Sari la conținut

Kawasaki Er5


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu vreau sa te descurajez. parerea mea proprie si personala este ca, kawasaki sunt un pic cam.... nu gases cuv potrivit. aaaa "cam vad portile servicurilor". oricum am vazut ca a ta e tzipla. sau e noua. sa o porti sanatos. si la cati mai multi km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu inca nu am testato la drum lung dar ce as putea sa spun ca ma supara la ea dar nu sunt sigur de ele tamburul pe spate care nu stiu cum e si cum se comporta si inca ceva la care iarasi nu sunt siguri si deaceia am apelat la tine, la manerul de aceleratie cand o pun pe neutru si sta la relantii atunci cand o acelerez mi se pare ca se prea tureaza si manerul nu revine dar mai greu ma refer la cel de aceleratie??????

In rest totul e ok la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bafta la cumparare eu ce pot sa iti sun merge demential trage de jos am avut o singura problema la ea bateria pentru ca am cumparato din reprezentanta din germania si a stat 3 ani in vitrina si nu a mers nimeni cu ea in rest totul e ok. Din pacate nu sunt asa populare ca gs500 sau cb 500 de ce nu stiu dar pot sa iti spun e ca la mananca fara probleme la demaraje si la vit max.

Bafta la cumparare si asfalt exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Am un ER5 1997 si fiind prima motocicleta sunt super incantat de ea!!

 

Am cumparat-o acum 2 saptamani si deja am facut vreo 1300 km cu ea!

Imi place mult cum se comporta! Pot sa spun ca este excelenta pentru mine ca incepator desi e putin cam joasa pentru inaltimea mea(183cm), picioare lungi...

 

Ca probleme:

Se umezeste putin de ulei amortizorul dreapta fata

iar cand stau pe loc si incerc sa schimb treptele de viteza(sa o aduc in treapta 1 sau in N) uneori mi s-a intamplat sa dau in gol daca se poate spune asa, adica apas de mai multe ori fara sa schimbe treapta! Am observar ca trebuie sa dau drumu la ambreiaj si uneori chiar sa accelerez putin(ca si cum as pleca de pe loc) ca sa isi revina si sa schimbe treptele!

Nu stiu care e cauza dar oricum avand in vedere ca e o motocicleta de 10 ani la care vechiul proprietar nu a umblat absolut deloc mi se pare normal sa aiba cateva probleme!

 

Stiti cumva un service BUN si un magazin de unde as putea lua piese pentru ea?

Eu sunt din Bucuresti.

 

Mai are un lucru care ma deranjaza din ce in ce mai mult!

Se incinge extrem de tare rezervorul la baza dinspre mine si shaua in partea din fata! Practic este exact locul in care trebuie sa stai si la drum lung devine destul de greu de suportat!

La voi se intampla asa ceva???

 

Din de an sunt ale voastre?

Editat de motoGT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut

A mea e din 2000 si am cumparato din reprezentanta din germania. Am cumparato la foarte putini km mai exact 3500 din care eu am facut vreo 5000 in vara asta. Motocicleta se comporta extraordinar nu am avut nici o problema cu ea nu am shimbat nimic la ea. Iar in legatura cu ce ai scris tu mai sus cu problemele pe care le-ai intampinat la ea mie nu mi sa intamplat pana acum nimik chear si cu schimbatorul de viteze.Este foarte promt la schimbarea vitezelor din treapta intai in treapta a doua intra foarte bine. In rest nu am nimik de obiectat la ea. Dupa care vroiam sa te intreb si pe tine cum sta cu frana spate???????.

Pune si tu niste poze cu ea multumescanticipat si asfalt uscat.

post-19679-1192821544_thumb.jpg

post-19679-1192821619_thumb.jpg

post-19679-1192821657_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare posesorilor de Kawasaki ER5.

Am motocicleta asta de un sezon, mai exact de prin iunie si e prima motocicleta. Am mai pers pe coclauri cu un KTM de prin 80 si cu o Jawa insa asta a fost acum ceva timp in urma.

Pentru mine este o motocicleta foarte potrivita la 180, 80 Kg , ma simt bine pe ea. La franele mai bruste se mai intampla sa mai presez "periculos" pe rezervor :cheers: . Motocicleta chiar trage de jos si te iarta daca merge subturata...poti pleca de la 5 km/h cu a II-a si trage de la 2000-2500 ture. Eu am folosit-o in mare parte in oras si isi face treaba excelent. Te poti strecura cu ea datorita unghiului de bracaj mare, trage din turele joase asa ca nu iti moare motorul si nici nu este nevoie sa mergi cu ambreiajul patinat. Ghidonul nu este prea lat si ofera o manevrabilitate buna. S-a intamplat de cateva ori sa mai ating o oglinda de duba care este undeva pe la oglinda mea insa asta e tot.

