la urma..eu unul apreciez confortul pe o mobra muuult mai mult decit orice..

ca idee..asta iarna pe trei/patru grade eram spre brasov pe rt..aparat de frig si curent si ger tot de catre rt..manere incalzite,parbriz electric,carene ample,etc

ma gindesc..in timpul asta tu cu gixxerul tau asteptati sa inceapa sezonul :lol:

cam asta-i diferenta..am doar 40 ani..nu sunt inca pensionar..dar ca-n viata..depinde de gusturi..

luigi vicol

ps;singurul lucru care nu-mi place la golda si ma mir ca inca nu le-au echipat ar fi ca nu au parbriz electric..in rest..numai de bine!

 

Stai linistit ca pot sa ma dau si cu Warriorul pe strada. . .si nu am nevoie de caldura la una alta ca iarna nu merg la drumuri lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

De cand eram pustan mi-a placut Goldwing-ul, daca o sa am posibilitatea sa-mi cumpar unul in viitor nici nu stau pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cred totusi ca as vrea si eu un GoldWing la un moment dat :lol:

 

Si daca te pishi cu jet balistic pe GSXR, inseamna ca nu ai mers niciodata pe unul, , ,daca ti-ai luat GW si sigur esti mai tanar ca mine. . cu manere incalzite. .si nici nu o sa stii vreodata (in viata asta) ce senzatii ai, pe un speed, pe un circuit mai ales. . daca tot ai pierdut ocazia, macar sa stii ce ai pierdut, ,,( si martori imi sunt miile de confrati posesori de gixxer) asa ca revin. . imi iau GW la 70 ani. . .atunci cand o sa am incheieturile amortite de artrita, o sa-mi faca placere sa am manere incalzite, ,si muzica la difuzoare. . . dar pana atunci, prefer motoarele brutale, , ,,ala GSXR si Warrior.. and loving every moment with their brutality. . I mean, that's what bikes are all about. .compared to cars. . .Cand nu o sa ma mai tzina balamalele, o sa-mi iau si eu un Cadillac din asta, pe doua roti., . . .Acum, pe bune, cand am nevoie de confort, merg cu masina. . .am si acoperis nu numai caldura si fotoliu. . .si merg incet, ascult muzica, nu port casca, vb. la tel., pot sa am si mai mult de un pasager. . Dar cand nu o sa mai pot cu motoare brutale, imi iau si eu un GW. . .sincer. sa merg linistit la drum lung, auzind doar un whooooosssshhhh silentios de la motor.. .o mie de butoane pe bord. . .si chestii dastea. . .de low speed.

 

PS: O viata are omul. . .daca trece prea repede la GW, e ca si cum stergi cu buretele toata adrenalina de care nu ai avut parte vreodata in vreo masina. . . sau alt vehicol.

 

Sanatate!!

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu,este honda valkyrie rune..

ce au in comun este motoru si faptul ca sunt facute de honda..

luigi vicol

 

 

mersi mult de lamurire. mi s-a parut dupa motor ca ar fi goldwing, din cauza asta am postat aici. ulterior am auzit si termenul goldwing "chopperit" si ma gandeam ca s-ar putea sa fie un exemplar.

 

 

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cred totusi ca as vrea si eu un GoldWing la un moment dat :lol:

 

Si daca te pishi cu jet balistic pe GSXR, inseamna ca nu ai mers niciodata pe unul, , ,daca ti-ai luat GW si sigur esti mai tanar ca mine. . cu manere incalzite. .si nici nu o sa stii vreodata (in viata asta) ce senzatii ai, pe un speed, pe un circuit mai ales. . daca tot ai pierdut ocazia, macar sa stii ce ai pierdut, ,,( si martori imi sunt miile de confrati posesori de gixxer) asa ca revin. . imi iau GW la 70 ani. . .atunci cand o sa am incheieturile amortite de artrita, o sa-mi faca placere sa am manere incalzite, ,si muzica la difuzoare. . . dar pana atunci, prefer motoarele brutale, , ,,ala GSXR si Warrior.. and loving every moment with their brutality. . I mean, that's what bikes are all about. .compared to cars. . .Cand nu o sa ma mai tzina balamalele, o sa-mi iau si eu un Cadillac din asta, pe doua roti., . . .Acum, pe bune, cand am nevoie de confort, merg cu masina. . .am si acoperis nu numai caldura si fotoliu. . .si merg incet, ascult muzica, nu port casca, vb. la tel., pot sa am si mai mult de un pasager. . Dar cand nu o sa mai pot cu motoare brutale, imi iau si eu un GW. . .sincer. sa merg linistit la drum lung, auzind doar un whooooosssshhhh silentios de la motor.. .o mie de butoane pe bord. . .si chestii dastea. . .de low speed.

 

PS: O viata are omul. . .daca trece prea repede la GW, e ca si cum stergi cu buretele toata adrenalina de care nu ai avut parte vreodata in vreo masina. . . sau alt vehicol.

 

Sanatate!!

 

pai daca tu consideri GL-ul un motor care nu te satisface, nu inteleg ce cauti pe topicul asta, sincer...

intrebarea ar fi: ai urcat vreodata pe unul? sa vezi cum e..., doar asa de curiozitate...

