Jump to content

Photo

Recarosare Autoturism

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Pierrooradea

Pierrooradea

outrageous

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,314 posts
  • Interests:V-twin
  • Moto: vtwin (ntv650) + boxer(R1150RT)
  • Numar: H K A
  • Club: WHITE WOLVES MC

Posted 16 July 2007 - 05:12 PM

salutare
am de facut o recarosare la un Ford Transit din `87
am gasit unul din `90 in stare perfecta in germania
din auzite de la unii am aflat ca se merge rapid si usor la recarosare, iar altii i-mi spun ca ma complic prea tare si ca la reinmatriculare o sa trebuiasca sa platesc TPI la masina.

ceva concret stie careva?
a facut careva recarosare la ceva masina din tara cu una adusa de afara?

rog doar raspunsuri de la oameni trecuti prin asa ceva..... sau detalii stiute de la diverse persoane trecute prin asta!
MULTUMESC!
V-twin 4 spark`s

#2 Hellryder

Hellryder

Supermotard

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 1,890 posts
  • Interests:nimic
  • Moto: Yamaha
  • Club: Urban Riders

Posted 16 July 2007 - 05:20 PM

Nu te complici deloc cu recarosarea, mai ales ca nu mai este permisa. Suna la RAR si intreaba, eventual trimite o cerere scrisa si asteapta raspuns scris de la ei daca sunt evazivi la telefon.

S-a schimbat de curand legea si nu mai sunt permise recarosarile, tocmai pentru ca se intampla exact cum ai vrea tu sa procedezi, se lua o masina mai veche in stare perfecta si se facea recarosare la rabla din batatura fiecaruia. Am si eu un R5 din 87 si ma gandisem la varianta asta, dar pentru ca baietii s-au gandit ca ar fi o modalitate de evitare a TPI, au exclus-o prin lege. La recarosare nu se face reinmatriculare, ci doar se schimba in cartea de identitate seria sasiului si ca atare nu se platea TPI.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users