Sari la conținut

Honda Magna


daw_hanson
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

STiu kit de curea pt Honda Shadow, dar pt Magna mai putin. Tu ai auzit ca ar fi asa ceva, sau te intrebi daca exista.

Eu ma indoi, pt ca, din cate stiu eu, magna e motorul de VFR pus pe cadru de chopper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un lucru. Uita-te daca pe unde iese lantul din motor ar putea sa iasa si o curea.

Da-i ma AWD-ule,un link cu adresa alora de unde ti-ai luat tu chitul de curea...Poa' sa bage o intrebare la ei...Chiar ar fi misto,Magna pe curea :rusinica: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic deschis pentru posesorii de Honda VF 750 C / RC 43 - Magna.

Proprietari, fotografii, sfaturi, consumabile, accesorii etc.

Incep cu fotografia Hondei mele.

 

 

Mai era un tip din Iasi, cu una rosie, era foarte multumit de ea.

 

Nu stiu daca intra pe aici.

 

@romega Tu nu ne poti da ceva detalii ?

 

:cheers: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic deschis pentru posesorii de Honda VF 750 C / RC 43 - Magna.

Proprietari, fotografii, sfaturi, consumabile, accesorii etc.

Incep cu fotografia Hondei mele.

 

Frumoasa! sa o stapanesti sanatos! din ce an e?

si pe mine ma tenteaza foarte mult o Magna, dar inca ma mai gandesc...nu se prea gasesc de vanzare la noi. In Germania am gasit cateva, dar cele dupa 2000 sunt cam scumpe.

Cum te impaci cu ea? Consuma mult? E manevrabila sau cam naravasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata super! Felicitari!

Am inteles ca modelele mai noi (pana in 2003) sunt pe cardan. Nu inteleg de ce nu se mai fabrica in prezent. Chestii de marketing, ce stiu si eu...

Oricum, as fii tare curioasa sa o incerc, sa vad daca sunt in stare sa conduc asemenea "bestie". Deocamdata ma inteleg perfect cu Viroaga mea, dar simt ca in curand o sa vreau ceva mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu Magna.In general, am fost tare multumit de ea.Fugea extraordinar.In schimb nu o simteam bine pe curbe....dar poate trebuia sa mai umblu pe la setari.

Una peste alta, un powercruiser excelent.Recomand la toata lumea.

post-3526-1185440625_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un motor foarte bun,un pic cam scump la consumabile dar isi justifica ultimul leu investit, pt un cruiser mai nou cu aceleasi performante platesti chiar dublu, o singura chestie lasa de dorit, ciclistica nu e foarte reusita dar per ansamblu motocicleta e realizata f bine, eu o am pe a mea din 2003. si inca nu am de gind sa o schimb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

un motor foarte bun,un pic cam scump la consumabile dar isi justifica ultimul leu investit, pt un cruiser mai nou cu aceleasi performante platesti chiar dublu, o singura chestie lasa de dorit, ciclistica nu e foarte reusita dar per ansamblu motocicleta e realizata f bine, eu o am pe a mea din 2003. si inca nu am de gind sa o schimb

ciclistica nu e reusita in functie cu ce o compari,daca o compari cu un sport touring sau un enduro da,dar daca ai merge cu un cruiser la fel de repede cum mergi cu magna cred ca ai avea aceeeasi parere si despre restul cruiserelor.super motor :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

daca e sa aleg sa raman pe cruisere.. Magna o sa fie prima optiune pt. mine..

 

Vanez modelu asta de peste juma de an. La noi sunt rare.. am vazut doar vreo 3 exemplare live... la nemtzalai am gasit unele bestiale, modificate unele, erau incredibile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

daca e sa aleg sa raman pe cruisere.. Magna o sa fie prima optiune pt. mine..

 

Vanez modelu asta de peste juma de an. La noi sunt rare.. am vazut doar vreo 3 exemplare live... la nemtzalai am gasit unele bestiale, modificate unele, erau incredibile...

 

hai ca pana la urma am ramas tot pe Magna. Dupa sapaturi pe net si asteptari a unui model ca sa-mi ia respiratia, dar sa fie si okey la pret, am gasit pe mobile ce cautam.

 

E din 95, mi-a placut cum arata, si deja am inmatriculat-o.