Tehnic nu am avut nici o problema cu ea. A fost adusa din Germania in mai 2007. Ea este fabricata in 2001 si a fost imatriculata in 2003 iar in Germania s-a mers cu ea pana in Noiembrie 2006. A venit cu carte service in care sunt trecute reviziile. Revizia la 18000 am facut-o aici la United Motors (destul de ok) si nu au fost depistate probleme. A fost chiar amuzant pt ca ma gandeam sa schimb si filtrul de aer iar cand l-a dat jos mecanicul m-a intrebat daca este nou :lol: .

Viteza maxima nu o stiu, momentan nici nu m-a interesat. Maxim in afara localitatii am mers cu 130/140. E adevarat ca te cam sufla vantul la viteza aia.

Singurul mic inconvenient este ca, cu tobele stock nu faci prea mult zgomot. Asta ar ajuta oarecum in pasaj insa se pot folosi fara porbleme si flash-urile.

Cam atat...daca mai sunt intrebari raspund bucuros.

 

 

LE: pretul depinde atat de anul motocicletei cat si de starea ei, eventual nr de Km. In cazul meu anul nu a fost relevant deoarece uzura era mica insa era cazuta de pe cric si are un pic infundat rezervorul pe stanga. Aceste criterii trebuie sa le iei in calcul la stabilirea pretului, negociere. De asemenea actele sunt importante. Multi se lauda cu cata grija au de motoarele lor insa daca ceri carte service, facturi de la consumabilele folosite sau mai stiu eu ce dau din umeri. In schimb toate au reviziile la zi, numai uleiuri de top, filtre KN si mai stiu eu ce. Deci ...atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e superba am si eu una, o recomand tuturor incepatorilor, dar din pacate vreau sa o dau sa imi iau acuma ceva mai mare...dak stiti pe cineva interesat ..........0742035083

 

--- Mesaj completat în 22 Nov 2007 10:52 -------------
Am si eu una, merg ideal pt incepatori, perfecta pentru oras, usoara....s-o stapanesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca nu e un motor asa de iubit? De ce nu postati si aici mai multe? :lol:(

 

Mie imi place motocicleta. Daca recitesti postul meu cred ca reiese acest lucru :crack:

 

Sa postam mai multe ce? Uite eu de ex, nu am avut timp sa-i fac poze, desi am vrut acest lucru, am si un aparat din gama prosumer si zic eu ca stiu sa il utilizez. De regula ma duceam cat mai repede la garaj, nerabdator sa merg cu ea (poate asta te face sa crezi ca imi place moto in final :crack: ). Chiar m-am gandit sa-i fac niste poze insa ba am uitat aparatul, ba era noapte sau urat afara. Am doar cateva "poze" facute cu mobilul cand am ajuns la 17999 km.

 

Daca ai intrebari referitoare la intretinere, te rog sa postezi. La fel si referitor la manevrabilitate. Doar nu te astepti sa-ti descriu cum o sterg de praf sau cum a decurs schimbul de ulei.

Hai ca-ti spun...ulei am pus Motul 10W40 full sintetic, bidon de 4l nu din butoi. Am schimbat si filtrul de ulei cu unul K&N.

 

Momentan este la iernat, pe un hol incalzit sub husa. Mai dificil cu fotografiatul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am tot vazut pe la vanzari ca exista 2 versiuni de er5 una de 33 cp si una de ~50 cp. cum imi pot da seama care e cealalta...?:rolleyes:

 

Le scoti pe ambele pe autostrada si le dai morti. Care "baga" mai tare e cea de 50 de cai. It's as simple as that. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand kawasaki er5 din 2000 adusa recent din germania la 3500Km acuma are 9300km facuti de mine unic proprietar in romania. Motocicleta merge inpecabil nu are nici o zgarietura e ca noua mai dau in plus la ea un bidon de 4 litri motul +un filtru k&n toate incluse in pret.Motocicleta a fost tinuta in garaj, am carte servce la ea, a stat in reprezentanta in laipzig in germania 3 ani.O vand deoarece vreau sa imi cupar masina. Pentru cei intereseati o dau si la schimb+ diferenta din partea mea. Pozele vin maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...