Sari la conținut

Honda Magna


daw_hanson
 Share

Postări Recomandate

Consumul in sine e foarte ok, pana in 120km/h.

Autonomia e problema, datorita rezervorului mic (aprox. 14 litri).

Eu am comutat pe rezerva dupa ce am parcurs intre 175 si 207 km (record) si am mers cel mai mult cu tot cu rezerva 247km, pana am gasit un peco sa alimentez. Nu s-a oprit in mers dupa 247km, dar mergea pe vapori, probabil. Am alimentat atunci 12,7 litri.

Sper sa fie de ajutor, macar orientativ, cifrele astea.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nelamurire: am tot urmarit filmulete pe yutube...insa nu am vazut pe nici o magna..sistemul care il are a mea. Sigur este legat de racire. Furtunele coboara jos in bumbaiul metalic( rezervor) p care l tras eu in cauciuc sa nu sara vre o piatra.. treaba e ca din razarvorul de jos urca un furtunas pe sub capacul de aluminiu...si ajunge pe sub rezervorul de benzina si nu ....intra nicaeri.

Nici in filtru aer...nici prin carburaroare....cel putin eu nu i am gasit mustiucul unde ar putea fi mufat. Magna e din 86...are tahometru in mile si km..sa aibe legatura cu vasu de expansiune???suflu pe el si iese aerul dar nu mi dau seama unde...in bumbaiu d jos sau in vas...multam ptr eventualele lamuriri. RESPECT!!

 

Esti sigur ca e legat la sistemul de racire? Dupa aspect pare sa fie filtrul de carbune pt vaporii de benzina din rezervor, cum au unele masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul in sine e foarte ok, pana in 120km/h.

Autonomia e problema, datorita rezervorului mic (aprox. 14 litri).

Eu am comutat pe rezerva dupa ce am parcurs intre 175 si 207 km (record) si am mers cel mai mult cu tot cu rezerva 247km, pana am gasit un peco sa alimentez. Nu s-a oprit in mers dupa 247km, dar mergea pe vapori, probabil. Am alimentat atunci 12,7 litri.

Sper sa fie de ajutor, macar orientativ, cifrele astea.

Multumesc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca motocicleta care am cumparat-o in 2016 a avut multe modificari, as vrea sa vad si o Magna model 1994-2003 RC43. Vreau sa vad cum arata ea originala. O vad in diagramele de pe net, sau in manual, dar nu se compara cu realitatea.

Facem si un ride pe langa Bucuresti daca vremea si timpul permite.

Am mai vazut o Magna in Bucuresti, albastra pe la Piata Romana, dar nu am indraznit sa ma uit prea mult, proprietarul nu era langa ea.


» Post actualizat in 18 Jul 2018 09:38

Pentru cine doreste sa cumpere parturi SH pentru Magna, am gasit un site in Germania:

https://www.mopart.de/Honda-Ersatzteile-VF750C-Magna--RC43-/c1843992_u3834_z118c8a3a-81da-4ec1-ad5e-f9cf6c29fdfb/

 

Nu am comandat de aici pana acum si nu stiu cheltuieli de expediere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

N-am mers cu ea înainte de reparații. Vedem zilele următoare. Proprietaru' are cont aici ( moshu75 ). O să povestească și el , pe viitor , cum se comportă V65-ul.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Salutare!

 

Intreb pentru un prieten care are o magna vf750c (aia cu lant), daca este printre voi un om bun care sa dea o mana de ajutor unui om tare necajit.

 

Povestea este astfel: magna lui merge in 2 (spate dreapta cu fata stanga sau invers). Absolut totul este impecabil. Compresie buna, bujii + fise noi, carburatoare curatate etc. Cu toate astea, motorul nu merge de anul trecut, si sezonul asta e aproape ratat. Singura chestie care nu a fost verificata este CDI-ul. 

 

Prietenul este dispus sa trimita CDI-ul sau presupus a fi defect, la cineva care este dispus sa-l puna la el pe motorul functional, si sa verifice daca dupa schimbul de CDI motorul merge in 2.

Prietenul meu va pune CDI-ul la curier sau va veni personal cu CDI-ul in ghiozdan daca cel dispus sa faca proba este aproape de Timisoara sau Lugoj.

 

Eu intru foarte rar pe forum, iar prietenul meu deloc, asa ca, daca nu e mare deranj, as prefera sa fiu contactat pe telefon, sau cel mai bine sa-l contactati direct pe el, tot la telefon.

Numarul meu este: 0724 993738 (Sile)

Numarul prietenului este: 0722 639838 (Cristi) 

 

Multumiri si spor la toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...