Sari la conținut

Arcuri Progresive


Postări Recomandate

Salut

 

stie cineva diferenta intre arcurile progresive si arcurile "normale" ? Avantaje si dezavantaje.

 

Am gasit la Wilbers in Germania un set de arcuri progresive si ma gandeam daca se merita.

http://cgi.ebay.de/Progressive-Gabelfedern...VQQcmdZViewItem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai mi-am comandat o pereche de arcuri de acest fel.

 

Diferenta majora este ca arcurile progressive au "firul/ sarma" arcului de forma cilindrica, in timp ce arcurile stock sunt lamelare (sunt plate).

 

Ceea ce se traduce printr-o fiabilitate mai buna (am citit ca au garantie pe viata) si o amortizare mai ferma/ stabila.

 

Eu unul abia astept sa imi vina arculetele si sa le testez:).

 

Multi din cei care si-au cumparat au spus ca se simte diferenta (tocmai de asta mi-am comandat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dan-Andrei - spune si tu de unde le-ai comandat, ca si pe mine m-ar interesa.

Multumesc :bounce:

 

 

pentru ce motocicleta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva diferenta intre arcurile progresive si arcurile "normale" ? Avantaje si dezavantaje.

 

Progresivele nu au nici un dezavantaj. Am eu pe Bandit (nu mai stiu daca Wilbers sau Wirth :bounce: ) si sunt excelente. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super ... azi mi le comand de pe ebay impreuna cu uleiul lor special de furca.

 

Presupun ca nu intra mai mult de 1L de ulei de furca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu presupune! Intereseaza te.

In Bandit de ex intra 1042 cc. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am comandat de pe Louis, pentru o Yamaha FZR 600 3HE din 1991.

 

Cat despre ulei de furca, nu cred ca le trebuie ceva special. Presupun ca ar fi vorba de ulei de furca normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

stie cineva diferenta intre arcurile progresive si arcurile "normale" ? Avantaje si dezavantaje.

 

Am gasit la Wilbers in Germania un set de arcuri progresive si ma gandeam daca se merita.

http://cgi.ebay.de/Progressive-Gabelfedern...VQQcmdZViewItem

arcurile progresive se comporta ...dah,progresiv pe compresie,adica sunt mai moi pe portiunea initiala de comprimare dupa care treptat devin mai dure.acest lucru se realizeaza prin modul de bobinare al spirelor de arc[mai aproape sau mai departe una de alta].avantajele nu sunt foarte evidente la o utilizare normala,de zi cu zi.eu unul as zice ca nu se justifica investitia,mai ales ca nu ai de unde sa stii rata de progresie si constanta arcului[poate e de ex. un arc ptr. o alta furca!].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

fork-springs_L.jpg

 

Eu zic ca sunt ideale, mai ales pe drumurile noastre, unde apar multe denivelari si s-ar impune o suspensie mai moale. Asta face ca roata sa nu țopaie. La extrema cealalta sunt franarile bruste, unde ai nevoie de o suspensie ferma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am montat + ulei de frana special pentru ele (au venit la pachet)

 

se simte o mare diferenta. In sfarsit pot sa merg si eu omeneste pe traseul Pta Victoriei - Blv Aviatorilor - Arcul de triumf si retur .

omeneste = 40-50kmh , ca inainte mergeam cu maxim 30 , aveam senzatia ca se rupe motocicleta in doua.

 

Acum furca fata e ceva mai tare , apare efectul de plapuma si parca pluteste peste piatra cubica.

 

Le recomand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Aici nu pot sa te contrazic, am arcuri progresive pe sv650 si merge super, inainte simteam denivelarile in incheieturi de numa numa, acum parca nici nu ar fi acolo

le-am montat + ulei de frana special pentru ele (au venit la pachet)

se simte o mare diferenta. In sfarsit pot sa merg si eu omeneste pe traseul Pta Victoriei - Blv Aviatorilor - Arcul de triumf si retur .
omeneste = 40-50kmh , ca inainte mergeam cu maxim 30 , aveam senzatia ca se rupe motocicleta in doua.

Acum furca fata e ceva mai tare , apare efectul de plapuma si parca pluteste peste piatra cubica.

Le recomand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu pot sa te contrazic, am arcuri progresive pe sv650 si merge super, inainte simteam denivelarile in incheieturi de numa numa, acum parca nici nu ar fi acolo

mai aveai putintica rabdare si se faceau 10 ani de la ultimul post..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Daca mi-ar zice hairstylistul asta, l-as asculta ...

Eu ti-am zis parerea mea ... Cele mai ieftine, oricum nu simti diferenta pe cb500 ... Dar tu fa ce vrei ca doar nu platesc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...