Sari la conținut

Postări Recomandate

Aseara Dark Alinutza a fost implicata intr-un accident in zona Dumbrava dupa Gradina Zoologica exact acolo unde intorc troleele. Un retardat cetatea neamt care bineinteles stia romana a plecat de pe loc de pe langa Gradina Zoologica si vroia sa intoarca in acelasi loc unde intorc si troleele si din nou bineinteles fara sa semnalizeze si sa se asigure. Din pacate cand retardatul a facut manevra Alinutza se afla in depasirea lui, semnalizand regulamentar si cu 30-40 km/ora pt ca nici ea nici ratardatul nu aveau viteaza.

Astfel a dat-o pe Alinutza jos, din fericire nimic foarte grav nu a patit doar contuzii, vanatai, glezne umflate, dureri de cap, sperieturi, tot tacamul dupa o asemenea tranta! Motoreta zgariata corespunzator, luat copie dupa asigurarea retardatului si atat.

Asa ca ar merita sa mai punem ceva eforturi la campania aia anti accidente! Poate data viitoare se uita ratardatul in oglinda!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 815
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Probabil soferul avea, bag seama, anumite pile pe meleagurile noastre mioritice, chiar daca se dadea a fi neamt. Ma gandesc ca daca era un cetatean german autentic, avea o anumita educatie si atitudine si ar fi adoptat conduita preventiva. Probabil ar fi stiut sa se uite in oglinda de 3 ori inainte sa plece de pe loc si nu ar fi aruncat pastila cu "nu am vazut-o" :ok: . Iar pentru ciobani din varful muntielui, ajunsi in Jermany la capsuni si intorsi de acolo cu carute bengoase de sute de cai putere, degeaba imprastiem flyere si afise prin oras pt ca ei tot nu "le vede". Ar trebui pictate casele si asfaltul cu "Atentie la motocicilisti!" ca sa "le vede" si ei.

Asa ca tot noua ne ramane sa conducem/sofam/pilotam/manevram/ce vreti voi preventiv si sa incercam pe cat posibil sa evitam astfel de situatii "dureroase" mai mult pentru noi decat pentru ciumpalacii din conserve care nu "ne vede".

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ironia situatiei este ca Alinutza in momentul impactului i-a rupt astuia cu masina exact oglinda pe care nu a folosit-o, efectiv i-a smuls-o de la locul ei cu tot cu suport iar ciumpalacul avea Mercedes. Oricum nu avea nevoie de ea, iar replica deja celebra: "nu am vazut-o" a fost dementiala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa mentionz ca la politie omul a dat replica clasica " NU AM VAZUT-O" :ok: :D :crack:

Imi pare rau Alinutz!!! :D sper sa fie simplu si sa nu ramana nici o urma din faza asta. Te stiu si am avut si eu o experienta de curand - cat de atent ai fi, nu poti sa te feresti de toti visatorii care cred ca sunt singuri pe lume si pot sa faca orice!

Repet si eu ideea, este important sa ne facem vazuti, actiunile acelea sunt importante si vor schimba ceva. Chiar daca la inceput va fi nevoie de rabdare, cu timpul se vor vedea rezultate!

Insanatosire grabnica Alinutza si drum "curat" tuturor

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara Dark Alinutza a fost implicata intr-un accident in zona Dumbrava dupa Gradina Zoologica exact acolo unde intorc troleele. Un retardat cetatea neamt care bineinteles stia romana a plecat de pe loc de pe langa Gradina Zoologica si vroia sa intoarca in acelasi loc unde intorc si troleele si din nou bineinteles fara sa semnalizeze si sa se asigure. Din pacate cand retardatul a facut manevra Alinutza se afla in depasirea lui, semnalizand regulamentar si cu 30-40 km/ora pt ca nici ea nici ratardatul nu aveau viteaza.

Astfel a dat-o pe Alinutza jos, din fericire nimic foarte grav nu a patit doar contuzii, vanatai, glezne umflate, dureri de cap, sperieturi, tot tacamul dupa o asemenea tranta! Motoreta zgariata corespunzator, luat copie dupa asigurarea retardatului si atat.

Asa ca ar merita sa mai punem ceva eforturi la campania aia anti accidente! Poate data viitoare se uita ratardatul in oglinda!

 

 

crezi tu ca sde va uita in oglinda data viitoare doar ca facem noi campanie ???? arde-l de vreo 3000 de euro suspenda-i pernmisul ptr 3 luni si poate ....poate !! dar vor fi altii care nu se vor asigura........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

in primul rand : Alinutza sper ca esti ok , recuperare grabnica , din cate vad mai sus nu e foarte grav . sper ca si motorul e ok .

