Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Acum 46 minute, ivan pedala a spus:

N-ai pentru ce! Imi pare rau ca nu gasesti ce-ti trebuie...un motor intreg de IJ l-am facut cado' unui amic (tu nu te-ai vaitat!), stii ca nu-mi plac caprele astea...asa ca nu te prea pot ajuta decat cu sfaturi. Parca mai am si un cot, cateva maruntisuri ratacite de la un IJ defunct, o sa ti le pun deoparte...poate mai treci pe-aici!:cheers:

Un domn că întotdeauna. Nu m-am văietat pt că nu e motocicleta mea, o recondiționez pt un prieten, dar nu mă așteptam să întâmpine atâtea opreliști. Parca nimic nu merge cum trebuie la capra asta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 8 months later...
13 hours ago, D3metrius33 said:

Cumpar baterie si filtru aer pentru Ij 49.. Salutare ma pregatesc de restaurare... 😒😒

IMG-20220926-WA0002.jpg

Yaiiiii !

Descălțată, parțial îngropată :(

Din probleme electrice probabil (capac /dinam demontat și abandonat așa ..,).

Totuși, cum or fi dispărut complet și anvelopele și camerele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Va salut dragilor,

As avea nevoie de unele informatii tehnice din partea celor ce au avut lj Jupiter 4 sau Jupiter 5 (sau Planeta,intrucat am inteles  ca in mare masura sunt aceleasi) ori cei care au reparat si/sau reconditionat astfel de agregate sovietice.

Asadar,m-a interesa dimensiunea (grosimea) ori diametrul tijei de la tekescoapele de fata de la modelele susamintite,la fel - diametrul piulitei care se infileteaza pe jamba telescopului,cat si daca se poate lungimea totala a telescopului.

De ce ..?  pentru ca intentionez sa adaptez alte telescoape,dar sa le pot adapta in jugurile de ij  (cele mai noi ca model,nu cele vechi cu cavitatea aceea conica la partea superioara).

Bineinteles ca as dori pe cat posibil sa pot pastra si tecile metalice originale si nu as vrea sa optez pentru burdufuri de guma,precum intalnim la cele mai moderne.

M-ar interesa de altfel si dimensiunea/diametrul acelei bare curbate specifice cadrului de ij 56,care se petrece peste aripa spate si este evidenta si atat de usor de observat cu precadere la cele cu o singura sea din aceea de guma.

Nu,nu vreau sa tai nimic,nici sa sudez ori sa modific pe acolo,ci doar sa adaug ceva.

 

Va multumesc si eu in stilul caracteristic contribuind si eu astfel la umplerea podului dvs cu mulțam- ul cuvenit .

 

(in timp ce mi altii imi umple frigideru',da mno ..)

 

Pace voua,sanatate si virtute !!

 

✌✌😎

 

Editat de shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...