 

GL-ul nu se poate compara cu alt motor..., e doar un turer...big...

 

cam de prost gust comentariile tale...

 

 

si-a schimbat cineva pana acum curelele de distributie?daca da,ce cod au cele pe care le-ati pus si de unde le-ati procurat merci :lol:

 

 

eu mi-am luat, de la Autonet.ro...38RON

Gates Part number: 5043

alea originale sunt 250RON...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

intrebasem mai sus..sunt variante de gl1500 care au abs?

eu m-am uitat pe mobile si nu gasesc cu abs decit gl 1800..

daca imi ies pasientele am de ales intre bmw k1200lt,r1150rt si goldwing..dar numai cu abs..

la ditamai vaporul este foarte necesar,m-am obisnuit foarte tare cu abs-ul de la bmw..

voi ati avut probleme cu ele din cauza masei mari a motocicletei?

in sensul sa patineze,sa se blocheze roata,sa o tavaliti din cauza asta?

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebasem mai sus..sunt variante de gl1500 care au abs?

eu m-am uitat pe mobile si nu gasesc cu abs decit gl 1800..

daca imi ies pasientele am de ales intre bmw k1200lt,r1150rt si goldwing..dar numai cu abs..

la ditamai vaporul este foarte necesar,m-am obisnuit foarte tare cu abs-ul de la bmw..

voi ati avut probleme cu ele din cauza masei mari a motocicletei?

in sensul sa patineze,sa se blocheze roata,sa o tavaliti din cauza asta?

luigi vicol

 

Da, exista, sunt mai rare dar sunt...

Eu unul nu am avut probleme cu franatul, mai ales sa o tavalesc din cauza asta...

Ideea e ca trebuie sa te obisnuiesti cu distanta de franare, ma refer la franare violenta, pe diverse suprafete...

Eu nu am ABS la al meu...., nici nu am avut alt motor cu ABS inainte, deci nu pot sa-ti spun cat e de diferit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine cand am desfacut motorul,am constatat o chestie.Deoarece la viteze mari si cu picioarele pe scarite incercam sa frinez,observam ca refuza sa opreasca in timp util cu cele doua discuri de pe fata.

Am dat jos etrierul am franat din maneta,asta nimic e infundat trebuie sa-l aerisim ,l-am desfacut si da-i si apasa pe maneta si nimic,nu curgea nici un lichid.

Am constatat in cele din urma ca frana fata stg este actionata de maneta,iar frana fata dr este actionata de pedalierul de frana spate,deci o forma de DBS, asta explica faptul de ce frana asa de bine la viteze mari cu piciorul pana la fund in pedala ,si fara derapaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine cand am desfacut motorul,am constatat o chestie.Deoarece la viteze mari si cu picioarele pe scarite incercam sa frinez,observam ca refuza sa opreasca in timp util cu cele doua discuri de pe fata.

Am dat jos etrierul am franat din maneta,asta nimic e infundat trebuie sa-l aerisim ,l-am desfacut si da-i si apasa pe maneta si nimic,nu curgea nici un lichid.

Am constatat in cele din urma ca frana fata stg este actionata de maneta,iar frana fata dr este actionata de pedalierul de frana spate,deci o forma de DBS, asta explica faptul de ce frana asa de bine la viteze mari cu piciorul pana la fund in pedala ,si fara derapaj.

 

 

se numeste CBS (combined braking system) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
curelele le-am schimbat da....de rolele intinzatoare stie cineva ceva?unde?cat? si de astea :)

 

 

sunt uzate? si eu am schimbat curelele, dar rolele aratau ca noi....

in manual nici nu spune ca trebuie schimbate deodata..., doar daca sunt uzate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
sunt uzate? si eu am schimbat curelele, dar rolele aratau ca noi....

in manual nici nu spune ca trebuie schimbate deodata..., doar daca sunt uzate...

 

 

au un mic joc(chiar foarte mic)si pentru linistea mea sufleteasca as vrea sa pun o pereche noi

acuma nu zice nimeni ca ar trebui schimbate deodata dar daca nu au joc chiar deloc atunci mai merg

P.S.joc ar trebui sa aibe atat cat are un rulment nou(adica deloc)

 

 

am fost la timisoara 13-15 iunie si speram sa ma intalnesc cu ceva bastinasi cu gl-uri sa mai schimbam o parere dar am ramas dezamagit....poate cu alta ocazie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Salut

 

Scriu aici ca poate voi stiti mai multe. Am avut ocazia sa-mi cumpar de curand o Honda Valkyrie F6C din 99 .Radiatorul nu este cel original si am inteles ca ar fi acelasi de pe motorul de Goldwing. Daca stiti de unde pot cumpara un radiator complet dati un semn.

 

Tks,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Putina miscare la Goldwing Owners,dar la Zetea eram 5 bucati de 1200 cc.

 

La Prejmer, 2 de 1200cc, 3 de 1500cc si 2 de 1800cc

 

problema e ca putini stau pe net si cred ca de aia nu prea e miscare(cu monologul nu stau prea bine)dar zic eu ca incet incet o sa se mareasca nr posesorilor si o sa se vada ceva miscare... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...