 

in al doilea rand : am primit un telefon de la niste prieteni duminica pe la 12 parca si cand am raspuns se bucurau ca-mi aud vocea ... nu am inteles mare lucru , dupa aceea mi-au spus ca au vazut pe drumul spre Talmaciu daca nu ma insel un gsx 600 f negru (exact ca al meu de aici confuzia ) imprastiat pe sosea si riderul in sant . nu am vazut nimic pe la televizor , ma gandeam ca poate stiti voi ceva . din cate stiu mai e un motor in sibiu exact ca al meu si apartine unui sef de post dintr-un sat ( nu stiu care) sau ceva de genu . daca are cineva ceva informatii ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

in primul rand : Alinutza sper ca esti ok , recuperare grabnica , din cate vad mai sus nu e foarte grav . sper ca si motorul e ok .

 

in al doilea rand : am primit un telefon de la niste prieteni duminica pe la 12 parca si cand am raspuns se bucurau ca-mi aud vocea ... nu am inteles mare lucru , dupa aceea mi-au spus ca au vazut pe drumul spre Talmaciu daca nu ma insel un gsx 600 f negru (exact ca al meu de aici confuzia ) imprastiat pe sosea si riderul in sant . nu am vazut nimic pe la televizor , ma gandeam ca poate stiti voi ceva . din cate stiu mai e un motor in sibiu exact ca al meu si apartine unui sef de post dintr-un sat ( nu stiu care) sau ceva de genu . daca are cineva ceva informatii ....

 

am auzit si eu duminica de cel de la talmaciu ... era la urgente cu contuzii pe la cap ...sper ca este bine acum...sorin parca il cheama ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...e si greu sa vezi motociclistul in oglinda cand acesta merge cu exorbitanta viteza de 30-40 km/h !!!! :( sa speram ca or sa apara si oglinzi cu lupa sau "detectoare de motociclisti" precum cele radar.... :ok:

ma bucur ca esti bine Alinutza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci se pare ca asa e , chiar a fost un accident . nasol . de aia am io gauri in tobe si altii au tobe goale , se pare ca ajuta , daca nu ma vede ca nu se uita macar sa ma auda .

 

prietene, nu gaurile in toba te scapa de evenimente neplacute pe motocicleta, ci e nevoie de altceva, infinit mai important...

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se doreste a se face campanie anti-accidente sau sa atentionam ca motociclistii exista in trafic, cand unii nu stiu sa dea primul ajutor unui coleg motociclist. in loc sa duci omul la spital pentru un control OBLIGATORIU SI FORTAT, mai bine venim acasa si scriem repede pe forum ca x si y a avut accident.

 

Si pana la urma CE FACEM CAND UN PRIETEN MOTOCICLIST, cu care am iesit la plimbare (cu motoarele) ARE ACCIDENT?????????????????????????????????????????????

TREBUIE SA CURGA SANGE CA SA FIM INGRIJORATI?????????????

 

Sau iesim la un suc sau venim repede acasa si scriem pe forum ca a avut loc accidentul?

 

 

STIU CA IARASI VOR FI NERVI, DAR NU M-AM PUTUT ABTINE SA NU SCRIU DESPRE CELE INTAMPLATE!!!!

 

ASTA ESTE, TRAIESC PRINTRE DOCTORI, AM VAZUT MULTE, AM AUZIT MULTE, VAD SI AUD IN CONTINUARE MULTE.....

 

ASFLAT USCAT SI MARE GRIJA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se doreste a se face campanie anti-accidente sau sa atentionam ca motociclistii exista in trafic, cand unii nu stiu sa dea primul ajutor unui coleg motociclist. in loc sa duci omul la spital pentru un control OBLIGATORIU SI FORTAT, mai bine venim acasa si scriem repede pe forum ca x si y a avut accident.

 

Si pana la urma CE FACEM CAND UN PRIETEN MOTOCICLIST, cu care am iesit la plimbare (cu motoarele) ARE ACCIDENT?????????????????????????????????????????????

TREBUIE SA CURGA SANGE CA SA FIM INGRIJORATI?????????????

 

Sau iesim la un suc sau venim repede acasa si scriem pe forum ca a avut loc accidentul?

STIU CA IARASI VOR FI NERVI, DAR NU M-AM PUTUT ABTINE SA NU SCRIU DESPRE CELE INTAMPLATE!!!!