 

Pozele de pe mobile :

post-6107-1202723522_thumb.jpg

post-6107-1202724125_thumb.jpg

 

Poza cand a ajuns in tara :

post-6107-1202724146_thumb.jpg

 

Poze dupa ce i-am dat coburile, suporturile si al 2-lea loc jos. Belea arata, si intr-un loc, si echipata de drum lung.

post-6107-1202724198_thumb.jpg

post-6107-1202724208_thumb.jpg

post-6107-1202724255_thumb.jpg

 

De mers, nu am apucat insa sa merg prea mult cu ea, vreo 50 de km vineri, insa imi place cum se comporta. De viteza , nu am exagerat, i-am dat intr-o depasire 140, dar am lasat-o mai usot cand mi-am adus aminte de asfaltu rece si cauciucurile neincalzite.

 

Am gasit si un manual pe net, din pura intamplare, exact pt. modelul C3 . Vad ca americanii asa il numesc.

 

In fine, cine il doreste, are 9 mb, vreo 200 de pagini scanate :

 

http://www.gameovercafe.ro/poison/HondaMagnaVF750C.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

care a mai avut probleme in a gasi piese si consumabile ?

 

Am intrebat la vreo 2 magazine in bucuresti, cica nu gasesc filtru de aer pt. Magna an 95.

 

Vreau sa schimb mai multe , printre care si filtru de aer, inainte sa dea caldura.

 

Deci.. ce filtru de aer recomandati (K&N, etc) , si unde gasesc ? Intrebarea e si pentru filtru de ulei, ca vreau sa fac si schimbu de ulei, sa stiu o treaba. Unde gasesc la sigur ?

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care a mai avut probleme in a gasi piese si consumabile ?

 

Am intrebat la vreo 2 magazine in bucuresti, cica nu gasesc filtru de aer pt. Magna an 95.

 

Vreau sa schimb mai multe , printre care si filtru de aer, inainte sa dea caldura.

 

Deci.. ce filtru de aer recomandati (K&N, etc) , si unde gasesc ? Intrebarea e si pentru filtru de ulei, ca vreau sa fac si schimbu de ulei, sa stiu o treaba. Unde gasesc la sigur ?

salut,eu am k&n la a mea si am pus normal la cea galbena.k&n am luat de la reprezentanta suzuki din galati,iar original de la reprezentanta honda de la braila.diferenta nu este f mare la pret,asa ca mai bine optezi pt k&n(cam 60e original cam 75 k&n)

filtru de ulei eu am pus tot k&n ,dar gasesti cam peste tot si alte firme ca se foloseste acelasi model la mai multe motoare.

probleme cu piesele in a gasi nu au fost probleme,avand reprezentanta la braila dar, (am schimbat cuplele de cauciuc de la roata-foaie+un surub de la capacul de chiuloasa-nu au fost probleme dar am verificat jocul la supape,si respectivul surub sa rupt la montaj si a trebuit sa il inlocuiesc)am asteptat cam 5 saptamani pt piese.

problema ar fi la accesorii aftermarket sunt cam greu de gasit la dealerii obisnuiti(louis etc)si cand le gasesti sunt cam scumpe(130e grila cromata de radiator ,de exemplu)

sper ca ti-am fost de folos,CRISTACHE_80 e adresa mea de mess ,daca mai ai ceva intrebari :cheers:

cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci frumos.

 

Inteleg ca ar trebui sa incerc pentru filtre direct la reprezentanta. Asa am sa fac, vad ca cei care si-au deschis magazine moto peste noapte si vand si ei 3 geci , 2 suruburi si 4 moto second-hand mai au de invatat.

 

Am observat lipsa accesoriilor after-market de pe piata , inclusiv alte piete europene, la modelul Magna.

 

Io nici grila radiator nu am gasit , decat in US. Unde ai gasit la 130 de E ? Daca asta ar fi pretu final la care sa-l cumpar, as fi interesat.

 

La fel, caut sa inlocuiesc si acea protectie a lantului, la roata de pe spate. O vreau din crom ( chain cover ) .. ati gasit pe undeva din intamplare ?

 

P.S. Mi-am bagat nasu pe ebay, si am vazut o gramada din lucrurile pe care le caut, in US. Daca e sa vorbim de piese in US, turbez de nervi. La noi e 75 Euroi un filtru K&N ? Adica vreo 100 si ceva de dolarei ?

 

Ia uite in US :

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/K-N-Air-Fil...tem260211356867

 

Si am mai gasit cate ceva din ce am nevoie, kickstand de ex :

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Honda-V65-1...tem370022500376

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...