 

ASTA ESTE, TRAIESC PRINTRE DOCTORI, AM VAZUT MULTE, AM AUZIT MULTE, VAD SI AUD IN CONTINUARE MULTE.....

 

ASFLAT USCAT SI MARE GRIJA!

sorry, dar vorbesti in necunostintza de cauza :burnout:

 

--- Mesaj completat în 06 Apr 2008 10:28 -------------
bineinteles doar daca e vb de accidentul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te chinui sa le explici la cocalari ca "Motociclstii Exista In Trafic" cand ei intra din plin in tine chiar si cand esti cu masina "fara sa te vada". :hug:

 

Ce mi s-a intamplat sambata seara pe la ora 23:45. NOROC ca eram cu Polo ca altfel ori nu ma mai ridicam de jos sau daca ma ridicam ma legau astia pe ca-l taiam cubulete pe cocalar. :cheers:

 

Vin de pe Dumbravii frumos, intru pe Milea in directia Alba Iulia sa merg catre acasa. Trafic lejer, semafoare cu galben intermitent. Sunt 4 benzi: 2 de mers inainte, una la dreapta, una la stanga. Ma apropiu de intersectie, aveam vreo 50 la ora, de pe Coposu veneau masini care opresc sa-mi dea prioritate. Pe banda din stanga cateva masini se pregatesc sa vireze stanga. Prima dintre ele, evident Logan, evident taxiu, evident cocalar, evitent cu clienti ciori manelare sta sa faca stanga, semnalizat stanga catre hotelu Ramada. Cand mai am 10 m sa patrund in intersectie, MUIA de taximetrist phoote din topor o dreapta satanista cat il duce peste tri benzi ca s-o razgndit si sufletelul lui ar dori sa o ia pe b-dul Copusu, ex Spitalelor si imi ia fata ca filmele cu urmariri cu ninonino de la Hollywood. Noroc cu reflexe si instincte de motoretist cu ceva experienta ca ma infig instant in frane, noroc cu servodirectia ca am dat ca marinarii la carma la volan catre dreapta. In mod surpinzator reusesc sa nu-l iau din plin in laterala (era deja aproape perpendicular cu botul meu) pe banda 2 ci reusesc sa virez cu franele blocate :haha: (pwla ABS, ca asa se poarta in Romania la masinile noi noute :hug: ) pana pe banda 1, unde ii dau stafeta in aripa spate dreapta cu coltul meu din stanga fatza. Oricum nu ma salva ABS-ul in situatia asta pt ca a fost prea din topor manevra cretinului, insa tot e JENIBIL ca nu-i in stare VW sa ofere masini dotate de serie cu ABS in anul 2008, da-le in mortii lor de costuri. Nici macar ca optiune?? :burnout: Asa... il acrosez pe dobitoc. Oprim. Se da jos disperat si plutind, ma ia cu scuze cu plm, ca e vina lui, ca ii pare rau, ca nu m-a vazut :P (de parca s-ar fi asigurat o clipa). Ca l-au batut aia la cap sa o ia pe acolo, ba nu pe acolo, ca vireaza, ca intoarce ca bla bla. Pai da-te 'n m m, tu ai covrigu in mana sau cocalarii tai de clienti? :( Eu super calm. Credeam ca e muci botul la Polonez insa am scapat doar cu bara si farul zgariate. Mers la militie, facut acte. I-am zis la dobitoc si si la militieni ca noroc ca am fost cu masina si nu cu motorul pt ca era clar faza de 112. :what: Cu motorul nu poti vira de pe o banda pe alta fiind infipt in frane. Ma infigeam cat se poate de IN PLIN in laterala lui. Si de acolo erau 2 variante: ori nu ma ridicam ori ma ridicam si se "culca" el un pic pe carosabil. X-( Ciobanu s-a ales cu 3 puncte si amenda si Loganul "tunat" (nu ca ar fi existat parte din care sa nu fie atins, ai impresia ca retardatii astia merg tot din stalp in gard, cu manta ca la biliard). ASTIA NU AU CE CAUTA IN TRAFIC!

 

La astia sa le dam fluturasi cu "Motociclstii Exista In Trafic"? Pai si de eram cu TIRu sau Baselu cu 10 SPPee in fata cretinu tot dadea toporu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te chinui sa le explici la cocalari ca "Motociclstii Exista In Trafic" cand ei intra din plin in tine chiar si cand esti cu masina "fara sa te vada". X-(

 

Ce mi s-a intamplat sambata seara pe la ora 23:45. NOROC ca eram cu Polo ca altfel ori nu ma mai ridicam de jos sau daca ma ridicam ma legau astia pe ca-l taiam cubulete pe cocalar. :cheers:

 

Vin de pe Dumbravii frumos, intru pe Milea in directia Alba Iulia sa merg catre acasa. Trafic lejer, semafoare cu galben intermitent. Sunt 4 benzi: 2 de mers inainte, una la dreapta, una la stanga. Ma apropiu de intersectie, aveam vreo 50 la ora, de pe Coposu veneau masini care opresc sa-mi dea prioritate. Pe banda din stanga cateva masini se pregatesc sa vireze stanga. Prima dintre ele, evident Logan, evident taxiu, evident cocalar, evitent cu clienti ciori manelare sta sa faca stanga, semnalizat stanga catre hotelu Ramada. Cand mai am 10 m sa patrund in intersectie, MUIA de taximetrist phoote din topor o dreapta satanista cat il duce peste tri benzi ca s-o razgndit si sufletelul lui ar dori sa o ia pe b-dul Copusu, ex Spitalelor si imi ia fata ca filmele cu urmariri cu ninonino de la Hollywood. Noroc cu reflexe si instincte de motoretist cu ceva experienta ca ma infig instant in frane, noroc cu servodirectia ca am dat ca marinarii la carma la volan catre dreapta. In mod surpinzator reusesc sa nu-l iau din plin in laterala (era deja aproape perpendicular cu botul meu) pe banda 2 ci reusesc sa virez cu franele blocate :lol: (pwla ABS, ca asa se poarta in Romania la masinile noi noute :hug: ) pana pe banda 1, unde ii dau stafeta in aripa spate dreapta cu coltul meu din stanga fatza. Oricum nu ma salva ABS-ul in situatia asta pt ca a fost prea din topor manevra cretinului, insa tot e JENIBIL ca nu-i in stare VW sa ofere masini dotate de serie cu ABS in anul 2008, da-le in mortii lor de costuri. Nici macar ca optiune?? :burnout: Asa... il acrosez pe dobitoc. Oprim. Se da jos disperat si plutind, ma ia cu scuze cu plm, ca e vina lui, ca ii pare rau, ca nu m-a vazut :what: (de parca s-ar fi asigurat o clipa). Ca l-au batut aia la cap sa o ia pe acolo, ba nu pe acolo, ca vireaza, ca intoarce ca bla bla. Pai da-te 'n m m, tu ai covrigu in mana sau cocalarii tai de clienti? :hug: Eu super calm. Credeam ca e muci botul la Polonez insa am scapat doar cu bara si farul zgariate. Mers la militie, facut acte. I-am zis la dobitoc si si la militieni ca noroc ca am fost cu masina si nu cu motorul pt ca era clar faza de 112. :haha: Cu motorul nu poti vira de pe o banda pe alta fiind infipt in frane. Ma infigeam cat se poate de IN PLIN in laterala lui. Si de acolo erau 2 variante: ori nu ma ridicam ori ma ridicam si se "culca" el un pic pe carosabil. :kiss: Ciobanu s-a ales cu 3 puncte si amenda si Loganul "tunat" (nu ca ar fi existat parte din care sa nu fie atins, ai impresia ca retardatii astia merg tot din stalp in gard, cu manta ca la biliard). ASTIA NU AU CE CAUTA IN TRAFIC!

 

La astia sa le dam fluturasi cu "Motociclstii Exista In Trafic"? Pai si de eram cu TIRu sau Baselu cu 10 SPPee in fata cretinu tot dadea toporu.

LA ASTIA AR TTREBUI IMPARTITE CITE UN TEANC DE FLUTURASI SA LE INDESI MASINILE CU ASA CEVA

CA SA VADA PROSTU CA NU NUMAI EL ESTE PE STRADA!!!!!!!!! :( :P

ORICUM S F.R.E.C

BINE CA AI SCAPAT ASA SI NU A FOST ALTFEL CA ,CHIAR ERA DE 112

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca e adevarat... :angryfire: :angryfire: :baldy:

Sorin , un baiat din Cisnadie s-a ''dus'' aseara. Sper sa nu fie cum am auzit... din cauza unui caine care trecea strada. Va spun din auzite, dar din mai multe parti. A fost baiat bun,l-am cunoscut, chiar mi-a vandut un costum

 

Cine stie mai multe rog sa scrie. Mai speram sa nu fie adevarat.

 

:angryfire: :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 07:50 -------------
Din pacate asa este: Sorin Patru accident mortal Cisnadie. Caine sarit in fata. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...